Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: jaký foťák

8.4.2009 11:33
Drakenahoj lidi hodlám pořídit nějaký LOW end foťák a moc se v nich nevyznám...
pořadavky: dobrá kvalita fotek při focení při žárovce ale i focení krajinek apod...
stabilizátor
2xAA baterie
SD,SD-HC nebo MMC karty (raději SD+SD-HC)
dobrá výdrž na nabíjecí baterie (300 fotek apod.)
jednoduché ovládání i jednou rukou
na Megapixelech nezáleží (tak 6-8)
kvalitní nahrávání videa (minimálně 640x480 a 25s .... ideálně i širokoúhle)
kvalitní zpracování...
cena do 2600-2700 kč

vybral jsem zatim tyhle:
http://www.alza.cz/digitalni-fotoaparat-benq-dc-c1060-d106412.htm
http://www.alza.cz/digitalni-fotoaparat-nikon-coolpix-l16-d91680.htm
http://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-a590-is-maly-ale-sikovny/2215

ten canon se mi zamlouvá (až na to natáčení videa)
Benq (nenašel jsem žádnou recenzi..tak nevím, parametry jsou ale skvělý ...i když nevim jestli má stabilizátor....?!
Nikon (dobrá a kvalitní značka,i parametry ujdou, ale recenzi jsem taky nenašel...)

každpopádně uvítám jak jiné návrhy tak i zkušenosti s těmi co jsem uvedl...díky
8.4.2009 12:30
Michal KoláčekDobrý den,

vřele doporučuji tento dotaz nadhodit na fóru Digimanie. Reakce nebude možná tak svižná jako na SHW, ale dovolím si tvrdit, že bude více fundovaná.

M.
8.4.2009 01:38
Drakendíky, založím tam tedy stejný tread....
9.4.2009 03:18
DojigiriMám ten Canon 590 IS (vycházel asi nejlíp v době, kdy jsem ho kupoval, při pročítání recenzí a diskusí - cca před půlrokem) a jsem s ním velmi spokojen.

Btw. jedním z významných důvodu, proč jsem se rozhodl pro něj, bylo, že jako jeden z mála má průhledový hledáček. Ale nakonec jsem zjistil, že stejně se líp fotí za pomoci LCD displeje vzadu (protože v hledáčku hlavně člověk nevidí zaostřování a další šikovný informace). Foťák, kterej jsem měl předtím, se při focení se zapnutým displejem strašně rychle vybíjel, ale u tohohle Canonu je to celkem zvládnutý, výdrž na baterie je velmi dobrá (používám nabíjecí tužkovky).
11.4.2009 03:50
Drakenhmm celkem se mi ten canon taky líbí ale našel jsem horkýho kandidáta
Panasonic lumix LS80E-K
http://www.dxt.cz/?Mode=Sti&StiId=82147

láká mě hlavně tím že umí natáčet v rozlišení 840x480 při 30sn./s
všude si ho chválej...
11.4.2009 03:59
RichmondNo matka ma asi stejnej a dost sumi (viz. foto) - Canon tohle dela az pri extremnejsich pripadech...
edit: I fotrova zrcadlovka (EFV) FZ30 sumi, takze asi tak... Navic nema pruhlednej hledacek, takze treba na slunicku nebo v Chorvatsku se ti nebude fotit 2x pohodlne ;)
11.4.2009 04:21
Lerojv této cenové kategorii nečekej zázraky - navíc v jakékoliv cen. kategorii jsou přístroje srovnatelných parametrů, prostě zázraky se nedějí :( je jedno jakou značku koupíš, jen se radši vyvaruj těch pochybných /např. ten Benq/.
edit - Richmond:
ta "zrcadlovka" není EFV, ale EVF /ElectronicViewFinder/
ten hledáček je průhledový, ne průhledný /i když to vlastně musí být taky/ ;)
11.4.2009 04:38
RichmondJj, mas recht (ja zas rychle prsty :mistake) nicmene ja se bavil o absenci hledacku u toho co ma Draken v linku. Jinak EVF ma sve pro a proti, ale vzhledem k faktu, ze byl FZ30 ve sve dobe dost drahej, tak jsem to od nej vubec necekal (sum, ale na druhou stranu nemusis umet fotit tak jako s digitalni zrc. DSRL - napr. EOS) ale to uz jsme cenove uplne nekde jinde...
11.4.2009 09:31
Drakenno asi takhle budu fotit doma při žárovce...vesměs kompy a komponenty ...nic extra kvalita spš věrnej barevnej nádech...
pak občas na nějakym výletu třeba do zoo abych rozpoznal člověka od lamy apod...:D
samozřejmě je pro mě důležitý aby uměl natáčet video v trošku vyšším rozlišení 840x480 30sn/s mi vyhovuje
hodil by se i zoom při natáčení...
takže teď jsem na vážkách ..... canon prý líp fotí a Panasonic umí natáčet v lepším rozlišení....
11.4.2009 10:24
RichmondMno a chces fotit nebo tocit? za 2tis? neni to trosku perovokace?
12.4.2009 10:26
Drakenřekněme že na 25% točit a 75% fotit...nemyslím tím nic extra ale jak říkám od fotek čekám jen že nebudou moc nažloutlé při focení při osvětlení žárovkou možná ještě aby tam nebylo moc šumu...
a od videa čekám že poznám člověka od lamy a občas na tu lamu budu moc zazoomovat bez nějaké extra velké ztráty kvality...
12.4.2009 10:34
RichmondMam tuseni ze zoom je pri nataceni omezen jen na digitalni :notsure
12.4.2009 10:21
kevin00[QUOTE=Richmond;238127]Mam tuseni ze zoom je pri nataceni omezen jen na digitalni :notsure[/QUOTE]

