reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sata disk zkolaboval při instalaci Windows xp.

dorny (12)|18.3.2009 10:01
Dobrý den,

Mám v počítači 2 disky, 1 je ATA a druhý SATA (nedávno přidaný), na tom ATA disku mám Windows xp, jelikož to je hodně starý disk a mám kvůli tomu strašně pomalej start počítače atd, rozhodl jsem se nainstalovat Windows xp také na ten SATA disk,
tak jsem vložil instalační CD s windowsem do mechaniky, všechno v pohodě, instalace běžela, jak to má být, ale najednou asi v půlce instalace začal z bedny (casu) vycházet divný zvuk, nakočila modrá smrt s errorem: 0x000000F4 (0x00000003, 0x8A3E1020, 0x8A3E1194, 0x805D2970) a restartnul se počítač, od této doby mi SATA disk neustále bzučí, pípa, skřípe (těžko popsat), zpomaluje počítač, v biosu se nechce ukázat, i když je zajímavý, štoural jsem se trochu v biosu (moc tomu nerozumím) něco přenastavil a pak najednou, když jsem dal hledat disk, tak tam naskočil název toho SATA disku, ale neukazovalo to místo nic, přestal bzučet, tak jsem dal Save a ukončit bios, když naběhl windows, tak ten disk se neukazoval.
Když jsem vypnul počitač z eletriky, tak zase začal bzučet...

Nyní, když spouštím PC, tak na začatku mi naběhne tabulka:
Please select the operating system to start:
Microsoft Windows XP Professional
Microsoft Windows Recovery Console
Microsoft Windows XP Professional

jeden windows (ten původní) běží v pohodě, ale když spustím ten druhý, tak to napíše:

Widndows could not start because of a computer disk hardware configuration proble. Could not read from the selected boot disk desk boot path and disk hadware. Please check windows documentation about hardware disk configuration and your hardware reference manuals for additional information.


Můj známý mi radil nainstalovat SATA ovladače od základní desky.....netuším, kde je sehnat a nainstalovat asi pomocí FDD (disketovky), ale nevím jak.
Zajímavý je také, že se objevila složka $WIN_NT$.~LS v C:\ (IDE disk s windowsem), vypadáto jako ten nedoinstalovaný windows, ale já jsem dával ať se to nainstaluje na ten SATA, tak proč to je tu ?
Nebo nemůže být něco nastavané blbě v biosu ?

Základní deska: http://tw.giga-byte.com/Support/Motherboard/Manual_Model.aspx?ProductID=2779#anchor_os
SATA disk: http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106140&Search=SAMSUNG+SpinPoint+F1+640GB&SearchType=1&SearchSubmit=1

MOC DÍKY ZA VŠECHNY RADY !
johny__g (6387)|18.3.2009 10:25
Jestli disk dělá divný zvuky a má problém se detekovat v BIOSu, je po něm. Reklamace.
dorny (12)|18.3.2009 10:38
Ale, jak může disk chcípnout instalací windowsu???
a on se ukáže jeho název občas, ale musím se pohrabat v biosu
mech13 (5526)|18.3.2009 10:44
nazev se ukaze v biosu nebo ve windows? kde se pohrabes v biosu? ktery nastaveni?

mozna proste instalacka hrabla nekam kde byla chyba a jen jsi na ni zatim nenarazil, a ted se rozletela naplno... u HW nikdy nevis
Dojigiri (1629)|18.3.2009 10:56
A na ten SATA disk se už předtím někdy něco zapisovalo, nebo ta instalace Windows byla to první, co na ten disk šlo? Moh bejt prostě špatnej a při prvním zápisu zkolabovat ... (ale jasně, může odejít i pozdějc). Mně už shodou okolností taky odešel jeden Samsung disk (500 GB), ten navíc ještě tak, že se "odpojoval" až po určitý době zátěže, proto při koupi novýho disku už doporučuju všem, než tam začnou nahrávat data, pustit stress-test pomocí h2benchw (nejlíp nechat ve smyčce aspoň 3x za sebou - já to měl 3x čtení a 3x zápis, ale nedělal jsem to původně kvůli stress-testu, ale měřil jsem jestli bude vyšší výkon disku v SATA anebo IDE, proto jsem to pouštěl ve smyčce několikrát za sebou a průměroval hodnoty - a při cca 3-4 průběhu jeden ze dvou identických disků kolaboval, ale přitom se nepřehříval, teplota cca 32st.).

