reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyroba prodluzovacky help .. neco pro Elektrikare :)

pas!k (3765)|17.3.2009 09:55
Zdravim ..

Potrebuji vyrobit nejakou echt.... prodluzku s nejakou rozdvojkou ci roztrojkou na konci .. Na dane prodluzce bude zapojeno cca 12 pocitacu a prodluzka povede do takoveho zarizeni kde jsou dalsi tri zasuvky rozfazovane z pripojky na 380 .. Jde mi o to ze pokud do toho rozfazovani strcim normalni prodluzku a zapojim do toho ty compy je pravdepodobne ze s eto roztece .. a jelikoz nemam paru co na to pouzit rad bych nejake info jaky pouzit kabel .. a zda se daji poridit nejake roztrojky nejakeho lepsiho provedeni nez standard plast .. a hlavne kde to nakoupit .. diky za kazdou inspiraci ..
astec (1823)|17.3.2009 11:21
[QUOTE=pas!k;230198]Zdravim ..

Potrebuji vyrobit nejakou echt.... prodluzku s nejakou rozdvojkou ci roztrojkou na konci .. Na dane prodluzce bude zapojeno cca 12 pocitacu a prodluzka povede do takoveho zarizeni kde jsou dalsi tri zasuvky rozfazovane z pripojky na 380 .. Jde mi o to ze pokud do toho rozfazovani strcim normalni prodluzku a zapojim do toho ty compy je pravdepodobne ze s eto roztece .. a jelikoz nemam paru co na to pouzit rad bych nejake info jaky pouzit kabel .. a zda se daji poridit nejake roztrojky nejakeho lepsiho provedeni nez standard plast .. a hlavne kde to nakoupit .. diky za kazdou inspiraci ..[/QUOTE]

To musíš? nebo chceš? To je naprostá šílenost. Najdi elektriáře, obejde s ním patro, místnost, najdite rozvaděč, přidejte jistič a ochranu, natáhnite 2,5 kabel tam kam potřebujete, tam udělejte podružný rozvaděč s více okruhama, a rozveď normálně kabel 1,5 měď pro 4 pc zvlášť.
Nebo z toho rozvaděče, kde máš rozvfázovanou přípojku natahni 2,5 kabel do podružného rozvaděče a viz výše. Jinak je toto naprostá sebevražda.
Pokud Ti toto nedovolí a máš to na chvíli, tak ať Ti elektríkáři půjčí pár bubínků a pokud to pude tak si natákni k těmto PC 230 V z vícero míst, nebo vícero kabely. Ale i tak si uzavři pojistku.

Edit: Pokud Ti to elektrikář skoukne a schválí, tak bych šel i do toho, že natáhnu 2,5 kabel do pár zásuvek a ty jednotlivě rozhodím prodlužkama. Ale je to skutečně na hasiče a na mrtvici. Toto mi připomíná krajský úřad nejmenovaný
pas!k (3765)|17.3.2009 11:36
Z te zasuvky 380 je prave udleany rozfazovani do krabice kde jsou 3x 16a jistice a za tim jsou tri zasuvky z techto tri zasuvek potrebuji uelat ty prodluzky .. sem se mozna nevyjadril presne ..
astec (1823)|17.3.2009 11:50
[QUOTE=pas!k;230223]Z te zasuvky 380 je prave udleany rozfazovani do krabice kde jsou 3x 16a jistice a za tim jsou tri zasuvky z techto tri zasuvek potrebuji uelat ty prodluzky .. sem se mozna nevyjadril presne ..[/QUOTE]

