reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nahoře nebo dole?

t1tomas (16)|8.4.2009 21:25
Ahoj, jaké máte zkušenosti s umístěním zdroje. Co je lepší, když je zdroj v bedně nahoře, nebo naopak dole?
cool.user (2822)|8.4.2009 21:27
Jednoznacne nahore.
Intri (3490)|8.4.2009 21:27
Ono je to prakticky jedno, ale hodně záleží na tom, kde má základní deska umístěný napájecí konektor. Není nic moc mít zdroj na dně skříně a napájení základní desky na její horní hraně. Kabel pak překáží všemu.
robky (3195)|8.4.2009 21:31
Umiestnenie predsa závisí od použitej skrinky ...

Osobne si myslím, že umiestnenie DOLE je pre samotný zdroj lepšie - nenasáva ohriaty vzduch od cpu a v podstate z celej skrine. Pokiaľ má nejakú reguláciu otáčok ventilátora, tie môžu byť nižšie a produkuje tak menší hluk.

Pri výbere zdroja je však potrebné prihliadnuť na dostatočnú dĺžku kabeláže ! ! !
Klingacikx (1545)|8.4.2009 21:40
Podľa mňa mu je lepšie dole, už ako písal robky, zdroj si ťahá zo spodku skrine studený vzduch, v mojej skrinke mám zdroj dole a nemôžem povedať, že pri záťaži ide s neho teplý vzduch, je práve o dosť chladnejší ako keď ťahal vzduch rovno sponad chladiča procesora.
btw, zdroj mám v skrinke otočený ventilátorom hore
Logout (4018)|8.4.2009 21:54
No, když zdroj tahá zespoda vzduch, tak pak je plnej prachu, ne? Když už dole, tak bych ho ale dal ventilátorem nahoru....
Dojigiri (1629)|9.4.2009 15:06
Já jsem spíš taky pro klasický uspořádání se zdrojem nahoře, ale záleží to taky na situaci a na tom, jakej je to zdroj, ... výhodou zdroje nahoře může být, že pomáhá vytahovat vzduch z bedny, a pokud má velkej a tichej větrák, ušetří se další větrák na výstupu z case. Zároveň ale pro zdroj samotnej je, jak už bylo řečeno, lepší, když by nasával studenej vzduch v pozici dole.

Takže jako hlavní je asi potřeba si rozhodnout, jestli chci použít zdro i k ochlazování celý case, anebo jestli chci víc šetřit zdroj a mít potřebu účinnějšího ventilátoru vzadu na case.
Richmond (8084)|9.4.2009 15:12
Nejlepsi (nejtissi) reseni umisteni mel Avance C001 Terminator - zdroj byl nahore nad diskama, takze odsaval trochu tepla z disku (min nez z cpu) a s prachem nebyl zadny problem. Skoda ze uz se tyhle bedynky nedaji sehnat - za 2tis hooodne muziky.
Dufinos (422)|16.4.2009 15:59
[QUOTE=Logout;237069]No, když zdroj tahá zespoda vzduch, tak pak je plnej prachu, ne? Když už dole, tak bych ho ale dal ventilátorem nahoru....[/QUOTE]

Tohle se mi zdá být naprostá hloupost a neuváženost (nic ve zlém ;) ). V případě zdroje umístěného dole dávat fanem nahoru... Pokud by bylo v systému vodní chlazení, tak v žádném případě a i pokud by to bylo na vzduch, tak bych se také bál, že do něj může cokoliv spadnout a... :death

Můj názor na umístění zdroje: Pokud se jedná o lowendovou až mainstreamovou sestavu, tak zdroj nahoře je lepší, jelikož pomáhá i s chlazením... Pokud je ovšem lepší sestava, která má sama o sobě dobré chlazení systému, tak se mi zdá lepší zdroj umístěný dole. Celkově vzato (i když mám zdroj nahoře) si myslím, že lepší řešení je zdroj dole. A asi nejsem sám. Když si vezmete, že prakticky všechny kvalitní bigtowery a některé kvalitní middletowery mají již zdroj umístěný dole...
Marty363 (115)|16.4.2009 19:36
souhlasim s Dufinosem :thumb, ale ještě bych dodal že záleží kde máš komp umístěný. Pokud na stole je to OK, ale pokud bude na zemi tak bych dal zdroj rozhodně nahorů už jen kvůli prachu.
Dufinos (422)|17.4.2009 10:10
[QUOTE=Marty363;240105]souhlasim s Dufinosem :thumb, ale ještě bych dodal že záleží kde máš komp umístěný. Pokud na stole je to OK, ale pokud bude na zemi tak bych dal zdroj rozhodně nahorů už jen kvůli prachu.[/QUOTE]

