reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zapojeni SMART u WD6400AAKS

lastsaves (98)|8.3.2009 20:48
Zdravím,
před týdnem mi začal zlobit WD6400AAKS a na všech logických partition začal vypisovat hlášku, že se nezdařil zápis do $MFT. Data se mi podařilo zachránit, ale teď na něj chci kouknout, jestli je po zformátování v pořádku nebo ne a ejhle, zjistil jsem, že z něj nemůžu dostat S.M.A.R.T. informace.
Zkoušel jsem Western Digital Data LifeGuard Diagnostics a ten tvrdí, že ke S.M.A.R.T. informacím nemá přístup.
(Přitom u IDE Maxtora neměl problém).
Je u SATA potřeba někde S.M.A.R.T. zapnout? V Biosu jsem to našel jen pro IDE disky.

A ještě jedna otázka, je problém s MFT u všech logických partition známkou toho, že disk odchází?
Logout (4018)|8.3.2009 20:53
Nemáš ho zapnutej v režimu AHCI? V tomdle režimu maj většinou diagnostický programy se smart problém. Pak je asi nejjednodušší dočasně to v biosu přepnout.
lastsaves (98)|8.3.2009 21:00
[QUOTE=Logout;227285]Nemáš ho zapnutej v režimu AHCI? Pak je asi nejjednodušší dočasně to v biosu přepnout.[/QUOTE]

Jak to zjistím? A kde to v Biosu přepnu?
Sorry, jsem v tom úplně mimo.
Logout (4018)|8.3.2009 21:28
Hmmm.... aha.... u Tvojí desky to přepnout nejde. Tak musíš zkusit najít nějakej program, kterej umí číst SMART ze scsi disků, takový maj šanci najít i ten Tvuj disk. Konkrétní program Ti neporadim, neznam, zkusil bych třeba
speedfan
nebo
http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/Active-SMART-SCSI.shtml
ale to jen podle toho, co jsem zběžně na netu našel, třweba poradí někdo s víc zkušenostma.

Anebo ten disk vzít k nějakýmu kamarádovi...
lastsaves (98)|9.3.2009 21:21
Zkusil jsem Speedfan, SMART ukazuje vše OK.
Následně jsem zkusil Windowsovskou kontrolu vsech disků a taky vše OK.
Tak nevím, jestli mu můžu důvěřovat nebo ne.
Jaký zvolit další postup? Nějaké další testy?
Co vlastně může narušit MFT na všech logických discích? Je možné se na ten disk spolehnout?
Nerad bych všechna zachráněná data nakopíroval zpět, abych vzápětí zjistil, že disk zase odešel :-(
Logout (4018)|9.3.2009 22:18
Prožeň to HDTune testem disku. Pokud to neukáže chyby, a nebude to dělat během testu takový hvrrhrhrh, hvrrhrhrh (zatimco se test zasekne na jednom místě), tak bych disku věřil. Ale zálohy bych dělal :-)
lastsaves (98)|9.3.2009 22:31
Ok, zkusim ten HDTune.
A nějaký tip, proč mohla začít blbnout ta MFT?
Logout (4018)|9.3.2009 23:36
Cokoli - nějakej bug windowsů, něco se někam blbě zapsalo při násilnym vypnutí počítače, náhodná chyba paměti, bug nějakýho driveru, chyba disku. Asi bych radši otestoval i ramku (glodmemory). Ale pokud se to stalo jen jednou, tak to opravdu mohla bejt náhoda a vše je OK.