reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Udržujete pravidelně svůj počítač?

husky14 (4214)|13.3.2009 11:24
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Udržujete pravidelně svůj počítač?

Počítač a jeho operační systém se každodenním používáním zpomaluje. Jak proti tomu bojujete? Provádíte pravidelně defragmentaci svého diskového prostoru, čištění registrů atd., nebo jen čas od času prostě zvolíte kompletní přeinstalování operačního systému? Ať už je váš postup jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
astec (1823)|13.3.2009 11:33
Protože mně počítače živí a zlobím se na lidi, že se o počítače nestarají, tak jej občas vysaju a když přijde k nejhoršímu přeinstaluji. Přesně podle hesla kovářova kobyla.....
Tommula (232)|13.3.2009 11:45
taky se tim "žívím", nebo spíš přiživuji takže PC se snazim udrzovat, ikdyz dokud jsem neudelal upgrade tak sem se o nejaky prach moc nestaral.. :) navic na CM Elite 330 jde vsechno videt a noctua vpredu z toho dela krasny vysavac prachu,takze jednou za tyden az dva pc prejedu hadrou na prach, a jednou za mesic ho otevru a vyfouknu :) navic PC na zemi, u koberce a v mistnosti kde jsem prakticky porad.. :)

Edit: z notebooku odfouknu prach jednou za cas kdyz si ho beru do postele :D
pas!k (3765)|13.3.2009 11:52
Abych pravdu rekl moc se o svuj pocitac nestaram .. lety praxe jsem si vybudoval jakysi pud sebezachovy a jistou paranoiu k urcitym vecem takze jsem pomerne opatrny.. Me pc dokaze delsi dobu fungovat bez vetsich problemu bez jakehokoliv antiviru ci nejakych extra utilitek .. havarie vetsinou prichazi s inovaci hw ci po nejakych testech ktere obcas provadim .. Co se tyce udrzby pouzivam jen Your Unninstaler .. a pomerne casto zalohuji .. (acronis, ghost)
mauglik (3)|13.3.2009 12:23
Sam se tim sice nezivym zato spravuji pocitace a NB snad pulce mesta :-D Vetsina uzivatelu na nejakou udrzbu vubec nedba - at se jedna o cistotu zarizeni ci cistotu systemu. Potom mam dotazy typu ze je to cele nejake zpomalene a desne NB huci - potom staci prijit vyfouknout a sami se divi jak NB je najednou tyzsi a sviznejsi. Ovsem nekterym uzivatelum se podari system tak zaneradit ze hrat si resenim problemu by bylo na dyl nez cele to preinsalovat. Osobne stolni PC obcas otevru a profouknu a NB mam bez nasavacich otvoru - takze se mi vubec nezanasi prachem - ale take ho obcas profouknu. Jinak na udrzbu systemu pouzivam TuneUp Utilities ci Ccleaner. Zalohovat moc nezalohuji - jenom obcas neco na externi hdd, ale chystam se na to uz delsi dobu pomoci programu Acronis - ale zatim neni moc casu na detailni zkoumani a zas to na vsech PC a NB instalovat a nastavovat... :runaway
trodas (1753)|13.3.2009 12:28
Obcas defragmentuji Diskeeperem disky, procistim a optimalizuji registry CCleanerem a RegistryBoosterem a jinak na to nechytam a take NIC NEINSTALUJI. Takhle "udrzovane" Windows 2000 SP4 jsou v chodu jiz 4 rokem a zcela bezproblemu a s nebyvalou sviznosti i na low-end hardweru.
Defregmentace pomaha rychlosti prace a v registrech se ma tendenci hromadit i pri brutalne a radikalne procesanem systemu hromada smeti a nesmyslu, cize cistky jsou nutne :) Nejvaznejsi cistka nasleduje ale vzdy po instalaci - kompletni odstraneni IE, jeho knihoven a cirka 150kBy (!!!) klicu registru k IE se vztahujici.

Ozkouseno je, ze se to vyplati a masina se pak nemusi nijak zabezpecovat antiviry a pod. IE a Outlook pryc a je to bezpecne.

