reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test HDD

Arny_CZ (146)|24.3.2009 12:36
Když chci otestovat povrch HDD, jaký je rozdíl v použití testu např. přímo z WinXP a např. programu HDtune? Způsob testu je stejný nebo některý z těchto programů testuje líp? Ještě bych se chtěl zeptat, jestli někdo víte, jaký je u programu HDtune rozdíl u normálního a rychlého testu.
Total AMD (138)|24.3.2009 19:20
No nwm jakej je v tom rozdíl ale HD tune bych řekl že bude asi lepší než Win ale nwm :D No a mezi rychlim a norm. testem bude asi rozdíl v tom že ten norm. bude asi pomalejší ale taky poctivější.... bude hledat v každym tom sektoru tu chybu dýl... :) :D
r34ktor (7477)|24.3.2009 19:27
Pokud chceš HDD řádně otestovat, tak je nejlepší použít specializovanou utilitu přímo od jeho výrobce...
Arny_CZ (146)|25.3.2009 08:34
Jde mi jen o nějakou zběžnou kontrolu disku. Koupil jsem nedávno nový HDD a namontoval ho do PC. Vše funguje, jak má a při instalaci WinXP jsem zvolil "pomalý" formát disku na NTFS a vše OK. Chci teď jen HDD zběžně zkontrolovat, než na něj začnu instalovat všechna potřebná data. Žádné podezření na chybu disku nemám-šlape dobře, je tichý a nezahřívá se. Jen kdyby tam náhodou eventuelně nějaká chyba byla, tak abych o ní věděl hned, než ji zjistit později, až budu mít vše nainstalované. Vždy jsem jen používal klasickou kontrolu disku obsaženou v systému WinXP. Však určitě víte, co tím chci říct-nový disk se vždy samozřejmě doporučuje zkontrolovat. Nejspíš prodeju disk oběma programy (ve WinXP i HDtune). Alespoň si trochu protáhne kosti :D
johny__g (6387)|25.3.2009 09:48
HD Tune má tu výhodu, že ti přečte i SMART, teplotu, udělá test rychlosti. Test povrchu není všechno.
Arny_CZ (146)|25.3.2009 12:32
V PC mám nainstalovaný i Everest, ten SMART a teplotu HDD ukazuje taky.
Máš ale pravdu-i test rychlosti HDD v HDtune je samozřejmě dobrý doplněk.
Arny_CZ (146)|31.3.2009 13:23
Ještě bych měl prosím dva dotazy k programu HD Tune. V záložce "Health" se vypisuje SMART disku a na počítači v práci se mi zobrazuje jeden řádek zvýrazněný žlutě. Konkrétně se jedná o údaj "Spin Retry Count".
Co vlastně indikuje žlutě zvýrazněný řádek a co je to přesně "Spin Retry Count"?

P.S.: v této záložce je i vlevo dole údaj "Power On Time" - ten značí čas v hodinách, po který už HDD běžel?
Arny_CZ (146)|13.7.2011 09:52
Po dlouhé době bych se chtěl vrátit k tomuto tématu, ať zbytečně nezakládám nové.
V programu HD Tune 2.55 tedy položka "Power On Time" zobrazuje počet hodin, po který už harddisk běžel?
Richmond (8084)|13.7.2011 10:59
Pokud jde o položku 09 tak ano - ve verzi 4.55 je u ní dokonce psáno "Power On Hours Count"
Arny_CZ (146)|13.7.2011 13:08
Jde mi o to, že budu kupovat nový notebook a dle vyjádření prodejce se jedná o vybalený, ale nepoužitý kus. Tak mi jde o to, jak si mohu ověřit, že je tomu skutečně tak. A asi nejlepší by bylo právě zkontrolovat, kolik hodin už harddisk běžel. Je to NB s předinstalovaným systémem, takže je mi jasné, že nějaký čas už tam bude. Taky bych se mohl podívat ve správci počítače na výpis Windowsu, kdy byl zapnutý, apod. Nerad bych totiž dostal NB, který někde byl, jako předváděcí a mohl už být delší dobu v provozu. Pokud se má jednat o nový nepoužitý kus, tak si za tím stojím, aby to tak bylo.
Richmond (8084)|13.7.2011 13:15
Spíš bych tedy zkontroloval Start/Stop Count (04) / Power Cycle Count (0C), extra bych se zaměřil na Reallocated Sector Count (05) a Current Pending Sector (C5) - tyhle dvě položky mohou naznačit stav disku pokud by byl starší. Doporučuju stáhnout co nejnovější verzi HD Tune (u některých mobilních Toshib a Samgungů hlásí warningy i u "unknown" položek) + dále ověřit hodnoty Crystal Disk Infem :thumb
Arny_CZ (146)|19.7.2011 18:51
Tak už jsem koupil ten nový noťas a narychlo se mrknul pomocí HDTune.
Můžete se mrknout, zda je disk OK, moc se v tom nevyznám?
Zaráží mě, že to je nový NB a HDD už byl spuštěn 11x (z toho jsem to 2x zapnul já) a že už má disk odpracováno 7 hodin.

