reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nová skříň a PC nejde zapnout

dvin (14)|12.3.2009 21:52
Ahoj, prosím o radu. U asi 5 let starého PC jsem se rozhodl vyměnit skříň. Myslím case :-). No a ouha, po důsledném zapojení všeho počítač jen blikl a nic. Myslel jsem nejdřív že něco shořelo, ale nejspíš ne! Vše na starém kejsu jinak jede.

Zapojil jsem tedy jen zdroj - zákl. desku a vypínač na front panelu a koukám na větráček zdroje jestli se točí a při stisknutí vypínače se jen roztočí impulzem a pak nic. To samé to dělá s použitím jiného zdroje. Ale když to zkusím u mé původní skříně, jede větráček pořád. To mě vede k názoru že problém bude mezi vypínačem nové skříně a zákl. deskou, ale netušim v čem. Je to snad jiný systém zapínání? Nebo vypínač je nefunkční?

Pro doplnění: zákl. deska Jetway 400 Polaris, starý case ATX značku nevim, nový case Thermaltake RS 201

díkec
optim (391)|12.3.2009 22:04
Tos cele prehazel do te stare skrine nebo jenom zapojil jeji front panel? Mne se tohle stava, kdyz malo domacknu napajeci kabely.
kevin00 (10238)|12.3.2009 22:05
Počítač můžeš zapnout bez vypínače na case. Vyzkoušíš, jestli Ti vůbec samotný počítač funguje. Nech v motherboardu zapojen pouze CPU, grafickou kartu, 1 modul RAM do slotu DIMM1 a stiskni šroubovákem piny, kde připojuješ tlačítko Start z case.
mstejska (2912)|12.3.2009 22:06
Distancni sloupky pod desku jsi daval?
robky (3195)|12.3.2009 22:08
len či ich tam nedal veľa ...
dvin (14)|12.3.2009 23:35
to optim: jen jsem zapojil kabliky z front panelu, desku jsem měl mimo case a u staré skříně točí větráček furt, kdežto u nové se jen rozjede a doběhne. Evidentně se do desky dostane napětí jen skokově a pak nic a nezávisí to jak dlouho držím tlačítko start

to kevin00: dobrej nápad, zkusim

to mstejska: nedával, původně ano, ale z.d. se tam nevešla, protože kejs má takový hrboly v místech pro šroubky, tudíž jsem vydedukoval že snad možná? nejsou třeba, i když je mi to proti srsti lepit tu desku hned na ten plech..
Ale jak říkám, tu desku jsem pak zkoušel i mimo kejs jen připojenou ke kablíkům a ve starem jde, v novém se hned vypne
mstejska (2912)|12.3.2009 23:48
Tak jestli jsi tam nedal distancni sloupky, tak se modli abys nemel spalenou desku. Ty hrbolky na skrini jsou proto aby se do nich zamontovaly distancni sloupky.
1) vymotuj desku ze skrine a poloz ji na neco izolacniho, napr ten molitan co se do nej bali deska, nebo aspon na dreveny stul
2) v desce nech pouze grafickou kartu, pameti a cpu
3) pripoj klavesnici, display, napajeni desky, a vypinac
a zkus jestli ti pc nabehne aspon k biosu
kevin00 (10238)|12.3.2009 23:52
Nevychází Ti hrbolek někde mimo díru ? I když je to nepravděpodobné ? Nezapojuješ náhodou reset na kontakty Power tlačítka ? Vypadá takto:
Thermaltake Wing RS201.jpg
kevin00 (10238)|12.3.2009 23:54
[QUOTE=mstejska;229047]Tak jestli jsi tam nedal distancni sloupky, tak se modli abys nemel spalenou desku. Ty hrbolky na skrini jsou proto aby se do nich zamontovaly distancni sloupky.
1) vymotuj desku ze skrine a poloz ji na neco izolacniho, napr ten molitan co se do nej bali deska, nebo aspon na dreveny stul
2) v desce nech pouze grafickou kartu, pameti a cpu
3) pripoj klavesnici, display, napajeni desky, a vypinac
a zkus jestli ti pc nabehne aspon k biosu[/QUOTE]

Měl jsem několik case s těmi hrbolky. Jsou jimy nahrazeny distanční sloupky, takže se tam dávat nemuseli. Ale musí si to řádně prohlídnout, jestli to tak skutečně je.

EDIT:
Omlouvám se, že jsem nepoužil edit :mistake
mstejska (2912)|13.3.2009 00:03
[QUOTE=kevin00;229055]Měl jsem několik case s těmi hrbolky. Jsou jimy nahrazeny distanční sloupky, takže se tam dávat nemuseli. Ale musí si to řádně prohlídnout, jestli to tak skutečně je.

