reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestava pro CAD, ale i domácí použití

7475 (21)|7.3.2009 00:24
Ahoj, mám na vás malou prosbu, tohle je moje první sestavování PC. Zatím jsem si vystačil s noťasem, ale změnily se okolnosti a já potřebuji trochu lepší výkon. Zde narážím hlavně na použití počítače pro CAD software, ale bude to domácí PC, takže počítám i s hrami a TV. Do sestavy bych nechtěl investovat víc než 35tis včetně LCD (22" nebo 24"), (každá koruna, která zůstane v prasátku a nijak nezhorší výkon, je dobře ušetřená koruna). Po přečtení pár diskusí, recenzí, testů a poradě s pár známými jsem vytvořil svůj návrh, který teď nechám projít korekcí :-). Jinak nikdy jsem netaktoval, ale určitě začnu :-D

CPU: Intel Q9650
VGA: HD4850 1gb x 9800GTX+ 1gb (HD4870 1gb cena už je výš, ale pádné důvody jsou pádné důvody)
MB: GA-EP45-UD3P
Paměti: A-Data Vitesta EE 4GB (kit 2x 2GB) 1066MHz
Chlazení: Scythe Ninja 2
HDD: Western Digital Caviar Black 3.5" 640GB WD6401AALS
Zdroj:Fortron FSP500-GLN Blue Storm II 500W
LCD: 22" nebo 24 " (podle zbylé sumy Kč)
Case: Může se to vejít do tvaru cube nebo je to blbost (mám poličku akorát :-D)

Jen do mě :-D
Logout (4018)|7.3.2009 00:48
Hmmm - tendle procesor bych nekupoval, za podobný peníze už pořídíš i7, který je o výkonnější. Nebo naopak se dá koupit levnější phenom II X4, kterej bude mít skoro stejnej výkon (po OC spíš lepší).
Paměti jsou IMHO rozumnější 800Mhz, nárůst výkonu skoro neni, zatimco nárůst ceny jo.
Zdroj je lepší buďto corsair 450V (levnější a lepší, sestavu v poho utáhne), nebo pokud bys chtěl mít výkonovou rezervu (ale na co?) Enemrax 82+ Pro 525W.

Ninja je dobrej chladič, pokud budeš chtít mít co nejtišší počítač. Pokud bys to myslel s OC vážně, tak je lepší Noctua, z levnějších Coolermaster Hyper, nebo možná scyte Mugen - prostě něco s hustšíma žebrama. Noctua perfektně chladí pasivně či s hodně pomalym větrákem, od středně rychlýho větráku ji ale ostatní chladiče předběhnou.

Do cube dáš akorát mAtx desku, což znamená horší chlazení - na to bych se vykašlal.
Lulda (2)|7.3.2009 06:59
Tak jak píše "Logout" na ten procák se vykašly a vem levnější variantu třeba Q6600,ten si můžeš taktnout klidně na 3,4-3,5GHZ. Ty ramky jsou také zbytečné. Mám 800MHZ a dostal jsem je na 1080MHZ - takže vidíš,že to jde. Se zdrojem taky souhlasím "Corsair". No a chladič??? Zkus CoolerMaster Gemin II je dobrej akorát budeš potřebovat větší bednu ale zase ti dobře ofukuje ramky,chipset a celkově jsou teploty hodně nízké!!! Noctua je dobrá ale Gemin II ji srčí do kapsy. Tato sestava ti vydrží určitě dlouho.
7475 (21)|7.3.2009 13:24
Hm, něco na tom určitě bude, Q6600 sice taktnu, ale technologie je trošku starší, no a i7 920 je Ok, ale zase jsem četl, že taktovat ho není úplná pohoda a hlavně ostatní komponenty mi tu cenu stejně dorazí skoro na stejnou hladinu spíš vyšší, deska a DDR3 paměti (ale mám počítač, který můžu v budoucnu zase nakopnout vřed to u LGA775 asi už ne). Každopádně chci PCčko, které nějaký ten rok vydrží bez zásahu.

Jinak paměti teda asi zaměním za 800MHz. Zdroj bych chtěl alespoň 500W (rezerva do budoucna, 2. HDD,...) a samo co nej účinnost, tady teda mrknu ještě na pár recenzí a testíků. Chladič to pořešim až podle bedny nebo naopak, každopádně Gemin II nevypadá vůbec špatně :-).

Tak to nedopadlo tak špatně, čekal jsem vlnu tvrdé kritiky, co jsi to panebože vybral. :-D
Kdyby kohokoliv napadlo ještě rozumné řešení klidně může napsat. Nakoupit "půjdu" asi až v 2.půlce března.

