reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přepěťová ochrana a UPS

Lechy (7)|9.4.2009 14:29
Uvažuji o koupi přepěťové ochrany (proti bleskům) a UPS alespoň na 10 minut. Nemám v této oblasti žádné zkušenosti. Mohli byste mi prosím poradit, co si koupit a jestli jde kombinovat různé přepěťové ochrany a UPS? Abych nemusel používat "rozdvojky", potřebuji tak 7-8 zásuvek (abych měl i rezervu na další spotřebiče). Zatím připojuji 450W zdroj (PC), LCD obrazovku, wi-fi modem a občas HI-FI věž, chci přidat ještě alespoň tiskárnu a skener.

Jaké máte s UPS a přepěťovou ochranou zkušenosti vy?
XxXcool (26)|9.4.2009 19:01
Ahoj,

proč chceš používat záložní zdroj a přepěťovou ochranu. Vždyť záložní zdroj má "zásuvky" chráněné baterií a zároveň i přepěťovou ochranu.

Používám tuto a jsem s ní maximálně spokojen:

http://www.alza.cz/apc-cyberfort-700va-eurozasuvky-d82444.htm

Mám zdroj 500W + monitor + multifunkční tiskárna a v maximální zátěži ukazuje vydrž 3-4 minuty, v normálním provozu (net, office) vydrží kolem 14 minut.


XxXcool
fanynek (2048)|9.4.2009 19:57
Ono je to trošku složitější, než si spousta lidí myslí, nebo si dokáže představit.
Jedna věc je ochrana proti přepětí v síti způsobeném nějakou nenadálou špičkou, což je schopná pobrat již zmíněná UPSka a druhá věc je ochrana proti bleskovým proudům. K tomu se používá několikastupňová ochrana složená ze svodičů několika tříd.
Já jsem něco podobného chtěl loni realizovat, ale po návrhu řešení a jeho ceně jsem od toho upustil.
Třeba tady víc http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=37202 a kdyžtak mám doma v emailu ten návrh i s cenou.
A tohle tě asi posadí na zadek: První elektronická KníŠka o ochraně před bleskem Doporučuji pdf stáhnout a pořádně pročíst.
A tady jeich výrobky: http://www.dehn.cz/cz/index.html
untitledl.JPG untitled.JPG
fanynek (2048)|9.4.2009 23:15
Tak jsem to vyhrabal v emaiilech a tady je to řešení pro byt v panelovém domě:
Nabídka řešení ochrany před přepětím:

-Do rozvaděče na chodbě 1ks DEHNbloc® Maxi 1 255 - DBM 1 255 L 255 V ( svodič bleskových proudů)
-do podružného rozvaděče 1ks DEHNguard® TN 230 - DG TN 230 (svodič přepětí )
-k připojenému PC 1ks TV – Protector CZ - TV PRO CZ (koncový svodič přepětí včetně ochrany pro připojení TV-sat-kabel)

Ceny zařízení a montáže

1ks DEHNbloc® Maxi 1 255 - 3348,-
1ks DEHNguard® TN 230 - 1708,-
1ks TV – Protector CZ - 1780,-
pomocný materiál - 270,-
montáž - 1330,-
Celkem - 8436,-
DPH 9% - 759,-

Celkem s DPH - 9195,- Kč
!cid_140443514@16062008-2351.jpg !cid_140443514@16062008-2358.jpg !cid_140443514@16062008-235F.jpg
Dojigiri (1629)|10.4.2009 09:21
To neni zase tak extra moc, to jsem čekal, že to bude stát víc. Ochrana před bleskem neni jednoduchá záležitost, je nutný prostě ten náboj něčím někam odvést (proto maj "hromosvody" celkem velkej průřez).

Běžně prodávaný ochrany a UPS samozřejmě v žádným případě neochrání proti přímýmu zásahu bleskem, pouze proti přepětí a napěťovým špičkám do určitých mezních hodnot.

