reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakou regulaci fanů?

Dufinos (422)|27.3.2009 10:53
Podělte se o zkušenosti s provozem, pořízením a ovládáním vašich "regulátorů" rychlosti ventilátorů... Přemýšlím o nákupu, ale osobně si nejsem vůbec jistý, jaký vzít... Nikdy jsem zatím neřešil a ani se nezajímal o nákup tohoto "přístrojku"... Ale snažím se co nejvíce ztišit svůj stroj. A první na ráně jsou ventilátory...

Mám dvě podmínku pro výběr. Musí být stříbrný. Pokud nebude, tak se musí dát demontovat "čelní panel", aby se na tuto barvu dal "přestříkat". A ta druhá? Musí se jím dát regulovat min. 4fany...

Hodně se mi líbí http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60053 , ale opravdu nevím, co přesně vybrat, jelikož jsem tento problém ještě nikdy v minulosti neřešil
johny__g (6387)|27.3.2009 11:04
Osobně bych to řešil takhle: větrák na CPU si reguluje deska sama, na grafice pasiv + případně jeden 120 mm větrák s nízkými otáčkami - neslyšitelný. Na průvan v bedně stačí dva 120 mm které taky nemusí jet naplno, za cenu toho panýlku máš dvě Noctuy který neuslyšíš. Takže co se týče větráků, je PC tiché. A teď začneš řešit disk ...
Pravda, nevypadá to tak cool jako nějaký svítící bazmek, ale v jednoduchosti je síla. Nemusíš pořád přemýšlet jestli se PC nepřehřívá, sledovat teplotu, cvakat čudlíkama a nastavovat otáčky ...
Dufinos (422)|27.3.2009 11:18
[QUOTE=johny__g;233721]Osobně bych to řešil takhle: větrák na CPU si reguluje deska sama, na grafice pasiv + případně jeden 120 mm větrák s nízkými otáčkami - neslyšitelný. Na průvan v bedně stačí dva 120 mm které taky nemusí jet naplno, za cenu toho panýlku máš dvě Noctuy který neuslyšíš. Takže co se týče větráků, je PC tiché. A teď začneš řešit disk ...
Pravda, nevypadá to tak cool jako nějaký svítící bazmek, ale v jednoduchosti je síla. Nemusíš pořád přemýšlet jestli se PC nepřehřívá, sledovat teplotu, cvakat čudlíkama a nastavovat otáčky ...[/QUOTE]

Tímto způsobem jsem to řešil vlastně od začátku... Mám ve skříni 3 fany od Noctuy a pak další dva od Aerocoolu (jeden ještě orig., druhý osvícený na přichlazování grafické karty)...
Ten přední budu určitě měnit za tišší a hlavně podsvícený jinou barvou...

I když mám jednoznačně nejtišší PC ve svém širokém okolí, tak pořád se mi zdá, že by to mohlo být lepší... Je to přesně opačně, jako s penězi... U peněz, kdo má hodně, tak si myslí, že by mohl mít víc... No a já... I když je PC tiché, tak by mohlo být ještě tišší...

Ale zdá se mi, že třeba ve 2D by to mohlo být tišší, než to je... Přeci jenom z větší části "běhu PC" není takový chladicí výkon třeba... Max. na hry bych to šoupl na vyšší otáčky a ani by mi to nevadilo, jelikož stejně hraju se sluchadlama, takže neslyším ani moji drahou polovičku, jak mi nadává, že zase u toho sedím celý večer :) :) ;)
etis (88)|27.3.2009 12:13
Ja mám podobný panel od Thermaltake... ALe ho nepoužívam.... Vetráky som vymenil za Noctua, majú nastavené pevné otáčky, chladič cpu je od schythe a tiež pevné otáčky. Osobne nevidím dôvod takého panelu (jedine že mi tu svietia teploty a večer ma to ruší...)
Dufinos (422)|27.3.2009 12:31
[QUOTE=etis;233741]Ja mám podobný panel od Thermaltake... ALe ho nepoužívam.... Vetráky som vymenil za Noctua, majú nastavené pevné otáčky, chladič cpu je od schythe a tiež pevné otáčky. Osobne nevidím dôvod takého panelu (jedine že mi tu svietia teploty a večer ma to ruší...)[/QUOTE]