Není to spíše obráceně ? Ze v režimu natáčení videa je dostupný pouze optický zoom ? :notsure
12.4.2009 10:31
RichmondUplne na 100pro si jisty nejsem, ale rekl bych, ze je "zakazany" opticky uz jen kvuli tomu, ze by byl slyset zvuk serva pri zoomovani ;)
12.4.2009 10:47
kevin00Také si nejsem jistý, foták držím v ruce málokdy :) Vycházím z toho, že při digitálním zoomu zvětšuješ pouze část obrázku digitálně, tudíž degraduješ jeho kvalitu. A že by jsi při natáčení (u fotáku již tak mizerné kvality) snížil hned kvalitu záběru :notsure
13.4.2009 03:35
RichmondJasne ze degradujes :rolleyes: ale zas nejaky ten zoom tam asi bude - to umi i muj 4 roky starej mobil :mistake
Fotaky se mi obcas do ruky dostanou, ale vicemene jina kategorie (navic vetsinou zrcadlovky, ktery videa netocej z principu). Jedinej kompakt, kterej mam po ruce je Canon S10 (odhadem z roku 2000, nicmene foti lip nez ten Lumix co ma matka)
13.4.2009 08:49
Drakenhmm to bych taky rád věděl protože při větším zoomování bych moch vydět jen jednu zelenou kostku místo trávy...

ale jak říkám mám vzít canon nebo panasonic...zatím mi všude radily tak 50:50...
13.4.2009 09:26
kevin00Tak nevím jak to je s tím zoomem. Přečetl jsem pár recenzí a všude při natáčení videa fotoaparátem uvádí možnost použití jak optického, tak digitálního zoomu. Jsou to ovšem fotoaparáty v cenové relaci 5 000 ,- a více. Možná rychlým rozuzlením by bylo navštívit foto prodejnu a informovat se :thumb
13.4.2009 12:19
RichmondMozna by nebylo od veci podivat se po bazarech po tomhle http://www.fotoaparat.cz/article/10306/1 u nej mam odskouseno toceni videa + druhou spousti foceni (za chodu, v plnem rozliseni). Uz je to dedecek, takze ta cena by mohla byt nekde kolem 3-4tis ;)
edit: Ja byl hold vzdycky Canonovej...
13.4.2009 05:29
Logoutad zoom: No, vzhledem k tomu, že při natáčení se nepoužívá plný rozlišení snímače, ale pouze daleko menší (HD video má cca 2MPix), tak je tam prostor pro digitální zoom vcelku velkej, ne?
13.4.2009 06:47
wanrouterPoradim Vam v skratke s vyberom fotaku, predavam ich mimo inej elektroniky dva roky :)))

1. rozhodnut ci kompakt, ultrazoom alebo zrkadlovku
- kompakt nemusi mat hladacik, nie je to az tak podstatne
- podmienka je opticky stabilizator (Panasonic to ma na novych modeloch vzdy)
- prehravanie videa (overte si ci je aj so zvukom a fungujev nom opticky zoom, nizsie rady to nemaju)
- podpora SDHC alebo ked uz tak na memory stick, ine karty nie
- kazdy fotak nafoti viac ako 300 fotiek, otazna je kvalita - jpg sum a nastavenie kompresie, treba zistit nasledne ake su moznosti objektivu, pripadne ISO (parametre najdete napisane na prednej strane objektivu)
2.

