reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tichá skříň?

Digis (13)|8.4.2009 15:19
Zdravím rád bych si po letech udělal radost a koupil si opravdu slušnou, hlavně tichou skříň. např. Antec P182-3. Nebudu litovat cca 4000,- za její koupi. Po přečtení různých recenzí trochu nechápu ...
Většina z nás má v PC tři ventilátory zdroj, grafika, procesor. Chci si koupit bednu asi hliníkovou, která by hlučnost těchto ventilátorů eliminovala na minimum proto mě není jasný, proč mám v kvalitní bedně ještě další tři potencionální šířiče hluku, já přece nemám problém s uchlazením komponent, tak proč se mě tam mají točit jestě další tři fukary i když na min. otáček. Tohle přece není cesta dopředu stále přidávat ventilátory. Jo kdybych PC nemohl uchladit tak neřeknu, ale takto? Někdo si asi řekne, tak si je nezapojuj, jasně, taky řešení, ale dokáže mě nekdo vysvětlit, proč ve skříní, která je presentována jako tichá, se mají točit ještě nějaké ventilátory. Znovu opakuji, já nemám problém s uchlazením, ale chci snižit hluk, protože skříň je skoro z "papíru".
cool.user (2822)|8.4.2009 15:30
Uhm chlape, tohle bude tezky.

1) vychazis z predpokladu ze ventilator = hluk. Neni nutne pravda. Vis proc jsou ve predu otvory pro 2x120mm vetraky? protoze 2x120mm kvalitni vetraky maji pri 1000rpm vyrazne nizsi hlasitost nez jeden 120mm ventilator pri 2k otackach a pritom maji stejny prutok vzduchu

2) Kvalitni skrin je zaklad, ale spatna sestava muze v antecu delat neunosny randal. prvne bych se zameril na odstraneni zdroju hluku. Pokud budes mit na chipsetu 40mm vetracek na 5k otackach, tak ty sestave nepomuze ani svecena voda.

3) Napis nam, jaky komponenty mas a uvidime co se da delat.
Digis (13)|8.4.2009 15:37
No zdroj mám slušný Fortron s tichým ventilátorem cca za 1000,- kupoval jsem ho nedávno, grafiku GT 9600 aktivní, tam myslím bych mohl něco udělat, ale zatím nevím co a co se týká procesoru, objevil jsem teď chladič Noctua NH-U9B a to by mohlo pomoci eliminovat zakladní hlučnost.
cool.user (2822)|8.4.2009 15:40
[QUOTE=Digis;236968]No zdroj mám slušný Fortron s tichým ventilátorem cca za 1000,- kupoval jsem ho nedávno, grafiku GT 9600 aktivní, tam myslím bych mohl něco udělat, ale zatím nevím co a co se týká procesoru, objevil jsem teď chladič Noctua NH-U9B a to by mohlo pomoci eliminovat zakladní hlučnost.[/QUOTE]

1) Vypis nam uplne celou sestavu a pokud mozno presne modelove znaceni u kritickych casti

2) Slusny fortron za 1k kc? Uhm...

3) Noctua je fajn, ale v tehle cenove kategorii by mohla byt zajimavou volbou u ninja, ktera ma lepsi predpoklady pro zcela pasivni chod.
Digis (13)|8.4.2009 15:46
MB MSI K9N Neo-F, soc. AM2, nForce 550, DDR2, GbE, SATA-II,
AMD ATHLON 64 X2 5200+ EE BOX socket AM2
VGA Gainward Geforce 9600GT, 512MB/256bit DDR3, PCIex
HDD Samsung 400 GB 7200RPM 16MB CACHE - SATA II
Fortron ZDROJ FSP400-60GLN 80PLUS 400W ATX
cool.user (2822)|8.4.2009 16:02
Fotku skrine bys pripadne nemohl udelat co?
Digis (13)|8.4.2009 16:14
Jasně že mohl, ale až budu večer doma. Ale je to podle mě zbytečný, já jsem rozhodnutej koupit lepší bednu i když tato sestava není až tak hlučná, jen to chci stáhnout na minimum, proto si myslím, že nemá cenu se hrabat ve staré bedně. Přemýšlel jsem dát na grafiku heat pipe, na procesor nějaký lepší chlazení /noctua/ a pak to nacpat do lepší skříně.
Digis (13)|8.4.2009 16:20
Rád si nechám poradit co dát na tyto moje komponenty za lepší chlazení a pak jestli ta bedna Antec P182 je vhodná, nebo koupit něco jinýho?
netopejr (40)|8.4.2009 16:31
Nu, předem zdravím.
A přidám svůj pohled na věc, mohu-li ... :D