Pokud ten disk blbne už v Biosu a to už hned po zapnutí, tak to je jasná reklamace.


[QUOTE=dorny;230579]Zajímavý je také, že se objevila složka $WIN_NT$.~LS v C:\ (IDE disk s windowsem), vypadáto jako ten nedoinstalovaný windows, ale já jsem dával ať se to nainstaluje na ten SATA, tak proč to je tu ?
Nebo nemůže být něco nastavané blbě v biosu ?
[/QUOTE]

To bude nejspíš proto, že se ti nainstaloval zavaděč nových Windows na starej disk. Pokud chceš mít komplet Windows na novým disku včetně zavaděče, musel bys před instalací na novej disk starej odpojit z počítače (to je nejjistější postup - pokud bys samozřejmě správně nastavil bios, aby byl SATA disk jako první bootovací disk, tak to taky lze, ale je tam riziko, že to nenastavíš správně a bude pořád startovat z toho starýho). Ovšem pokud bys chtěl zároveň používat ještě Windows na tom starým disku, musel bys pak pomocí biosu vždycky vybrat ze kterýho disku se má startovat (boot loader Windows XP neumí změnit pořadí disků a bootovat loader ze druhýho disku - lze taky použít Boot Manažer, kterej tohle umí, např XOSL, ale většina moderních biosů umí pomocí kláves. zkratky, např. F8, vybrat disk, ze kterýho se bude startovat).

[QUOTE=dorny;230579]Please select the operating system to start:
Microsoft Windows XP Professional
Microsoft Windows Recovery Console
Microsoft Windows XP Professional[/QUOTE]

Ten druhej Windows, kterej nejde spustit, je očividně ten novej windows, kterej se nepodařilo nainstalovat - lze ho odstranit vymazáním z C:/Boot.ini (ale dvakrát měř a jednou řež, aby sis neodstranil ten původní, protože pak už to nelze moc snadno spravit, protože by nešlo nabootovat).
dorny (12)|18.3.2009 11:06
v biosu se ukázal, ale místo (kapacita) na něm ne...poté při spuštění windsu se taky ukázalo kýnko, že byl přidán nový hardware, ale nevím jestli to nebyl ten ATA disk...když jsem kliknul na to okénko, tak zmizelo a nic se nestalo.
v tom biosu sjem se hrabal v Intergrated peripherals (3 od hora) měnil jsem tam On-chip SATA mode (auto, combinated, enchanced....)myslím na tom enchanced to šlo
dorny (12)|18.3.2009 11:09
Dojigiri: Ano na ten disk ještš před instalací jsem naházel asi 30 GB dat všechno v pohodě, disk byl po celou dobu v pohodě až po té instalaci se podělal
mech13 (5526)|18.3.2009 11:47
tim sata mode nastavujes jestli ho vubec windows muzou videt pripadne zapinas/vypinas radic...

to ze neni videt muze byt jen ze na nem chybi oddily- pravym mysitkem na tento pocitac -> spravovat -> spravce disku a mel bys videt ktery oddily jsou na kterym disku... a kdyz tam bude disk bez oddilu tak z neho ani nic videt nemuzes

nejake info treba zde: http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/cs/library/ServerHelp/cc6970e3-d877-4514-b5bf-67b6a80f30f2.mspx?mfr=true (sice to je win 2003 ale v XP i vista to je prakticky stejne)
dorny (12)|18.3.2009 11:51
[QUOTE=mech13;230608]tim sata mode nastavujes jestli ho vubec windows muzou videt pripadne zapinas/vypinas radic...

