reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

2účty(pro 2děti) v WIN XP PRO

bandolier.wz (105)|23.3.2009 08:35
Kamarad mi prinesl stare pc
mam ho preinstalovat ( XP PRO) a vytvorit 2účty(pro 2děti)
vždy jsem delal pc pro 1uzivatele- jak mam ted postupovat?
Jde mi o to aby vse fungovalo pro oba uzivatele : NERO, OPENOFFICE, OPERA atd.
Diky vsem
cool.user (2822)|23.3.2009 08:43
95% programu se instaluje automaticky pro vsechny ucty. Popravde, pokud se ptas na neco jineho, tak naprosto nechapu tvuj dotaz.
dzandra (1368)|23.3.2009 08:47
NO v ovládacích panelech máš možnost v uživatelských účtech si zvolit profilu kolik chceš a i jejich oprávnění.
Myslím, že v xp pro jde zapnout i rychlá obrazovka kde káždé dítě může mít svoji ikonku i heslo. Ale jinak taky moc nechápu co vlastně máš na mysli. A pokud si s tím moc nevíš rady, tak bych raději přeinstalování sytému nechal někomu kompetentnějšímu.:notsure
bandolier.wz (105)|23.3.2009 08:52
jde mi o to ze na konci instalace vytvorim 2ucty, pod kterym mam pak instalovat programy,tak aby fungovaly i v tom 2.uctu
dzandra (1368)|23.3.2009 08:57
[QUOTE=cool.user;232218]95% programu se instaluje automaticky pro vsechny ucty. Popravde, pokud se ptas na neco jineho, tak naprosto nechapu tvuj dotaz.[/QUOTE]

Zde bylo napsáno vše. Jinak je jedno, pod kterým to instaluješ, ale musím mít admin oprávnění, během instalace se tě zeptá, jaký profil ho může používat, jestli ten pod kterým ho instaluješ nebo všechny
cool.user (2822)|23.3.2009 08:58
[QUOTE=bandolier.wz;232224]jde mi o to ze na konci instalace vytvorim 2ucty, pod kterym mam pak instalovat programy,tak aby fungovaly i v tom 2.uctu[/QUOTE]

Idealne pod tim, ktery bude mit admin prava
mech13 (5526)|23.3.2009 09:01
tak je to docela jedno, bud to klasicky jak jsi nauceny vsechno nacpes na jeden ucet, az budes mit hotovo vytvoris druhy, prihlasis se na neho a uvidis co tam je a co je potreba doinstalovat... nebo hned pri instalaci napises obe jmena a nainstalujes na jednom a pak se podivas na druhy co tam je a co ne...
dost veci se instaluje pro vsechny uzivatele, nektery jen pro konkretniho a nekde si muzes vybrat jestli pro aktualniho nebo pro vsechny

ucty muzes kdykoli vytvaret, mazat, menit hesla...

tento pocitac -> pravy mysitko -> spravovat -> mistni uzivatele a skupiny -> skupina administrators - pokud budes vytvaret omezeny ucet a neco ti nepujde nainstalovat, tak uzivatele pridas do adminu, odhlasis se a znova prihlasis, provedes co potrebuejs jako admin a pak zase uzivatele odeberes z admin skupiny a je omezeny. spravovat ucty muzes i v ovladacich panelech - uzivatelske ucty. je to sice prehlednejsi a na prvni pohled snazsi, ale neni tam tolik moznosti

nebo muzes na instalator kliknout pravym mysitkem a dat spustit jako a naspat uzivatele a heslo

kazdopadne po instalaci na vsech uctech over funkcnost vsech programu - nektery se sice nainstaluji pro vsechny, ale pri prvnim spusteni jeste chcou nejaky nastaveni
Dojigiri (1629)|23.3.2009 11:10
Pokud budou mít ty účty pro děti pouze user oprávnění (ne admin), musí se programy instalovat pod administrátorským kontem (pouze některý programy podporujou i instalaci pro uživatele, že se nainstalujou jenom jemu). (pokud to tak skutečně budeš chtít, tak pozor na to, pokud uděláš nový účty v rámci instalátoru Windows na konci instalace, budou mít všechny admin oprávnění - musíš jim pak v ovládacích panelech/Nastavení účtů, nebo ve Správě počítače, snížit oprávnění na limitovaný - a dále, účet hlavního administrátora "Administrator" není vidět na přihlašovací obracovce, pokud alespoň jeden z ostatních účtů má admin oprávnění, takže až pokud všichni uživatelé budou mít limited oprávnění, až potom uvidíš účet hlavního správce pod přihlašovací obrazovkou; ale přihlásit se na něj lze i tak, když zmačkneš na přihlašovací obrazovce 2x za sebou Ctrl+Alt+Delete, a pak můžeš zadat do okýnka přímo jméno Administrator a jeho heslo, který se volí při instalaci).