P.S. Má někdo zkušenosti s CAD na podobné sestavě?
Logout (4018)|7.3.2009 19:59
Luda:
a) Doporučuješ Q6600? Neni náhodou lepší Phenom II X4 810, kterej
- stojí stejně
- je rychlejší
http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/amd-phenom-2-720-810-920-p3.html
- má v idle o dost menší spotřebu
- jsou na něj levnější kvalitní desky
- dá se líp přetaktovat
- možná bude u desky o něco větší potenciál pro upgrade, ale kdo ví?

b) Že gemini strčí noctuu do kapsy? Na to jsi přišel jak? Že máš gemini doma, co?
Koukni se na nějaký testy, např:
http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3268&p=7
http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2978&p=4
Dopadla noctua II líp
http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=10&artpage=2444&articID=556
Tady noctua II neni, ale gemini dopadlo podobně jako ninja, která v extrémnim chlazení za noctuo dost zaostává. To že je gemini lepší je jen zbožný přání.
astec (1823)|7.3.2009 20:29
v jedné firmě jistá nejmenovaná firma dodala specializované mašiny na CAD v této sestavě

INTEL Core 2 Quad Q8200 2,33GHz/4MB/1333MHz/LGA775
ASUS M/B P5QL 775/1600OC P43 PCIe/6xSATA/LC/GL,12USB
Kingston ValueRAM 2048MB 800MHz DDR2 Non-ECC CL6 DIMM
EUROCASE MidT ML-630 400W/12cm/PFC, černostříbrná
Seagate Barracuda 7200.11 - 500GB/7200rpm/SATA-3G/32MB
ASUS VGA EN9500GT MAGIC/DI/512MB DDR2,DVI-I,HDMI,

Jo jo. A přece se točí...
Logout (4018)|7.3.2009 20:41
q8200 je o fous rozumnější než q6600, ale furt je imho phenom výhodnější.
seagate baracuda - nevim, tendle disk bych si rozhodně nevybral.
Eurocase zdroj... fuj...
Nevim, volba komponent mě nějak nepřesvědčuje, že to je firma, která tomu rozumí.
astec (1823)|7.3.2009 20:47
Mně také ne, ale má vítr v plachtách....
s hodnosením disku souhladím zdroj zaké, desku neznám
matyyy (2527)|7.3.2009 21:27
[QUOTE=astec;226918]v jedné firmě jistá nejmenovaná firma dodala specializované mašiny na CAD v této sestavě

INTEL Core 2 Quad Q8200 2,33GHz/4MB/1333MHz/LGA775
ASUS M/B P5QL 775/1600OC P43 PCIe/6xSATA/LC/GL,12USB
Kingston ValueRAM 2048MB 800MHz DDR2 Non-ECC CL6 DIMM
EUROCASE MidT ML-630 400W/12cm/PFC, černostříbrná
Seagate Barracuda 7200.11 - 500GB/7200rpm/SATA-3G/32MB
ASUS VGA EN9500GT MAGIC/DI/512MB DDR2,DVI-I,HDMI,

Jo jo. A přece se točí...[/QUOTE]
to vypadá jak sestava jak z tesca (kilo banánů, chleba, 10 piv, počítač, 20dkg uheráku, ...)
ale když je to "specializovaná" firma tak to bude mironet

BTW1 jak je to u CAD softwaru a podporou 4core (třeba na webu autodesku ani zmíňka)
/// tak už jsem to našel i na xtránkách xanadu v to co autocad lt neumí
BTW2 kolik místa na disku potřebuje průměrný uživatel CADu (tatík měl doma jednou kompletní výkresovou dokumentaci k 3p domu a ta měla 0,5MB) ?
Logout (4018)|7.3.2009 21:38
Autocad využije víc jader (aspoň tak to píšou ve všech x diskusích, který vypadnou když člověk do google zadá autocad a quadcore).
edit: ufff - teď jsem si všim, že tam daly CAS 6 RAM. To do těch "specializovanejch sestav" daly vyloženě odpadky, co by jim nikdo nekoupil. Nehledě na to, že pokud vim tak CAD na různý visualizace a rozměrný sestavy atd by rozhodně využil víc než 2GB ram. Jojo - souhlas s matyyym - je to typická tesco sestava: vezmu to co se mi dlouho válí na skladě, seskládam počítač a výhodně ho prodam jako super hyper specializovanou sestavu.
astec (1823)|7.3.2009 22:01
Ty 2Gb CL6 moduly tam dali 2 ks, to jsem tam nenapsal...Parddon. Jinak co se týče procesoru, tak to souhlas CAD má rád více jader.