I když nejsem zastáncem prachových filtrů, tak i tento problém by se dal vyřešit právě filtry. Navíc, v případě "dostatečného" airflow se toho prachu zase tolik nenachytá a navíc spíše se prožene systémem než zdrojem...
StD (1963)|17.4.2009 10:27
[QUOTE=Dufinos;240233]I když nejsem zastáncem prachových filtrů, tak i tento problém by se dal vyřešit právě filtry. Navíc, v případě "dostatečného" airflow se toho prachu zase tolik nenachytá a navíc spíše se prožene systémem než zdrojem...[/QUOTE]
Hmm, tak to bych moh' měnit filtry každý týden. Mám tam "airflow" takový, co zvládne 5 větráků a nepřál bych ti vidět, jak vypadal ten filtr, co jsem tam zpočátku od předchozího majitele měl, než jsem ho ucpaný vyhodil. Zkus se někdy podívat v hospodě na ventilaci...
Logout (4018)|17.4.2009 11:01
[quote]
tak v žádném případě a i pokud by to bylo na vzduch, tak bych se také bál, že do něj může cokoliv spadnout a... :death
[/quote]
Vodníka neřešim, tam je chlazení koncipovaný úplně jinak (např. neni třeba v case takovej airflow, výměník je venku). Já si běžně si v PC ničim neházim, tak nevim, co by mi tam mělo spadnout. Drtivá většina skříní má bezšroubkovou montáž. Navíc si člověk při montáži PC položí. A jestli nad otevřenym počítačem svačíš, to je tvoje věc...

[quote]
I když nejsem zastáncem prachových filtrů, tak i tento problém by se dal vyřešit právě filtry. Navíc, v případě "dostatečného" airflow se toho prachu zase tolik nenachytá a navíc spíše se prožene systémem než zdrojem...
[/quote]
Pokud to budeš řešit filtry, tak se Ti rychlejc zanesou - větší pracnost při údržbě. A už vůbec nechápu to s tim airflow. Bavíme se snad o case se zdrojem dole s ventilátorem dolu? No a tam jaksi má zdroj vlastní chladící okruh, na kterym je pouze větrák od zdroje. To tam jako přidáš ke zdroji druhej větrák by se nezanášel prachem? Nebo dáš na podlahu skříně další dva větráky v naději, že vysajou všechen prach z podlahy a do zdroje ho tolik nepude?

Wow - mam novej nápad - ještě opatříme PC kolečky a uděláme z něj takovýho toho robota, co umí sám vysávat :-)
StD (1963)|17.4.2009 11:16
[QUOTE=Logout;240246]...Wow - mam novej nápad - ještě opatříme PC kolečky a uděláme z něj takovýho toho robota, co umí sám vysávat :-)[/QUOTE]

:D Tak to mám já = 12cm ventilátor na dně skříně si pod PC "uklízí sám", ale ještě budu muset vymyslet nějaký lapací pytlik dovnitř, protože to zatim funguje jako "rozprachovač"... :p
Richmond (8084)|17.4.2009 11:38
Kdyz uz jsme u toho vysavace - jako jedny z nejlepsich filtru se mi osvedcil prave filtr do vysavace (ten tlusci, Miele) :thumb
Dufinos (422)|17.4.2009 11:40
[QUOTE=Logout;240246]

Pokud to budeš řešit filtry, tak se Ti rychlejc zanesou - větší pracnost při údržbě. A už vůbec nechápu to s tim airflow. Bavíme se snad o case se zdrojem dole s ventilátorem dolu? No a tam jaksi má zdroj vlastní chladící okruh, na kterym je pouze větrák od zdroje. To tam jako přidáš ke zdroji druhej větrák by se nezanášel prachem? Nebo dáš na podlahu skříně další dva větráky v naději, že vysajou všechen prach z podlahy a do zdroje ho tolik nepude?

