reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

2 systémy

zakbak (18)|27.3.2009 22:33
chěl bych prosím radu.mám xpčka a visty.je lepší jeden disk rozdělit,a každej systém dát do jiného oddílu. a nebo xpčka nahrát na 200gb disk,a visty na úplně jinej disk 320gb ? nabíhal by při startu výběr,jakej chci systém ? co je lepší ? dík moc
fanynek (2048)|27.3.2009 22:52
Je lepší mít každý OS na jiném HDD. Při spouštění se ti bude výběr mezi oběma OS samozřejmě zobrazovat.
Intri (3490)|27.3.2009 23:32
Vždycky máš lepší dát dva operační systémy na různé fyzické disky, už třeba jen kvůli bezpečnosti. Pokud ti jeden z disků odejde ( nebo třeba dojde k softwarovému poškození bootovacích informací ), máš stále k dispozici ten druhý, pomocí kterého můžeš dostat data z prvního.
optim (391)|28.3.2009 00:09
Ja bych to tak negeneralizoval. Neznam sice presne priciny, jak toto doporuceni pro Windows vzniklo (snad neco s tim, ze se windows zavadeci obcas nelibilo, kdyz nebyl OS na prvnim oddilu disku), ale pokud jde o jine OS, pripadne jine zavadece, tak bych to doporucoval jen pokud ma nekdo 2 alespon podobne vykonne disky. Jinak bude imho trpet vykon toho OS na pomalejsim disku (a to i v pripade rozlozeni zateze).
Intri (3490)|28.3.2009 00:29
To máš sice pravdu, ale otázka je, jaký rozdílový výkon má smysl řešit. Řekl bych, že rozdíly mezi disky při běžné práci s operačními systémy člověk nepozná. Určitě se dá si všimnout třeba o 10 MB/s nižší rychlosti čtení/zápisu větších souborů, ale fakt si nemyslím, že kvůli takto pomalejšímu disku bude člověk čekat o 10 sekund dýl na spuštění Wordu.

Podle mě je přínos pro bezpečnost mnohem větší, než žal nad ztrátou té trochy výkonu.
fanynek (2048)|28.3.2009 16:06
Ztráta výkonu? To je ňákej renonc Optime. Ne? Jak to myslíš?
Jinak samo souhlas s Intrim.
Intri (3490)|28.3.2009 16:30
Odpovídat za optima je sice hloupé, ale aspoň si ověřím, že jsem to pochopil.:-)

Podle mě tím myslel, že pokud nainstaluje oba systémy na rychlejší z disků, oba systémy prostě budou moct těžit z jeho rychlosti, ať už poběží kterýkoliv systém. Pokud nainstaluje jeden na rychlejší a druhý na pomalejší, ten druhý bude trošku zbrzděný pomalejším diskem při svém běhu. Což je pravda.
fanynek (2048)|28.3.2009 16:37
[QUOTE=Intri;234102]Odpovídat za optima je sice hloupé, ale aspoň si ověřím, že jsem to pochopil.:-)

Podle mě tím myslel, že pokud nainstaluje oba systémy na rychlejší z disků, oba systémy prostě budou moct těžit z jeho rychlosti, ať už poběží kterýkoliv systém. Pokud nainstaluje jeden na rychlejší a druhý na pomalejší, ten druhý bude trošku zbrzděný pomalejším diskem při svém běhu. Což je pravda.[/QUOTE]

Jo, tak jedině tak. :)
optim (391)|28.3.2009 16:50
U systemoveho disku by mel byt rozdil videt hlavne v pristupove dobe. Bude to cele takove linejsi - spousteni programu, prochazeni adresarovym stromem, atd. Pomale sekvencni cteni bude znat zase pri bootovani. Sam muzu porovnat praci se systemem na 7200rpm ATA100 disku proti 5400rpm ATA33 disku. K tomu mam malo pameti, takze system musi pomerne casto swapovat, a pracovat na tom pomalem disku je jednoduse za trest. Rychlost bootu je sneci, odezva je sneci, ... Dnes uz bude situace jina, disky se se ani ob 2 generace nebudou vykonem tak drasticky lisit, ale cert vi, jake kdo ma disky.