UPS navíc mají několik typů - Offline, Line-interactive a Online (většina dnes prodávaných je Line-interactive, což je rozumnej kompromis mezi funkčností a cenou).
kevin00 (10238)|13.4.2009 10:14
Fanynek to má krásně rozepsané ;) :)
Ochrana před bleskem spočívá v 3 stupnové ochraně. Svodič se umístí na přívod, do každého podružného rozvaděče (u rozlehlejších budov) a jako koncová ochrana je použita přepětová zásuvka (mají červenou barvu). Osobní zkušenost mám s výrobky firmy Saltek.
Samozřejmostí je vybavení domu hromosvodem. Cena se težko dá říci, pokud člověk nezná velikost budovy, členitost střechy a umístění různých kovových prvků (i světel) v blízkosti ochranného pásma.

Jinak použití pouze koncového stupně (to jest pouze zásuvky) dokáže "vyrovnat" pouze špičky, ale rozhodně se nevyrovná s nadproudy typu úder blesku či spadlá trolej na nn rozvod.
optim (391)|13.4.2009 12:45
Jaky je rozdil mezi tou zasuvkou za 1700 a prepetovou ochanou v ramci UPS?
Dojigiri (1629)|14.4.2009 10:30
Btw. co mě ale trochu překvapilo, když jsem si pročítal ty návody od fanynka, tak to, že hromosvod zřejmě elektroniku proti zásahu blesku neochrání (myslel jsem si vždycky, že ano) - že pokud mají společný zemnič (což ovšem nevím jestli je standard nebo není - podle např. této diskuse http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4638.0.html/view se zdá že v podstatě se to většinou asi dělá), se dostane zpátky do objektu po zemnicím vodiči elektroinstalace cca 50% bleskového proudu. I když je to v podstatě logický, pokud je spojená zem elektroinstalace s hromosvodem, a zemnič má určitej nenulovej odpor a pouze určitou limitovanou schopnost odvést proud ...

Tj. samotný hromosvod, jak se mi zdá, proti úderu blesku elektrická zařízení neochrání?

A druhá věc je, kam teda vlastně odvádějí ten přebytkovej proud ty svodiče? To jsem právě myslel že to odvádějí do uzemnění, no ale to asi těžko, když mu ta špička vlastně od uzemnění přijde?
// EDIT: áááá tak už jsem si to našel, svodiče pokud jsem to dobře pochopil fungujou tak, že vytvoří "zkrat" mezi silovým vodičem a zemí (takže tam pak neni rozdíl potenciálů (napětí) kterej by tam normálně jinak byl, např. 220V na fázi proti 4 kV na zemi apod.)
Zoidik (1405)|14.4.2009 11:22
Osobně tvrdím, že nejlepší přepětová ochrana je odpojit elektroniku od sítě. Před dvěma lety mi do baráku prásknul blesk a skoro celá elektronika byla v háji. Má to význam, pokud se ti dostane napětová špička dostane do baráku přes vedení elektrické venkovní a chce to mít použité všechny tři stupně. Takže jestli můžu doporučit na tohle se vykašli a v bouřce všechno vypni a fyzicky odpoj napájení.
Dojigiri (1629)|14.4.2009 11:39
Jojo, no. Taky jsem teď při zkoumání našel, že je vhodný odpojit nejenom vnější antény (co jsou na baráku), ale dokonce i ty vnitřní (pokojový) protože pokud je pokojová anténa schopná chytnout v pokoji na místě na kterým je signál, to implikuje, že není chráněná proti indukci napětí vlivem úderu blesku někde blízko (např. do stromu 100m daleko), a byl tam příklad že na čtverci 10x10cm (a pokojový antény mívají větší rozměry) se může i jenom při takovým blesku (ne přímo do baráku, ale kousek vedle) naindukovat třeba 40V a to spolehlivě odpálí elektroniku přístroje, ke kterýmu je taková vnitřní pokojová anténa připojená.

Stejně tak by se měly teda asi odpojovat při bouřce i všechny UTP kabely od síťovek, protože na rozvodech UTP se může prej naindukovat taky slušný napětí i jenom uvnitř objektu a nemusí to vůbec praštit přímo do něj.