P.S. do té firmy jedu po neděli. klekl jim hyper super mega server... tak podám správu, ale asi do sekce vtipy nebo jak se jmenuje
Wlcek (379)|7.3.2009 22:30
Nejniz co sem se dostal c Ci7 je 28k bez periferii:
CPU: Intel Ci7 920 7500,-
MB: Gigabyte EX58-UD3R 5300,-
RAM: Patriot 4GB EP 1600MHZ 2200,-
HDD: Caviar Black WD6401AALS 1900,-
GK: Sap. Radeon HD4850 1GB GDDR3 4000,-
PSU: Blue Storm II 500-GLN 2000,-
Cooler: Noctua NH-U12P 1300,-
Fan: Noctua NF-S12-800 350,-
Case: Lancool K6 Black 3200,-

Ale pochybuju ze by si to porizoval, do toho by to chtelo investovat jeste tak 10k navic aby to vazne stalo za to.
Logout (4018)|8.3.2009 00:02
wlcek:
- Ten Fortron snad nemyslíš vážně? Corsairy stojej podobně a jsou o třídu vejš...
- Noctua snad neni 100% nutná? I box chladič by to na defaultu uchladil, nějakej freezer i vcelku tiše, stejnětak větrák by naprosto stačil nexus, jestli se má šetřit. A navíc ve vybraný skříni i k noctue větráky přiložený jsou...
- A tu skříň snad taky ne? Proč by nešla tadle sestava postavit do centuriona za polovic?
Jo, hezká je, vcelku se mi líbí, ale co nabízí tak extra, že je za tři tisíce?

Ale je pravda, že i7 je prostě drahej, šel bych do toho phenoma, ale mam trochu dojem, že jsem to už asi někde říkal? :-)
Wlcek (379)|8.3.2009 01:36
[SIZE="1"]Pokud se k tomu nevyjadri autor, tak to asi nema moc smysl se dohadovat...
...ale bohuzel neodolam.
Corsair je sice o tridu vejs, ale i cenove, skoro o litr. Blue storm to utahne a jeste s rezervou (jiste ze by tomu slusel corsair nebo seasonic;-)).
Noctua neni nutna, ale to bylo spis kvuli tichosti nez vykony, a ten dalsi vetracek je na vymenu do skrine, ten 120mm je prej hlucnej. A ta skrin?? Slusela by tomu lian-li, ale poradna by stala tretinu celyho pocitace, takze aspon odnoz, a myslim ze neni spatna. Ma solidni chladici vykon, ocelovej skelet a hlinikovy plechy... takze je pevna a vypada o tridu luxusneji :-) (jinak ta skrin by byla ciste jen ma volba ;-))[/SIZE]
Logout (4018)|8.3.2009 01:57
* Corsair neni o litr vejš. utáhne to v poho i tendle:
http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106145&Search=corsair+450&SearchType=1&SearchSubmit=1
pokud bys chtěl rezervu, tak tendle neni o tolik dražší a je výkonnější
http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106145&Search=corsair+550&SearchType=1&SearchSubmit=1

* Pokud chceš co největší ticho, tak by docela stačila ninja, která je o pětikilo levnější a na pasivní/skoropasivní chlazení dělaná.

* Jestli si chceš u skříně připlácet za design, proč ne. Ale pak nepiš, že nejde poskládat rozumná sestava s i7 pod 28kKč, když tam nacpeš zbytečně drahou skříň.

