reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nelze bootovat

Clawner (3)|8.4.2009 20:28
Ahoj.
Měl bych takový dotaz. Včera jsem dostal při vyklízení kanceláře PC Barbone Panther II (MB: Gigabyte GA-P35-DS3L, 1GB RAM DDR2 800MHZ 5-5-5 Transcend,Radeon X1650, čtečka karet, DVD LG, CPU nevím, nějaké Core2Duo.) Původně v něm byl HDD Seagate 320GB sata. PC nebylo zapnuto asi tři měsíce, když jsem ho zkusil, napsalo to že nelze bootovat z CD/DVD, ať vložím bootovací disk a zkusím znovu. Neřešil jsem to, bývalý majitel si stejněě HDD bral. Jenže ta samá hláška se oběvila i potom, co jsem tam dal svůj HDD. (60GB ATA baracuda) V biosu mám nastavené bootování dobře, jako první HDD, pak DVD a třetí flopynu.Zkoušel jsem i nastavit HDD na všechny tři pořadí v BIOSU, ale ta samá hláška. Když tam dám CD s instalačkou Win,normálně se rozjede, nechá mě vybrat disk kam chci instalovat, zformátuju ho, vše se nakopíruje a připraví k instalaci,ale po restartu, když má začít instalace, opět hláška že nemá z čeho bootovat. Zkoušel jsem 3 HDD (všechny na 100% funkční), i instalovat na externí HDD a flashku v USB. Bios vždy vše najde, instalačka win taky, ale PC prostě odmítá bootovat z čehokoliv, kromě mechaniky.Zkoušel jsem i odpojit DVD mechaniku, ze zoufalství i čtečku karet,ale nic.Jak jsem psal předtím, pořadí bootování jsem už taky snad 100x upravoval. Ještě pro upřesnění, zkoušel jsem i HDD se systémem, i když by se to nerozjelo, že by se alespoň pokusil bootovat a taky nic. Zkoušel jsem i resetování BIOSu i failsafe a nic.Poslední věc které jsem si všiml, pokaždé když se PC snaží z jakéhokoliv toho disku bootovat, disk 4x krátce "zahrabe" a nic, takže se k němu opravdu snaží přistupovat. V jiných PC jsou všechny disky okamžitě funkční.
Předem děkuji za každou radu.
dzandra (1368)|9.4.2009 08:55
Hele zkoušel jsi ten disk hodit třeba na jinou sata pozici , včera jsem měl desku na které disk házel vadnou partition a v biosu se tvářil dobře, ale měl krapet vyhnutý sata konektor na desce. Jak jsem to hodil do jiné, tak to najelo dobře.
Clawner (3)|9.4.2009 09:10
Jak jsem psal už v tom prvním příspěvku, nebootuje SATA, PATA, ani USB. Ještě pro doplnění, zkoušel jsem live distribuci Ubuntu a stejně jako instalačka win, tak i linux může normálně pracovat s HDD. Všude je jako první nastaven na bootování HDD (nebo USB, podle toho co jsem zkoušel), prolezl jsem každý zapadlý kout BIOSu, kde mohlo být něco společného s HDD a zkoušel jsem snad úplně vše. PC s hdd pracuje bez problému, jen prostě za žádnou cenu nenabootuje z ničeho jiného, než z DVD.
Tommula (232)|9.4.2009 09:14
A zkousel jsi i vymenit kabely ? Zda neni problem v nich?
Zoidik (1405)|9.4.2009 09:55
Pokud to nebootuje ani z USB tak v kabelech to asi nebude.... Jedno PC co jsem složil, tak po úspěšné instalaci win, driverů, aplikací a dalšího potřebného SW bylo 14 dní vypnuté a deska odešlo do křemíkového nebe... Nedivil bych se kdyby byl problém přímo v desce. Pokud je v záruce, tak bych se pokusil vyreklamovat desku. Pokud to pujde teda když je to skládaná sestava a byl oddělán disk z ní.
Dojigiri (1629)|9.4.2009 10:17
Jestli jsem to nepřehlíd, zkoušel jsi update biosu? (a pokud není novější přehrát stejnou verzí, jaká tam teď je)
Clawner (3)|11.4.2009 04:06
Kabely jsou určitě v pořádku, v jiných PC na nich jedu v pohodě. Update biosu je jediné, co jsem ještě nezkoušel, do toho se pustím teď, jen potřebuju zjistit, jak na to, ale to si snad vygoogluju. Že by odešla deska, se mi moc nezdá, to by snad nešlo pracovat s diskem vůbec, ne? Pokud se tedy nepletu, protože jak bios, tak instalačka win, tak live verze linuxu může s diskem normálně pracovat, opravdu jediné, v čem je problém, je to, že prostě ani za nic nejsem schopný bootovat z něčeho jiného, než je mechanika. Reklamačka je pasé, to PC jsem dostal při vyklízení kanceláří, takže k tomu nemám jediný papír.
kevin00 (10238)|11.4.2009 09:23
Než začneš flashovat BIOS, přejedeš 100 % přes post ? Pokud odpojíš HDD, DVD mechaniku objeví se hláška o chybějícím disku ? Jestli jsem dobře pochopil jedná se o ATA disk. Máš dobře nastaveny jumpery (bud Master nebo bez jumperu) a je disk zapojen na konci kšandy ? Pokud nevíš, jak flashnout BIOS, pomůže Ti možná tento post.

EDIT:
Musíš si stáhnout BIOS pro svou základní desku. Nevím, jakou revizi motherboardu máš, tak si vyber:

rev. 1
rev. 2