Wow - mam novej nápad - ještě opatříme PC kolečky a uděláme z něj takovýho toho robota, co umí sám vysávat :-)[/QUOTE]

S tím airflow jsem měl na mysli, že by větším tahem "přetáhl" prách do systému od slabšího tahu zdroje a prohnal jej ven :D Na druhou stranu, je to prakticky zbytečné. Jelikož mám sám PC téměř u země, tak vím, jak to s těmi filtry je... po týdnu už prakticky neprožene fan skrze ucpaný filtr... Jednoduší a méně pracné je prostě jednou za měsíc otevřít case a vysát jej. navíc si tím člověk ani nesníží chladicí schopnosti systému jako s brzdou v podobě filtru
StD (1963)|17.4.2009 11:45
Prach jen tak neodfoukneš (především ten jemný) - díky vlhkosti v ovzduší se lepí... zvláště když třeba panímáma vaří třeba Knödl... :D
Richmond (8084)|17.4.2009 11:59
Knedliky ja nerad - proto mam vpredu a z boku zalepene diry "superfiltrem" (netkana zahradnicka textilie!) a vpredu nemam fan. O airflow se stara odsavaci fan + zdroj, ktery obstara odsavani (vzduch se do bedny vzdycky dostane). Kdo by sel "protlacovaci" metodou tak doporucuju poridit Auroru (zaslepit cednik na boku) + sachtu s ventilatorem (Scythe) - s prachem pak neni problem ani za rok (v pokoji kde se spi staci jednou za pul roku-rok vysat dno + lehce otrit vlkym hadrem) ;)
filtr.jpg
Dufinos (422)|17.4.2009 12:12
[QUOTE=Richmond;240268]Knedliky ja nerad - proto mam vpredu a z boku zalepene diry "superfiltrem" (netkana zahradnicka textilie!) a vpredu nemam fan. O airflow se stara odsavaci fan + zdroj, ktery obstara odsavani (vzduch se do bedny vzdycky dostane). Kdo by sel "protlacovaci" metodou tak doporucuju poridit Auroru (zaslepit cednik na boku) + sachtu s ventilatorem (Scythe) - s prachem pak neni problem ani za rok (v pokoji kde se spi staci jednou za pul roku-rok vysat dno + lehce otrit vlkym hadrem) ;)[/QUOTE]

Tak to já si nechám do skříně foukat o poznání více... každopádně jednou za měsíc akorát oddělám bočnici a s vysavačem v jedné a tenkým štětcem v druhé ruce mám za pět minut hotovo a čisto...

P.S. já rád knedle :D :D :D
Logout (4018)|17.4.2009 13:38
[quote]
S tím airflow jsem měl na mysli, že by větším tahem "přetáhl" prách do systému od slabšího tahu zdroje a prohnal jej ven
[/quote]
To je ale zprominutím totální blbost. :-)
Prach letí tam, kam letí vzduch. (Nebo si myslíš, že vzduch poletí ke zdroji a prach jinam?). Tak jak si představuješ to přetáhnutí? To jako že vzduch od podlahy půjde místo do zdroje do skříně? A jakej vzduch půjde do skříně?

[quote]
Na druhou stranu, je to prakticky zbytečné. Jelikož mám sám PC téměř u země, tak vím, jak to s těmi filtry je... po týdnu už prakticky neprožene fan skrze ucpaný filtr...
[/quote]
A právě proto je dost velkej problém zdroj dole nasávající zespodu. Já mam zdroj nahoře a filtry vysávám jen když předělávam počítač. Každej měsíc čistit filtry - tomu říkam výhoda....
Dufinos (422)|17.4.2009 15:27
[QUOTE=Logout;240307]To je ale zprominutím totální blbost. :-)
Prach letí tam, kam letí vzduch. (Nebo si myslíš, že vzduch poletí ke zdroji a prach jinam?). Tak jak si představuješ to přetáhnutí? To jako že vzduch od podlahy půjde místo do zdroje do skříně? A jakej vzduch půjde do skříně?


A právě proto je dost velkej problém zdroj dole nasávající zespodu. Já mam zdroj nahoře a filtry vysávám jen když předělávam počítač. Každej měsíc čistit filtry - tomu říkam výhoda....[/QUOTE]

Máš recht... Je to blbost tak, jak jsem to napsal... :thumb To bude tím pátkem :D :D :D Doufám, že teď to napíšu tak, aby to nevyznělo jako blbost ;) Měl jsem na mysli, pokud ten zdroj nasává "ze předu", tak většinu toho prachu, co se dohromady nasaje, pobere tahem silnější intake fan (jako když máš vedle sebe dva vysavače, jeden na plný výkon a druhý na nejnižší - taky ti ten s tím plným výkonem ty pevné a těžší části (prach) "přebere" a vysaje)... Pokud je nasávání vzduchu z boku case, tak je to jedno, jelikož si zdroj vezme, co si vezme... Každopádně ten tah v tomto případě asi nebude tak velký, aby to nevyřešily dva filtry u těch bočních mřížek (a nemusely by se ani často čistit)... Osobně bych je tam sice tak i tak nedával, ale... ;)