- ultrazoom a zrkadlovka vam musi padnut do ruky, nesmie sa vam zdat tazka, pripadne dokupte stativ
- aktualne je vhodny model NikonD40 (cena okolo 9000SK)
- zistite ci sa da fotit aj do bezstratoveho formatu RAW, vyssia kvalita oproti jpg vhodne na dalsiu upravu v pc
- niektore fotaky zvlast ultrazoomy a zrkadlovky potrebuju na fungovanie specialny software, maju to niektore Canony a Sony, bez nich do pc nic nenahrate (iba ak vyberiete kartu a date ju do citacky)

Moje doporucenie na konkretne znacky:

+ Nikon, Canon, Sony, Panasonic
- Casio, Samsung, Technika
13.4.2009 08:17
Draken[QUOTE=Logout;238774]ad zoom: No, vzhledem k tomu, že při natáčení se nepoužívá plný rozlišení snímače, ale pouze daleko menší (HD video má cca 2MPix), tak je tam prostor pro digitální zoom vcelku velkej, ne?[/QUOTE]

Takže myslíš že to funguje, tak že se ten zoom využívá z toho nevyužitího rozlišení snímače?
Tedy že rozlišení zůstává stejný jen se rozšiřuje záběr snímače...?
14.4.2009 09:32
DojigiriTeď jsem to zkoušel, ten Canon 590 IS (kterej mám) používá v režimu videa pouze digitální zoom. Přičemž se dá kombinovat s optickým tím způsobem, že před začátkem nahrávání lze nastavit libovolně optickej zoom a to se pak bere jako základ (kterej lze digitálně zvětšovat).

Každopádně nějaký natáčení videa foťákem bych osobně vůbec neřešil, to je prostě určitá doplňková funkce a od žádnýho foťáku nelze čekat nějakou extra kvalitu. Pokud bych chtěl natáčet video, je na to prostě potřeba patřičný vybavení, tj. videokamera.

Jinak v rámci možností ten Canon natáčí IMHO slušně, a to i za šera (teď jsem to třeba zkoušel za svitu 40W žárovky a celkem to jde, i stabilizátor to celkem stíhá stabilizovat).
15.4.2009 06:02
Richmond[QUOTE=Dojigiri;239325]Každopádně nějaký natáčení videa foťákem bych osobně vůbec neřešil, to je prostě určitá doplňková funkce a od žádnýho foťáku nelze čekat nějakou extra kvalitu. Pokud bych chtěl natáčet video, je na to prostě potřeba patřičný vybavení, tj. videokamera.[/QUOTE]

Jj, presne tak - fotak je od slova fotit :idea
Jestli to chce Draken na nejaky "cvaky cvak" tak je to IMHO v teto kategorii podle me nejlepsi volba Canon (mozna jeste nejaky Nikon), Panasonica bych nechtel ani zadarmo ;) uz jen kvuli sumu a kvalitou provedeni...
15.4.2009 03:13
ProttTak já bych se přikláněl k Nikonu čistě selskou úvahou - 7 mpx, takže by měl nejméně šumět (nejkvalitnější obraz). Další je Canon a BENQ jako poslední.
OT: Jestli někdo chce kvalitní video z foťáku, tak by ho možná potěšil Canon EOS 5D Mark II (tedy za mírně větší finanční obnos). :mistake
15.4.2009 03:19
RichmondV tomhle pripade selska uvaha nefunguje - 10let stary Canon S10 (2mpx) foti lip (nesumi, verne barvy - proste nemusim kazdou fotku prohanet photoshopem) nez rok starej Panasonic (7mpx?). To samy muzu smele tvrdit o FZ30 (vecicka za 30k)
15.4.2009 03:20
ProttEh... právěže čím méně mpx, tím méně šumu. Ne naopak...
EDIT: Taky samozřejmě hraje roli velikost snímače - ale nepředpokládám, že by se u těch foťáků nějak lišila.
15.4.2009 03:23
RichmondPrave ze vychazis z rovnice: velky obrazek po zmenseni bude cistejsi nez z menemegapixeloveho fotaku a ono je to tak, ze ta elektronika v Lumixech udela sum stejny i pri malych mpx (tzn. ze se obrazek nefoti v plnem rozliseni a pak se zmensuje)
15.4.2009 03:26
Prott?
Vycházím z toho, že čím větší jsou jednotlivé "buňky" snímače, tím víc fotonů na ně dopadá. Tudíž mají víc světla a méně šumí (výstup se nemusí tolik zesilovat). ;)
15.4.2009 03:29
LogoutNeporovnávejte počet megapixelů, ale počet megapixelů oproti velikosti čipu (např. čtverci úhlopříčky). Ten novej foťák má asi mrňavej čip a proto šumí jak zjednanej.

