reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sound Blaster X-Fi za 29.99 $

slate (86)|30.6.2009 12:00
V říjnu roku 2005 představila společnost Creative zvukové karty Sound Blaster X-Fi.
Jsou založené na zcela novém audiostandardu Xtreme Fidelity. Tyto karty se těší velkému zájmu
nejen hráčů, ale i běžné veřejnosti. Hudební fajnšmekři většinou tuto značku přehlížejí.
Výroky, že jsou vhodné pouze pro hraní her a nikoliv pro přesný poslech hudby, mohou
člověka s obyčejnou reproduktorovou sestavou nechat chladným. Kartou jako Creative X-Fi Titanium,
Auzen X-Plosion 7.1 DTS nebo Asus Xonar DX/XD chybu nikdo neudělá. Bohužel tyto karty
přesahují hranici 2000 korun. Ten kdo nemá výkonnou repro soustavu a dobré uši, zůstane u integrovaného kodeku,
nebo si koupí zvukovou kartu o pár stovek levnější. A právě pro takové zákazníky připravila společnost Gigabyte speciální akci.
Zvukové kodeky Realtek ALC888 a ALC889A integrované na základních deskách Gigabyte,
dostaly podporu X-Fi Xtreme Fidelity. Sound Blaster X-Fi MB, jak Creative tento software nazývá
je soubor aplikací, které mají vylepšit kvalitu zvuku a zpřístupnit některé funkce karet X-Fi na kodeku Realtek.



Gigabyte:
http://www.gigabyte.com.tw/FileList/WebPage/mb_090106_xfi/tech_090106_xfi.htm

Není to poprvé co Creative uvolnil tyto technologie pro výrobce základních desek.
ASUS nebo MSI přidávají ke svým základním deskám externí zvukové karty s nálepkou X-Fi již nějaký čas.
ASUS a jeho SupremeFX obsahuje kodek ADI2000B. MSI Xtreme Audio Card obsahuje čip Creative.
Jeden velký rozdíl oproti zmíněným kartám Sound Blaster X-Fi MB přeci jen má. Není součástí příslušenství
a není to samostatná karta jako u konkurence. Je to software, který si navíc musíte připlatit.
Gigabyte nabízí tento software pouze pro Windows Vista 32-bit. Nicméně na webu lze najít
Datasheet kde je uvedena podpora i pro Windows XP 32-bit a Vista 64-bit.
Možná časem začnou X-Fi nabízet jako OEM i jiní výrobci základních desek.

X-Fi MB OEM:
http://www.creative.com/oem/products/software/x-fimb.asp
Datasheet:
http://www.creative.com/oem/resources/Software/X-FiMB.pdf

Nejpoužívanějším kodekem na základních deskách jsou právě ALC888 a ALC889A a není se čemu divit. Základní vlastnosti
vystačí na sledování HD filmů, poslech hudby i hraní her. Přehraje DVD audio, Blue-ray a HD DVD.
Obslouží až 7.1. reproduktorů a obsahuje podporu Direct Sound 3D i EAX 2.0.
Výrobcem udávaný odstup signálu od šumu je 108dB. Co víc si může člověk od základní desky přát.



V Creative však posunuli výčet schopností kodeku ještě dál. Přidali technologie které přísluší kartám X-Fi.
Jsou to zejména X-Fi Crystalizer, který zlepšuje kvalitu komprimovaného zvuku. Dále X-Fi CMSS-3D, který
umí rozdělit stereo zvuk na prostorový a poslat ho na 5.1 a 7.1 reproduktory, stereo reproduktory nebo sluchátka.
Rozšiřují EAX 2.0 na EAX Advanced HD 4.0, což je formát prostorového zvuku do her a samozřejmě
ALchemy které umožní hraní her s EAX ve Windows Vista.


[BREAK=Instalace]
Instalace:



Nejprve se musí nainstalovat kompatibilní ovladač Realtek.



Potom se instaluje samotný software Sound Blaster X-Fi MB.



Zvolit si můžete i software Mediasouce. Což je vlastně
přehrávač a organizér multimédií.



Při každém spuštění aplikace od Creative se dočkáte upozornění, že se jedná o trial,
který si samozřejmě můžete ihned koupit. Cena je v úvodu zmíněných 30 dolarů.