zsdx (2098)|19.7.2011 19:17
[quote=Arny_CZ]Zaráží mě, že to je nový NB a HDD už byl spuštěn 11x (z toho jsem to 2x zapnul já) a že už má disk odpracováno 7 hodin.
[/quote]

A jak myslis, ze se mu na plotny dostal operacni system? :eek:
Arny_CZ (146)|19.7.2011 19:26
To je mi jasné, že už HDD musel být zaplý a musí mít nějaký čas odpracovaný, ale 7 hodin? Leda, že by se po výrobě disky nějak testovaly. Nahrání systému na disk určitě netrvá 7 hodin.
r34ktor (7477)|19.7.2011 20:19
7 hodin bych neřešil. Disk prochází určitými testy hned u výrobce.
Arny_CZ (146)|19.7.2011 20:48
A co ty hodnoty? U všech je sice OK, ale některým položkám moc nerozumím.
Tak např.: 01, 05, 07, C0, C1 - o čem to vypovídá?

P.S.: výsledky mého disku jsou v kolonce "Data" ?
r34ktor (7477)|19.7.2011 21:41
Seagate si vykládá některé položky SMARTu po svém, takže pak programy třetích stran ukazují haluze. Zkus SeaTools, ale z hlavy nevím, jestli dokáže ukázat podrobnosti, nebo jen prosté OK.
Jandaskunk (2330)|19.7.2011 21:42
Mrkni ještě do CrystalDiskInfo, HDTune někdy hází blbosti....a ve Funkce - Pokročilá nastavení - Hodnoty RAW nastav 10 DEC (pokud to budeš mít nastavený na češtinu)...

EDIT: :slug ...jak psal r34ktor, Seagate navíc hází často nesmyslný hodnoty...
Arny_CZ (146)|19.7.2011 21:49
A co kdybych zkusil SpeedFan, je to dobrý program?
Jandaskunk (2330)|19.7.2011 22:01
SpeedFan není určen v první řadě na SMART čtení (i když by to měl zvládat)...nicméně CDI je v tomto ohledu lepší, už jsi ho zkusil? Ty nesmyslný hodnoty tam ale pravděpodobně budou i tak (to je problém disku, ne programu), ale aspoň si ověříš i ostatní hodnoty, co ukazuje HDTune.
Arny_CZ (146)|19.7.2011 22:12
Díval jsem se teď na ten SeaTools a vypadá dost složitě. Škoda, že není v češtině, angličtinu sice trochu zvládám, ale v tomto programu (alespoň to tak vypadá), je až moc odborných výrazů a nevím, zda bych si s tím poradil.
Richmond (8084)|19.7.2011 22:22
1. Mrknout na SMART v HDTune
2. To samé s Crzstal Disk Infem a porovnat s HDTune jestli souhlasí hodnoty

3. Stáhnout utilitu od Seagatu z jejich stránek (nebo použít např Hiren's Boot CD na kterém, je spousta utilit od výrobců disků - ať už pod dosem nebo win, které jsou součástí HBCD) a otestovat...

4. (hranice mezi podezřením, paranoiou nebo utvrzením v úsudku :))
Stáhnout datasheet ke konkrétnímu disku, pečlivě prostudovat schéma výpisů hodnot smartu a porovnat se všemi body 1, 2 a 3, případně všechny body zkusit pod jiným OS

Opět bych doporučil co nejnovější verze a když by něco nehrálo tak disk reklamovat/vrátit ;)

edit: aha, tak jestli je to seagate tak bych mrknul na teplotu a počet reallocated sectors

edit2> pokud je disk kolem 50 a při seeku "drnčí" tak je to ještě vlastnost, nikoliv chyba...
Arny_CZ (146)|19.7.2011 22:45
to Richmond

Problémy s diskem zatím žádné nemám. Koupil jsem nový noťas a chci si jen disk zkontrolovat. Stáhnul jsem teď ten CrystalDiskInfo-vypadá dobře a je v češtině. :thumb
Zítra to otestuji a hodím sem screen.
Arny_CZ (146)|20.7.2011 17:13
Tak sem dávám slíbený výsledek testu z CrystalDiskInfo.
Úplně se v těch výsledcích ztrácím a nevím, jak je vyhodnotit. Např. pro názornou ukázku uvedu hned tu první položku "Počet chyb čtení" - současná hodnota je 119, hraniční hodnota je 6, co z toho mám vlastně vyčíst? Chápal bych to tak, že už HDD udělal 119 chybných čtení, tzn. více, než je hraniční hodnota. Nebo to chápu špatně?
Nebo jsou pro mě důležité hodnoty RAW?