[/QUOTE]

A jsi si tim jisty? Ja mam taky thermaltake, taky s vystupky, ale nektere vystupky jsou v mistech kde v zakladni desce dirky nejsou. V kazdem pripade, ja tam distancni sloupky mam a deska sedi v pohode
kevin00 (10238)|13.3.2009 00:11
[QUOTE=mstejska;229058]A jsi si tim jisty? Ja mam taky thermaltake, taky s vystupky, ale nektere vystupky jsou v mistech kde v zakladni desce dirky nejsou. V kazdem pripade, ja tam distancni sloupky mam a deska sedi v pohode[/QUOTE]

Jak jsem psal, chce to pořádně vyzkoušet. Osobně motherboard položím "nanečisto" a ozkouším jak to vypadá. Doporučuji mu to samé. Nyní by bylo nejlepší motherboard vyndat z case a dodržet tvůj postup. Poté to vracet zpět.
mstejska (2912)|13.3.2009 00:15
[QUOTE=kevin00;229060]Jak jsem psal, chce to pořádně vyzkoušet. Osobně motherboard položím "nanečisto" a ozkouším jak to vypadá. Doporučuji mu to samé. Nyní by bylo nejlepší motherboard vyndat z case a dodržet tvůj postup. Poté to vracet zpět.[/QUOTE]

To ano.
Ale spis me zajima to s tema hrbolkama. To me prave ani nenapadlo ze by tam dist sloupky nemely byt, to jsi nekde slysel nebo cetl?
EditorPO (2819)|13.3.2009 00:35
[quote=mstejska;229062]To ano.
Ale spis me zajima to s tema hrbolkama. To me prave ani nenapadlo ze by tam dist sloupky nemely byt, to jsi nekde slysel nebo cetl?[/quote]
Stretol som sa s case, ktory mal hrbolky a ked som dal distancne stlpiky, tak mi nesedeli zadne vystupy do otvorov. Doska bola "vysoko", musel by som ju ohnut. Bez stlpikov pasovala perfektne. Hrbolky boli presne na mieste, kde su otvory pre srobky.
Potom som mal ale case, ktory mal tiez hrbolky, ale musel som dat distancne stlpiky, lebo doska bola potom moc "utopena" voci zadnym otvorom.
Obidva casy boli noname China. Takze ako je vidno, co vyrobca, to iny system. Hrbolky+stlpiky maximalne len zlepsuju zadne vetranie dosky, aj ked neviem, ci je to az take nutne. Mozno pouzitie stlpikov napovie uz aj fakt, ci su vobec ku case pribalene.
kevin00 (10238)|13.3.2009 07:27
[QUOTE=mstejska;229062]To ano.
Ale spis me zajima to s tema hrbolkama. To me prave ani nenapadlo ze by tam dist sloupky nemely byt, to jsi nekde slysel nebo cetl?[/QUOTE]

Ani neslyšel, ani nečetl. To je má zkušenost. Setkal jsem se s casy obou dvou druhů. S hrbolky či bez hrbolků. Hrbolky byli profilovány tak, že přesně pasovaly na dírky na motherboardu a byly tak vysoké, že jsi distanční sloupek nemusel použít.
Jeff Brawo (109)|13.3.2009 08:00
Ja bych se o distancnich sloupcich vubec nebavil. Proste bud tam ta deska pasuje s nimi nebo bez nich. Jak uz psal EditorPO. Je prece nesmysl cpat neco nekam, kdyz to tam nema bejt a naopak. A musi to hned trknout do oci zda tak ci tak.

Tady bude spis otazka spravneho zapojeni vsech napajecich kabelu a front panelu.

Jeste zkus zapojit stary zdroj a novy front panel.
Draken (1578)|13.3.2009 09:36
co že máš za desku?
mstejska (2912)|13.3.2009 09:39
[QUOTE=Draken;229119]co že máš za desku?[/QUOTE]

prvni prispevek:mistake
Draken (1578)|13.3.2009 10:42
manuál k desce máš?