Nejradši bych bral, kdyby se dal nastavit nějaký "program chlazení"... Kde by se mi automaticky regulovaly jednotlivé fany vyloženě na základě teploty komponent a systému... Že by to jednou, dle potřeby, přifouklo na CPU, jindy zas na GPU, přidalo by se na systému apod... Ale nejsem si vědom, že něco podobného existuje...
johny__g (6387)|27.3.2009 12:57
[QUOTE=Dufinos;233726]...[/QUOTE]

Jo tak to sem na tom podobně, taky čím tišší PC, tím se mi zdá že ho víc slyším. Až nakonec sem si postavil komplet pasivně chlazené PC aspoň na net, a to už se mi zdá jakžtakž OK. Jen disk je malinko slyšet, je to Baracuda 4 (PATA).
IMHO by stačilo některý ty větráky ve 2 D vypnout? To si můžeš zkusit sám, postupně je odpojovat a sledovat teploty.
Dufinos (422)|27.3.2009 13:43
[QUOTE=faugusztin;233757]T-Balancer bigNG. Ale nie je to lacna zalezitost.
Recenzia : https://www.svethardware.cz/recenze-mcubed-t-balancer-bigng-mocny-regulator/23217

Obchody, kde sa predava :
http://www.shop.tntrade.cz/mcubed-t-balancer-bigng_d56179.html
http://www.alza.cz/mcubed-t-balancer-bigng-d92650.htm[/QUOTE]

Hmmm... tak to je paráda a naprosto přesně to, co jsem měl na mysli... Akorát ta CENA!!!!! Páni, za takové peníze budu mít ten fan control od Lian Li a k tomu ještě nový 640GB disk, který chci taky v blízké době kupovat... Nevím, ale i když se mi to moc líbí, tak to asi neklapne... Myslím si, že manuální regulace bude muset stačit... Nebo se třeba ještě objeví něco podobného, co bude stát polovinu ;)

Každopádně díky za link, hážu si ho do oblíbených a začínám tak i tak přemýšlet nad touto variantou...
Dufinos (422)|27.3.2009 13:46
[QUOTE=johny__g;233761]Jo tak to sem na tom podobně, taky čím tišší PC, tím se mi zdá že ho víc slyším. Až nakonec sem si postavil komplet pasivně chlazené PC aspoň na net, a to už se mi zdá jakžtakž OK. Jen disk je malinko slyšet, je to Baracuda 4 (PATA).
IMHO by stačilo některý ty větráky ve 2 D vypnout? To si můžeš zkusit sám, postupně je odpojovat a sledovat teploty.[/QUOTE]

To u mě nepůjde... Jsem docela "prostorově" omezen... Neříkám, že by se mi do bytu druhé PC nevešlo, nemám skutečně prostor, kam jej na trvalo umístit... Navíc, důkladné ztišení case, vč. vlepení odhlučňovacího materiálu mě vyjde levněji, než bych kupoval nové (i když lowendové) PC vč. monitoru, a periferií...
faugusztin (453)|27.3.2009 13:56
[QUOTE=Dufinos;233766]Hmmm... tak to je paráda a naprosto přesně to, co jsem měl na mysli... Akorát ta CENA!!!!![/QUOTE]

Ja viem :D. Preto mam bigNG iba v PC-V350, kde je mATX doska s nedostatkom konektorov pre ventilatory a nemoznostou instalacie externeho regulatora (nemam nan miesto).

Preto mam napriklad v hlavnom PC ako regulator ventilatorov Scythe Kaze Master Ace, ale to samozrejme je iba normalny regulator, bez automatiky.
Richmond (8084)|27.3.2009 14:00
A co takhle nejake MiniITX, pripojit ho ke stavajicimu monitoru (na druhy vstup) a prisroubovat ho na zed?