PS: S 1333Mhz paměťma (rozdíl výkonu bude v řádu procent, jestli vůbec) ušetříš další pětikilo.
Richmond (8084)|8.3.2009 03:04
Ja Vam teda nevim co mate porad s tim 4jadrem ALE na samotnej AutoCAD mu s klidem staci prumerny 2jadro. Pokud hodla renderovat tak plati Cim vice jader tim lepe (potom Cim vice MHz tim lepe), pak jiste vyuzije i nejakou tu ramku navic. Sam jsem pred nedavnem stavel podobnou hracku na i920 a v porovnani s Q8200 jsem nezaznamenal ZADNY rozdil (az na cenu). Takze jeste jednou: na CAD nepotrebujes brutal vykon, na pozdejsi rendery/vytvareni nahledu pomoci renderingu potrebujes hodne jader + rekneme 4gb ramky (nepredpokladam ze v CADu budes mit milion hi-res textur), naopak bych nesetril na monitoru, mysi apod.
Logout (4018)|8.3.2009 03:16
Richmond: ale to vytváření rendereru je taky CAD, ne? :-) Nicméně bych se shodnul, že procesor s výkonem C2Q/Phenomu II by měl stačit, jen pokud bude rendrovat složitý sestavy, tak pak by se mělo o i7 přemejšlet.
Richmond (8084)|8.3.2009 03:25
[quote=Logout;226997]Richmond: ale to vytváření rendereru je taky CAD, ne? :-) [/quote]
...pokud beru v uvahu samotne kresleni tak NE, pokud myslis zmacknuti napr. klavesy X a chvilka cekani nez mi vyresli "hezci obrazek" tak ANO. Pokud tedy nerenderuje tak nevidim duvod proc jit do i7 (pokud renderuje tak jsem samozrejme pro i7 - uz jen kvuli pameti)
Logout (4018)|8.3.2009 03:32
No dyk se v podstatě shodnem, ne :-) Některý lidi co používaj CAD i renderujou, např. brácha když studoval architekturu...
Richmond (8084)|8.3.2009 03:43
Dam tedy priklad ze zivota:
- ve fazi kresleni (CAD) baraku ani jednou nepouziji render (taky k cemu kdyz jde o presnost ze?)
- ve fazi vizualizace stravim 50% casu texturovanim a testovanim (quick render), dalsich 50% pripadne na finalni rendery. Ty muzu budto nechat renderovat na 4GHz 2core masine pres noc/den nebo poridit 3GHz masinu 4core a rendery mi zaberou polovinu casu...
Lulda (2)|8.3.2009 06:26
Logout:
Mám Gemina II tak vím o čem mluvím. Mám nataktováno na 3.5GHZ a teploty kolem 28.
Kámoš ma zmiňovanou Noctuu a teploty s nenataktovaným PC E6300 1.86GHz má 32
Nevím proč děláš chytrýho. Testy jsou krásný ale tohle je realita. Nic víc nic míň.
Deee-aN (3834)|8.3.2009 10:02
[quote=Lulda;227021]Logout:
Mám Gemina II tak vím o čem mluvím. Mám nataktováno na 3.5GHZ a teploty kolem 28.
Kámoš ma zmiňovanou Noctuu a teploty s nenataktovaným PC E6300 1.86GHz má 32
Nevím proč děláš chytrýho. Testy jsou krásný ale tohle je realita. Nic víc nic míň.[/quote]
Jo, a až na procák a chladič máte oba naprosto identické sestavy včetně skříně, že jo? :notsure:notsure:notsure Tak to je ůpotom objektivní srovnání.
Měříš SpeedFanem?:turtle
cool.user (2822)|8.3.2009 10:04
[QUOTE=Lulda;227021]Nevím proč děláš chytrýho. Testy jsou krásný ale tohle je realita. Nic víc nic míň.[/QUOTE]

Ne, to neni realita, to je nic nerikajici srovnani. Kazdy cpu muze mit jinak zkalibrovany cidlo, deska muze odecitat jinak data, cpu muze mit jinou kvalitu spojeni s ihs a jinou kvalitu ihs a hlavne, kazda deska si muze jinak ridit otacky. Takhle proste porovnani provadet nemuzes.

A tech 28 stupnu? No v idle je to krasna hodnota (i kdyz ji moc neverim), ale idle neni smerodatny.

edit: grrrrrrrr, deeean rychlejsi.
astec (1823)|8.3.2009 10:20
Hlavně nědělejte chytrýho... :cry :runaway
Mám vybavit firmu 9 ks PC. Provozovat budou Autodesk Inventor 2009. Jedná se o strojírenskou firmu. Takže jestli tomu dobře rozumím, tak by stačilo dvoujádro na kreslení podsestav a na výsledné sestavování 4jádro???
Richmond (8084)|8.3.2009 10:25
[quote=astec;227064]...na kreslení podsestav a na výsledné sestavování 4jádro???[/quote]
Co to znamena "sestavovani"? Pokud vim tak ikdyz sestavujes tak nerenderujes, ale porad jen kreslis. Jestli ta firma pouziva Autodesk tak na jejich www jsou vypsany vsechny testovany grafiky takze pokud sestrojujou prevodovky tak se jim vic vyplati profi grafika (osobne doporucuju spis quadro nez firegl) nez ctyrjadro!
astec (1823)|8.3.2009 11:13
[QUOTE=Richmond;227069]Co to znamena "sestavovani"? Pokud vim tak ikdyz sestavujes tak nerenderujes, ale porad jen kreslis. Jestli ta firma pouziva Autodesk tak na jejich www jsou vypsany vsechny testovany grafiky takze pokud sestrojujou prevodovky tak se jim vic vyplati profi grafika (osobne doporucuju spis quadro nez firegl) nez ctyrjadro![/QUOTE]

Aha zase jsem o něco chytřejší. Dík. myslel jsem, že když dáš podsestavy poskládat tak potřebuješ přepočítat komplet, aby jsi mněl 3D objekt. To jsem se nedočetl. No maji jet na nejake skoleni, tak je pozadam, aby zjistili co je na to potřeba s portací na jejich podmínky. Dík.
7475 (21)|8.3.2009 21:17
Chlazení: našel jsem docela slušnou recenzi na Noctu, ale objevil se tu jeden kousek, který si s Noctuou nezadá, ale nedosahuje tak nízké hladiny hluku Akasa Nero
http://www.bit-tech.net/hardware/cooling/2009/02/19/ga-1366-cpu-cooler-group-test/7

Jinak začal jsem přemýšlet o i7, ale cena mě vrací zpátky do reality. Teď potřebuji, aby to šlapalo, ale co za 4 až 5 let (doba předpokládané výdrže, čím víc tím líp), když investuji do LGA775 budu muset vyměnit komplet střeva, u i7 se to snad ještě bude dát vylepšit, nebo už to bude stará raketa, která pojede po vedlejší koleji bez možnosti upgradu? Takže podle tohoto se asi rozhodnu. Možná se vám zdá že nějak opomíjím AMD, ale nikdy jsem s ním neměl zkušenost a jsem trochu konzerva.