Což je teda docela síla.
Zoidik (1405)|14.4.2009 12:09
[QUOTE=Dojigiri;239109]
Stejně tak by se měly teda asi odpojovat při bouřce i všechny UTP kabely od síťovek, protože na rozvodech UTP se může prej naindukovat taky slušný napětí i jenom uvnitř objektu a nemusí to vůbec praštit přímo do něj.[/QUOTE]

Jenom pro zajimavost. Stíněný UTP kabel byl bleskem rozerván na vejpůl. Trafo anteního zesilovače vyletělo ze zdi. Exploze chipsetu na MB, díra v plíšku, která je za konektorem pro připojení sítě. Zítra pokud vzpomenu, tak nahraju fotky pro ilustraci co udělal blesk s PC.... Od této zkušenosti vážně pouzeodpojuji fyzicky kabelem elektroniku od sítě.

Údajně stačí 1,5metrový kabel při zásahu bleskem aby byla indukce tak velká aby poničila elektkroniku.
StD (1963)|14.4.2009 12:28
Zoidik: Vsadím se, žes' neudělal "základní" protibleskové opatření, tj. docela obyčejné uzly (smyčky) na všech přívodních kabelech... Matně si vzpomínám, že to už jsme řešili jednou na TVFreaku někdy před pár lety.
Já mám uzly na všech zásuvkách a za bouřky nic nevypínám, ani satelit - tomu stejně obvykle vypadne signál díky stěně z deště...
fanynek (2048)|14.4.2009 12:46
Počkej, to slyším poprvé. To je ňákej renonc, ne? :notsure Jako že by se blesk v tom uzlu zamotal, ztratil orientaci a pak si řek, že bude lepší vypadnout, odkud přišel. :D:D:D
Ne, vážně; mohl bys to prosím tě lamě jako já trochu vysvětlit?

Jinak já osobně při/před bouřkou, nebo když v létě kamkoli jedeme odpojuju všechno od sítě, antén a přípojek k netu.
mstejska (2912)|14.4.2009 12:47
[QUOTE=StD;239133]Zoidik: Vsadím se, žes' neudělal "základní" protibleskové opatření, tj. docela obyčejné uzly (smyčky) na všech přívodních kabelech... Matně si vzpomínám, že to už jsme řešili jednou na TVFreaku někdy před pár lety.
Já mám uzly na všech zásuvkách a za bouřky nic nevypínám, ani satelit - tomu stejně obvykle vypadne signál díky stěně z deště...[/QUOTE]

To je protibleskove opatreni? Muzes to nejak rozvest? TO staci na antenach udelat suk a je to?
StD (1963)|14.4.2009 12:50
[QUOTE=fanynek;239144]Počkej, to slyším poprvé. To je ňákej renonc, ne? :notsure Jako že by se blesk v tom uzlu zamotal, ztratil orientaci a pak si řek, že bude lepší vypadnout, odkud přišel. :D:D:D
Ne, vážně; mohl bys to prosím tě lamě jako já trochu vysvětlit?

Jinak já osobně při/před bouřkou, nebo když v létě kamkoli jedeme odpojuju všechno od sítě, antén a přípojek k netu.[/QUOTE]