Zasadni rozdil mezi TBalancerem a "obyc" regulatorem je v PWM regulaci (takze odpada "cvakani"). Jinak ten Lian-li vypada moc pekne (vytku bych mel akorat k plastovym cudlikum a jejich barve v cernem provedeni) a pro priznivce sviticich vetraku nabizi i "cool" set http://www.lian-li.com.tw/v2/en/product/product06.php?pr_index=280&cl_index=2&sc_index=33&ss_index=81&g=f

Pokud mas mb s regulaci tak nepotrebujes zadnou dalsi regulaci, bez problemu se da i vestavena regulace hodne dobre vyuzit (pokud tedy nemas 12cm fany na 3.000 rpm apod.)
Dufinos (422)|27.3.2009 14:24
[QUOTE=Richmond;233772]A co takhle nejake MiniITX, pripojit ho ke stavajicimu monitoru (na druhy vstup) a prisroubovat ho na zed?

Zasadni rozdil mezi TBalancerem a "obyc" regulatorem je v PWM regulaci (takze odpada "cvakani"). Jinak ten Lian-li vypada moc pekne (vytku bych mel akorat k plastovym cudlikum a jejich barve v cernem provedeni) a pro priznivce sviticich vetraku nabizi i "cool" set http://www.lian-li.com.tw/v2/en/product/product06.php?pr_index=280&cl_index=2&sc_index=33&ss_index=81&g=f

Pokud mas mb s regulaci tak nepotrebujes zadnou dalsi regulaci, bez problemu se da i vestavena regulace hodne dobre vyuzit (pokud tedy nemas 12cm fany na 3.000 rpm apod.)[/QUOTE]

Osobně nevím, jestli i ten mini ITX by se vyplatil... Sice určitě bude mít nižší spotřebu, ale na druhou stranu, zase by stál peníze, které by hravě tuto spotřebu vyvážily... Hlavně v případě, že bych musel kupovat i nové LCD, jelikož to moje je ještě stará škola s jedním VGA vstupem ;)

Jinak ta Lian Li, co jsem dal do odkazu já vypadá teda lépe, jelikož je komplet stříbrná a já mám stříbrný case, takže by podle mého vypadala naprosto fantasticky... Desku s PWM samozřejmě mám, ale nastavení chlazení jde akorát ve třech krocích (ticho, normál, výkon), takže právě proto jsem přemýšlel, že bych šel do toho regulátoru... Když strávím večer u videa nebo na netu, tak určitě budu moct hodně zeslabit systémové fany i fan na grafické kartě... Zase při hraní bych to šoupl "naplno" apod...
Richmond (8084)|27.3.2009 14:35
Predpokladam ze mas tedy Asus (Silent, Optimal, Performance) s PWM regulaci na CPU_FANu a DC regulaci na CHA_FAN apod... U tech staci nastavit QFan na Optimal pri pouziti 12cm fanu s 1.000 rpm ;) (tzn. regulace od 750 - 1.000 rpm - za dva dny max zatizeni se to vysplha na 950 :cool:)
Dufinos (422)|27.3.2009 15:17
[QUOTE=Richmond;233791]Predpokladam ze mas tedy Asus (Silent, Optimal, Performance) s PWM regulaci na CPU_FANu a DC regulaci na CHA_FAN apod... U tech staci nastavit QFan na Optimal pri pouziti 12cm fanu s 1.000 rpm ;) (tzn. regulace od 750 - 1.000 rpm - za dva dny max zatizeni se to vysplha na 950 :cool:)[/QUOTE]