CAD budu využít jako strojař nejvíc Inventor
Logout (4018)|8.3.2009 21:33
Jaká bude upgradevodatelnost jednotlivejch platforem je čtení z křišťálový koule, mimo 775, kde jde už teď říct, že nulová. Ale osobně bych hádal, že čtyři roky nevydrží nic
(přinejmenšim bude jinej výrobní proces, takže i když se ti procesor fyzicky do patice vleze, tak ho deska nebude umět napájet).

Jinak pokud nemáš neomezený finance, tak opravdu bych radil ten phenom, je to za rozumný peníze co nejvíc muziky a za 775 rozhodně nezaostává - ale to už jsem tušim řikal? :-)
Deee-aN (3834)|8.3.2009 21:33
Ono když se podíváš na testy chladičů, všechny kvalitnější svou práci udělají plus mínus autobus stejně. Přesněji řečeno - uchladí procesor v rozumných mezích. V jednom testu chladí tenhle o 2°C lépe, v jiném hůř. Takovýhle rozdíl tě zajímá, pokud jsi víc než soft overclocker a tlačíš CPU k hraně schpností vzduchového chlazení. Čím se chladiče liší je hlučnost, vibrace, regulace, vybavenost, snadnost instalace a uživatelský komfort vůbec. Ve všech těchto aspektech je Noctua na špičce. A to IMHO i za ty peníze.
Za 4-5 let bude stará konzerva bez možnosti upgradu cokoli.
7475 (21)|8.3.2009 21:38
Zdroj: Tady volba Fortona nebyla úplně ideální po napsání 1. příspěvku jsem to ještě konzultoval se známým, ten ho má a chválu na něj tedy nepěl. Nadělá dost hluku a je to průměr. Zdroj bych chtěl alespoň v rámci mezí tichý.

Zmíněná "CAD sestava" se mi každopádně moc nelíbí a určitě to není můj favorit. Snad se autor nenaštve :-).

Navržená sestava s i7 od wlcka: jsem zastánce performance, takže case za 3500 je podle mě zbytečný luxus. Samo nechci hnusnou krabici, za kterou bych se styděl, ale podle mě není vzhled to co dělá comp compem :-D.

CAD budu využít jako strojař nejvíc Inventor

Nicméně ten comp bude doma na stole, takže počítám i s odreagováním TV a samo hry (např. GTA IV není sice to nej :-(, ale jsem věrný fanda série)
Logout (4018)|8.3.2009 22:07
No, já bych postavil něco takovýdleho:
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=KNJ01GRU01APF01MDD01K0F01J8C01H3L01MGT01
grafika tam neni - podle toho jak moc chceš hrát a jak umí využít inventor grafiku. Dá se tam trochu přitlačit na pamětech (s lepší CAS a heatspreadrem), trochu na desce (790 čipset s lepším OC a pár dalšíma výhodama).
Richmond (8084)|8.3.2009 22:10
No tak ja bych urcite Fortrona vyhodil a dal bych misto nej Enera Pro 82+ pac az budes par hodin renderovat tak se ti to ticho vrati a pochybuju ze se jeste budes zabyvat rozebiranim zdroje = porusenim zaruky. Ja kdyz delal stroje na 3dsmax pro smrtelniky tak to bylo vzdy pentium (kvuli vysokymu kmitoctu) + asus blitz + ninja + ati x2 (ten byl pouze na testovani, aby nebylo vsude r2900) nebo gf 8800 ultra (tenkrat to nej, stroje mely vydrzet rok-dva) + enermax liberty. Stroje pro modelovani mely vzdy 4+ gb ram a jedno quadro kvuli maxu a abych rek pravdu tak ty slabsi (e8400 @ 4.16GHz) jeli pasivne (aby taky ne kdyz to byly vybrany cpu s co nejnizsi voltazi - to ti asi v kramu hned tak nedovoli prebrat). Dodnes o tech pc nevim, takze asi porad jedou...

edit: nechci tady flejmovat ale gigabyte maji zvukovku na pikacu, ja zvolil asusy ad1988b na poslech mp3 pri praci a bedny coolermaster cavalier black ale to uz je spis kosmetika....

edit2: ramky urcite ty s CL4 a cervenyma heatspreaderama nebo jeste lepe Patrioty ktery maji ten heatspreader lepenej a ne podlozenej tema ruzovejma gumama, jsou za skoro stejny penize...
Logout (4018)|8.3.2009 22:34
Ta sestava co jsem tam dal byla dělaná hodně na levno. S paměťma souhlasim, pokud člověk vyloženě nejede na co nejnižší cenu, tak se těch pár korun ztratí.