hledal jsem tu desku na stránkách jetway a odpovídá tomu jen tahle....http://www.jetway.com.tw/jw/motherboard_view.asp?productid=31&proname=V500DAP

na googlu jsem ji však našel a mírně se liší...
http://translate.google.com/translate?hl=cs&langpair=en%7Ccs&u=http://www.superfastv.net/p400.htm&prev=/translate_s%3Fhl%3Dcs%26q%3DJetway%2B400%2BPolaris%26tq%3DJetway%2BPolaris%2B400%26sl%3Dcs%26tl%3Den

má deska nějaké kodové označení?
jinak jsem našel tohle...
dvin (14)|13.3.2009 11:55
kucí dík za náměty, co se týká hrbolků, přijde mi že bez distančních šroubků deska opravdu sedí wela, ale nějalou izolační podložku možná nebude od věci tam pak dát.

velmi velmi podobná deska je popsána i s fotkou v dobrém rozlišení zde
https://www.svethardware.cz/recenze-poteseni-na-nasi-strane/7287
já nemam polaris ale V400ADB

další menší obtíže jsou u audio a usb konektorů z front panelu, oba mají zaslepený vždy 1 pin v místě, kde mám v desce normálně piny, tudíž to nejde zapojit. Přeci tahle deska neni až tak prehistorická ne? Nebo jo? :-)

A poslední, to POWER SW zapojuju určo dobře, jsou tam popsané 2 piny stranou vpravo dole.

Teď asi zkusím to s tim šroubovákem. Jinak ještě dotaz, víte někdo jestli tlačítko START po zapnutí drží kontakty sepnuté a nebo je jen sepne a rozepne?

dik, peace
Jeff Brawo (109)|13.3.2009 12:33
U atx jen sepne. U starych AT je musel drzet sepnute.
Co se tyce tech USB tak je mozne ze driv tam toho bylo vic (ten navic je klicovy - ehm teda pro zmateni)
Zvlastni zkusenosti vim, ze pokud das powersw na resetsw, tak to udela to co to udela tobe. Sem omylem prohodil protoze to u ty desky bylo popsane pod sebou a ja si toho zprvu nevsim.
dvin (14)|13.3.2009 12:52
tak jsem zkusil sepnout ty piny růčo a výsledky jsou, že oba zdroje dělají pořád to samé. Zapojil jsem zdroj - z.desku s CPU a pamětí a růčo spojil piny a to neudělá nic. Po rozpojení pinů se ventilátorek u zdroje rozběne a doběhne. Zajímavý je že při opětovném spojení a rozpojení už se nic neděje. Čili musim úplně vypnout a zapnout zdroj ze sítě aby to reagovalo aspoň jednou. Řekl bych skoro že zákl. deska je v čudu, ale jak to že tlačítko u starýho kejsu udrží ventilátor běžet? Teď teda nevim
Jeff Brawo (109)|13.3.2009 12:57
jen udrzi ventilator nebo celej kompl jede?
Prvne jsi psal ze jede, tad mluvis jen o ventilatoru - grafiku do toho muzes klidne pichnout i kdyz se ti to vali navolno na stole.
optim (391)|13.3.2009 13:06
[QUOTE=dvin;229173]tak jsem zkusil sepnout ty piny růčo a výsledky jsou, že oba zdroje dělají pořád to samé. Zapojil jsem zdroj - z.desku s CPU a pamětí a růčo spojil piny a to neudělá nic. Po rozpojení pinů se ventilátorek u zdroje rozběne a doběhne. Zajímavý je že při opětovném spojení a rozpojení už se nic neděje. Čili musim úplně vypnout a zapnout zdroj ze sítě aby to reagovalo aspoň jednou. Řekl bych skoro že zákl. deska je v čudu, ale jak to že tlačítko u starýho kejsu udrží ventilátor běžet? Teď teda nevim[/QUOTE]
Tohle je "normalni" chovani (ale ja ten tvuj pripad chapu tak, ze existuje zapojeni, kdy to jede OK), jak jsem psal v prvni moji reakci, kdyz se zmackne zapinaci cudl a jenom se pootoci vetraky, tak se pak musi minimalne vypnout a zapnout zdroj, aby po opetovnem zmacknuti zapinaciho tlacitka neco delo.
Richmond (8084)|13.3.2009 13:17
[quote=dvin;229173]tak jsem zkusil sepnout ty piny růčo a výsledky jsou, že oba zdroje dělají pořád to samé. Zapojil jsem zdroj - z.desku s CPU a pamětí a růčo spojil piny a to neudělá nic. Po rozpojení pinů se ventilátorek u zdroje rozběne a doběhne.[/quote]

