reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boot USB flash disk

robky (3195)|14.12.2006 22:09
Potreboval by som radu, ako vytvoriť bootovateľný USB kľúč so systémom MS-DOS.
P@pi (1519)|14.12.2006 22:23
Tak dneska jsem řešil úplně to samé :p a vcelku neúspěšně.

Ale mrkni sem:
http://www.bootdisk.com/
http://www.nu2.nu/bootcd/
http://www.fedoraforum.org/forum/archive/index.php/t-22719.html

Jinak v googlu hledej: "bootable dos" apod.
robky (3195)|14.12.2006 22:39
No problém je v tom, že nemám disketovku. Našiel som aj nejaký programík usb_format.exe, ale z nevysvetliteľných príčin stále padá. A nič iné pomocou čoho by som dostal boot sektor a dos na USB som nenašiel.:notsure
P@pi (1519)|14.12.2006 22:46
Právě to jsem řešil (notebook). A na nic jsem nepřišel.

Našel jsem třeba todle http://www.ntfs.com/products.htm, ale taky nic. Sice to neni DOS, ale umožní přístup na NTFS disky.

Proč vůbec potřebuješ DOS? Nestačí ti LIVE CD linuxu?
Zumik (12)|14.12.2006 22:55
No já taky nemám disketovku a vyřešil jsem to pomocí nera kde si vytvoříš boot CD a jede to skvěle
robky (3195)|14.12.2006 23:32
No potrebujem DOS, pretože utilitka pre HDD Samsung slúžiaca na diagnostiku, nastavenie AAM, módu UDMA atď. beží len pod DOS-om. A momentálne nemám po ruke žiadny RW disk, zrušiť jedno DVD len pre jeden účel sa mi vidí plytvaním
Loli (226)|6.3.2008 13:14
1. winaam
2. je na to nejaka utilita od hp, al eme nefungovala pod vistama ...
Zoidik (1405)|6.3.2008 13:25
Bootování z USB ti musí taky podporovat deska.
Kornak (3)|8.3.2008 09:35
[QUOTE=robky;20050]Potreboval by som radu, ako vytvoriť bootovateľný USB kľúč so systémom MS-DOS.[/QUOTE]

Zdarek. To neni takovej problem. Vem si boot cd win 98 a dej hledat ebd i archviech. Je to tusim v cabu 5.. Pretahni vsechny soubory co najdes v autoexec.ebd a config.ebd, ty taky ale prejmenuj je na .bat a jeste pridej io.sys a command.com ... Mozna jeste neco, nejsem si uplne jistej.. Me to bootoje jako spoustecka 98 a da se z toho i flashovat bios..

Jestli to nepujde, tak to zformatuj z woken a dej spousteci disketu a pretahni to tam znovu..