to ze neni videt muze byt jen ze na nem chybi oddily- pravym mysitkem na tento pocitac -> spravovat -> spravce disku a mel bys videt ktery oddily jsou na kterym disku... a kdyz tam bude disk bez oddilu tak z neho ani nic videt nemuzes

nejake info treba zde: http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/cs/library/ServerHelp/cc6970e3-d877-4514-b5bf-67b6a80f30f2.mspx?mfr=true (sice to je win 2003 ale v XP i vista to je prakticky stejne)[/QUOTE]

ale já už tam oddíly měl nastavený + nyní se mi ten disk zase neukazuje...
někde bych potřeboval zjistit, jak správně nastavit bios...známej co mi ten disk instaloval říkal, že nastavování slave a master, když jsou ATA + SATA disky je složitější....
včera jsem mu posílal maila, že mám tento problém a on pohotově odepsal at nainstaluju SATA ovladače k základovce, ale jak nebo kde je sehnat nenapsal.
johny__g (6387)|18.3.2009 12:03
Nesmysl, pokud se disk špatně detekuje v BIOSu, není to věc ovladačů. Správně nastavení BIOSu získáš, když ho resetneš (vyndáš na chvíli baterku při odpojeném napájení). Pak by se měl disk v BIOSu zobrazit správně. Pokud ne, je po něm. Osobně, co jsem viděl disky který dělají nějaký nestandardní zvuky, tak bylo pokaždé po nich. Můžeš od výrobce disku stáhnout nějaký diagnostický SW a disk s ním zkontrolovat.
Ohledně ovladačů pro SATA řadič na desce - ty stáhneš, zcela nečekaně, z webu výrobce desky.
dorny (12)|18.3.2009 12:13
omlouvám se, ale jsem amatér :(, tou baterkou myslíte co?
a ten diagnostický SW dělá co ?
mech13 (5526)|18.3.2009 12:31
imho je to vporadku - dorny se vrta v biosu, meni nastaveni radice takze ho nekdy nevidi bios a kdyz ho bios vidi, tak na nem instalace win zrusila oddily tak ho win "nevidi"

imho by stacilo to spravne nastavit v biosu a vytvorit oddily. ale i tak hucici disk nemuze znamenat nic dobryho a pokud funguje tak nebude fungovat dlouho
StD (1963)|18.3.2009 12:33
[quote=mech13;230623]imho je to vporadku - dorny se vrta v biosu, meni nastaveni radice takze ho nekdy nevidi bios a kdyz ho bios vidi, tak na nem instalace win zrusila oddily tak ho win "nevidi"

imho by stacilo to spravne nastavit v biosu a vytvorit oddily. ale i tak hucici disk nemuze znamenat nic dobryho a pokud funguje tak nebude fungovat dlouho[/quote]

...ovšem s těmi 30 GB dat, co na ten disk už údajně dal, se může rozloučit... :cry To je potřeba zdůraznit, aby věděl, co činí.
Já bych mu podle dosavadního způsobu kladení dotazů spíše doporučil, ať si raději pozve na pomoc toho kamaráda, co mu tam ten disk dával.
dorny (12)|18.3.2009 12:57
tak ted fakt netuším co dělat...ale jak vás tak poslouchám, ale zní to jakoby jste mi řikali
Rozluč se s daty na disku, dej ho reklamovat a modli se ať ti uznají reklamaci. o.O
mech13 (5526)|18.3.2009 13:03
tak zalezi co vsechno jsi s diskem delal, mozna je zpusob jak to z disku dostat ale pokud sam poradne nevis co jsi s diskem delal, tak je ta sance hodne mala. pokud jasne vis co se s diskem delo tak je sance docela slusna

rozhodne ale ta zacharna neni trivialni a je potreba nekoho, kdo je guru na linux a filesystemy...

