reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunguje Ctr+C a Ctr+V u notebooku Toshiba A10

jozef A10 (4)|14.3.2009 20:49
Kúpil som používaný notebook Toshiba A10. O pár dní som zistil že nefunguje Ctr+C, Ctr+V, Ctr+X. Iné klávesové skratky Ctr+ .. fungujú. Prvé čo ma napadlo vir alebo trojan. Sken nenašiel nič čo by mohlo byť príčina. Tak som to nechal tak a používal kontextovú ponuku na pravom myšom tlačidle. Nechcelo sa mi preinštalovávať systém a všetky aplikácie.

Teraz sa mi dostal do ruky nový disk. Urobil som čistú inštaláciu WIN XP a ako jednu z prvých vecí som overil funkčosť spomínaných klávesových skratiek. Nejdú ani na čistom operačnom systéme. Neinštaloval som ani utility výrobcu na ovládanie funkcií hardwaru pomocou Fn, podozrieval som ich že oni spôsobujú problém. Tak neviem o čo ide ... chyba radiča klávesnice ?? Stretol sa s tým niekto ?
Intri (3490)|14.3.2009 20:56
Hmm, tohle vypadá na vyřazení kláves C, V a X, když zmáčkneš CTRL. Chtělo by to vyzkoušet třeba nějaký textový editor, který na žádnou z těch zkratek nereaguje a místo toho jednoduše napíše C, V nebo X.

Ale nenapadá mě žádný editor, který by to uměl. Zkus to vyzkoušet, já mezitím zkusím napsat nějaký "program" s s textovým polem. Snad je potřeba v C# klávesovou zkratku u textových polí nejprve nadefinovat.

EDIT: No, chová se to trochu divně ( píše to nějak moc písmen ), ale účel to splní.:-) Prostě to spusť a zmáčkni CTRL+x, CTRL+v nebo CTRL+c. Jestli ta tlačítka fungují i při zmáčknutí CTRL, vypíšou se. Jestli ne, nic se nenapíše a bude v podstatě jasné, že jde o HW chybu.

P.S.: Netřeba se bát, klidně odpřísáhnu, že v tom není virus, pokud ho tam nedalo samo Visual Studio při tvorbě projektu.:-)
eraser (0)|14.3.2009 22:12
Ak má daný notebook dve CTRL klávesy, tak by som ich vyskúšal.

No a taktiež by som zrejme použil nejakú Linux Live distibúciu a overil to pod inou platformou než Windows. Ak by klávesy nefungovali, tak pôjde zrejme o HW problém, čiže reklamácia - ak sa teda dá, keďže ide o second hand notebook.
jozef A10 (4)|15.3.2009 19:03
Tak som si to dnes vyskúšal na Live distribúcii SLAX. Nefunguje to ani tam. Nedalo mi to a skúsil som testovaciu utilitu z:
http://www.passmark.com/products/keytest.htm

a výsledky ktoré zobrazovala sú zvláštne.
Funguje kombinácia všetkých kláves okrem Ctr + X, C,V,M,ô,§,End, Ins,Del.
Stlačenie Ctr indikuje správne, zatlačením C, prípadne inej z uvedených kláves, je indikované že došlo k stlačeniu C, pripadne inej klávesy, no zároveň že došlo k ROZPOJENIU Ctr.
Iné vysvetlenie ako závada na hadware nevidím. Predpokladám že klávesnica samotná je v poriadku a chyba je v radiči. Asi poškodená tabuľka kódov ? Nepoznám detaily hardwaru no iné riešenie ako výmena základnej dosky asi nebude.
Je možnosť že by toto vyriešilo nahratie nového Bios-u ? Bolo by to totiž asi kúsok riziko. Už som na túto možnosť myslel no výrobca na webe nemá novší BIOS ako ten čo mám. Utilita si testuje verziu a odmieta ho prepísať. Tak do úvahy pripadá len možnosť prepísať ho natvrdo iným flasherom ako je ten ktorý dáva k dispozicii Toshiba.
Aký flasher prípadne použiť, ak má niekto s tým skúsenosť ?
Intri (3490)|15.3.2009 19:08
Tohle bude HW chyba, v softwaru takovéto chyby nebývají, a pokud ano, výstupní kontrola je zachytí. Může to být klidně chybka někde na plošném spoji klávesnice. Můžeš se zeptat v servisu, kolik by oprava něčeho takového mohla stát ( pokud to nemáš ještě v záruce ). Ale vzhledem k tomu, že by mělo jít jen o klávesnici, nemělo by to být dražší než pár stovek.