Já již asi 1/2 roku mám tuto case co o ní píšeš (P-182-3) a jsem spokojený. Ale jak psal kolega výše, musíš nastavit fany na "pomalo", já to mám ale jinak než se píše tady. Jednak mají všechny tři, svůj "poťák", a lze je ve třech krocích ovládat ..., to je ale pro mne málo. Já, chtěl mít max.800rpm tak jsem je trošičku upravil odporem ...
A dále. Ptal jsi se proč tam je ve skříni, tolika fanů. No, to je tdy tak. Tato case je již připravena pro pasivní komponenty a jen tyto fany by mněli stačit. Sám to ale mám o5 jinak (původní 3x 120 + 1x 120 Nostua NF-S12 pro Hdd - ten tahá přes RAID1 ...)a ; fany na HDD- ty jsou na nich přišroubovány a chladí každý zvláště; pro data 2x750GB Seagate SATA 300 (sataII). A nic neslyším, jen pokud zvednu otáčky u fana CPU Intel Q6600(Zalman 9700CU).
Tedy je to připraveno pro komplet pasivní chladiče, a jelikož je skříň rozdělena na dvě oddělené části je v ní dost slušný průvan .... První je pro PSU a HDD na spodní části a druhá část je pro ten "zbytek".
Proto tedy.
Možná si řekneš, že jsem bloud. Tolik fanů v takovém case. Ale znáš to, jistota je jistota aby vše bylo opravdu chladné, ale né na úkor ticha.

Jinak, abys byl v obraze, i ty bočnice obsahují tlumící "cosi", skládají se jednak z Al - venek + umělohmotný lem kolem a pak ta sendvičová struktura. Není tedy komplet z Al, je to kombinace všeho nejlepšího. Venek je Al a vnitřek pevná ocel,a není šizená - žádný papír .... a nikde ostré hrany, nikde. ;)
cool.user (2822)|8.4.2009 16:32
[QUOTE=Digis;236980]Jasně že mohl, ale až budu večer doma. Ale je to podle mě zbytečný, já jsem rozhodnutej koupit lepší bednu i když tato sestava není až tak hlučná, jen to chci stáhnout na minimum, proto si myslím, že nemá cenu se hrabat ve staré bedně. Přemýšlel jsem dát na grafiku heat pipe, na procesor nějaký lepší chlazení /noctua/ a pak to nacpat do lepší skříně.[/QUOTE]

Ja ti to reknu na rovinu. Antec p182 je skvela skrin a tu cenu 4k kc imho aj ma, jenze... To je skrin urcena pro "hardcore" nasazeni, pro lidi kteri maji 4+ hdd, pro lidi kteri maj zravou grafiku a zrave cpu, pro lidi co se dene vrtaj v casu. Proste mi prijde pro tve ucely zbytecna, respektive velka cast z tech 4k vyhozenych, byt tebou bych koupil:

1) Accelero S1 na grafiku (cena cca 450kc)
2) Scythe Ninja 2, ktery by pri vhodnem prutoku uchladil tve cpu zcela pasivne nebo klidne i tu noctuu, ono je to suma fuk.
3) a pak bych se teprve rozhodoval co dal.
netopejr (40)|8.4.2009 16:39
[QUOTE=Digis;236982]Rád si nechám poradit co dát na tyto moje komponenty za lepší chlazení a pak jestli ta bedna Antec P182 je vhodná, nebo koupit něco jinýho?[/QUOTE]

Já bych se díval na to asi tak.
Pokud bych chtěl investovat a mít na dlouho pokoj. Asi bych se rozhodoval mezi Lian-Li a Antec. Je to tedy mezi hliníkem a kombinací toho všeho. Jinak jsou zde ještě i jiné firmy co dělají kvalitní case (Chieftec např.) Já upřednostňuji konzervativní design ..., žádný blikačky či okna ... nic "žádná kolotočárna". Ale připouštím že se to může někomu líbit. Proto bych se na to díval tak to.