Nechtěj po mně, abych to v těch dlouholetých usazeninách na TVFreaku hledal, tam to bylo vědecky vysvětleno, proč ten výboj neputuje dál za uzlem, ale hledá si cestu jinudy. Já prostě jen udělal uzly a mám klid. A kdysi jsem byl před desítkami let na vojenským cvičení s jedním hromosvodářem a ten mi vykládal cosi podobného.
Zoidik (1405)|14.4.2009 12:54
Jedná se o to, že by se v tom uzlu "měl přepálit" kabel a do elektroniky by to nemělo vůbec vstoupit. Ovšem otázkou je, zda to skutečně funguje nebo ne... Osobně tomu moc ale nevěřím, že by to byl nějaký zázrak
StD (1963)|14.4.2009 12:55
No ale levnější rozhodně je vyměnit jen přepálenou flexo-šňůru plus nějakou tu zásuvku/jistič, než všechny připojené spotřebiče...
Zoidik (1405)|14.4.2009 13:26
To je pravda. Ale jak říkám, osobně bych na to moc nespoléhal. třikrát ti to pomuže, dvakrát ne.... Možná to funguje na 100% o tomhle jsem pouze slyšel, ale raději fakt vlezu pod stůl a všechno vytáhnu ;)
mstejska (2912)|14.4.2009 13:35
Takze vytahnout spotrebice ze zasuvek a jeste odpojit anteny? Prece jen se blizi leto a s nim i bourky.
StD (1963)|14.4.2009 13:36
Kdybych měl dům a odjížděl třeba na dovolenou, tak bych to tak dělal. Ovšem v paneláku je to nesmysl.
Smeli (2302)|14.4.2009 13:44
Proč?
StD (1963)|14.4.2009 13:53
Protože tam to při odjezdu vypínám ne kvůli bouřkám, ale protože mě (téměř pravidelně) vytopí voda nebo odpad od některého ze sousedů výše (8 pater), třeba i z vedlejšího vchodu... :runaway a H2O se s elektrikou nemá ráda...
Smeli (2302)|14.4.2009 13:54
Nenašel bys prosím tě tu diskuzi na TVF? :)
StD (1963)|14.4.2009 13:57
Hmm, tak to mě tu dlouho neuvidíte. :cry
Navíc kdo ví, jestli to tam ještě vůbec bude - bylo to někdy 2004-5 a od té doby se 3x měnil system a několikrát migrovalo.
Smeli (2302)|14.4.2009 14:05
Aha, tak tě nutit nebudu. Jde mi o to, jak nejefektivněji a nejjednodušeji zajistit domácí spotřebiče... Bez nutnosti je vytahovat ze zásuvky (byt v paneláku, hromosvod tam je, ale i tak sídliště) - z diskuze mám takový dojem, že neexistuje způsob a nebo je příliš drahý.
Dojigiri (1629)|14.4.2009 14:18
Neni to tenhle thread? https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/7299-nejlevnejsi-ochrana-pocitace-pred-bleskem

(nechal jsem si na TVFreak fóru vyhledat "uzel na šňůře" :))
fanynek (2048)|14.4.2009 14:27
Co mi doporučovali ti technici od Dehnu a když u mě byl ten člověk, který mi tu ochranu navrhoval, tak říkal, že ten návrh by měl fungovat na ty přepěťové špičky a zbytky bleskových proudů, které by se dostaly do sítě po úderu blesku někde v okolí, což se v malé, či větší míře stává vždy. Ale taky říkal, že pokud bych měl zapnuté el. spotřebiče v okruhu 4-5m od "hromosvodu" a zrovna do něj třísklo, tak jsem stejně nahranej.
Nejjistější že je vytahat při bouřce všechno ze zásuvek.
Ivo Mašek (507)|14.4.2009 14:30
[QUOTE]Neni to tenhle thread? https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/7299-nejlevnejsi-ochrana-pocitace-pred-bleskem[/QUOTE]
Jo to je ono. A ty uzle skutečně nejsou žádnou novinkou. Pokud vám bude rozvod dělat starý fachman v letech, tak vás na to možná i upozorní. (no ale vyprávějte to někomu dneska - samá moderna, všechno musí být složitý a příslušně drahý, jinak je to nedůvěryhodné. Spoustu věcí se dříve používalo, o kterých dneska už nemá nikdo ani páru)
StD (1963)|14.4.2009 14:34
[QUOTE=Dojigiri;239215]Neni to tenhle thread? https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/7299-nejlevnejsi-ochrana-pocitace-pred-bleskem

(nechal jsem si na TVFreak fóru vyhledat "uzel na šňůře" :))[/QUOTE]
jj to je ono. Já se mezitím prohrabával sekcí Bastlení a Satelity - tam jsem našel taky jedno zajímavé čtení k věci:

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/16708-zemneni-prepetova-ochrana-aj-dotazy
StD (1963)|14.4.2009 14:40
@Dojigiri: A nejlepčí na tom je, že jsem ten thread založil sám a už si to nepamatuju. Inu dědek sklerotickej... Bohužel ten AtiFan, odkud jsem to vzal, už dnes nefunguje. :notsure:cry
Dojigiri (1629)|14.4.2009 16:07
Originální článek z ATIFAN z toho threadu jsem našel zaarchivovanej zde:
http://web.archive.org/web/20060522051701/atifan.ati.cz/view.php?cisloclanku=2006021601
odb (505)|14.4.2009 17:05
[QUOTE=XxXcool;237343]