Na zalohu pouzivam DriveImage - staci 2x kliknout ve Win, reboot, projde zaloha a reboot a jste zpet ve Win s tim, ze Ccko je jako 400MB pakovany soubor zaloha.pqi ulozeno na D disku :-) Obcas zalohu aktualizuji a vypalim. Jedina nevyhoda je, ze kdyz se meni disk, tak je treba vypnout swap soubor aby se Win daly prenest na novy disk bezproblemu...
Pabler (425)|13.3.2009 12:39
Vacsinou to pouzivam s rozumom a neinstalujem veci ktore netreba, hoci dakedy sa tomu vyhnut neda, ...
Po instalacií prezeram co vsetko to zas pridalo do spustenia, a odstranujem, ocenujem softy ktore sa aspon opytaju ci sa zapnut mozu, lebo sa tam cim dalej tym viac objavuju veci ktore clovek pouzije raz za mesiac ...

Priebezne sledujem stav fragmentacie, a ked ma chyti mania ako vcera, tak precistenie vsetkeho co sa da, CCLeanerom pomazem tempy, logy, dumpy a vsetko co najde
Manualne prezrem Download priecinky pomazem veci jednorazoveho charakteru, veci na odlozenie presuniem na druhu particiu kde sa to snazim ako tak kategorizovat
Obdobny proces ocakava plochu, ...
Zmazem body obnovy
Prezrem register najprv automatikou, a ked sa citim tak este maualne pomocou RegCleaneru, az je "cisty" tak ho zkompaktujem
A nakoniec defrag - zoradenie podla mena, s prihliadnutim na Win-layout
morous (9)|13.3.2009 12:40
Ano, domácí počítač tak jednou za půl roku otevřu, vysaju a štětcem vymetu prach, zkontroluji kabeláž(vytáhnu a zasunu), stejně tak paměti. Vyčistím optické mechaniky. Pracovní notebook bhužel vyčistit nemůžu, jen ho otřu, jemným pudrovacím štětcem vymetu z klávesnice nečistoty. Sotwarovou údržbu dělám pravidelně - TuneUp utilities se o běžnou(noční) postarají, jednou za měsíc provedu řádnou, včetně kontroly a defragmentace disků a kopie systémového disku na externí(USB) disk.
Neregistrovaný (0)|13.3.2009 14:32
Win: 1x za měsíc mazání dočasných souborů, chkdsk /f a degragmentace, nic dalšího a 5 let to běhá bez problémů a to už jsem 2x vyměnil kompletně hardware a pořád to funguje skvěle. Registry nemažu, však taky už mají 100 MB a nic se neděje, akorát prohledávaní registrů trvá déle, ale to se dělá málokdy.
HW: 1x za rok umyju klávesnici a myš a odstraním prach z větráků.
TOBiAS02 (97)|13.3.2009 15:28
Tak já se s počítači vlastně ještě učím, takže ocením každou radu..
čistim kompa sem tam jednou za měsíc, či dva, když se du pokochat tim krásny HW co v něm mam :D, standardně vyluxuju prach a kde to nejde, vyčistim to uchošťourama a to je vše :D
systém čistim když na to vzpomenu tak jednou týdně registry ccleanerem -jednou jsem nečistil asi měsíc a pak jsem smazal 800MB :D nevím, jak se mi to povedlo, ale mam to vyfocené :D
jednou za 2 týdny defragmentaci oo defrag - některí tvrdí, že je to jediný kvalitní program a že win defrag je naprd.. takto jsem zdefragmentoval i starý komp a došlo ke zpomalení takřka o 80%, takže jsem musel reinstall.. jinak sem tam to projedu na viry a spyware a to je asi vše :D
CommanderZ (512)|13.3.2009 16:58
Obcas vysaju (hlavne zvenku, vevnitr...co oko nevidi, to srdce neboli).

Jinak softwarove to obcas projedu TuneUpem a Avastem a je po bordelu. A mam uz skoro dva roky perfektne fungujici okna.
Maximus12 (763)|13.3.2009 17:01
Tak o PC se snazim trochu starat, nejaka pravidelnost tam neni, ale po urcite dobe defragmentace - ne zas casto. Obcas projedu PC proti spywaru a spol a az fakt kdyz uz me to neba a je to spatne tak ho preleju, ale to je po hodne dlouhe dobe vzdy. :)
Dennder (1)|13.3.2009 18:36
Jsou dve odbobi v me kariere udrzbare pocitace.