Antec P182 není ale špantá volba, je to o tom že i "trochu" kvalitní skříň ti udělá dobrou službu jak v ní máš "rozumnou" sestavu ... :D (ale, co je rozumná sestava že ...)
netopejr (40)|8.4.2009 16:42
[QUOTE=cool.user;236987]Ja ti to reknu na rovinu. Antec p182 je skvela skrin a tu cenu 4k kc imho aj ma, jenze... To je skrin urcena pro "hardcore" nasazeni, pro lidi kteri maji 4+ hdd, pro lidi kteri maj zravou grafiku a zrave cpu, pro lidi co se dene vrtaj v casu. Proste mi prijde pro tve ucely zbytecna, respektive velka cast z tech 4k vyhozenych, byt tebou bych koupil:

1) Accelero S1 na grafiku (cena cca 450kc)
2) Scythe Ninja 2, ktery by pri vhodnem prutoku uchladil tve cpu zcela pasivne nebo klidne i tu noctuu, ono je to suma fuk.
3) a pak bych se teprve rozhodoval co dal.[/QUOTE]

Plný souhlas tady s kolegou .... :)
Richmond (8084)|8.4.2009 17:47
[QUOTE=cool.user;236987]2) Scythe Ninja 2, ktery by pri vhodnem prutoku uchladil tve cpu zcela pasivne nebo klidne i tu noctuu, ono je to suma fuk.[/QUOTE]
Bohuzel Ninja 2 nema uchyceni na srouby, ale jen sponu (navic jen jednoockovou) takze na sAM2 se muze trochu "vrtet". Pro pasivni chlazeni bych spise sahl po Mugen 2. Noctua neni svoji konstrukci urcena pro pasivni chlazeni (rozestupy mezi zebry) ikdyz v Antecu by se chytat mohla, ale IMHO chladice od Sythe jsou na tom lepe. Uplne idealni reseni je prikoupeni "spinace" (z Conradu, cena +/- 3 stovky), ktery pri urcite teplote zapne fan na plne otacky a po chvilce se vypne.
Digis (13)|8.4.2009 20:17
Díky moc za všechny rady. Zkusím to shrnout jak jsem se rozhodl.
- na grafiku musím dát Thermaltake CL-G0115 Fanless 330 protože Accelero S1 není na GT 9600
- na procesor Scythe Mugen 2
A teď jakou tu skříň? Myslíte si, že Antec p182 je zbytečná koupě a stejně tak může splnit požadavky na hlučnost i najaká lacinější. Skříň kupovat novou budu, ale nechci nějakou za 800,- i ze zdrojem
Digis (13)|8.4.2009 20:25
A je Mugen 2 vhodný pro soket AM2. Když jsem totiž kliknul na výběr chladičů pro AM2 tak tam je Noctua, ale ne Mugen

http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Chladi%C4%8De\Procesory\Socket+AM2
Richmond (8084)|8.4.2009 20:34
Je tam, dokonce i ve tvym odkazu (cca na 60. miste) :thumb
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=62251
cool.user (2822)|8.4.2009 21:11
[QUOTE=Digis;237029]protože Accelero S1 není na GT 9600[/QUOTE]
Accelero s1 je i pro 9600gt
http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=2_&mID=105

[QUOTE=Digis;237029]Myslíte si, že Antec p182 je zbytečná koupě a stejně tak může splnit požadavky na hlučnost i najaká lacinější. [/QUOTE]