pred reklamaci by bylo dobry spravne nastavit bios a zjistit co ten disk udela a jestli jsou na nem chybne sektory nebo jen dela kraval

bohuzel kazdy vyrobce zakladni desky ma volby v biosu delane po svem, takze jinak nez laborovanim nezjistis jak to nastavit
dorny (12)|18.3.2009 13:11
tak tu můžu napsat životopis disku =D

Byl jsem přidělán do casu a vše bylo bez problémů.
Byl jsem rozdělen na dva oddíly, I: a J:
Do oddílu J: bylo nakopírováno cca 30 GB dat ze starého disku
Na oddíl I: byl instalován windows, neúspěšně, v půlce instalace začínám bzučet a nastává modrá smrt
Od této doby se nechci ukázat v biosu a vrčim jako pes

Prostě vím 100%, že ta instalace windowsu mě něco udělala s diskem.
Je pravda, že to nebyla originálka windows, tak to mohlo býtzavirovaná nebo co já vim.
Každopádně díky za pomoc
johny__g (6387)|18.3.2009 13:20
A před tou instalací windows jsi ten oddíl nechával formátovat nebo ne? Hlavně vůbec nechápu proč jsi na disk nejdřív dával data a pak do toho samého oddílu ještě rval windows, navíc nějakou neověřenou instalačku kdoví odkud? Ty data snad ještě máš na starým disku, ne? Jestli jsi je už smazal a pak dělal s diskem takový skopičiny, tak se nezlob ale přišel jsi o ně jen vlastní blbostí, budiž to poučením propříště.
Na další operace si raději pozvi toho kamaráda, jak už napsal StD.
dorny (12)|18.3.2009 13:25
no ono najít nelegální windows, který je ověřený je docela těžký :D
ee ty data byly na J: a windows měl jít na I: já to blbě napsal sorry
jo před instalací jsem nechal zformátovat I:
johny__g (6387)|18.3.2009 13:36
Tak v tom případě by jsi mohl to J: ještě zachránit, pokud se vyskytly vadný sektory tak spíš na I: (pokud teda disk neodešel úplně).
dorny (12)|18.3.2009 13:41
jo, ale já právě netušim v čem je problém, co zkusit
dorny (12)|18.3.2009 15:56
Tak mam novou zprávu, znovu jsem zkusil disk zapojit, nyní je slyšet, jak začne pracovat, pak ale přesně 12x "pípne" a ztichne,i když je zticha, tak pořád je zpomalený spouštění počítače, myslím, že je po něm.
R.I.P 15:42, 18.3.2009 budeš mi chybět :(
Challenger_ii (192)|18.3.2009 16:34
[QUOTE=dorny;230579]Dobrý den,

Mám v počítači 2 disky, 1 je ATA a druhý SATA (nedávno přidaný), na tom ATA disku mám Windows xp, jelikož to je hodně starý disk a mám kvůli tomu strašně pomalej start počítače atd, rozhodl jsem se nainstalovat Windows xp také na ten SATA disk,
tak jsem vložil instalační CD s windowsem do mechaniky, všechno v pohodě, instalace běžela, jak to má být, ale najednou asi v půlce instalace začal z bedny (casu) vycházet divný zvuk, nakočila modrá smrt s errorem: 0x000000F4 (0x00000003, 0x8A3E1020, 0x8A3E1194, 0x805D2970) a restartnul se počítač, MOC DÍKY ZA VŠECHNY RADY ![/QUOTE]

Stop F4 detekuje problém s komunikací na SATA kabelu. Disk vadný nebude, vyměň kabely a nejlépe všechny staré SATA za nové. Osobně jsem měl problémy s desítkami nových a nepoužitých kabelů - prostě někdo pustil do světa "kvalitní a levný výrobek".
dorny (12)|18.3.2009 16:43
ale přeci kdyby to bylo SATA kabely, tak ten disk nevydává takové zvláštní zvuky ?
A tím myslíte ten co vede ze základovky do HD a napájecí kabel?
Mimo jiné, má být sata kabel od HD zapoje v SATA I na základní desce ?
děkuji.