Jo a v tom biosu by melo byt nastaveni disk boot priority, tak si to tam prepni na tu flash, mela by jit videt..
odb (505)|8.3.2008 14:44
skús si pozrieť túto diskusiu https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/10888-flashnuti-biosu-z-dosu-jak-na-to-atd-asus-m2a-vm tam som uviedol ako si môžeš urobiť bootovateľný USB klúč aj s odkazmi. 10 minút a máš to.
pavel_p (993)|8.3.2008 18:00
Je to sice DrDOS, ne MSDOS a funguje to jen s menšími usb disky (nefungovalo mi to s 4GB, fungovalo s 512MB): HP USB Key ROMPAQ Setup Utility. HP to používá pro upgrady firmwaru mimo jejich Firmware maintenance CD, které je velké a není tak často aktualizované.
hippouss (246)|14.4.2008 00:48
s tim softem od HP co psal pavel_p nemam zkusenosti, ale uz dost dlouho pouzivat od HP jinej a to: HP Windows Format Utility for USB Drive Key or DiskOnKey fici to skvele a udela se z toho lehce MS-DOS boot, pouzivam to bezne na flash biosu ;)
staci stahnout ten programek + instalacni soubory pro WIN98 spoustak a nechat vytvorit ;)
trodas (1753)|14.4.2008 10:22
hippouss - tu samou jsem pouzil take a bootuje to jak nic. Dokonce bootuji i z CF/SD karet, ne jen z USB klicenky - ale to jen kdyz mate ctecku, no. Rozhodne doporucuji a myslim, ze uz jsem to tu v nejakem threadu postoval... ;)
hippouss (246)|14.4.2008 10:55
Ctecku mam taky, ale to sem zatim ani nezousel, sem mel vzdcky po ruce flashku a vzdycky bez problemu a pokud fici u karet apod tak to je supr ;) zatim sem neslysel ze by s tim mel nekdo problemy to rozjet :)
Jo tak to kdyztak sry jestli to tu uz nekde bylo, ja foru zacal navstevovat nedavno a moc sem po tom nepatral jestli to tu uz bylo...
Pavel Boček (4169)|21.4.2008 14:51
Paráda, mám tu ještě někde 16 MB SD kartu, která byla ve fotoaparátu, tak ta je myslím ideální jako bootovací médium :) Protože z těch asi 30 disket, které jsem dostal, už mi zbývá čímdáltím méně :(
Gioyas (11)|10.7.2008 16:00
pokud BIOS nepodporuje bootování z USB, asi moc šancí není?
Pavel Boček (4169)|10.7.2008 17:05
S tím nic neuděláš. Jedině se podívat po modifikovaném BIOSu, jestli to neumí.
astec (1823)|10.7.2008 19:30
[QUOTE=Pavel Boček;115066]Paráda, mám tu ještě někde 16 MB SD kartu, která byla ve fotoaparátu, tak ta je myslím ideální jako bootovací médium :) Protože z těch asi 30 disket, které jsem dostal, už mi zbývá čímdáltím méně :([/QUOTE]

Když pošleš dobré bumbání tak Ti jich až pojedu do Brna stovku vemu......
Pavel Boček (4169)|10.7.2008 21:39
[SIZE="1"]OT: zatím mi to stačí...a na bumbání tu mám jen půlku Cpt. Flinta :))) /OT[/SIZE]
mstejska (2912)|10.7.2008 22:03
No ale pokud to mas jeno kvuli tomu h* toolu od samsungu, tak to ani nepotrebujes. Zkus hdparm, je i pro Windows XP. Prave vcera jsem resil to same. A kdyz se mi konecne podarilo nabootovat z usb do free dosu tak mi ten samsungovej tool po spusteni okamzite rebootnul pc. Tak jsem hledal dal a nasel hdparm. to umozni nastavit AAC (ztiseni disku) taky. Pak jsem delal testy na Samsungu SP1614N (160GB asi 4 roky stary) a to ztiseni je fakt poznat. Seek uz neni skoro slyset a v HD Tach neni zpomaleni skoro ani poznat. Ale svisti porad stejne. Tak se chystam na noveho 640GB Westerna
Pavel Boček (4169)|17.7.2008 19:35
[QUOTE=trodas;112005]hippouss - tu samou jsem pouzil take a bootuje to jak nic. Dokonce bootuji i z CF/SD karet, ne jen z USB klicenky - ale to jen kdyz mate ctecku, no. Rozhodne doporucuji a myslim, ze uz jsem to tu v nejakem threadu postoval... ;)[/QUOTE]