Ano. Pokud mas jeden disk , jednu grafikua slabej dualcore tak mi prijde jednoznacne jako naprosta zbytecnost. Nejakou ti doporucim pozdeji nebo me nekdo z kolegu predbehne.
Digis (13)|8.4.2009 21:26
Díky díky. Disky mám dva a procesor budu upgradovat až mě tento nebude stačit, tato sestava není na věky. Navíc jsem zvyklem ugradovat postupně komponenty, nikdy ne, že prodám celou sestavu a koupím novou. Tím chci říct, že tu skřín budu pár let mít.
Logout (4018)|8.4.2009 21:32
Kup ninju - má žebra daleko od sebe a tak je vhodná na pasivní chlazení. Mugen ventilátor potřebuje - to je chladič dělanej na výkon, ne na ticho. Pokud chceš jistotu, že bude sedět, tak tu ninju přidělej timdle:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000JDP&Search=thermalright&SearchType=1
A taky by nebyla od věci nějaká dobrá teplovodivá pasta...
Richmond (8084)|8.4.2009 21:45
[QUOTE=Logout;237061]... tu ninju přidělej timdle:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000JDP&Search=thermalright&SearchType=1
A taky by nebyla od věci nějaká dobrá teplovodivá pasta...[/QUOTE]
Nj, ale on to chce na AM2 a tam bohuzel neni jina moznost, nez trny :mistake (bohuzel to same uchyceni ma i Orochi). Mugen 2 jsem zapomnel objednat, ale az dorazi tak dam vedet jak je na tom s pasivem - kdyby byl slaby, tak by mozna trochu pomohlo odsavat a poustet vzduch do zadniho fanu. Pasta je u Scythe zalostna, to se musi nechat - ja pouzivam ArcticSilver 5 (tu hustejsi s cernou cepickou, ne tu s pruhlednou)
edit: Ninja 2 spona :rolleyes: / Mugen 2 (srouby)
Logout (4018)|8.4.2009 21:51
No jo, blbnu, AM2. Ale tam by zas mělo fungovat todle, ne? Nebo k tomu ta ninja nepůjde přidělat? Myslím, že by měla...
http://www.softcom.cz/produkt/thermalrigh-am2-bolt-thru-kit-for-ultra-90-ultra-120-and-hr-01/
Richmond (8084)|8.4.2009 22:01
Bohuzel ne, Ninja nema plech s dirama jako u 775 (viz. 1. obr./link), jenom spony. Mozna, ze se casem objevi AM2 Mounting Clip s dirama jako treba u 1366. Mozna by slo pouzit Thermalright/Scythe stabilizer Kit ramecek pro s940/s478 a Ninju namotovat s "plechy" pro 478...


BTW Scythe ma novou pastu
Digis (13)|8.4.2009 22:06
Ale když se dívám sem http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=56880 a kliknu na obrázek, tak tam jsou různé spony na přidělání a ta jedna je stejna jako mám já, na ty dva zobáčky. To by na to copak nešlo přidělat?
Richmond (8084)|8.4.2009 22:16
To sice ano (oproti Ninja 1 doznala zmen k lehci "odinstalaci"), ale porad je jistejsi mit 3 ocka nebo srouby, protoze kdyz Ti praskne jeden trn tak gravitace s pul kilem udela svy. Mimochodem nekde jsem zahlid kovovovy "rentention" ramecek :thumb
edit: Tak uz to nemuzu najit, ale fakt jsem ho videl - 3 ockovy, jeste jsem se divil, ze lezi primo na desce a nema zespodu zadnou izolaci/gumu
Digis (13)|8.4.2009 22:22
Já myslím , že toto je klasický přimontování k mojí desce. Myslíš, že by to neudrželo, když se to s tím prodává?
56880s4.jpg
Digis (13)|8.4.2009 22:29
Tady je to jasně napsaný, tak nemá cenu spekulovat