Puvodne jsem jako ostatni mel PC, s winy. Takze jednou za nejaky cas jsem kompa otevrel, vysal. Jednou za pulroku jsem ho komplet rozebral, vymenil treba vetraky a cely vycistil az se blyskalo =))
O system jsem se zacal starat az nekde kolem 2002. Jinak, mel jsem vzdy zalohu a kdyby neco - sup a hotovo. S prichodem winlite se to stalo jeste pohodlnejsim. Po osekani systemu jsem si neinstaloval zadny antivir ci antispyware. Mel jsem YourUninstaller a Diskeeper a to mi bohate stacilo.

Pote, nekde ke konci 2006, jsem si koupil prvniho Mac'a uz s procesoty intel (Mac Book), a na veci kolem udrzby registru, fragmentace, viru apod. bylo najednou zapomenuto.
Drtiva vetsina programu je v podstate slozka, a konfiguracni soubory jsou ulozeny v
/Library/Application Support
/Users/username/Library/Application Support
Souborovy system ma zurnal provedeni akci, takze o nejake vyznamne fragmentaci se mluvit neda. Ona je, ale mnohem a mnohem pomalejsi, nez ve Win. Takze se to projevi az po dvou ci dokonce trech letech.

Kdybyste nekdo namital, ze antiviry na MacOS jsou - mate pravdu, ovsem jsou od toho, aby se nahodou vir vytvoreny pro win a neskodny pro mac neprenesl na pocitac uzivatele winu. Ale to je mimo diskuzi - nechci tu zadny flame ;)

No a rozebrat Mac abych ho vycistil vysavacem - k takovemu hrdinstvi jsem se jeste neodhodlal.