Draken: No když točim video v nízkym rozlišení, tak imho foťák zpracovává např. každej čtvrtej pixel. A když udělam digitální zoom, tak budu zpracovávat každej druhej, ale jen z prostředku čipu. Tím dosáhnu zvětšení při zachování kvality obrazu.
15.4.2009 03:34
Richmond[QUOTE=Logout;239543]Neporovnávejte počet megapixelů, ale počet megapixelů oproti velikosti čipu (např. čtverci úhlopříčky). Ten novej foťák má asi mrňavej čip a proto šumí jak zjednanej[/QUOTE]

Jj, presne tak. Dalsi otazkou je jak si elektronika poradi se zpracovanim - napr FZ50 ma sice mensi cip nez FZ30, ale ma mnohem lepsi elektroniku, ktera vyrazne redukuje sum.
S tim vyrezem si to muzete zkusit treba i na mobilu - napr. 2mpx fotak vs 0.5mpx video - zoom dovoli na nejakou hodnotu, kde je limitovanej optikou a pak nasleduje skok kdy spusti zoom digitalni a tam uz je jasne videt, ze kvalita je mizerna
15.4.2009 03:38
LogoutJeště k tý úpravě šumu elektronikou - to nemusí bejt až tak výhra. Některý foťáky "žehlej" - sice odstraněj šum, ale spolu s nim i spoustu detailů.
Ale pokud si myslel kvalitu AD převodníků, tak to souhlas.
15.4.2009 03:38
Prott[QUOTE=Logout;239543]Neporovnávejte počet megapixelů, ale počet megapixelů oproti velikosti čipu (např. čtverci úhlopříčky). Ten novej foťák má asi mrňavej čip a proto šumí jak zjednanej.
[/QUOTE]
[QUOTE=Prott;239537]EDIT: Taky samozřejmě hraje roli velikost snímače - ale nepředpokládám, že by se u těch foťáků nějak lišila.[/QUOTE]
Hm ... prej je to moc krátké... třeba už ne. :mistake
15.4.2009 05:06
Marenek[QUOTE=Richmond;238127]Mam tuseni ze zoom je pri nataceni omezen jen na digitalni :notsure[/QUOTE]

náš panasonic lumix při natáčení zoomuje opticky.
ale obecně foťáky při natáčení myslím pořád moc zoomovat neumí. určitě ještě před nějakým rokem neuměly ;)
15.4.2009 06:33
Drakendobrá takže na focení Canon a na video ani jeden....

nemáte někdo fotky (pro porovnání)...

ten lumix holt stojí 2200 a canon 2900 ....a navíc mi u canonu vadí těch 20 sn./s u videa...
ale zase bych nechtěl fotit lumixem a dočkat se horších snímků než s HP photosmart 435
kterej už nějakej ten pátek mám ..mno a nic moc

předem dík
15.4.2009 06:46
RichmondTak ja muzu porovnavat jenom S10 vs PhotoSmart 850 vs Lumix (ted si presne nevspomenu co je zac, ale vypada na pohled stejne jako ten nahore v linku) a muzu rict, ze Panasonic je z nich suverene nejhorsi (sumem, barvama). Az ho najdu tak upresnim co je to vubec zac ;)

edit: jinak S3 IS je na tom opet lepe, nez Lumix FZ30 - ale to uz jsme o kategorii vyse...
16.4.2009 09:06
LogoutMarenek: Co jsem někde teď čet, tak prej optickej zoom při natáčení dneska umí "vyšší sorta" kompaktů...
16.4.2009 12:49
Drakentak jsem objednal toho canona A590...
16.4.2009 06:01
trodasPorovnavali jste v tom cenovem spektru i nejakej Nikon? Mam s nimi vyborne zkusenosti, naopak Canon a jeste hure Olympus jsou me jednoznacne nevyhovujici (kvalita snimku) fotaky. Alespon tedy ty, ktere jsem drzel v ruce...
16.4.2009 09:37
Drakenhmm, nikon jsem měl původně mezi kandidáty, ale co jsem všude četl tak do 5000kč jsou hodně podprůměrný...canon A590 si chválili naprosto všude a tak jsem ho objednal...mno a dneska večer jsem konečně našel recenzi panasonicu lumix LS-80 v časopisu Computer 6/09 (canon v testu nebyl) no a tam vyhrál test levných kompaktů... možná jsem udělal chybu že jsem neobjednal lumix ale to se doufám brzy dozvím...
19.4.2009 01:32
RichmondTak ten Lumix co jsem z nej daval fotku byl DMC-FX9EB
19.4.2009 10:37
trodas[QUOTE]nikon jsem měl původně mezi kandidáty, ale co jsem všude četl tak do 5000kč jsou hodně podprůměrný...[/QUOTE]