"Samozřejmostí je kompatibilita se všemi dnes používanými paticemi pro procesory. Jedná se o Socket T (LGA775) a 478 pro procesory Intel a Sockety 754, 939, 840 a AM2 pro konkurenční procesory AMD."
Richmond (8084)|8.4.2009 22:30
Udrzelo, ale otazkou je "Co kdyz ne?" - viz. treba problem u prvnich Freezeru - na nekterych deskach to trhalo jak na bezicim pasu. Preci jen verim vic 6 ockum, nez 2 a uplne nejvic verim sroubum - u nich navic nehrozi ze by se casem "unavily". Nevyhoda utrhnuti spociva v tom, ze nikdo Ti CPU, GK nezaplati, byt by to byla prokazatelne vada materialu :rolleyes:

edit: On by nebyl zas tak velky problem udelat plech s osmi dirkami a jednim ctvercovym otvorem, ale na to jsem moc linej (zatim), nicmene jednu takovou operaci uz mam za sebou (Freezer @ socket A - a to byly rozhodne krehci cpucka)
Logout (4018)|8.4.2009 22:32
Richmond: No jo, no, nejde to. Teda respektive jde, ale člověk by k tomu musel ještě něco dobastlit.
Proč sou lepší šroubky má ještě jeden důvod: přítlak se škoubkama bejvá větší než s rámečkem.
Richmond (8084)|8.4.2009 22:43
Navic mas vetsi kontrolu pod tlakem a da se tak "vycentrovat" sila presne na cpu, nektery chladice maji totiz sponu ukotvenou excentricky atd... Navic si pak muzes dovolit vyndat/zandat MB jednoduchym chycenim za chladic :D
Prihazuju par fotek Freezeru (prvni na Epoxe, dalsi na DFI - tam byl trosku jiny "backplate")
freezer.sktA.03.jpg freezer.sktA.05.jpg img032.jpg
Digis (13)|8.4.2009 22:54
No jo, ale co mám teda teď dělat? Toto by nešlo použít?

http://www.computer.cz/DetailPage.asp?DPG=67393&CatId=18842845
Richmond (8084)|8.4.2009 22:59
E e - vsechny Scythe chladice maji heatsink na zakladne, musel bys vyrobit vlastni plech jako je treba ten na s775, ale s rozteci der na sAM2. Ja to delal z 3mm hliniku (klidne by stacilo i 2mm, ale jistota je jistota). Ono by mozna nebylo od veci vse namerit z Ninjy a pak to prekreslit + vyrobit + chytnout bud "natvrdo" sroubkama (jako ja Freezer) nebo jeste lepe pouzit TR Bolt-Thru s pruzinkami

edit: Ciste teoretiky rozmery AM2 mam (pokud jsou spatne, tak nebude problem prekreslit nanovo)
AM2.png
Logout (4018)|8.4.2009 23:39
Imho stačí, když ten vrchní plech bude mít správnou pružnost a pružinky netřeba...
Digis (13)|9.4.2009 07:38
Rozměr problém není, na desce je přišroubovanej kolem procesoru plastovej rámeček a z toho se dá vycházet, napřed musím chladič koupit, abych si mohl udělat představu jak to přidělat. Jen mě štve. že v dnešní době všeho, toto musím vyrábět doma
hawkeye9898 (818)|10.4.2009 13:49
ak ti ide o hluk..zaklad je mat super chladenie, to je asi jasne
ja mam teraz novy zalman GS1000 + 4 vetracky noctua, vsetko na najnizsie otacky - 800
a fakt ze nic nepocujem a chladenie je vynikajuce

pri 800 otackach je hlucnost asi tak 5-8db
netopejr (40)|13.4.2009 19:42
Nu, ono je krásné vše předělávat ... je to jaksi "ono" Ale proč? Já si koupil Zalmana 9700Cu a mám jej na Q6600 nastaven na min otáčky a nic neslyším. Mám sice možnost v práci si to nechat udělat jak na CNC tak laseru vypalit pokud bych potřeboval ale to není ono ...
Aspoň tak to vidím já ..., tím nikoho neodsuzuji či neodrazuji.

P.S. pokud už chladič předělat, vždy na šroubky. Ruce pryč od trnů. :)