U bezpecnosti to ma taky sve pro a proti. S vice disky se zvysuje sance na selhani nejakeho z nich a pokud se snazim vyuzivat pro praci se systemem oba disky, tak skody nemusi byt zrovna zanedbatelne - prijdu o programy nebo swap (co ja vim, jestli by to nejaky system neznefunkcnilo). Neprimo by mohlo ovlivnit zivotnost disku zase jejich vzajemne zahrivani. Nadto u jinych systemu nebyva problem nabootovat z cehokoliv, z ceho umi bootovat deska, plnohodnotny system a "vratne" chyby opravit nebo se alespon pokusit zachranit data. Ne, ze by Windows neslo prinutit bootovat treba z flashky, ale s opravami chyb nemam moc dobre zkusenosti (za vsechny muzu jmenovat treba to, ze u XP snad neni zadna moznost, jak se dostat ke vsem vetvim registru).
Dojigiri (1629)|28.3.2009 20:22
Možností je víc, každý má svý pro a proti.

1. a) Oba na jednom disku, na různých partition, společnej zavaděč - nejjednodušší způsob, občas problematický - pokud se nenainstaluje nejdřív XP a až po něm Vista, nutnost čachrovat s recovery zavaděče Visty a přidáním XP do něj. Navíc systém na 2. partition bude mít písmeno disku D: a ne C: (někomu to vadí, někomu ne).

1. b) Oba na jednom disku, každej svůj zavaděč - celkem dobrá volba, ale složitějš se to instaluje (nutnost čachrování se skrýváním a aktivací partitions). Nelze používat standardní zavaděč, potřeba boot manažeru (např. XOSL). Lze nainstalovat tak, aby oba systémy měly svojí partition jako C: a partition druhýho systému např. jako D:.

2. a) Každej na samostatným fyzickým disku, společnej zavaděč - viz 1. a) (v podstatě stejný), další nevýhoda zmiňována již výše, pokud jeden z disků bude pomalejší.

2. b) Každej na samostatným fyzickým disku, každej svůj zavaděč - složitejš se instaluje (nejsnadnější odpojováním druhýho disku od základní desky při instalaci každýho ze systémů), výběr systému možný pouze buď přes bios, anebo nutno použít boot manažer, kterej umí přehodit pořadí disků (např. XOSL).


A ještě pro úplnost

1. c) Oba na jednom disku, oba na stejný partition, oba stejný loader - platí v podstatě to co v 1. a), pouze s tím rozdílem, že oba systémy budou na C: . Navíc myslím nutno při instalaci změnit umístění adresářů systému a Program Files (nebo i Documents and Settings) alespoň u jednoho ze systémů, aby mu to druhej systém nepřepsal - lze provést pomocí parametrů bezzásahové instalace (parametr /unattend při instalaci anebo nahrání příslušných nastavení na inst. CD do i386/winnt.sif).
Alf (305)|28.3.2009 21:27
Jednoznačně 1a) na nejrychlejší disk (přesněji s nejkratší dobou přístupu). Podmínkou je instalace WXP jako první a na první partition. Visty pak při instalaci namapují partition na kterou budou instalovány tak, že budou mít systémový disk zase "C" (tedy aspoň já to tak mám).
Pokud zkolabuje systém, u Vist celkem dobře funguje recovery pomocí instalačního CD (už jsem to párkrát zkusil). Pokud se to nepovede, není přece problém nainstalovat systém na kterýkoliv jiný fyzický disk a pokusit se ten vadný obnovit. Daleko lepší ovšem je udělat po instalaci zálohu partition (příp. obou) a obnova systému je pak otázkou minut. Těch pár GB někde na disku za to stojí...
fanynek (2048)|28.3.2009 21:50
No, jak to tak sleduju, tak každýmu vyhovuje něco jinýho. :p
Já má třeba na nejrychlejším HDD hlavní OS Win VISTA UE x86 a na druhým o malinko pomalejším pokusný systémy VISTA x64, Win 7 apod. Právěže využívám výhodu, že nemusím čarovat se zavaděčama. Prostě nainstaluju, pak zformátuju, nainstaluju jiný a tak porád dokola.
A co se týče té bezpečnosti...asi každý už si dělá zálohu v podobě image partition s hlavním OS.:notsure