Richmond (8084)|20.7.2011 17:52
Já jsem z něj trochu zmatený - mě píše RAW hdnoty v hexu :notsure
Každopádně bych se nevzrušoval - teplota ok, počet vadných sektorů ok, žádné sektory využité na opravu/přemapování ;)
Jandaskunk (2330)|20.7.2011 18:02
[quote=Richmond;462383]Já jsem z něj trochu zmatený - mě píše RAW hdnoty v hexu :notsure
[/quote]

On to má v DEC, protože jsem mu poradil, jak to nastavit...
Arny_CZ (146)|20.7.2011 18:15
Jojo, nastavil jsem tam 10 DEC, jak mi poradil Jandaskunk. Jen nevím, co ty hodnoty v kolonce RAW vlastně znamenají. :eek:
Jandaskunk (2330)|20.7.2011 18:18
Ty hodnoty znamenají počty toho, či onoho parametru. Ty strašidelně vysoký čísla u některých parametrů je právě specialita Seagate disků...(a Teplota tam to hází u všech disků zvláštní čísla, je to tam braný trochu jinak tenhle parametr)
Richmond (8084)|20.7.2011 18:18
Arny_CZ (146)|20.7.2011 18:43
Podle toho, co jsem vyhledával na netu a zkoumal, co ty hodnoty vlastně znamenají, tak vypadá, že je disk OK, takže už to dál nebudu nějak zkoumat. Nebo se Vám tam přece jenom nějaká hodnota nezdá?

Nakonec mi šlo přece jen o to, zjistit, zda notebook nebyl někde na prodejně provozovaný, jako předváděcí kus, což z údajů o počtu odpracovaných hodin disku a počtu jeho zapnutí mohu vyloučit.

Teď už jen pro jistotu proskenuji disk s testem povrchu a pokud bude vše OK, nebudu to dál řešit.
Na to proskenování asi bude bohatě stačit test z Windowsu, co myslíte? V noťasu mám Win7, se kterými nemám zatím žádné zkušenosti, ale myslím si, že tam tu kontrolu disku někde najdu :)
Jandaskunk (2330)|20.7.2011 18:45
Na sken povrchu použij HDTune, záložku Errors (nebo tak nějak)...odškrtnout položku Quick Scan (aby nebyla zafajfkovaná)
Arny_CZ (146)|20.7.2011 18:56
Je v tom nějaký velký rozdíl, pokud použiji ten Windowsácký sken nebo HDTune?
Jandaskunk (2330)|20.7.2011 19:07
Nevim, já windows sken nikdy nepoužil....je to vůbec sken povrchu v tom windows nebo je to jen kontrola chyb? Použij ten v HDTune...
Arny_CZ (146)|20.7.2011 19:12
No, ve Windows XP bylo možné v nastavení kontroly disku zaškrtnout "Vyhledat a pokusit se obnovit chybné sektory" - to by měl být test povrchu, ne?
Jandaskunk (2330)|20.7.2011 19:15
Udělej to přes to HDTune....omfg
Arny_CZ (146)|20.7.2011 19:22
V nějakém příspěvku dříve jsi mi ohledně výpisu SMART v HDTune psal, že HDTune někdy "hází blbosti", tak mám trochu strach, aby nebyl i nějaký problém, když použiji jeho test disku.
A jen tak mimochodem, co je to "omfg" :D
Jandaskunk (2330)|20.7.2011 19:39
Test povrchu v HDTune je s jistotou...snad. To spíš u toho WinXP bych tomu moc nevěřil.
zsdx (2098)|20.7.2011 20:21
[quote=Arny_CZ;462142]Díval jsem se teď na ten SeaTools a vypadá dost složitě.[/quote]

Presto je to utilita primo od vyrobce disku a disk ti otestuje spolehlive. Spustis (nejlepe po bootu z jineho media) Short test a potom Long test - oba by mely skoncit bez chyb.
Arny_CZ (146)|27.7.2011 15:03
to Jandaskunk

V tom CrystalDiskInfo je i v nabídce možnost "nastavení" HDD, tuším, že vlastnosti napájení a nastavení výkonu (z toho plynoucí hlučnosti). Zkoušel jsi někdy toto nastavení použít a nějak s tím "laborovat"?
Jandaskunk (2330)|27.7.2011 20:31
To jsou funkce APM a AAM. APM je pro řízení spotřeby na úkor výkonu a AAM zase hlučnost na úkor výkonu...oboje mám vyplé...u AAM to trochu sníží hlučnost seeku, jinak zvuky otáčení ploten atd. tim nezmenšíš a zároveň si snížíš výkon (zvláště odezva). Už jsi udělal ten test povrchu HD Tune?
Arny_CZ (146)|27.7.2011 20:51
Test jsem ještě nedělal. Nejsem teď doma, budu se vracet, až koncem týdne.