metr 3x1,5 stojí cca 13 Kč, 3x2,5 cca 20 Kč

Sakra to mnělo jít do SZ :D
Logout (4018)|17.3.2009 15:31
Tzn. chceš na jednu fázi pověsit čtyři počítače? To by měla imho vydržet i 3xnormální prodlužka (teda tu vietnamskou bych nekupoval)....
Ale lepší řešení bych viděl: kup úplně normální přívodní kabel (takovej ten tlustej co se z něj dělaj např. přívody k pračce), rozdělej ty tři zásuvky a připoj ten kabel rovnou do těch zásuvek (do každý jeden) - doveď to k těm počítačům, tam na zdi přidělej další zásuvky, pro každou zásuvku 2x2 (nebo se daj koupit i vícezásuvky)....
Za dvě hoďky bys to měl mít hotový a nemělo by to bejt nijak elektroinstalačně nebezpečný, i když prej podle normy má bejt jeden počítač na jednom jističi. I když to by teoreticky taky šlo - namontovat tam 12 zásuvek a před každou jistič, ale to je imho zbytečný. I když zas nevim, jestli se mi v tom dá věřit, jsem co se týče elektřiny totální laik, jen si ji doma poměrně úspěšně (nepočítám-li jednou vyhozený pojistky v celym baráku mojí zapomětlivostí :-)) po elektrikářích opravuju :-).

edit: ne bezpečný, zbytečný :-)
michal.kolesa (357)|17.3.2009 15:55
robky (3195)|17.3.2009 21:21
[QUOTE=pas!k;230198]Zdravim ..
.. Jde mi o to ze pokud do toho rozfazovani strcim normalni prodluzku a zapojim do toho ty compy je pravdepodobne ze s eto roztece .. a jelikoz nemam paru co na to pouzit rad bych nejake info jaky pouzit kabel .. [/QUOTE]

Nevidím dôvod prečo by sa normálnoa predlžka mala roztiecť ?
Počítajme : 1 fáza - 4 PC (na jeden cca.500W) je 2000W = potečie tam prúd do 9A



Keď to porovnáš s tabuľkou Iz(A), zistíš, že máš ešte značnú rezervu.

[SIZE="1"]Spôsob uloženia C:
Viacžilové káble uložené na stene. Vzdialenosť medzi káblom a stenou je menšia než 0,3 násobok priemeru kábla
Viacžilové káble uložené úplne v múre
Viacžilové káble uložené na povrchu stropu alebo podlahy
Viacžilové káble uložené v otvorených alebo vetraných drážkach[/SIZE]
astec (1823)|17.3.2009 21:52
Jen k tomu výpočtu
1 fáza - 4 PC (na jeden cca.500W) je 2000W = potečie tam prúd do 9A

4x500=2000W
2000W/230V= proud do 9A

12 PC = 24 zásuvek
24 zásuvek /3 proudy = 8 zásuvek
Protože nejsem přítelem prodlužky z prodlužky navrhuji ty bubínky a z těch prodlužky.
robky (3195)|17.3.2009 22:09
súhlas, mne iba išlo o zaťažiteľnosť. Takže v konečnom dôsledku nejde o "horenie" pri normálnej prevádzke.
Horšie to už bude pri použití menších prierezov kábla(1,5), väčšej dĺžke a veľkom počte zásuviek a spojov - pri použitom predradenom ističi 16A je dôležité dodržať kvalitu prevedenia aby bola zabezpečená čo najmenšia hodnota impedancie vypínacej slučky. Pretože si určite viete predstaviť, čo sa stane, ak nadprúdová ochrana (istič) nevypne - hodnota vypínacieho(skratového) prúdu je typicky 5xIm, čo je v tomto prípade 90A.
astec (1823)|17.3.2009 22:18
[QUOTE=robky;230471]súhlas, mne iba išlo o zaťažiteľnosť. Takže v konečnom dôsledku nejde o "horenie" pri normálnej prevádzke.
Horšie to už bude pri použití menších prierezov kábla(1,5), väčšej dĺžke a veľkom počte zásuviek a spojov - pri použitom predradenom ističi 16A je dôležité dodržať kvalitu prevedenia aby bola zabezpečená čo najmenšia hodnota impedancie vypínacej slučky. Pretože si určite viete predstaviť, čo sa stane, ak nadprúdová ochrana (istič) nevypne - hodnota vypínacieho(skratového) prúdu je typicky 5xIm, čo je v tomto prípade 90A.[/QUOTE]