Volume panel umožňuje nastavení reproduktorů, efektů EAX, Crystalizeru atd.
Přepínání režimů mezi Entertainment, Game a Creation jako u plné X-Fi však možné není.


[BREAK=Testy a závěr]
Testy:

Gigabyte uvádí X-Fi MB pro čipsety Intel P43, P45 a X58. Vlastním desku GA-P35-DS3R
s kodekem ALC889A na které software funguje také a tak jsem se rozhodl software vyzkoušet.
Nejvíc mě zajímalo zatížení procesoru. Jestli bude zvukové efekty počítat kodek,
nebo se část zatížení přesune na procesor. Také jestli dojde k vylepšení zvuku
při přehrávání audia pomocí X-Fi Crystalizer. Pro porovnání jsem pořídil v bazaru
za 560 Kč Audigy 4. Tedy zhruba za cenu X-Fi MB. Pokud by jste chtěli v této cenové kategorii
kartu novou, budete mít na výběr kolem pěti karet. Například Sound Blaster Audigy SE 7.1
Genius SoundMaker VALUE 5.1 nebo TerraTec Aureon 5.1.



Testovací sestava:
Intel Core 2 Q6600 @ 3,2 GHz
Gigabyte GA-P35-DS3R
A-Data 4 × 1 GB DDR2, 800 MHz
ATI Radeon HD 3870 X2
WD Raptor 360GD
WD Caviar 2000JD
Creative Labs Inspire T6100
Windows Vista Home Premium 32bit

RightMark 3DSound
Zátěž procesoru. Testováno v OpenAL 3D hardware + EAX.





Jak vidíte tak zatížení procesoru se ve všech případech pohybovalo kolem 4 procent.

Hry:







Integrovaný kodek opravdu mile překvapil a rozdíl v počtu FPS oproti Audigy 4 nebyl
skoro žádný. Předpokládal jsem, že samostatná karta bude trochu rychlejší.
Samotnému Realteku software X-Fi MB trochu pomohl.

Závěr:

Myslím, že mnoho uživatelů je s integrovaným kodekem na základní desce spokojeno.
Já jsem ho používal více než rok a musím se přiznat, byl jsem také spokojen.
Bohužel to bylo způsobené tím, že jsem neměl s čím srovnávat. Po instalaci Audigy 4 jsem změnil názor.
Realtek ALC889A není špatný. Výkon ve hrách oproti Audigy také ne. Je vidět, že Realtek má své ovladače vyladěné.
Dokonce po nainstalování "tuningu" od Creative zvuk ožil, ale na Audigy 4 to pořád nestačilo.
Když k X-Fi MB připočítáme malé zatížení procesoru, X-Fi Crystalizer který zvuk opravdu vylepšil,
povýšení z EAX 2.0 na 4.0 a ALchemy, mohla by to být jasná volba. Ano, kdyby ho dával Gigabyte zdarma přímo k základní desce.
Dalších 600Kč a vazba na základní desku nebo kodek Realtek bude pro mnoho lidí neakceptovatelná.


Zdroj:
Creative
Gigabyte
Realtek
g1.jpg g2.jpg g3.jpg f1.jpg f2.jpg f3.jpg
liquidfunk (13)|1.8.2009 16:00
Zdravím, předně musím pochválit za krátké preview nové Creative&Gigabyte fičurky. Vzhledem k tomu, že mám stejnou základní desku jako ty, rozhodl jsem se toto rozšíření vyzkoušet. Nicméně ani po delším laborování s ovladači se mi nepodařilo tento soft nahodit. Nutno podotknout, že používám Windows 7 RTM 64 bit.
Instaloval jsem samozřejmě dle pokynů, ale kromě Creative Media Source 5 mi ani Audio Console ani Console Launcher nefungují s hláškou, že nenašly podporovaný hw. I když výrobce, respektive Creative uvádí podporu pro Visty, dle předchozích zkušeností s ostatními ovladači jsem nepředpokládal nefunkčnost.
slate (86)|14.8.2009 17:44
Děkuji. Nemám zkušenosti s Win7 ale myslím, že nefunkčnost je způsobená 64bit OS. Samotný Gigabyte uvádí podporu pouze pro 32bit Vista. Možná Gigabyte a Creative uvedou ovladače pro Win7 a prodlouží tím jejich život. Docela by mě zajímalo kolik lidí si tuto "fičuru" od Gigabytu koupilo.