Ted jsem pochopil prinos virtualizace, takze system nemusim nicit upravami, nebo kompilovanim php5 s podporou firebird. Parkrat jsem uz radeji MacOs reinstaloval.
Mam pracovni system a v nem proverene programy, mam testovaci systemy (win xp, vista, mac os) na virtualnim stroji a na nich zkousim vsemozne vyblbiny - jeden klik, a jste obnoveni ze snapshotu.
Data pravidelne zalohuju na dve externi uloziste.
jeninicicek (205)|13.3.2009 19:18
Prachový a jiný úklid počítače provádím vždy při větším úklidu v jeho okolí.
Co se týká softwaru tak přímo nesnáším přeinstalace, protože od některých programů nemám (nebo nikdy neměl-vkládal jsem všechny soubory natvrdo) instalačky a ještě ke všemu mám xp bez CD, takže je nemohu přeinstalovat sám. Čas od času tedy projedu počítač nějakým antivirem (avast, nod, co zrovna stáhnu), a když je hodně zle, vytáhnu disk, a projedu ho v jiném počítači z jiného systému, pak jen zjistit, k čemu vlastně smazané soubory byli, a nahrát místo nich nové ze zálohy (čas od času se to sice neobejde bez problémů, ale vymyslete to lépe).
Deee-aN (3834)|13.3.2009 21:15
Jop! Jednou týdně vyprášit filtry, občas očistit lopatky fanů atd.:)
MitchNajmitch (0)|13.3.2009 21:16
Jo byvavalo. Kdyz jsem jel na XP, tak jsem temer kazdou sobotu poustel antivir, spybot a oodefrag. Pocitac jsem cas od casu vysal a obcas vycistil vetrak na prociku. Pak jsem si poridil notebook, takze nejaka udrzba HW odpada...aspon dokud bude stale v zaruce. Obcas ho prejedu hadrikem, jelikoz leskly plast je na prach a otisky prstu mrcha. No a jelikoz jsem pred par lety zacal koketovat s linuxem, tak hned po koupi booku sel i na nej. A tim mi odpadla i udrzba SW:-) Tedy, obcas prolitnu Dokumenty a smazu ruzny ptakoviny co jsem delal do skoly a vic je uz nepotrebuji. Plus zaloha cenejsich dat na externak. Vse ruco fuco, zas tak tolik toho neni, abych kvuli tomu porizoval nakej soft..sic opensource:-)
hustakF (3)|13.3.2009 21:45
Každý den po ukončení brouzdání netem čistím disk od cookies a všeho, co stáhl Firefox. Bývá to tak kolem 5 MB velké. Dále pravidelně čistím registry a defragmentuji disk, takže start OS je krásně rychlý. Rovněž mám nastavenou pravidelnou kontrolu antivirákem, takže žádná havěť v mém PC nesídlí.
orgi (65)|14.3.2009 09:38
tak párkrát do roka komplet reinštalácia......občas otvorím skrinku a zlikvidujem prach.....ale žiadna pravidelná údržba
karo1 (150)|14.3.2009 16:36
Ano, raz za mesiac skrinku zbavim prachu, raz za tyzden ofuknem filtre. System cistim ccleanerom raz mesacne a disk defragmentujem asi tak 5 krat za rok.
Millosch (3)|14.3.2009 17:34
Každej víkend pustim antivir, smažu zbytečný soubory a zaktualizuju nějaký programy. Skřín zevnitř čistim tak akorat, když se du podivat dovnitř z jinýho důvodu :).
machja (122)|14.3.2009 18:05
Jednou za půl roku pročistím celý kompl vzduchem a jednou za měsíc antivir, defragmentace, registry.
A jede to všechno tak jak má.
rotik (12)|14.3.2009 19:36
Kompíky doma pravidelně udržuju, protože za ty roky, co mě baví a stavím je, skutečně nemám rád, když jsou pěkné skříně plné prachu a když je zpomelný systém, protože je zanesený svinstem. Celou bednou taky čistím antistat. pěnou, stejně tak čístím i monitor, myš s podložkou a vysávám klávesnici. Tak každé tři týdny pustím čištění registrů, každé dva měsíce defragmentaci a taky nějaký ten spyware test. Za ty roky se mi tenhle postup osvědčil. Bluscreeny, pomalost a reinstall windows, musím zaklepat, už hodně dlouho neznám. Je to stroj a těch pár minut nenáročné údržby ho skutečně drží v kondici.
MartyMcFly (222)|15.3.2009 12:12
Co se týká udržování počítačů u mě a všech co mám pod svojí správou tak to je dost lehké. Všechny počítače založené na platformě Linux konfiguruji a nastavuji jen jednou a pořádně a o další "uklízení" se mi stará připravený cron job tak na to už nemusím sáhnout. Ovšem počítače, které mám na platformě Windows to je už trochu větší oříšek. Nemám je pod centralizovanou správou což je docela škoda tak každý počítač musím řešit bohužel zvlášť, ale základem každého je bezpečnostní aplikace Eset Smart Security 3 tj. anti-virové, anti-spyware a firewall řešení, na které nedám dopustit. Tímto se omlouvám za cílenou reklamu. Dále zapnuté centrum aktualizací, které poskytují nejnovější záplaty považuji za naprostou nutnost. Na konec celé řešení uzavírám projistotu programem Windows Defender a celý počítač je zabezpečen proti základnímu smetím, které ohožují běžné uživatele. Bordel tj. softwarový řeším více méně základním pročištěním registrů, klasickou údržbou a mazáním cache a temporary data. V případě nutnosti dělám pořádek v adresářové struktuře pevného disku a defragmentací.

Howk.
metrEy (15)|15.3.2009 16:53
No ja sa staram hlavne o SW mojho pocitaca, 2 krat do mesiaca defrag, raz za tyzden cistim registre, HW tak raz za rok oprasim
Král Edward (7)|15.3.2009 18:09
To já mám automaticky nastaveno že každý týden probíhá defregmentace disků, registru vymazání nepotřebných souborů a kontrola antiviru. A Jednou z pár měsíců profouknu bednu.
Magnatt (145)|16.3.2009 09:53
Každý den, když odcházím od počítače (takže i víckrát denně), pročistím disk CCleanerem, jednou za týden mi automaticky běží Tune up 1 click a případně dočistím registry opět CCleanerem. Občas, když jsem dělám v systému větší úpravy, spustím Acronise. Co se týče HW, tak jednou za týden vysaju mřížky před větráky a cirka jednou za měsíc i vnitřek.
PaiaJBC (15)|16.3.2009 12:25
Protože bydlím u rušné silnice, každý měsíc kompik otevírám a luxuju zevnitř prach a důkladně čistím lopatky větráků za účelem co nejvíc snížit jejich hluk.

