reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FTP server

mejsny (21)|14.12.2006 16:32
zdravim, chtěl bych se zeptat, jak stvořit ftp server. zkoušel sem program serv-u, sice mě to spojilo, ale po přihlášení to hned vypadne a nic víc...
tak jestli někdo nemáte něco lepšího nebo nevíte, jak to rozjet, dík moc
Smeli (2302)|14.12.2006 16:38
[QUOTE=mejsny]zdravim, chtěl bych se zeptat, jak stvořit ftp server. zkoušel sem program serv-u, sice mě to spojilo, ale po přihlášení to hned vypadne a nic víc...
tak jestli někdo nemáte něco lepšího nebo nevíte, jak to rozjet, dík moc[/QUOTE]

Osobně na sdílení používám CaesarFTP. Pro externí sdílení přes FTP ale potřebuješ externí IP..

btw, chceš se připojit nebo sdílet?
BlackFrog (563)|14.12.2006 16:40
[QUOTE=Smeli]Osobně na sdílení používám CaesarFTP. Pro externí sdílení přes FTP ale potřebuješ externí IP..

btw, chceš se připojit nebo sdílet?[/QUOTE]
taky jsem přemýšlel jestli připojit nebo sdílet... jinak pro připojení používám total commander, je to jednoduchý ale mě to stačí:)
Smeli (2302)|14.12.2006 17:02
[QUOTE=BlackFrog]taky jsem přemýšlel jestli připojit nebo sdílet... jinak pro připojení používám total commander, je to jednoduchý ale mě to stačí:)[/QUOTE]

pro připojení stačí i webový prohlížeč...
mejsny (21)|14.12.2006 17:41
no..měl bych dodat, že chci sdílet, mam veřejnou. na tom serv-u se mi to podařilo rozhýbat tak, že se na mě někdo připojí, ale po zadání jména a hesla vypadne...
Smeli (2302)|14.12.2006 17:51
[QUOTE=mejsny]no..měl bych dodat, že chci sdílet, mam veřejnou. na tom serv-u se mi to podařilo rozhýbat tak, že se na mě někdo připojí, ale po zadání jména a hesla vypadne...[/QUOTE]

Jak říkám, vyzkoušej CaesarFTP, je celkem dost jednoduchý na nastavení s připojením sem neměl problém (teda ti co se připojovaly)...
mejsny (21)|14.12.2006 17:54
no, tak sem dopad stejně. nevim, jestli to nebude nějak sítí!? mam wi-fi a z AP táhnu net do dvou kompů, ale mam tam nastavenej přenos veřejné na IP svýho kompu, tak by to mělo jet, ne..??
Ritchie83 (369)|14.12.2006 18:30
FTP protokol používá dvě TCP spojení -- jedno pro řídící kanál (port 20) a druhé pro datový kanál (obvykle port 21). Na portech datovém kanálu se klient a server dohodnou přes řídící kanál. Pokud je datové spojení otevřeno klientem na port určený serverem, jedná se o tzv. pasivní FTP, pokud je spojení otevřeno serverem na port určený klientem, jedná se o tzv. aktivní FTP.

Jak máte nastavený firewall? Funguje pasivní FTP? Funguje aktivní FTP?
mejsny (21)|14.12.2006 20:55
díky moc, první krok kupředu. firewall mam vypnutý, když se zkoušim připojit. pasiv mód se nepřipojí, ale aktivní jo...teď ještě rozjet i pasivní a pošteloval firewall tak, aby mi to pustil (mam nově McAfee, sice sem program povolil, ale je trochu složitější a musí se povolovat víc věcí, ale to už je detail)
Wlcheck (86)|14.12.2006 21:00
[QUOTE=mejsny]no, tak sem dopad stejně. nevim, jestli to nebude nějak sítí!? mam wi-fi a z AP táhnu net do dvou kompů, ale mam tam nastavenej přenos veřejné na IP svýho kompu, tak by to mělo jet, ne..??[/QUOTE]

a nema tvuj provider transparent proxy ?
vyzkousej, jestli na adrese http://www.myipaddress.com uvidis stejnou IP adresu, jakou by jsi mel mit...
mejsny (21)|14.12.2006 21:08
jj, mam tam stejnou IP
Wlcheck (86)|14.12.2006 21:36
[QUOTE=mejsny]jj, mam tam stejnou IP[/QUOTE]