Ale připrav se na to, že pokud bude mít nějakej účet limited user account, bude potřeba některý programy trochu "přemlouvat" nastavením oprávnění NTFS na disku (u těch blbě napsaných, který např. ukládají nastavení do svý složky pod Program Files, anebo hry, který ukládají např. savy nebo konfiguraci do svojí složky, která je pro limited uživatele read-only, místo pod profil uživatele, jak to dělají správně napsaný programy). Některý programy nepůjde možná rozchodit vůbec (obzvlášť mám zkušenost, že většina takových těch výukových programů pro děti - matika, čj apod. - bejvá napsaná dost prasecky, takže je docela problém to rozchodit pod limitivaným účtem, přičemž ovšem neni často příliš žádoucí, aby dítě mělo administrátorskej účet).

Programy, který jsi jmenoval - OpenOffice, Opera, i Firefox atd., když se nainstalujou pod admin účtem, budou bez problému pod všema i limited user účty. Co se týká Nera, tak aby šlo např. vypalovat pod User účtem, je potřeba to nastavit přes program Nero Burn Rights (bejvá na inst. CD s Nero nebo určitě půjde stáhnout), kde se dá povolit, kdo bude moct vypalovat - jedtli jenom administrátoři (výchozí nastavení bez použití NBR), nebo všichni, nebo jenom admin+členové skupiny Nero (pak nutno uživatele, kteří mají mít možnost vypalovat, přidat do skupiny Nero pod správou účtů v Tento počítač/Spravovat).
Logout (4018)|23.3.2009 12:04
A nero má problém vypalovat z neadminskýho konta. JE na to nějaká utilitka (myslim i v rámci nera), která to ale umožní.
optim (391)|23.3.2009 12:09
Stare Nero potrebovalo nejaky "add-on", aby fungovalo i pod ucty s omezenymi opravnenimi. OpenOffice ma urcite pri instalaci volbu "pro 1/vsechny uzivatele", u Opery nevim, zda je tam volba, ale mne funguje dobre v multiuzivatelskem prostredi.

Ja bych postupoval takto - vytvorim vsechny ucty s admin pravy, nainstaluji programy, zkontroluji nastaveni a pokud vse funguje, odeberu uctum prava a zase zkontroluji.

Neni problem v tom, ze by programy jinak nesly spoustet, ale ve spravne asociaci souborovych typu, umisteni konfiguracnich souboru s prislusnymi pravy apod.
MiBa (195)|23.3.2009 12:55
Pre Nera (aj pre ine napalovacie SW napr. Ashampoo) je treba naistalovat Nero Burn Rights (NeroBurnRightsInstaller.exe) a vybrat kto moze napalovat (Admin, vsetci, Skupina Nero). Potom je treba PC rebootnut.

Ak uz budu pre deti dve konta, bude aj na datovom disku D: (ak je disk deleny na C: a D: ) povoleny pre nich zapis, resp. citanie iba jeho datoveho adresara?
MiBa (195)|23.3.2009 13:07
[QUOTE=Dojigiri;232273]... 2x za sebou Ctrl+Alt+Delete ...[/QUOTE]

Malé upresnenie: treba stlačiť a podržať stlačené Ctrl+Alt a 2x pri tom stlačit Delete :)
Dojigiri (1629)|23.3.2009 15:09
Jo, to je docela možný, já to takhle stejně vždycky mačkám :D (ale že to tak bejt musí, jsem nevěděl :))
bandolier.wz (105)|24.3.2009 08:22
tak jsem hned na zacatku vytvoril 2ucty
vsechen sw jsem naintaloval v jednom,pak zkontroloval ten druhy,vse tam bylo
dik vsem