Co se týče desky, tak asusy osazujou dražší zvukovky a často i síťovky, ale jsou patřičně dražší. Takže to je otázka, jestli to člověku za to stojí - buď může mít člověk desku jen s čipsetem 770 za stejnou cenu:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514508M000000JND
(ale ten čipset kromě absence integrovaný grafiky vlastně neni horší, takže to může bejt dobrá volba)
nebo s 780G a lepší výbavou, ale zas dražší:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514508M000000MBX
ale zas za tu cenu je už gigabyte sice s realtecem, ale zas s 790X a 750 southbridge
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000MQ7&Search=gigabyte%20790&SearchType=1

takže tam bych to viděl jako otázku priorit.
Richmond (8084)|8.3.2009 22:48
Co jsem ted koukal na alzu tak Patrioty jsou momentalne drazsi nez A-Data, hmmm docela divny kdyz si vezmu ze jsem posledne bral byly o 80,- levnejsi nez A-Data, to bude asi tou krizi...
http://www.alza.cz/pamet-a-data-extreme-edition-vitesta-4-gb-d83971.htm
http://www.alza.cz/patriot-4gb-kit-2x2gb-ddr2-800mhz-d84720.htm

edit: ne, bude to tim ze jsem vul - A-Data jsou jen CL5 :mistake

Co se tyce desky tak misto M3A78-T bych bral M3N-HT (pekne si tu polivcicku hreju ;))
Logout (4018)|8.3.2009 23:31
Jenže to už jsou jak desky tak paměti z jiný cenový kategorie. Např. ty moje desky stojej kolem 2kKč, respektive 2.7kKč, a ty nabízíš desky za 3.5kKč a víc. Tam samozřejmě je lepší vybavení, ale vyplatí se kvůli lepší zvukovce přidat litr? Když za tu cenu je sehnatelná externí? IMHO ty desky za dva litry stačej, popř. si připlatit těch sedm set na asuse s lepší zvukovkou a síťovkou, ale víc bych do desky nedával. To už je to lepší nacpat do procesoru, nebo do víc ram...


Stejně tak paměti, AData bez heatspreaderu stojej pár korun přes litr a ty patrioty 1700,-.
(I když v alfě maj nějaký patrioty za 1450 - menujou se sice jinak, ale asi to budou stejný). Za tu cenu bych měl už 1066Mhz paměti. IMHO přidávat na pamětech je zbytečný, max tak ADATA CAS4,
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000FNH&Search=a-data%204gb&SearchType=1
ADATA jsou spolehlivý a ověřený a cokoli dražšího už je spíš na efekt a dobrej pocit, než že by to člověk reálně užil. Možná při extrémnim overclocku, ale to myslimim nebude tendle případ...
Richmond (8084)|8.3.2009 23:56
Ekvivalent k tem A-Datum jsou tyhle Patrioty http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000G95&Search=patriot&SearchType=1 kazdopadne bych se priklonil k 1066MHz. Vim ze A-Data jsou osvedceny ale ty Patrioty jsou podle me lepsi nicmene nemam je vyzkouseny na tolika deskach jako prave ty A-Data. V prvnich varkach byly ty cerveny rozhodne lepsi (na blistru byla samolepka EPP Ready - dnes se takovy baleni neprodava) ale dnes castokrat dam s Patriotama CL3 a s A-Datama ani za boha takze asi tak. Nikomu je nenutim, kazdopadne za zminku urcite stoji...

Co se MB tyce tak je to tak ze za tech +700,- dostanes Aetheros F1 LANku a zminenou zvukovku (kterou vlastne dava Asus k ROG serii jako pridavnou kartu) + delsi zaruku, kterou ovsem alfa nenabizi...
http://www.alza.cz/asus-m3n-ht-deluxe-d93210.htm - alza ma tedy 3roky...
Logout (4018)|9.3.2009 00:17
No, IMHO je přínos 1066Mhz ramek k výkonu malej, takže se to nevyplatí. Rychlejší procesor udělá víc... to už bych spíš přemejšlel nad víc ramkama. Samozřejmě kdyby byl cílem extrémní OC, tak taky asi nešáhnu pro AData, ale pro tydle účely - stabilní vyvážená rychlá sestava jsou IMHO dobrou volbou.