btw. co se tyce pasivniho pripojeni, tak nevim jak pres firewall, ja ho musim mit vypnuty, aby bezelo pasive. A nebo nejak donutit firewall, aby oteviral automaticky passive porty, kdyz jsou potreba a pak je po sobe zaviral ....
Wlcheck (86)|14.12.2006 21:36
[QUOTE=Ritchie83]FTP protokol používá dvě TCP spojení -- jedno pro řídící kanál (port 20) a druhé pro datový kanál (obvykle port 21). Na portech datovém kanálu se klient a server dohodnou přes řídící kanál. Pokud je datové spojení otevřeno klientem na port určený serverem, jedná se o tzv. pasivní FTP, pokud je spojení otevřeno serverem na port určený klientem, jedná se o tzv. aktivní FTP.

Jak máte nastavený firewall? Funguje pasivní FTP? Funguje aktivní FTP?[/QUOTE]

btw. myslim ze je to naopak, ale to je ted jedno :D
Ritchie83 (369)|14.12.2006 23:50
[QUOTE=mejsny]díky moc, první krok kupředu. firewall mam vypnutý, když se zkoušim připojit. pasiv mód se nepřipojí, ale aktivní jo...teď ještě rozjet i pasivní a pošteloval firewall tak, aby mi to pustil (mam nově McAfee, sice sem program povolil, ale je trochu složitější a musí se povolovat víc věcí, ale to už je detail)[/QUOTE]
Pravděpodobně bude špatně nakonfigurovaný firewall na serveru, nebo samotný server. Viz má další odpověď, jak vlastně připojení probíhá.

[QUOTE=Wlcheck]btw. co se tyce pasivniho pripojeni, tak nevim jak pres firewall, ja ho musim mit vypnuty, aby bezelo pasive. A nebo nejak donutit firewall, aby oteviral automaticky passive porty, kdyz jsou potreba a pak je po sobe zaviral ....[/QUOTE]
Přesně tohle dělá např. ip_conntrack_ftp netfilteru.

[QUOTE=Wlcheck]btw. myslim ze je to naopak, ale to je ted jedno :D[/QUOTE]
Je to tak, jak jsem napsal. Při pasivním FTP jsou obě TCP spojení otevřena od klienta, a proto je tento způsob považován za bezpečnější. Rovněž umožňuje připojení, i pokud je klient za maškarádou (překladem adres). Při aktivním FTP je datové spojení otevíráno serverem. Jak to tedy vlastně probíhá?

Pasivní FTP
Klient se připojí na port 21 serveru, zaloguje se a pošle příkaz PASV. Server mu na to odpoví PORT xxxx, kde xxxx je číslo portu, na kterém začal server právě poslouchat a kam se má klient připojit; je z rozsahu neprivilegovaných portů nastavených konfigurací serveru. Klient se na tento port připojí.

Aktivní FTP
Klient se připojí na port 21 serveru, zaloguje se a pošle příkaz PORT xxxx, kde xxxx je číslo portu, kam se má připojit server.
mejsny (21)|15.12.2006 06:41
takže já už s tim prakticky nic neudělám..??
Ritchie83 (369)|15.12.2006 10:41
[QUOTE=mejsny]takže já už s tim prakticky nic neudělám..??[/QUOTE]
Prakticky s tím uděláte to, že pořádně nakonfigurujete firewall na serveru nebo samotný server. Například server nakonfigurujete tak, aby pro pasivní FTP využíval porty 6000-6010 a tyto porty povolíte na firewallu tím způsobem, že se na ně může připojit každý. Porty 6000-6010 běžně slouží pro připojování k X serveru, což vám ve Windows nehrozí, a současně jsou dost nízké, aby je nepoužívaly klientské aplikace. Pokud váš firewall umí něco jako ip_conntrack_ftp, tak je lepší použít jej než nechat porty automaticky otevřené.

Lépe už vám to vysvětlit nedokážu.
elginor (13)|11.7.2007 22:31
Ritchie83. Nejjednodušší věci bývají nejzapeklitější. Nemůže být v nastavení internetu zákaz pasivního FTP? Jednou se mi to nějakým záhadným způsobem stalo a já málem zešílela, než jsem zjistila, že jde o jeden klik. Jstou to prkotiny, ale pak už všechno běhalo jak mělo. Nebo jestli má zakliknuté povolení prohlížet složky. Ale nejsem odborník, to jen na základě vlastní neblahé zkušenosti. Zas tak blbuvzdorný ten počíátač není :).