JJ... mám asus. Konkrétně P5KC... Zkoušel jsem i mód silent, ale už se v zátěži docela hřála grafika (mám na ní fan zapíchlý do desky)... Ten regulátor od Lian Li se mi ale líbí čím dál tím více... Sice jsem čekal, že mi tu někdo nabídne (po vlastní zkušenosti) nějaký ještě dvakrát lepší a dvakrát levnější, ale... ;)
etis (88)|27.3.2009 15:24
a skúšaL si či speedfan dokáže regulovať vetráky? na mojej starej MSI to šlo super.... Ale s Asusom sa moc nekamaráti.... Nastavíš žiadanú teplotu, vetrák ktorý ju ovplyvňuje, histeréziu a chodí to.
Dufinos (422)|27.3.2009 15:39
[QUOTE=etis;233807]a skúšaL si či speedfan dokáže regulovať vetráky? na mojej starej MSI to šlo super.... Ale s Asusom sa moc nekamaráti.... Nastavíš žiadanú teplotu, vetrák ktorý ju ovplyvňuje, histeréziu a chodí to.[/QUOTE]

ASUS má akorát tři "profily" které se můžou nastavit "na tvrdo" v biosu... Akorát já osobně bych chtěl mít možnost si nastavovat jednotlivé fany podle potřeby... Nejlépe by bylo si to "naprogramovat", ale ta hračka stojí 2500Kč, což se mi za to dávat nechce...
Jelikož můj PC běží vlastně akorát ve třech režimech: 1)Jenom běží 2) internet a jiné prkotiny 3) hraní... No a jelikož hraju vždy najednou několik hodin v kuse, tak by pro mě nebyl problém si to prostě na fanech "přifouknout" a jinak je mít stažené...
Richmond (8084)|27.3.2009 16:12
U tech Asus je to tak, ze serie ROG ma u kazdeho fanu jeste konektor pro teplomer, takze se to nastavit da... Pro "normalni" potreby ale bohate staci i ty 3 profily - kdyz je napr. teplota cpu nizka, tak se do fanu pousti mene "stavy" a kdyz se zatizi tak se postupne pridava (nejrychlejsi reakce ma profil Performance, nejpomalejsi pak Silent atd...).
Rozdily na box chladici a CHA_FAN (1.2000 rpm) jsou napr.
QFan ... CPU_FAN ... CHA_FAN
OFF ..... 2.721 ....... 1.209
PERF..... 2.601 ....... 1.106
OPT...... 2.327 ....... 974
SIL....... 1.753 ....... 812
Teploty CPU jsou od 40-50stupnu, u MB je pak rozdil 2-3stupne ;)
Dufinos (422)|27.3.2009 16:58
[QUOTE=Richmond;233824]U tech Asus je to tak, ze serie ROG ma u kazdeho fanu jeste konektor pro teplomer, takze se to nastavit da... Pro "normalni" potreby ale bohate staci i ty 3 profily - kdyz je napr. teplota cpu nizka, tak se do fanu pousti mene "stavy" a kdyz se zatizi tak se postupne pridava (nejrychlejsi reakce ma profil Performance, nejpomalejsi pak Silent atd...).
Rozdily na box chladici a CHA_FAN (1.2000 rpm) jsou napr.
QFan ... CPU_FAN ... CHA_FAN
OFF ..... 2.721 ....... 1.209
PERF..... 2.601 ....... 1.106
OPT...... 2.327 ....... 974
SIL....... 1.753 ....... 812
Teploty CPU jsou od 40-50stupnu, u MB je pak rozdil 2-3stupne ;)[/QUOTE]

Já jsem právě zkoušel všechny profily a jednoznačně se mi zdá, že je to i na silent zbytečně hlasité při nevytížení... Už jenom proto, že přední 14cm je zapíchlá jen na molex (došly samci na desce)... Možná si jenom rychle zvykám na tišší a chci toho moc, ale rád bych to ještě ztišil na fanech...
etis (88)|27.3.2009 17:03
[QUOTE=Dufinos;233844]Já jsem právě zkoušel všechny profily a jednoznačně se mi zdá, že je to i na silent zbytečně hlasité při nevytížení... Už jenom proto, že přední 14cm je zapíchlá jen na molex (došly samci na desce)... Možná si jenom rychle zvykám na tišší a chci toho moc, ale rád bych to ještě ztišil na fanech...[/QUOTE]