U toho CrystalDisku jsem nic v tom nastavení pro HDD nedělal, jen jsem si všiml, že to tam je. Ale jde mi teď o to, jestli ten program CrystalDiskInfo nějaké hodnoty nezmění automaticky poté, co program nainstaluješ.

A jak to "řízení HDD" vlastně funguje? Je aktivní pouze, když máš nainstalovano (či spuštěno) CrystalDiskInfo? Nebo, kdybych v tom nastavení něco změnil a pak CrystalDiskInfo odinstaloval, tak mi HDD zůstane nastavený na ty hodnoty, které jsem nastavil, tzn., že by si to HDD pamatoval? Nebo po odinstalování CrystalDiskInfa by se ty změněné hodnoty vrátili do původního stavu?

Jednoduše mi jde o to, zda mám HDD nastavený stejně, jako byl před instalací CrystalDiskInfa.
Doufám, že jsem ty svoje dotazy formuloval tak, že mi ruzumíš, jak to myslím.
Jandaskunk (2330)|27.7.2011 21:21
Ne, nezmění. A na funkčnost jako takovou ty hodnoty by neměly mít vliv.
Arny_CZ (146)|28.7.2011 14:59
Když už si tak píšeme o HDD, zajímalo by mě, jaké otřesy HDD zvládne, aniž by ho to poškodilo. Někde jsem četl, že vypnutý HDD (tzn. zaparkovaný), by měl bez újmy přežít např. pád ze stolu. Co ale, když je počítač zapnutý a HDD běží? Dejme tomu, že máte dlouhou cestu autobusem a na cestu si vezmete NB. No a máte ho zapnutý a autobus jede přes různé díry, apod. Zvládne bez problémů HDD takovéto otřesy?
r34ktor (7477)|28.7.2011 15:29
Takovéto informace najdeš v datasheetu k danému typu HDD.
Richmond (8084)|28.7.2011 16:52
No ještě, že jsem to samé nenapsal v příspěvku 23 a 30 :rolleyes:
mpitman (206)|28.7.2011 17:03
[quote=Arny_CZ;463925]Test jsem ještě nedělal. Nejsem teď doma, budu se vracet, až koncem týdne.

U toho CrystalDisku jsem nic v tom nastavení pro HDD nedělal, jen jsem si všiml, že to tam je. Ale jde mi teď o to, jestli ten program CrystalDiskInfo nějaké hodnoty nezmění automaticky poté, co program nainstaluješ.

A jak to "řízení HDD" vlastně funguje? Je aktivní pouze, když máš nainstalovano (či spuštěno) CrystalDiskInfo? Nebo, kdybych v tom nastavení něco změnil a pak CrystalDiskInfo odinstaloval, tak mi HDD zůstane nastavený na ty hodnoty, které jsem nastavil, tzn., že by si to HDD pamatoval? Nebo po odinstalování CrystalDiskInfa by se ty změněné hodnoty vrátili do původního stavu?

Jednoduše mi jde o to, zda mám HDD nastavený stejně, jako byl před instalací CrystalDiskInfa.
Doufám, že jsem ty svoje dotazy formuloval tak, že mi ruzumíš, jak to myslím.[/quote]

Jen pro uplnost doplnim, ze hodnoty sice CDI sam od sebe nezmeni, ale pokud je zmenis ty, tak disk si je zapamatuje a bude je pouzivat nezavisle na nastartovani/nainstalovani CDI...
Arny_CZ (146)|28.7.2011 17:05
No jo, jenže údaje o tom, jaké přetížení "G" disk snese, mi jako laikovi nic neřeknou. :thumbdown
Jinak vím, že v technických specifikacích disků, je to udávané. Nejde mi ale konkrétně o ten můj disk, ale tak všeobecně by mě zajímalo, co dnešní disky vydrží.
StD (1963)|28.7.2011 18:01
[quote=Arny_CZ;464080]...co dnešní disky vydrží.[/quote]
No já jsem před nějakými 10 lety viděl u Ericssonů ve výzkumáku funkční 3,5" hadr, který přežil explozi rakety Ariane i následující pád do moře, kde si na dně Atlantiku chvilku pobyl až do vylovení... Co ovšem vydrží dnešní spotřebka značek jako Ťamťung, to je věc jiná.