Kdysi jsem býval defragmentační maniak, ale už jsem z toho vyléčenej. Stačila loni jedna zkušenost z práce - při přepojování stanic ze starý domény na novou se mi dostalo na stůl taky několik služebně nejstarších kompů (s XP) po 5 letech od jejich instalace. Tehdy to byly první XP, na který se pak postupně nabalovaly SP1-3. Některý z konstrukce, některý z účtárny, nějakej z kontroly. Čili s různýma způsobama využívání a různým množstvím uživatelských dat. Jedno ale měly společné:
Když jsem vyčistil tempy, nechal smazat staré body obnovy (stand. nástrojem Vyčištění disku), a poté zkusil udělat analýzu wokenním defragementátorem, nebylo potřeba tu defragmentaci vůbec dělat. Sice byly podle grafu data rozprostřený po celým disku, ale všechno v modrý barvě, červeně bylo jen několik málo tenkých čárek. Podotýkám, že po celou dobu na těch počítačích žádná pravidelná údržba neprobíhala, nebyl na to prostě nikdy čas, lidi museli pracovat a ne čekat...
Je vidět, že při dlouhodobým používání umí XP samy o sobě fragmentaci souborů předcházet jejich rozmisťováním po celým disku, nejspíš dle velikosti a dle využívání.
Ono asi opravdu není dobré defragmentovat jako W98 a cpát všechno na sebe od začátku disku. Když se používá NTFS formát, tabulka MFT je někde kolem 1/4 až 1/3, čili má blíž ke středu disku, tudíž nejčastěji používané soubory si systém umisťuje někam doprostřed a teprve ty ležáky až ke krajům.
Takže to teď dělám tak, že když do kompa naleju software, udělám jedinou defragmentaci, zazálohuju poinstalační stav na druhou partitionu, připojím ho k doméně, přihlásím usera a doladím mu softíky (ty který se personifikujou per uživatel), kompa předám a nazdar, hotovo, šmytec, nashle za 5 let :)

Pro sebe jinak čas od času promažu TEMPy a použiju ccleaner, vesměs toho moc nenajde, na pokusy mám virtuál a ne ostrej systém, brouzdám ve Firefoxu...
kevin00 (10238)|16.3.2009 22:55
Osobně provádím "měsíční úklid". Jednou za měsíc defragmentace, antivir, spyware & malware, registry apod. Myslím, že pro chod počítače je měsíční úklidová fáze dostačující :)
Intact (4)|19.3.2009 17:49
Jednou týdně defragmentuji,čistku registrů provádím i několikrát do týdne a jednou tak za 4 až 5 měsíců reinstall oken.Prach v kompu neřešim,páč mám kompa na stole,takže je ho minimum a to stačí tak jednou za dva roky.(Poslední čištení Pc od prachu jsem provedl výměnou asi tak 70% útrob za nové Hw komponenty.A bylo po prachu )
ICEBOSS (3435)|21.3.2009 22:04
ale jo... tempy, antivirak, zalohy, defragmentace... vzdycky jednou za cas :)
Noel82 (38)|27.3.2009 19:38
Každý den ho projedu: CCleaner, TuneUp2009, Spybot, Adaware, antivirem. Jinak defragmentace, opravy a jednou za půl roku formát. :D (Šílenství)
Hansol58231 (25)|3.3.2010 21:14
Jednou za čas(když si vzpomenu) tak použiju program Ccleaner na odstranění přebytečných souborů.
Vysypu koš.
Smažu přebytečné obrázky a jiné soubory.......

Jednou jsem dělal defragmentaci poloviny disku(tam kde je systém) a trvalo to 15h.
Tak už semi dotoho nějak nechce.

A reinstalaci nedělám (neumim to) a ani tomu nevěřim.