Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

1024 GB na DVD, aneb dva fotony jsou více, než jeden

Architect (232)|10.12.2006 22:54
1024 GB na DVD, aneb dva fotony jsou více, než jeden

Profesor chemie Kevin D. Belfield a jeho tým z Centrální Univerzity na Floridě rozlouskli oříšek, se kterým si vědci lámali hlavu více než deset let. Vynalezli novou technologii umožňující uložit masivní množství dat, např. 500 filmů pouze na jeden disk.

Pokrok pojmenován dvou fotonové 3-D optické datové úložiště komentuje Belfield slovy: „ Již dlouhou dobu byla společnost schopna nahrávat data do světelně citlivých materiálů v několika vrstvách. Problém však byl, že nikdo nemohl přijít na to, jak tyto data přečíst, aniž by byla zničena. Ale my jsme to rozlouskli.“

Napravo profesor chemie Kevin Belfield:Jedná se o podobný mechanismus jako při nahrávání na videokazetu. Kvalita úměrně klesá spolu s počtem přehrátí. A nakonec můžou být data úplně ztracena. To samé platí i pro klasické DVD.

Belfieldův tým vynalezl způsob, jak využít laserů k zhuštění velkého množství informací do plochy DVD, zatímco by byla udržena vysoká kvalita. Navíc jsou informace uloženy permanentně bez možnosti poškození disku čtením.

Proces je založen na střílení dvou fotonů rozdílných vlnových délek na zapisující povrch. Využití dvou laserů vytváří velmi specifický obrazec, který je ostřejší, než u dnešních technologií. V závislosti na barvě (vlnové délce) světla je informace zapsána na disk. Výsledné médium je podobné typickému DVD.

Výzva, které vědci čelili roky byla v tom, že světlo je zároveň používáno ke čtení informací. Světlo samo o sobě nemůže rozlišovat čtení a zápis, takže by nahrané informace při čtení zničilo. Belfieldův tým vyvinul cestu, jak použít světlo nalazeno na určitou vlnovou délku, aby poskytlo informaci, kterou chtěl uživatel udržet nedotčenou.

Přihlášený patent zatím čeká na vyřízení. Pokud bude tato technologie vylazena může se uplatnit např. v oboru ukládání rozsáhlých dokumentů knihoven, či komplikovaných databází.

Podobně jako toto DVD může vypadat i nový typ disku:Na rozdíl od dnes nejmodernějších komerčních technologií, např. Blu-ray s kapacitou maximálně 50 GB se dá Belfieldovou technikou zapsat vícevrstvě minimálně 1000 GB ve velmi vysoké kvalitě.

Tým UCF již obdržel k dokončení své práce tříletý grant 270’000 tisíc US dolarů od Mezinárodní vědecké nadace (National Science Foundation). Tým se má zaměřit na vytvoření ještě lepší a účinnější techniky, zčásti i redukováním potřebného výkonu laseru.

Mimo jiné přispěl pokrok s lasery i ve výzkumu detekce a léčby rakoviny. Výzkumný tým již pracuje na vytvoření chemických agentů, kteří by mohli cestovat v krevním oběhu a najít a ovinout rakovinné buňky. S pomocí světla by pak doktoři byli schopni vidět, jestli má v sobě pacient nemocné buňky a zjistit kde jsou. Další agenti by mohli aktivováni světlem takto napadené buňky zničit, aniž by poškodili zdravé buňky kolem.

Trochu mi to připomíná (kapacitou) holografická média, o kterých jsem dříve informoval zde. Technologie InPhase je již plně funkční a veškeré specifikace lze najít na stránkách InPhase.

Zdroj: UCF News

(Tak nevím, kde se ten pokrok zabrzdil, už jsem měl mít dávno jeden disk, ať již holografický, či jiný místo těch kvant DVD v krabicích...)