reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co znamena u zdrojov slovo efektivita alebo inak povedane ucinnost (Efficiency)???

pegy (757)|10.12.2006 22:52
Tak a kto mi v tomto poradi??? Doteraz som si myslel, ze je to ono, ale kamarat mi to vyvratil a preto sa chcem spytat vas.... Naschval neuvadzam, co si pod tymto slovom predstavujem, aby som nezavadzal, za odpovede dakujem....
boboco (1987)|10.12.2006 23:16
[quote=pegy]Tak a kto mi v tomto poradi??? Doteraz som si myslel, ze je to ono, ale kamarat mi to vyvratil a preto sa chcem spytat vas.... Naschval neuvadzam, co si pod tymto slovom predstavujem, aby som nezavadzal, za odpovede dakujem....[/quote]

Efektivita, účinnost nebo klidně Efficiency...
...když to hodně znejdnoduším, účinnost určuje kvalitu zdroje. Když má zdroj účinnost 85% znamená to, že 85% eletřiny, kterou zaplatíš zdroj využije a těch zbylých 15% ne. Těch 15% zdroj neumí přeměnit a to jsou ztráty. Vždy nějaké jsou, každý chce mít ztráty samozřejmě co nejmenší:). Účinnost také znamená, že pokud má člověk 400W spínaný zdroj s účinností 50% (pouze příklad, u spínaného zdroje nemožné), tak aby mu tento zdroj vydal 400W, tak potřebuje dodat 800W:). S účinností souvisí samozřejmě i topný výkon zdroje (pokud má zdroj účinnost 90% nemůže si dovolit moc topit, to by pak bylo perpetum mobile a nebo chybně uvedená účinnost;)

Snažil jsem se to vysvětlit co nejjednodušeji, někdo jiný možná začne chrlit vzorečky:D

Ještě jinak: Účinnost je poměr výkonu ku příkonu v procentech (*100)
pegy (757)|11.12.2006 22:17
[QUOTE=boboco]
Ještě jinak: Účinnost je poměr výkonu ku příkonu v procentech (*100)[/QUOTE]
Fajn dik, presne toto iste len polopatickejsie mi povedal aj kamarat, ok dik, zas som o nieco mudrejsi.... ;)
boboco (1987)|11.12.2006 22:24
[quote=pegy]Fajn dik, presne toto iste len polopatickejsie mi povedal aj kamarat, ok dik, zas som o nieco mudrejsi.... ;)[/quote]

Tak od toho je tu naše fórum. Nikdo nevíme vše;) Hloupost není nevědět, ale neptat se:thumb
aldafallout (194)|12.12.2006 10:38
je to rozdíl mezi příkonem a výkonem. Prikon si muzes predstavit jako tu praci, co ma zdroj vykonat a prikon to co mu za to musis dat. Jak to byva, tak mu musis dat vic energie nez ti vrati v podobe vykonane prace. Zbytek pak premeni v energii ztratovou (treba teplo). Ucinost se udava v procentech. Diky vnejsim vlivum (treba treni) nemuze mit nic 100 procentni ucinost (perpetum mobile). Proste jak psal boboco:)
Ritchie83 (369)|12.12.2006 11:12
[QUOTE=aldafallout]je to rozdíl mezi příkonem a výkonem[/QUOTE]
Nikoliv rozdíl, ale poměr výkonu ku příkonu.

[QUOTE=aldafallout]Diky vnejsim vlivum (treba treni) nemuze mit nic 100 procentni ucinost (perpetum mobile). Proste jak psal boboco:)[/QUOTE]
Když už jste zmínil perpetum mobile prvního druhu porušující první zákon termodynamický, tak ještě nemůže existovat ani perpetum mobile druhého druhu porušující druhý zákon termodynamický, aneb proč elektrárny mají účinnost jen kolem 35 %.

Edit: Myšleno samozřejmě takové elektrárny, kde se na elektrickou energii přeměňuje teplo, tedy elektrárny jaderné, uhelné atd.
aldafallout (194)|12.12.2006 11:54
prominte preklep proste vykon/prikonem, prikon je vyssi cislo tak mi vyjde cislo mensi nez nula