Jak to prosim te spinas? To drzis sepnuty piny (to je totiz blbe)? Jak mas zapojeny ten PWR SWITCH? Podle toho cos sem dal za odkazy bys to mel mit na PWRBTN jak psal Draken
S panelem na zvukovku se to muze mit klidne takhle, opet je ale dobry porovnat s manualem - ten nemuzu nikde sosnout takze jestli mas pdfko tak sem s nim ;)
dvin (14)|13.3.2009 13:37
Spínám to zavřenýma nůžkama. Nejlepší bude to vyfotit. Ale teď už to nestihnu, musim jít, hodim to sem večer. Mam to označený PW BN.
S tim audio, fakt nevim jak na desetikolík připojit kablík s devíti dírama.
S tim usb, tam počet sedí, ale zaslepená díra (asi key) je na špatném místě, čili podobný problém
kevin00 (10238)|13.3.2009 13:46
Být tebou vyndám motherboard z case a položím jej na stůl. Hlavně pod něj nedávej nic vodivého ani antistatický pytlík :) Nech zapojeno pouze CPU, grafickou kartu, 1 modul RAM zapojen do slotu DIMM1. Zkontroluj veškeré sloty jestli v nich není prach, popř. preventivně pročisti. Zkontroluj připojení kabeláže a řádné docvaknutí konektorů.
Motherboard je ATX, piny pro zapnutí jen na krátkou dobu spoj, nedrž se stále sepnuté. Máš k motherboardu připojen reproduktor ? Nepípá náhodou ?

Je toto tvůj motherboard ?
01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg
Richmond (8084)|13.3.2009 13:46
USB - tady by bylo dobry podotknout ze pin 1 je vetsinou oznacen na PCB tlustou carou.
Draken (1578)|13.3.2009 14:10
na izolování a podložení desky doporučuju:
http://shop.tntrade.cz/bee-silent-bee-s1-330x480mm-_d50838.html
1)izoluje
2)je to měkký(poměrně)
3)nehřeje
4)a ještě pohlcuje hluk a vibrace
5)ujde i cena
6)jen se nalepí na plech
dvin (14)|13.3.2009 14:17
to kevin00:

jo jo to je přesně ona! Hezké obrázky. A ten reproduktorek nemam.
Napadá mě filozofická otázka, jde vůbec spustit deska bez připojeného disku? Hned večer to zkusim zapojit na stole bez skříně, teď už musim běžet
Dojigiri (1629)|13.3.2009 14:17
Omlouvám se předem jestli jsem to tu někde přehlídnul, ale zdroj jsi přendaval ze starýho PC taky anebo je v novým case i novej zdroj? Pokud jo, problém by mohl být ve zdroji...

Deska bez připojenýho disku by měla jít spustit bez problému (minimálně by se měl rozběhnout bios).
dvin (14)|13.3.2009 21:59
to draken: no špatný to neni, taky jsem našel něco jako polyuretan za pár kaček a hlavně nalepovací. Na http://www.gumex.cz maji i protihlukové desky a nejtenčí maj 10mm, ale metr na dva za ani ne 300kč.
edit: jo tak možná i jen 5mm silný koukám

Celkově optimalizuju skříň pro lepší průchod vzduchu kvuli chlazení a chci jí taky tímhle celou vylepit pro odhlučnění. Proto jsem vlastně mimo jiné koupil novej case. Taky je černej a líp vypadá, má usb atd.

to dojigiri: zdroj mam starej i novej Xilence, oba se chovaj stejně, vypadaj ok

no nic, jdu to zkusit zapojit

edit: Hm tak to vypada s deskou blbe, dela to furt to stejny, vetracek u zdroje se jen roztoci a dotoci a nic. Jak jen samotna deska, tak i s hadrem a grafanou napojenou na monitor. A at to spinam nuzkama, nebo tlacitkem je to na stejno. Je to divny, bojim se ze deska je v tahu.
Ještě mě napadá, jak se systém chová při vybité baterii? Není to tím?
Richmond (8084)|14.3.2009 00:10
[quote=dvin;229331]Ještě mě napadá, jak se systém chová při vybité baterii? Není to tím?[/quote]
Pri vzbite baterii pc deska normalne nabehne akorat si po vypnuti nepamatuje nastaveni hodin a biosu...
Draken (1578)|14.3.2009 11:35
možná bych to celý vyndal na stůl zapojil jen to nejnutnější (grafika,cpu,ram,zdroj,klávesnice,monitor)
a zkusil to zapnout šroubovákem...
dvin (14)|14.3.2009 13:16
to jsem už zkoušel a je to stejný
kevin00 (10238)|14.3.2009 15:53
Máš možnost vyzkoušet jiné moduly RAM ? Nechci být poslem špatných zpráv, ale viděl bych to na vadný motherboard
dvin (14)|14.3.2009 16:41
ramky mam dvě, starou a úpnlě novou, obě dělají totéž. Jo a nové zjštění, i když asi nic neřeší: když zapojím desku ke zdroji, a potom šroubovákem krátce sepnu PW BN, nic to neudělá, ale pokud ho držím sepnutý cca 10 vteřin a ropojím, po dalším sepnutí se větrák roztočí vždycky, ale jen krátce. Jakoby se jen nabil a vybil kondenzátor.