Jo jo "Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky."
pas!k (3765)|18.3.2009 07:19
Tech pocitacu tam bude 40 .. 10 jich rozhazu do normalniho 220 okruhu zasuvek jsou tam dva takze nebude problem ale jedna se mi o tech zbyvajicich 30 stanic .. ktere pojedou pres ty rozfazovane zasuvky .. Nejsem tedy elektrikar a nerozumim tomu ale bylo mi receno ze na tu jednu fazi se da povesit az 13 - 14 kompu idealne pry deset uzke hrdlo je imho ten 16a jistic ne? kterej je pred kazdou ze zasuvek z toho rozfazovani ... Takze ted jde njen o prodluzky ktere z tech zasuvek z toho rozfazovani povedou ke stolum a do nich si lidi budou strkat sve prodluzky.. Doufam ze jsem to jako laik napsal dostatecne srozumitelne
matyyy (2527)|18.3.2009 07:39
jakou maj spotřebu ty kompy? pač jak píšeš úzké hrdlo je 16A jistič (na jedno pc vychází cca350W)
pokuď bys chtěl silnější jističe nesmíš pak použít klasickou zásuvku(ta je na 16A) ale zásuvku na 32A (vypadá jak třífázová jen má 3kolíky)

jestli ty kabely nemají být moc dlouhý pozval bych elektrikáře ať ze 3zásuvek udělá 6(pro klid duše) a pak tahal normálníma prodlužovačkama (zkoušel bych sehnat nějakou ne made in china s oblíbeným kabelem 2x0.5 hliník + 1x0.25 hliník na uzemění delekrovaným jako 3x1.5)
astec (1823)|18.3.2009 08:46
Ono to tady nepadlo veřejně tak s dovolením :

jedná se o velmi krátkodobé řešení v pronajatém objektu, kde stavební práce jsou vyloučené
Vše se tedy této skutečnosti musí podřídit.
- tudíž žádná výměna jističů, potažmo když nevíme jaký je tam přívod.
- pro příkon PC musíme počítat i monitor /LCD/

navrhujeme tudíž řešení jak připojit 10 ks PC a 10 ks monitorů (switch nereším) na 1 ks zásuvky s 16 A jištěním s tím že se všechny pc na jedné větvi nezapnou naráz, ale s prodlevou.

Pro sestavu s 350 W - 10*350/230 = 15,21 A což je mezní hranice - nevíme jak starý a unavený je ten jistič
z tabulky co byla uvedena je možné použít CYKY 3*1,5 mm
Takže taby by problém až takový nebyl.
Další otázkou je jak připojit 10x2 kabelů k jednomu konci. Tam vydím mnohem větší problém, protože ikdyž použijeme prodlužku dostanema tak 6 pozic. pak z každé jedné pozice musí vést prodlužka a z některých další prodlužka ke stolku s PC.
Osobně bych každému dal podepsat papír, že je tam se svým PC na vlastní nebezpečí. Pokud toto organizuji já, tak si pučim od elektrikářů, případně v půjčovně bubínky s prodlužkou 3x1,5 mm s pojistou v sobě. tyto mají 4 zásuvky většinou s takovou vložkou jak máš u zásuvky na pračku, ale i bez ní by to šlo. Vydrží totož mnohem víc než 100 x prověřené prodlužky i od renomovaných výrobců.
Případně jsme si nechali udělat podružný rozvaděč s jističema a řadou zásuvek.
No jsem se rozepsla, navrhl řešení, ale jaké si zvolíš to je jen na Tobě a hlavně na vyzkoušení. Pokud tam příjde pár maníků s nabušenou mašinou a spotřebou menšího města tak je zkus rozházet na jednotlivé větve. Občas šáhni na prodlužku jestli se moc nehřeje, případně nepropaluje. To samé rozbočky. Jakmile maník skončí tak vypnout PC. Držím palce.