Pokiaľ to máš na MOLEX, otáčky sa neznižujú... Skús do série s vetrákom zapojiť rezistor (veľkosť odporu treba skúsiť...) ja tak fungujem v pohode (dokonca Noctua pribaluje také redukcie k vetrákom)
Richmond (8084)|27.3.2009 17:07
Nj, jenomze pokud nemas fan zapichlej do MB (a jeste k tomu do konektoru, ktery je regulovatelny) tak se nemuze nic regulovat. Navic ten Aerocool nepatri mezi "tichoslapky" (26dBa - a oznacuje nejakou vyrobcem stanovenou hladinu "ticha", takze ve finale muze mit ventilator klidne 35dB! ;)

edit: ...zkus ho zapichnout na 5v - prohod v konektoru piny...
Dufinos (422)|28.3.2009 11:58
[QUOTE=Richmond;233848]Nj, jenomze pokud nemas fan zapichlej do MB (a jeste k tomu do konektoru, ktery je regulovatelny) tak se nemuze nic regulovat. Navic ten Aerocool nepatri mezi "tichoslapky" (26dBa - a oznacuje nejakou vyrobcem stanovenou hladinu "ticha", takze ve finale muze mit ventilator klidne 35dB! ;)

edit: ...zkus ho zapichnout na 5v - prohod v konektoru piny...[/QUOTE]

Jop.... Právě proto přemýšlím o nějakém fancontrolu, do kterého bych mohl ten přední fan napíchnout.... Jenom pro doplnění té hlučnosti... těch 26dB je popisováno jako "hlučnost přední turbíny"... Jelikož jsem ji vycvakal pryč a k tomu jsem vyštípal i tu hustou mřížku za tím předním 14cm fanem, tak jsem tu hlučnost docela razantně snížil... Přesto si myslím, že tento fan nemusí šlapat pořád na plné otáčky. Zvláště kvůli použití kluzného ložiska, které by při takovém tempu nemuselo zrovna dvakrát dlouho vydržet... Tak i tak přemýšlím, že ten přední fan nahradím http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53334 ... Přeci jenom je sám o sobě tišší, navíc má i lepší ložisko a co je nejdůležitější, je červeně podsvícený, takže se bude hodit jak k mým "black dragonům", tak i ke klávesnici (MS Sidewinder X6)...
Dufinos (422)|31.3.2009 22:04
Teď jsem našel ještě jeden kousek (sice o cca. 200Kč dražší, než je Lian li), který je podle mého ještě o hodně elegantnější a krásnější. Posuďte sami http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53097
Draken (1578)|1.4.2009 16:15
já mam tenhle panýlek http://www.softcom.cz/produkt/akasa-ak-fc-03-panel-525/?flist=1