Aha, to muze byt (a asi i bude) pravda. Ja uvazoval neco kolem 15k a vic... :mistake

Jinak jako muj staricky 4300 Coolpix Nikon foti takhle 1:1 bez uprav: http://clas.host.sk/karel_big.htm
20.4.2009 09:51
Drakenhmm ta fotka je hodně slušná!:thumb

to u původního HP 435 je kvalita fotek jak když fotíš přes igeliťák (navíc ještě použitej) :D
20.4.2009 11:46
DojigiriJá měl předtim taky HP (HP 935 - byl mmch. pěkně drahej, kupoval jsem ho ve 2003 asi za 13kKč - ale aspoň na živnostňák, takže jsem si ho napsal do "nákladů") a fotky z něj nebyly zase nějak extra špatný, i když ten Canon má lepší. Co mi na tom HP ale vadilo nejvíc bylo, že brutálně vysával baterky, po nabití cca 20-30 fotek a konec, navíc mi dost zlikvidoval nějaký 3 sady nabíjecích baterek, že když se teď nabijou, tak se už s nima to HP ani nezapne (ten Canon s nima už taky moc nevyfotí, ale s novýma jsem vyfotil asi 300 fotek s jednou sadou Sanyo Enelope).

Toho jsem se právě bál u toho Canonu taky, že při provozu na displej bude žrát baterky (proto jsem chtěl aby měl foťák průhledovej hledáček), ale ten Canon je úplně v pohodě i při focení na displej, prostě baterie s nim vydrží fakt pěkně dlouho :thumb
20.4.2009 08:13
Drakentak to jsem rád (že canon "nežere") ...protože v HP 435 dvě dobíjecí 2500mAh baterky vydržely na 50 fotek s bleskem a s vypnutým dislejem a bez blesku na 65...už se těším, až mi ten canon přijde, je pěkně tak hned vyrazím do přírody...(do lesa to mam 200m ,tak aby ne...)...:p
20.4.2009 08:59
Dojigirijj ... a doporučuju ty Sanyo Eneloop (nebo GP má podobnou technologii Recyko+, s těma zatím zkušenost nemám ale mělo by to bejt cca stejný) mají nižší samovybíjení (takže se ve foťáku nevybijou a vydrží dýl) a vylepšenou technologii (omezenej paměťovej efekt, lze nabíjet i bez vybití apod.) koupil jsem si 2000mAh a foťák s nima vydrží o dost dýl než s běžnýma nabíjecíma...
20.4.2009 09:22
RichmondSanyo patri mezi ty nejlepsi, nicmene HP 850 je vyzere taky celkem rychle... V Canonu S3 IS drzi o poznani dele takze staci mit jednu sadu v nabijecce a druhou ve fotaku :thumb
21.4.2009 09:44
Drakenjj mám 4x sanyo 2500mAh s orig. nabíječkou na sca 4hod. a pak GP 4x 2000mAh,2x 1000mAh a 2x 2400 mAh
...no a nabíječku GP na 17hod. (ale tou už ani nenabíjím 17hodin je fakt hodně...)
21.4.2009 10:10
Dojigirijojo, já měl pro HP taky asi 6 sad baterek, který jsem musel nosit s ním v pouzdru nabitý (jenže do tejdne se stejně všechny téměř vybily, takže nastávaly situace, kdy jsem dal do HP "úplně nabitý" (před tejdnem) baterky a on se s nima ani nezapnul, což je právě výhoda těch Sanyo Eneloop, že netrpí samovybíjením).

Teď s tím Canonem používám už jenom ty 4x Sanyo (2 uvnitř a 2 záložní) a ještě se mi nestalo, že by mi nestačily (ale zase nějak extra moc nefotím).
21.4.2009 12:27
mech13ja chtel taky fotak na nenarocny pouziti (cca to samy co Draken), mel jsem vyhlidlyho taky toho canona, ale v krame ho uz nemely (na posledni chvilu pred vanocama) tak jsem vzal Canon PowerShot A 1000 IS (novsi verze, vetsina stejna, chybi mu nejaky manualni rezimy) a max spokojenost
ja teda mel ty pozadavky hlavne aby to bylo maximalne standartni - normalni USB konektor, AVI video a zadny podelany MOV, uSD, AA baterky... proste co nemnim otravovani se s tim, zadny softy, zadny splaseny draty, baterka za litr (presne takove jsem mesic na to vyhral v tombole Sony cybershot:D)
21.4.2009 07:22
Drakentak canon je doma a tady mám takovou povedenější fotku+edit...