Ještě doplněk. Není možné přivést elektriku ještě odněkud od sousedů??? kabelem přes okno, třeba.
pas!k (3765)|18.3.2009 09:21
[QUOTE=astec;230560]Další otázkou je jak připojit 10x2 kabelů k jednomu konci. Tam vydím mnohem větší problém, protože ikdyž použijeme prodlužku dostanema tak 6 pozic. pak z každé jedné pozice musí vést prodlužka a z některých další prodlužka ke stolku s PC.
.[/QUOTE]

Tohle je presne jadro pudla ktere resim .. :) A proste chci aby ta prodluzka ktera bude drzet hlavni zatez byla proste na to stavena a jelikoz jsem nenasel nic co by parametrama vyhovovalo (ani u tech doporucovanych budbnu) resim vlastni vyrobu .. jenze nenasel jsem nic co dat na konec te prodluzky :(
astec (1823)|18.3.2009 17:32
[QUOTE=pas!k;230570]Tohle je presne jadro pudla ktere resim .. :) A proste chci aby ta prodluzka ktera bude drzet hlavni zatez byla proste na to stavena a jelikoz jsem nenasel nic co by parametrama vyhovovalo (ani u tech doporucovanych budbnu) resim vlastni vyrobu .. jenze nenasel jsem nic co dat na konec te prodluzky :([/QUOTE]

Dneska jsem prolízal velkosklad a nenapadlo mně nic. Jedině na podložku dát krabičky na omítku a do ní klasickou dvojzásuvku s otočenými dutinkami dát jich tam povícero a propojit mezi sebou.... Strašné co??
robky (3195)|18.3.2009 18:33
Skús hľadať prenosné zásuvkové rozvádzače, je to dokonca aj modulárne, viď prílohy

Niečo z daného sortimentu by sa našlo aj tuto
ros13m.jpg modul.jpg
astec (1823)|18.3.2009 18:55
[QUOTE=robky;230740]Skús hľadať prenosné zásuvkové rozvádzače, je to dokonca aj modulárne, viď prílohy

Niečo z daného sortimentu by sa našlo aj tuto[/QUOTE]

Toto je klasický podružný rozvaděč jak jsem psal. na tu jednorázovou akci dost drahý. Ale řešení to je elegantní, co zkusit tu půjčovnu??
Logout (4018)|18.3.2009 19:16
Ufff, 12PC na 16A... Co to bude za počítače? Jestli se budou spotřebou blížit k těm 350W (např. lanparty), tak to ten poslední zapínanej 100% shodí - porotože při startu udělá proudovou špičku.

Jinak dle těch tabulek by měl na 16A stačit 2mm měděnej drát. Pokud chceš mít jistotu, tak se napíchni přímo do těch zásuvek a z každý vyveď dva dráty... Nebo sehnat cokoli s 2mm drátem a zakončit to dvojzásuvkou a z ní vyvýst prodlužky.

PS: Budete tam mít hasičák? :-)
PPS: Nejde opravdu přivýst ten proud od sousedů?
matyyy (2527)|19.3.2009 07:40
[QUOTE=Logout;230773] tak to ten poslední zapínanej 100% shodí - porotože při startu udělá proudovou špičku.
PS: Budete tam mít hasičák? :-)
PPS: Nejde opravdu přivýst ten proud od sousedů?[/QUOTE]
jističe jsou na proudový špičky stavěný (viz vypínací charakteristiky ikdyž ta norma tam už není aktuální)

TO pas!k: jak starý jsou tam rozvody a jakým způsobem jsou udělaný ty 3 zásuvky
jestli je tam někde společný vodič PEN tak si půjč prodlužováky s proudovým chráničem, aby si se vyvaroval případný apokalipse
pas!k (3765)|19.3.2009 08:03
Mno tak vcera sem nakoupil veci na ty prodluzky za cca 2000 :) Jediny solidni konce co jsem nasel jsou takove pogumovane roztrojky ktery popisem odpovidaj paramterum 3600w/16a za jednu sem vyplaz 500 :( K tomu 2,5 kabel 3x 4m a 3 vidlice .. Dohromady to zapoji elektrikar i s revizi :) Az to vsechno budu mit v kope cele to nafotim a postnu sem ..

Rozvody jsou tam udajne nove .. je to sal kde probihaj koncerty atd .. mimojine jsem dnes zjistil od majitele ze je tam dalsi 380 zasuvka na vlastnim okruhu s vlastnim jisticem takze zrejme udelam dalsi rozfazovani ..

Z tech mych prodluzek budou jeste napojeny dalsi prodluzky ktere budou mit proudove chranice kdyby nahodou ..

PS hasicak tam doufam je :))