Totéž s deskou - to neni 700 ale 1400 oproti tý 78G-DS3H. Navíc to je čipset 780a, kterej dost topí (cca 15W oproti 780G) a NVIDIi v čipsetech po jejích peripetiích s SATA řadičema a problémama sintegrovanejma síťovkama moc nevěřim.
Desku bych bral rozhodně s AMD čipsetem.
optim (391)|9.3.2009 00:41
Furt dumam nad tim, proc tak kategoricky uprednostnujete ostatni sitovky pred Realtekem. U desek tohle testuje snad jen Tech Report (hlavne ze kazdy testuje desky v 5 hrach, kde se vysledky lisi o desetiny fps) a vysledky byvaji no .. nepredvidatelne. Pokud nejde o PCI a PCI-E sitovky, tak spise zalezi na tom, jak se to povede vyrobci desky zadratovat. Na podporu me otazky ale nabizim odkaz, kde jsou vysledky vzacne vyrovnane a Realtek si nezada s Marvellem ani Intelem (sice z chipsetu, ale podivejte se na cenu ty desky).
Richmond (8084)|9.3.2009 00:49
- 1066MHz bych volil na Phenoma, ale i ty 800MHz Patrioty to daj ;)
- nVidia a sitovky? Asi jsem neco propas, tahle je OK (od nF570 bych rek ze jsou ok)
- SATA - ano, tam jsem bohuzel nic nepropas a pekne si to vyzral, nicmene stejnym dojmem na me pusobila i M3A-79T ktera ma stejny radic. Vubec nejpovedenejsi byla M2N32-SLI ale to uz je minulost.
- ano, AMD chipsety topi o kapku vic (M3N vs M3A s nachlup stejnym chlazenim), kdybych se nad nimi nerozmyslel tyden tak bych si snad vzal i tu o 15w mene topici amdcko, realita je ovsem jinde (kamenujte me, ale u me sla i hur taktovat - na 16x200 jsem se dostal jen pri pridani voltaze do nb, na nvidii ne)

Rozhodne nikomu nebudu nic vnucovat, stejne je to jeho vec. Ja treba tu nVidii provozuju i pres absenci SATA ovladacu (na Raid samozrejme ovladace ma - a ruku na srdce - vzdy mi ukozoval na M3A dvojnasobne zatizeni cpu nez na nforce...) na modelovani ve Sketchi a sem-tam na max a zatim nebyl zadnej problem, k modelovani si pustim mp3, popr. film na dalsim monitoru a to mi staci, netvrdim ze by mi tohle Gigabyte nezvladl.
Logout (4018)|9.3.2009 01:44
Síťovky měly problém už před nějakou dobou, jestli si pamatuješ na slavnej HW firewall a active armor. Myslim, že to bylo na NF4, což by se shodovalo s Tvojí pamětí. Uznávám, že už to je dýl, ale co se týče spolehlivosti, tak jsem vcelku konzervativní...

Spotřebu má 780a o dost větší - aspoň v idle - a tam se drtivá většina sestav pohybuje. Aspoň to tvrděj testy, namátkou:
http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2008/08/15/asus-crosshair-ii-formula/14
http://www.pcper.com/article.php?aid=557&type=expert&pid=15

Na taktování je prej NVIDIa lepší, to bych věřil. Výkon se myslím nebude lišit o víc než nějaký procenta, což normálního člověka v podstatě nezajímá.
...
Evidentně máme k hardware každej trochu jinej přístup a podle toho preferujeme desky a další hw, tak si aspoň bude moct tazatel vybrat - jestli ho to ještě baví číst :-)
Richmond (8084)|9.3.2009 02:06
http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-motherboard-sli,1927-19.html

Nicmene pokud je vykon +/- 5% tak mi je to vcelku jedno jak se to jmenuje (pokud to teda neni v kazdym testu)... Nicmene ani AMD neni bez chyb (namatkou si vzpominam jak jsem chtel zmenu v podobe XPress200 a hned na raidu jsem se se zlou potazal...)

O kolik se mi prodrazi tech 15W zravosti rocne? Pak je taky na miste polozit si otazku zda budu pracovat nebo setrit? Pokud se nemylim tak chtel tazatel taky neco na "hry"...

edit: jeste prihodim odkaz na forum Autodesku http://discussion.autodesk.com/forums/index.jspa?categoryID=1
7475 (21)|9.3.2009 20:27
Už jsem skoro myslel, že jste zapomněli, že v požadavcích bylo i zvládnutí her.
A nezavrhujte OC, určitě na nej dojde :-D

Proč jste snad všichni pro AMD, já bych radši INTEL, ale začínáte mě skoro lámat (Už jsem byl skoro rozhodnutý pro Q9xxx, pak pro i7-odradila mě cena).