Používám tuto a jsem s ní maximálně spokojen:

http://www.alza.cz/apc-cyberfort-700va-eurozasuvky-d82444.htm

XxXcool[/QUOTE]

Ten zalozny zdroj ma vyhodu v klasickych zasuvkach ale inac konstruktne na tom nieje najlepsie. Ak sa pokazi, tak je mala sanca na opravu (drzi sa novodobeho trendu: kup-pouzi-zahod) ale co sa dnes opravuje po zarucnej dobe vsak!!??.
Klasicke biele tehly http://www.alza.cz/apc-back-ups-cs-d50179.htm su na tom lepsie.
StD (1963)|15.4.2009 09:33
[QUOTE=Dojigiri;239244]Originální článek z ATIFAN z toho threadu jsem našel zaarchivovanej zde:
http://web.archive.org/web/20060522051701/atifan.ati.cz/view.php?cisloclanku=2006021601[/QUOTE]

Congrats! Squělý pátrač! :thumb
fakír (35)|4.3.2010 09:22
Dovolím si otevřít tuhle diskuzi :idea


Jak ochránit linkový telefonní kabel a zařízení na něm připojená ?

Moje osobnmí zkušenost, že při bouřce to mám "co rána to zásah" a zase se blíží bouřkové období no a já se vracím z CDMA na ADSL.

[SIZE="4"]Pomůže přepěťová ochrana + uzel na kabelu a k tomu něco dalšího ? [/SIZE]

Vždacky to nejvíc blejskalo ve spoji jako kabel-zásuvka RJ11 a nebo třeba v místě kde se kabel skoro dotýkal el.rozvaděče.
NHKG (1136)|4.3.2010 13:30
Dneska jde koupit prodlužovací přívod včetně přepěťové ochrany i s ochranou telefonního kabelu za pár stovek. Otázkou je jeho funkčnost, protože řešení používané profesionály stojí prakticky 10x tolik a navíc asi ani nemáte první 2 stupně přepěťové ochrany v rozvaděči. Uzel je spíš pověra než že by něco ochránil.

Jediné stoprocentní řešení je při bouřce vše vytáhnout ze zásuvek (včetně telefonního kabelu) a odpojené kabely dát bokem těch, co zůstávají zapojené.
fakír (35)|4.3.2010 14:40
To jo, ale....... jsem v práci a potřebuju vzdálený přístup třeba ke kamerám atd.... a najednou bouřka no a ?A je to v pytli.

Třeba mě se líbí tohle:
http://www.kasa.cz/pocitace-prislusenstvi/koupit/227839/napajeci-zdroje/belkin-belkin-prepetova-ochrana-230v-tel-8-zasuvek-2-rj11-2m-retail/
no a ta záruka jak píšou dole:thumb jen bych k tomu ještě přidal něco dalšího. Ještě jednou NIKDY nebyl problém po síti 220V ale vždy po telefonní lince.
NHKG (1136)|4.3.2010 15:12
Pokud chcete chránit pouze datové kabely, dělají se profi například pro RJ45. Sice k tomu nedávají žádnou garanci, ale věřil bych tomu víc. U napájení 230V je potřeba více stupňů a celé se to prodraží. Však je o tomto psáno i v předchozích příspěvcích tohoto tématu. (něco takovéhoto by mělo být v hlavním silovém rozváděči objektů) Návrh přepěťové ochrany celého zařízení není úplně nejjednodušší a měl by ho dělat někdo, kdo tomu rozumí.

Já osobně se s poškozením elektroniky přepětím setkal u známých a v práci celkem 5x a pouze jednou bylo přepětí zavlečeno po kabelu nízkého napětí (z televizní antény). U sítě 230V/400V 2 poruchy způsobeny bleskem a 2 další pravděpodobně velkým vadným elektromotorem.

Jinak doma vytahuju kabely a v práci máme přepěťvé ochrany u nových instalací všude, kde jsou potřeba.
fakír (35)|4.3.2010 16:21
Já potřebuju vyřešit Telefonní linku tam je problém. Vždycky jde přepětí jen po tomto kabelu.