má regulaci na 4 fany a má 4 senzory na měření(věštění) teploty
krom toho i 8 druhů podsvícení...a několik výměnných čelíček
jsem s nim dost spokojenej (mam ho 2,5 roku).
navíc je docela elegantní
v mojí recenzi casu jsou i fotky s tímhle fancontrolem
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=31465
Richmond (8084)|1.4.2009 16:24
Do hlinikoveho kejsu, hlinikovy panel http://www.nzxt.com/products/sentry_lx/
Draken (1578)|1.4.2009 16:31
trošku předimenzovanej ale pěknej....(ale zabere dvě 3,5" pozice)
Richmond (8084)|1.4.2009 16:33
[QUOTE=Draken;235301]trošku předimenzovanej ale pěknej....(ale zabere dvě 3,5" pozice)[/QUOTE]
Drakene, Drakene - Simple Installation: Sentry LX slides easily into any dual 5.25 drive bay
Kolik Ti vubec je, ze si pletes i cislice? ;)
faugusztin (453)|1.4.2009 19:25
Z tych vsetkych uvedenych by som bral iba Scythe Kaze Master alebo Kaze Master Ace. Dovod ? Ako jediny ma regulacny rozsah od 3.8V, pricom dokaze ventilator aj kompletne vypnut (stav OFF, tj nepusta do neho ziadnu, ani minimalnu voltaz). Navyse ma aj cidla na meranie teplot (ja ich vyuzivam iba na disky v RAID).
Richmond (8084)|1.4.2009 19:41
[QUOTE=faugusztin;235329]...Ako jediny ma regulacny rozsah od 3.8V, pricom dokaze ventilator aj kompletne vypnut (stav OFF, tj nepusta do neho ziadnu, ani minimalnu voltaz).[/QUOTE]
"Setting a fan to 0 RPM results in turning off the fan.", manual str. 4, bod 2. ;)
faugusztin (453)|1.4.2009 19:58
Ja netvrdim ze Kaze je jediny ktory to dokaze. Ale 3,8V som naozaj u ziadneho ineho regulatora (okrem bigNG) nevidel. Tiez mi to prepac, ale to NZXT je jedno velke blikatko :-), uz to svetlo co ide z Kaze Masteru je privela, a to na nom svietia iba cisla.
Richmond (8084)|1.4.2009 20:23
Ja zas netvrdim, ze NZXT neni kolotocarina :cool: ale na druhou stranu je z hliniku a nema tak vysoky tlacitka jako Kaze takze nebude problem zavrit ho za dvirka ;)
faugusztin (453)|1.4.2009 20:30
Vysoke ? Hm, asi 1cm ? Dvierka na PC-V1110A s nimi problem nemaju.
Draken (1578)|2.4.2009 08:20
ty jo, to je dobrej překlep....:D

(Drakene, Drakene - Simple Installation: Sentry LX slides easily into any dual 5.25 drive bay)

já samozřejmě vim že je to 5,25....ale nějak jsem se přepsal:shut
Dufinos (422)|2.4.2009 08:36
[QUOTE=Draken;235294]já mam tenhle panýlek http://www.softcom.cz/produkt/akasa-ak-fc-03-panel-525/?flist=1

má regulaci na 4 fany a má 4 senzory na měření(věštění) teploty
krom toho i 8 druhů podsvícení...a několik výměnných čelíček
jsem s nim dost spokojenej (mam ho 2,5 roku).
navíc je docela elegantní
v mojí recenzi casu jsou i fotky s tímhle fancontrolem
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=31465[/QUOTE]

Má i stříbrné to výměnné čelíčko a k tomu ještě navíc i možnost červeného podsvícení? Vypadá taky super. Podle fotek je dostatečně elegantní...
Dufinos (422)|2.4.2009 08:41
[QUOTE=Richmond;235359]Ja zas netvrdim, ze NZXT neni kolotocarina :cool: ale na druhou stranu je z hliniku a nema tak vysoky tlacitka jako Kaze takze nebude problem zavrit ho za dvirka ;)[/QUOTE]

Mno... teď mě napadlo... Jak mají vůbec ty fancontroly "vystouplé" čudly? Mám do dvířek na jednu stranu dostatek místa, ale i tak? Určitě nebudou delší než dva cm, že ne? ;)
faugusztin (453)|2.4.2009 09:30
Scythe Kaze Master aj Scythe Kaze Master Ace (hlinikovy) maju tak max 1cm, viac nie. Ako hovorim, dvierka na PC-V1110A zatvaram uplne bez problemov.
Dufinos (422)|2.4.2009 10:12
[QUOTE=faugusztin;235467]Scythe Kaze Master aj Scythe Kaze Master Ace (hlinikovy) maju tak max 1cm, viac nie. Ako hovorim, dvierka na PC-V1110A zatvaram uplne bez problemov.[/QUOTE]