No už se pomalu smiřuju s koupi nový desky, jenže to je tak 1500 cpu + chladič 800 + ramka 1000 + ta deska. No potěš :(
kevin00 (10238)|14.3.2009 16:47
Motherboard se socketem A koupíš na netu (např. Aukro) za pár stovek. A nebo zainvestovat a v hodnotě +/- 8000 Kč sestavíš základní počítač.
dvin (14)|14.3.2009 17:51
no přenechal bych to asi mladšímu bráchovi, já už bych šel stejně leda do novýho. Holt za blbost nebo spíš neopatrnost se platí. I když je fakt že vizuelně jsem tu desku prohlížel hodně a nic podezřelýho neni vidět, to mě trochu vrtá hlavou. Zítra budu mít metex, tak ještě proměřim zdroje a jinak dlabu na to
Draken (1578)|15.3.2009 15:06
jen pro info nové základní desky se socketem 462(A) se stále prodávají:
http://eshop.kak.cz/zbozi/aan005-zakladni-deska-asrock-k7s41gx-socket-a-sc/

je to prakticky jen tento model: Asrock K7S41GX
dvin (14)|16.3.2009 10:29
Zdravim vespolek,

takže jako ve Futuramě "good news everyone" :-)
Vypadá to že jsme našli problém - nafouklí kondíci. Přikládám foto.
Mě zmátlo jak jsou téměř stejný všechny v řadě, ale kamoš říkal že je všech 6 špatných. (jeden už jsme vyndali)
P3160002.JPG
optim (391)|16.3.2009 12:06
Mohl by se nekdo pokusit vysvetlit, proc to najednou prestane fungovat po fyzicke manipulaci? Ted jsem taky prendaval vnitrnosti ze skrine do skrine a ac to do vyndani spolehlive fungovalo, tak jakmile jsem to prendal, nabehlo to tak 1x z 10ti pokusu. Zdroj byl Eurocase, takze sel prvni na paskal a nezklamal - 2 kondenzatory znacky hec byly lehce nafoukle. Po vymene za Seasonic zatim zadny funguje. Btw ma to (Edit:moje) deska spocitany?
dvin (14)|16.3.2009 12:32
ted nevim jestli myslis moji desku, nebo tvoji. No ja ted jedu koupit nove kondenzatory a uvidi se jestli to poslape.
Jinak do googlu jsem zadal elektrol. kond. a natrefil jsem na clanek, kde nejakej manik pise ze vyrobci delaj smejdy i kvalitni kondenzatory a ze dost casto davaj ty smejdy, ktery vydrzi 4, 5 let i min. No a ty si pak pobezis koupit ten vyrobek znovu. Prej ty kvalitni vydrzi treba 15 let.
Neco na tom treba bude.
kevin00 (10238)|16.3.2009 17:48
Zde si můžeš přečíst o kvalitě kondenzátorů a zde o tom, jak je vyměnit.
dvin (14)|17.3.2009 10:55
kevin00: dik zajimave cteni

Kondiky jsme vymenili, bohuzel deska stale neslape :(
kevin00 (10238)|17.3.2009 18:24
[QUOTE=dvin;230210]kevin00: dik zajimave cteni

Kondiky jsme vymenili, bohuzel deska stale neslape :([/QUOTE]

Verdikt již znáš sám. pokud máš jinou desku, tak to postav na ni a tuto ekologicky zrecykluj
dvin (14)|31.3.2009 20:15
takže věc se má asi takto. Vyzkoušel jsem věci z mýho starýho pc asi na třech deskách, všude to dělalo podobné věci. Naštěstí u jedné z desek byl ještě jakýsi starší procík, zkusili jsme to s ním a ono to běželo. :-)

Takže ne deska, byť s totálně ovařenejma kondenzátorama, ale procesor je v tahu. Stárá deska s opravenýma kondíkama šlape dál.
Du to zapít.
kevin00 (10238)|31.3.2009 21:40
Takže laborování se vyplatilo :) Gratuluji :thumb
Draken (1578)|31.3.2009 21:55
tak tomu říkám úspěch...:thumb
jakej procík tam teď máš?budeš upgradovat?
PS:nazdraví