Já to zkoušel zprovnit u kamaráda z SD karty, sice to bootovalo, ale když jsem chtěl spustit nějaký soubor, který mi dir normálně vypsal, že tam je, vyhodilo mi to chybu. Čím to ? Musí se soubory, které chci spustit, někam dát ? Třeba do té složky CD-ROM ? Protože v AUTOEXEC.BAT je něco o jednotce R: a CD-ROM či co. To jsem z toho jelen :confused:
hippouss (246)|18.7.2008 11:10
co si pamatuju, tak ja to hazel vzdycky na usb flashce primo. Mam tu taky SD 16MB kartu z fotaku, tak bych to testnul, ale ten HP tool mi to pres interni ctecku na notebooku nechce nacist. Rek bych ze potrebuju ctecku pripojenou bud pres USB nebo pres interni USB konektor na zakladni desce :(

to trodas: co si mel za ctecku ze ti to ten tool nacet?
Pavel Boček (4169)|19.7.2008 03:52
Já mám normálně čtečku 5v1 za 60 Kč a vytvořit to pomocí těch souborů jde, bootoje to, akorát když chci spustit nějaký soubor, napíše to jakousi chybu se sektorem či co a mám volby Abort, Igore, Fail :confused:

Je pravda, že jsem zkoušel spustit přímo .EXE soubor GoldMemory, ale z diskety se to spustilo normálně a teprve pak vyhodilo chybu s nějakým ovladačem (viz stránky GM), ale tady nic, jen chyba že to nejde vůbec spustit :cry
Richmond (8084)|19.7.2008 10:08
Tusim ze na jednom cd/dvd od Asus desky byl nejakej programek co umi switchovat mezi jednotlivymi partitionsny, byl myslim v nemcine ale i tak jsem to rozjel. Na SD karte jsem mel normalne skrytou partition s MS-DOS (FAT12) a dalsi normalne FAT32 nebo NTFS a pri prvnim bootu to hodilo okno s moznosti volby partition coz bylo luxusni. Umelo to udelat z SD karty presny format FDD, CD nebo HDD

edit: Nebylo to u Asus Commando?
hippouss (246)|19.7.2008 11:19
[QUOTE=Pavel Boček;143547]Já mám normálně čtečku 5v1 za 60 Kč a vytvořit to pomocí těch souborů jde, bootoje to, akorát když chci spustit nějaký soubor, napíše to jakousi chybu se sektorem či co a mám volby Abort, Igore, Fail :confused:[/QUOTE]

tak sem tu SD dal do mp3mana a uz si to vzalo (no musi to byt pres USb port, s interni cteckou v NB si neskrtnu:( ) a pak sem to i bezproblemu bootnul a cokoli z SD karty spustil, zkousel sem ji jeste prehodit do fotaku a bootovat z nej a taky bez problemu...

nebo problem treba ve flashce jestli neni trebas vadna?
Richmond (8084)|19.7.2008 11:36
booky maji zakazany bootovani z ctecky, ale po uprave tim programkem to jde i z ni - takhle jsem to resil ja kdyz jsem nemel externi mechaniku a potreboval jsem nainstalovat OS do UMPC
hippouss (246)|19.7.2008 11:44
nj ale jak se ta utilita jmenuje? :)
Richmond (8084)|19.7.2008 11:48
mno ja uz ji hledam (uvidim az po resetu az z toho nabootuju), od svy desky jsem nenasel cd - mozna je to na tom zelenym asusackym
Richmond (8084)|20.7.2008 10:38
Ranish Partition Manager, ten switcher je na boot cd vytvorenym Nerem 8 a jmenuje se tusim WWB.EXE
magor-ghost (1)|23.10.2008 20:27
Kura jsem to nějak zkazil a nemám čas přijít na to jak se to maže, všem se omlouvám. Chtěl jsem jen reágovat na téma, ale o dost postů zpět. No Tak tohle je návod jak na usb boot flash (bez ntfs podpory), třeba to někomu pomůže, když je to apson dobře zařazené v rubrice. http://magor-ghost.borec.cz/2008/09/10/jak-na-bootovaci-usb-klicenka-flash-disk-pametova-karta-2/
Jack_6428 (37)|3.6.2009 20:54
Uplně nejlepší to je přes program Ultra ISO 9.3.3
tak jsem to udělal já... že jsem na flashku vypálil .iso Windows 7 RC a vpohodě tak můžu z flashky OS nainstalovat