reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Taktovat nebo ne a jak

B!B0 (10)|31.3.2009 20:46
Ahoj,
přemýšlím, jestli má cenu se snažit dostat z mého pc ještě o něco málo lepší výkon. Je to už trochu starší pc, ale ještě mi chvíli vydrží. Sice nejnovější hry na něm hrát nepůjdou ikdyby nevím co, ale přesto bych aspoň mohl nějak zlepšit výkon.

graf. karta: NVIDIA GeForce FX 5700
proc.: AMD Athlon XP 2200+
ram: 1GB DDR
zákl. deska: Gigabyte 7VT600-P-RZ

Co myslíte, mám sestavu, kterou lze vylepšit? A které nástroje doporučujete? Které se nejvíce hodí.
Díky moc
tgfh (2985)|31.3.2009 21:16
Taktovat tenhle pc je imho zbytečné, nepřidá ti to nic, leda problémy a zabitý čas laděním.
Šetřil bych na nový PC, můžeš se ale na to starém taktovat naučit to je fakt :) a pak znalý přetaktovat pc nový :)

Na grafiku je dobrá utilita RivaTuner na CPU/RAM BIOS.
B!B0 (10)|1.4.2009 16:10
Nejde mi o to, abych rozjel nejnovější hry nebo tak. Spíš, jestli to má vůbec cenu, jestli je to sestava na taktování, myslíš tedy že ne?

Třeba teď mi HD videa šlapou bez problémů, když povypínám všechny ostatní aplikace a zastavím rezidentní ochranu avastu, ale třeba kdybych přetaktoval pc, tak bych mohl ještě na pozadí filmů stahovat apod.
speedsnail (4876)|1.4.2009 16:23
Já bych se do toho pustil. S trochou štěstí se na 166fsb dostaneš a potom je odezva celého PC výrazně svižnější. Záleží ale hodně jaký kus CPU máš, případně jestli má odemčený násobič.
kevin00 (10238)|3.4.2009 12:23
Athlon XP ... hmm, já bych neodolal a taktoval :D
Pokud otevřeš násobič a povede se Ti ještě trochu zvednout FSB, mohl by jsi se třeba na 2 - 2,2 GHz dostat ;). Hlavně hlídej teplotu CPU. Tyto procesory ještě nejsou vybaveny ochranou proti přehřátí.
B!B0 (10)|4.4.2009 13:34
No trochu jsem se díval na netu a trochu googlil a našel jsem tedy, že bych si měl zjistit revizi zákládní desky, abych věděl, jestli mám agp lock (revizi jsem nezjistil, ale nejspíše mám 1 bez agp locku, takže mám se do toho i přes to pustit?).

Pro přehled všech informací o pc mám program everest a ten mi ukazuje, teplotu cpu 58 což je dost a zatím jsem ještě nic netaktoval, takže to bude asi chtít lepší chlazení že?

A ještě dotaz na ten násobič, řekl bych, že ho mám uzamknutý. Jak jej lze odemknout?

Díky moc
kevin00 (10238)|4.4.2009 14:28
Doporučil bych Ti aktualizovat BIOS a ovladače motherboardu.
Nastavení frekvence PCI/AGP lze nastavit v BIOSu v menu Frequency/Voltage Control ? PCI/AGP Frequency (návod strana 32 a 33). Frekvence PCI je 33 MHz a AGP je 66,6 MHz (odvozeno od základního taktu FSB = 100 MHz -- poměr dělení 2:3).
Teplota CPU 58 °C v idlu je dost. Než se pustíš do taktování, určitě se poohlédni po lepších chladiči na procesor - tento vlastním, další možnost asi lepší je tento.
Násobič otevřeš pomocí můstků. Jsem ted v práci, večer Ti sem uploaduji nějaké návody, resp. linky jak na to. Jinak strýček Google ví vše ;) :)
abc.PNG
speedsnail (4876)|4.4.2009 18:36
No tak AGP a PCI samozrejme nastavit nelze, VIA KT600 nemá AGP lock (a žádná revize základní desky to nepsraví). Pokud to rozumně uchladíš a máš slušnej kousek, můžeš zkusit 166fsb, tedy 2240Mhz (tak jako já).Nic mezi 145-165fsb ti asi nepojede, protože pro chybějící AGP/PCI lock ti zřejmě nepojedou řadiče, síťovka atd..

Jinak maximální teplotu bych nepřekračoval 65-70°C, na druhou stranu, kupovat za několik stovek chladič, když je to pomalu cena desky+cpu mi nepřijde ideální. Co tam máš za chladič?. Maximální napětí doporučuju 1.75V (cpu sice vydrží víc, ale to už musíš hodně vědět co děláš)
B!B0 (10)|4.4.2009 19:07
speedsnail: No to by mě právě zajímalo, jestli se vyplatí investovat do toho chladiče, jestli přijde potom ten lepší výkon. Pár Mhz asi nepoznám, ale ty 4 stovky jak máš ty, to už je výraznější zlepšení ne?

No chladič mám tento a napětí jádra mi píše Everest 1.50 - 1.65V
speedsnail (4876)|4.4.2009 19:13
Hm to neni nejhorší chladič, sice trošku hlučnej, ale chladí slušně (mám ho doma jako záložní, akorát od TITANU (vypadá stejně). Možná by stálo za to ho přepastovat, vyčistit od prachu atd..)

Napětí by mě zajímalo CPU_VID (tedy výrobcem určené). Zkus zjistit celý kód procesoru (např AXDA2200DLT3C). Jádro máš thoroughbred nebo thorton?

Jinak nejde ani tak o těch 400Mhz, ale hlavně o fsb. Socket A s rostoucí fsb fantasticky škáluje (na základní frekvenci 133fsb by se na tom PC nedalo skoro pracovat, takhle přetaktovaný už to mam skoro 2 roky a zatim mě to nedonutilo k vylepšení, na veškerou práci a multimedia to stačí (HD video nepouštim)).
kevin00 (10238)|4.4.2009 21:01
Co se týče toho koupit/nekoupit nový chladič, vyplatí/nevyplatí se jakákoliv investice je podle mě subjektivní záležitost. Pro někoho to nemá smysl a pro někoho ano. Např. mě investice 1500 Kč do mé staré "herky" :D nepřijde jako zbytečná. A ve volných chvílích pro zpestření se ji věnuji ... :)
B!B0 (10)|5.4.2009 00:10
speedsnail: Taky si myslím, že by měl být celkem dobrý, ale vysál jsem ho a pořád jsem na tom stejně. Sem myslel, že ten Everest je dobrý, ale ani to napětí a ani ten kód tam nikde najít neumím. Jinak procesor je Thoroughbred-B.
kevin00 (10238)|5.4.2009 04:56
Kod procesoru je napsán přímo na procesoru. Musel by jsi sundat chladič a očistit procesor od teplovodivé pasty. Pokud si tento kod opíšeš, můžeš přesné parametry procesoru najít např. zde.