Mě se osobně velmi líbí ten Kaze Master, co se designu týče... Že je tam ten display vlastně schovaný a vypadá to (podle obrázků), že je to jen fan control, ale při zapnutém se pak objeví teploty a otáčky... To je můj tajný favorit ;)
Draken (1578)|3.4.2009 19:29
měřil jsem je posuvkou a mají 11,5 mm ... takže nebudeš mít problém

(podsvícení:světle+tmavě modrá,růžová,bledě růžová,červená,zelená,oranžová,vypnuto)

panýlky: (zlatá,stříbrná,oranžová,černá,červená,modrá a dva plexi kryty-jeden navíc)

4 sondy na měření teploty
8 šroubů (náhradních)
imbusáček
redukce z Molexu...
Dufinos (422)|3.4.2009 22:26
[QUOTE=Draken;235857]měřil jsem je posuvkou a mají 11,5 mm ... takže nebudeš mít problém

(podsvícení:světle+tmavě modrá,růžová,bledě růžová,červená,zelená,oranžová,vypnuto)

panýlky: (zlatá,stříbrná,oranžová,černá,červená,modrá a dva plexi kryty-jeden navíc)

4 sondy na měření teploty
8 šroubů (náhradních)
imbusáček
redukce z Molexu...[/QUOTE]

Ta redukce z molexu je na napájení panelu nebo na ovládání fanu s molexovou koncovkou?

Jinak to vypadá velmi pěkně... Hlavně ta kombinace červené podsvícení + stříbrný panel... Jelikož budu kupovat přední fan http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53334 tak by to vypadalo naprosto parádně ;)
Draken (1578)|3.4.2009 22:54
hmm je to redukce z molexu na napájení fancontrolu...
regulovat můžeš 4 výstupy ...4 fany (pokud některý výstup rozdvojíš) tak samozřejmě i víc...s tím že se na výstupu budou regulovat společně
původně jsem reguloval 7 fanů...teď jen 4
Dufinos (422)|4.4.2009 10:42
[QUOTE=Draken;235910]hmm je to redukce z molexu na napájení fancontrolu...
regulovat můžeš 4 výstupy ...4 fany (pokud některý výstup rozdvojíš) tak samozřejmě i víc...s tím že se na výstupu budou regulovat společně
původně jsem reguloval 7 fanů...teď jen 4[/QUOTE]

Díky za odpověď a přeci jenom mám ještě jednu otázku, jelikož se o fan control zajímám teprve chvíli... Je tam i redukce na molex pro fan? Myslím tím, že intake fan má napájení na molex, takže by mě zajímalo, jestli je už redukce přibalená, popř. budu muset použít kousek od Noctuy či dokoupit jinou... Víš jak... Když to budu jednou objednávat, tak by mě naštvalo, že to nemůžu dát do kupy najednou, ale čekat, než seženu redukci, o které jsem zbytečně nevěděl ;)
Draken (1578)|7.4.2009 16:25
hmm, tak to tě nepotěším má to vývody jen na 3-pinové konektory větráku, ale redukci z molexu ne...
ty jsem si musel udělat sám (taky jsem to řešil...)
Dufinos (422)|7.4.2009 20:16
[QUOTE=Draken;236748]hmm, tak to tě nepotěším má to vývody jen na 3-pinové konektory větráku, ale redukci z molexu ne...
ty jsem si musel udělat sám (taky jsem to řešil...)[/QUOTE]

Tak to tě poprosím o poslední věc... Nemohl bys nahodit foto nebo popis, jak jsi udělal tu redukci? Respektive dá se normálně sehnat ten konektor? S barvou drátů a jejich zapojení bych si snad nějak poradil...
Richmond (8084)|7.4.2009 20:20
Dufinos (422)|8.4.2009 08:32
[QUOTE=Richmond;236797]http://www.alza.cz/revoltec-redukce-napajeni-4-d77707.htm

...a priste hledat sam :rolleyes:[/QUOTE]