9800GTX+ by asi nakonec nebyla špatná volba ne? CAD by na ní měl běhat a hry se na ní daj taky zvládnout, i když pro 24" by to asi chtělo něco silnějšího?
Logout (4018)|9.3.2009 21:21
richmond: jojo xPress200 nebyl povedenej čipset - taky to bylo ještě ATI. Myslim, že je dobře vidět, že ATI má teď k ruce procesorovou divizi AMD. Ale NVIDIu jsem neměl rád proto, že ty její trable se SATA řadičem byly přes několik generací čipsetu a to bylo pro mě moc..... A k tomu ta spotřeba - nejde jen o peníze za elektřinu, ale taky o to, že člověk musí víc řešit chlazení počítače a počítač je (většinou) hlučnější.

I když nový nvidiovský 8x00 jsou mi vcelku sympatický - už nízká spotřeba, výkoný grafický jádro... ještě trochu upravit cenu a skoro bych je doporučoval... :-)

Ale zpátky k tématu:
Proč jsme pro AMD - protože teď AMD nabízí za srovnatelný peníze víc muziky. Nejsem rozhodně AMD skalní fanoušek, dva ze tří PC co mam doma jsou Intely - a ještě nedávno jsem doporučoval Intel. Jenže AMD s předchozíma phenomama si to tak zabila, že musela dát nový phenomy cenově hodně nízko, takže se vyplatěj. Kdyby sis chtěl připlatit na i7, tak doporučim intela, výkon je někde jinde oproti Phenomu, ale cena taky. C2Q je ale za stejný peníze pomalejší, OC taky neni tak dobrý a upgradeabilita - fuj to je slovo - nulová.
Grafika - pokud potřebuješ na něco CUDA, ber NVIDIu, jinak dost závisí na tom, co chceš hrát. Obecně 4850 je o fous pomalejší než 9800GTX+ , ale rychlejší s AA - takže se koukni na nějaký testy na to, jaký hry chceš hrát a v jakym rozlišení a jestli s AA nebo bez. Mě se zdá 4850 jako lepší volba (o něco levnější, nižší spotřeba...).
Od nvidie je dobrá volba 260, ale ta je cenou kousek jinde. Zas i na 24" monitoru bez problémů zvládne snad všechno a spotřeba v idle je nádherná. Takže asi bych volil
4850 - 4870 - 260 podle toho, kolik bych do toho chtěl dát...
Richmond (8084)|10.3.2009 03:07
[quote=Logout;227651]richmond: ...A k tomu ta spotřeba - nejde jen o peníze za elektřinu, ale taky o to, že člověk musí víc řešit chlazení počítače a počítač je (většinou) hlučnější....[/quote]
M3A vs M3N (3x heatpipe) = nulova hlucnost, neudrzis ruku ani na jedny ;) ale vzhledem k tomu ze je chlazeni udelany celkem poctive tak pochybuju ze by to schorelo (jak se patri, nakou tu cocku jsem jim dal)

S tema CPU je to jasny, ber Phenom protoze momentalne nic lepsiho s pomerem vykon/cena proste neni. S tim AMD chipsetem bys taky asi problem mit nemel, nicmene ja mam na Autodesku 100% odskouseny nForce 5-7.
7475 (21)|10.3.2009 21:40
Střeva jsme tedy nějak uspořádali, ale ještě je tu jedna závěrečná otázka a tou je monitor, jelikož je to domácí sestava, tak by se skoro šikl monitor s TV tunerem, ale jelikož nemám s žádným osobní zkušenost, tak nevím. Trochu preferuji Samsung. Až dořeším monitor, tak vám dám prázdniny :-D. Jinak díky za odpovědi a rady.
Logout (4018)|10.3.2009 23:07
A nebyl by lepší TV tuner do počítače? Trochu složitější ovládání vyvážej takový možnosti jako nahrávat pořady na disk apod....
7475 (21)|11.3.2009 00:21
TV karta je sice lepší v možnostech (nahrávání,...), ale zase mě nutí mít zapnuté celé PC :-(.
Richmond (8084)|11.3.2009 02:30
Jeste by tu byla moznost koupit takovou krabicku s DO ktera ti udela z monitoru TV, ted nemam pri ruce link, ale myslim ze to bylo za 3k
7475 (21)|11.3.2009 22:18
[QUOTE=Richmond;228159]Jeste by tu byla moznost koupit takovou krabicku s DO ktera ti udela z monitoru TV, ted nemam pri ruce link, ale myslim ze to bylo za 3k[/QUOTE]

Nešlo by trochu specifikovat? Sice jsem o něčem podobném slyšel, ale bohužel jen na jedno uchu :-D. Stačí mi odkaz, osobní zkušenosti samo uvítám.
mstejska (2912)|11.3.2009 22:26
[QUOTE=7475;228563]Nešlo by trochu specifikovat? Sice jsem o něčem podobném slyšel, ale bohužel jen na jedno uchu :-D. Stačí mi odkaz, osobní zkušenosti samo uvítám.[/QUOTE]

Myslis asi tohle http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductList.aspx?IID=4