Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 28

Téma: Linux home server

Starousedlík SHW Avatar uživatele Salamander
    Registrace
    May 2006

Ahoj vsichni, mam v planu nasdilet minimalne jeden disk na domaci siti, ale protoze NAS boxy jsou docela drahe, chtel bych pouzit neco jako Windows home server, strycek google mi nejake vhodne distribuce doporucil, ale stejne se radsi zeptam, jestli s timhle nemate nekdo trosku zkusenosti, diiik

PC ktere chci pouzit je
    P3 Celeron 1200Mhz@1400
    256-512MB RAM (podle toho, kolik doma najdu)
    40GB systemovy disk, 1TB na nasdileni

tak co mi poradite ?
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

IMHO pokud jsi začátečník, dal bych tam xubuntu - je leightweight díky xfce, zároveň na ní najdeš všude návody, jak jít na co.
    Pokud bys to chtěl mít jo rychlý, tak gentoo, ale to je trochu práce pro vraha, asi nejrespektovanější distribuce na server je debian. Pokud to budeš vystavovat i směrem na internet, zamejšlel byc se nad nějakym BSDčkem, IMHO je bezpečnější než linux.

Ale v podstatě na rozběhnutí samby stačí v podstatě libovolná distribuce.

PS: Bejt tebou ten procesor pak spíš podtaktuju než přetaktuju...

Starousedlík SHW Avatar uživatele xmarek
    Registrace
    May 2008

Pokud chcete použít počítač jako uložiště tak je v podstatě jedno jakou distribuci použijete. Co se týče protokolu doporučuji SAMBA-u. http://cs.wikipedia.org/wiki/Samba_(software)
    Funguje podobně jako FTP a Windows ji podporují. Akorát si ohlidejte kódování češtiny pro správné zobrazování souborů a adresářu ve widlích. http://www.root.cz/diskuse/596/

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Nutno ale říct, že FTP je o dost výkonnější, tzn. doporučuju oba protokoly a pro velký operaces datama použít ftp.

Registrace
    May 2006

No, zase uplna lamka nejsem, nejakou tu zkusenost s ubuntu, mandrivou apod. mam, jen jsem nikdy nevytvarel server
    strycek google poradil http://www.amahi.org/ , tak uvidim ...

odb odb je offline
    Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2006

Ak máš aké také skúsenosti, tak by som ti navrhoval dať tam linux bez graf. rozhrania, len konzola. Ak tak, tak by som tam urcite nedaval Gnome alebo KDE. Sambu rozbehat nieje problem, ak ti ide o jednoduche zdielanie bez nastavovania obmedzeni a inych veci, tak to je otazka 15 minút. Na tom tvojom HW to bude behat bez najmensich problemov. Osobne používam Debian ale da sa pouzit akakolvek distribucia a základná inštalácia so Sambou sa vmestí tak do 512MB. Ftp by som urcite neriesil, je to zbytocne( iba ak by si mal 1Gbit siet ale to by aj tak ta tvoja masina neutiahla na plny vykon). Ten 40GB disk by som tam nedával, vsetko by som dal na ten 1TB. Ked tak pozeram neviem ci nejaka doska pre PIII podporuje 1TB disk.To moze byt problem.

Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od odb Zobrazit příspěvek
    Ak máš aké také skúsenosti, tak by som ti navrhoval dať tam linux bez graf. rozhrania, len konzola. Ak tak, tak by som tam urcite nedaval Gnome alebo KDE. Sambu rozbehat nieje problem, ak ti ide o jednoduche zdielanie bez nastavovania obmedzeni a inych veci, tak to je otazka 15 minút. Na tom tvojom HW to bude behat bez najmensich problemov. Osobne používam Debian ale da sa pouzit akakolvek distribucia a základná inštalácia so Sambou sa vmestí tak do 512MB. Ftp by som urcite neriesil, je to zbytocne( iba ak by si mal 1Gbit siet ale to by aj tak ta tvoja masina neutiahla na plny vykon). Ten 40GB disk by som tam nedával, vsetko by som dal na ten 1TB. Ked tak pozeram neviem ci nejaka doska pre PIII podporuje 1TB disk.To moze byt problem.
    je tam normalni SATA pci radic, ale pravda, ze jsem to jeste nezkousel ...

asi vyzkousim Fedoru, docela se mi zamlouva ...

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

No, zas já bych nějaký leightweight grafický rozhraní doporučil (proto jsem říkal např. to xubuntu) - některý věci tam jdou přecijenom snáž a třeba takový vzdálený spouštění programů pomocí X protokolu je lahůdka a lepší než VNC :-).

Pravidelný diskutér Avatar uživatele MartyMcFly
    Registrace
    May 2007

Pokud hledáš Linux na domácí server tak ti v tomto doporučuji využít distribuci Debian 5.0 nebo Ubuntu Server v nejnovější verzi. Základní nastavení Samba serveru myslím pomocí Webminu zvládne opravdu každý pokročilejší uživatel počítačů. V příapdě, že nebudete vědět kudy kam tak na internetu je na toto téma mnoho velmi užitečných a zajímavých návodů. Vřele doporučuji použít strejdu Googla nebo ochotné diskutéry na serveru Abclinux.cz :-)

Howk.

Registrace
    May 2006

BTW: jeste maly dotaz, jaka muze byt spotreba toho PC (zdroj je tam Seasonic (diky fanynku)), grafika integrovana na desce.
    + premyslim, jestli by se dal ten procesor chladit pasivne, ale na socket 370 se uz shaneji chladice dost obtizne

Registrace
    May 2006

Takze dnes jsem si zkousel servery konfigurovat ve vmware workstation, ruzne distribuce, abych zjistil vyhody a nevyhody ....
    OpenSuse - zda se mi docela vhodny, pomerne snadna konfigurace, male naroky na vykon
    Debian - supermale naroky na vykon, o neco slozitejsi konfigurace
    Ubuntu - easy konfigurace, ale zase vyssi naroky na vykon

Windows Server 2003 - hodne jednoducha konfigurace, pomerne male naroky na vykon, ale moc se mi to nelibilo

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jan 2009

To Ubuntu jsi zkousel Desktop verzi?

Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od optim Zobrazit příspěvek
    To Ubuntu jsi zkousel Desktop verzi?
    Jo, koukal jsem sice na tohle http://www.ubuntu.com/products/whati.../serveredition , ale nezkousel jsem to ....

odb odb je offline
    Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Salamander Zobrazit příspěvek
    BTW: jeste maly dotaz, jaka muze byt spotreba toho PC (zdroj je tam Seasonic (diky fanynku)), grafika integrovana na desce.
    + premyslim, jestli by se dal ten procesor chladit pasivne, ale na socket 370 se uz shaneji chladice dost obtizne
    Ak ta zaujima spotreba pozri sa sem
    http://www.svethardware.cz/forum/sho...682#post167682

Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od odb Zobrazit příspěvek
    Ak ta zaujima spotreba pozri sa sem
    http://www.svethardware.cz/forum/sho...682#post167682
    Dik za link, to je paradni spotreba, cekal jsem vic ....
    no, ted jenom vyresit ten chladic

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. home server / HTPC
    Od @NUB!5 v sekci Chci doporučit sestavu/notebook
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 16-02-2014, 08:35
  2. Home Server 2011
    Od Pettr335 v sekci Sítě
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 28-12-2011, 22:45