Díky za link... Takovou jsem našel. Jenže jsem si nebyl jistý, jestli to půjde (hlavně myslím tu regulaci) přes tuhle "dvojdrátovou"... Jenom se chci ujistit: Z Fan controlu jsou fany regulovány změnou napětí? Takže ta "dvojdrátovka" bude stačit? ;)
Draken (1578)|8.4.2009 09:23
stačí zapojit 12V a zem (jeden žlutý a jeden černý kábl)
o regulaci z 12V se postará fancontrol...
jo nevýhoda je že umí regulovat jen od 5 do 12V (tudíš fan úplně nevypne...)
na druhou stranu má varovnou signalizaci (při překročení teploty některé z komponent na kterém máš vyvedený čidlo a pokud se nějaký větrák zastaví)...

co teda pořídíš za fancontrol?
Dufinos (422)|8.4.2009 09:57
[QUOTE=Draken;236871]stačí zapojit 12V a zem (jeden žlutý a jeden černý kábl)
o regulaci z 12V se postará fancontrol...
jo nevýhoda je že umí regulovat jen od 5 do 12V (tudíš fan úplně nevypne...)
na druhou stranu má varovnou signalizaci (při překročení teploty některé z komponent na kterém máš vyvedený čidlo a pokud se nějaký větrák zastaví)...

co teda pořídíš za fancontrol?[/QUOTE]

Jsem teď docela rozpolcený... Ten Lian li, co se mi původně líbil se mi už nelíbí... Přemýšlím nad tím tvým (líbí se mi na něm hlavně, že může být stříbrný s červeným podsvícením) nebo Scythe Kaze Master který vypadá naprosto famózně a navíc, pokud jsem popisek zprávně pochopil, má i jeden výstup na molex (na fan). Akorát, že má modré podsvícení. Ještě uvidíme... Naštěstí mám nějaký čas na rozmyšlenou, jelikož je teď na řadě důležitější investice (svatba), takže hned potom bych to začal řešit. Každopádně budu stále hledat další alternativy...

Jinak s tou regulací od 5 do 12V... Na to by se dal použít L.N.A. odpor od Noctuy, díky kterému bych na těch 5v mohl ten fan zastavit úplně. Sice by na nastavení na "max. výkon" nefoukal na své maximum, ale.... Těžko říct. Chtělo by to zkusit...
Draken (1578)|8.4.2009 12:01
hmm pak je tu ještě jedna věc...podsvícení se dá měnit jen u displeje ale u podsvětlení tlačítek (válečků ne)
tam je furt modré podsvícení...co se týče kombinace stříbrný panýlek+červený display+modré posvětlení válečků...vypadá pěkně...ale já mám černý case takže pro mě to není zrovna dobrá kombinace...:D
jinak je to asi vše co bys měl vědět...
Dufinos (422)|8.4.2009 12:20
[QUOTE=Draken;236915]hmm pak je tu ještě jedna věc...podsvícení se dá měnit jen u displeje ale u podsvětlení tlačítek (válečků ne)
tam je furt modré podsvícení...co se týče kombinace stříbrný panýlek+červený display+modré posvětlení válečků...vypadá pěkně...ale já mám černý case takže pro mě to není zrovna dobrá kombinace...:D
jinak je to asi vše co bys měl vědět...[/QUOTE]

Pořád pro celkový vzhled case je lepší, alespoň ten display v červené barvě... Přeci jenom v té době (doba pořízení) už budu mít komplet sestavu hozenou do červeného podsvícení, takže z čistě estetické stránky bude rozhodně lepší mít červený display než modrý... Podsvícení "čudlíků" budu muset přežít ;) Pokud ovšem do té doby nevyjde nějaký nový krásný panélek ve stříbrné barvě s komplet červeným podsvícením...
Draken (1578)|8.4.2009 13:35
hm a u toho lian-li nejdou přepínat barvy podsvětlení?
Dufinos (422)|8.4.2009 20:14
to už jsem ani nekoumal... Protože ten, co jsi mi navrhl ty, popř. ten Scythe kaze master jsou o dost elegantnější. Ta Lian Li vypadá tak, jak bych to napsal "levně"...