reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zabezpečení dat na flash disku

fanynek (2048)|11.4.2009 10:25
Zdravím všechny!

Jelikož jsem pořád taková lamička a k tomu paranoidní, potřeboval bych poradit, jak zabezpečit data na mém novém flash disku, který jsem dostal jako dárek ke zboží.
Jedná se o KINGSTON DataTraveler 101 FlashDrive 8GB.

Používám ho prakticky všude-mám na něm drtivou většinu diagnostických utilit, když někomu dávám PC dokupy, programů pro odvirování PC, nějaký soukromý a pracovní dokumenty (žádný finanční zisk z jejich získání ale neplyne), nějaký fotky, screeny apod.
No a potřeboval bych, kdyby jsem ho náhodou někde potratil, aby se k těm datům jen tak nikdo nedostal a taky když ho třeba někde zapomenu píchlej v PC, aby si v něm nemohl někdo jen tak šťourat, popř. tam nacpat ňákej neřád, nebo něco vymazat.

Je to vůbec možný? Třeba něco jako je zamčený dokument v Excelu. Prostě, dokud nezadám heslo, tak se neotevře.

Díky!
fanynek (2048)|11.4.2009 11:32
Jj. Díky. Tam jsem to procházel, ale nabyl jsem dojmu, že ta utilita není pro můj disk (resp. není u něj uvedená), i když dost dobře nechápu proč by to nemělo fungovat.
U toho DTII+M/XX - SecureTraveler píšou:
"SecureTraveler is only supported with DataTraveler II and DataTraveler II Plus"
r34ktor (7477)|11.4.2009 11:38
Potvrzení funkčnosti lze nalézt oklikou v FAQ. ;)
fanynek (2048)|11.4.2009 11:43
Tak díky.
Hned jak přijdu domů, tak to vyzkouším a napíšu sem, jak to fachá.:thumb
mstejska (2912)|11.4.2009 12:17
Jednoduche reseni a funkcni je TrueCrypt. Bezpecny software a prosel dokonce i auditem nejakeho bezpecnostniho odbornika. Cetl jsem to pred par lety na rootu. Vrele doporucuju. Bud pouzijes nejaky soubor, nebo primo skrytou partisnu. Pouzivam to zcela bezne.
kevin00 (10238)|11.4.2009 13:11
Pokud použiji TrueCrypt nemusím jej mít nainstalován na všech počítačích kam přijdu ? Mám 2 flashky (Kingston CapLess DataTraveler a Transcend JetFlashV90C) a též by mě zajímalo, jak je zabezpečit, jelikož flashku Transcend využívám stejně jako fanynek.
fanynek (2048)|11.4.2009 13:39
[QUOTE=kevin00;237747]Pokud použiji TrueCrypt nemusím jej mít nainstalován na všech počítačích kam přijdu?[/QUOTE]
Dobrá otázka. :notsure

[QUOTE=r34ktor;237717]Potvrzení funkčnosti lze nalézt oklikou v FAQ. ;)[/QUOTE]
Tak ee. Nechodí to. Po spuštění SecureTraveler.exe vyskočí toto okno a nazdar bazar. Musíme na to jinak.

Jenom upřesním... je to model Kingston DT 101 II
Screenshot 2009-04-11_14-33-55.jpg
optim (391)|11.4.2009 14:44
To je jedno reseni (mit TrueCrypt nainstalovany na vsech PC), dalsi je ho mit nainstalovany na te flashce.
r34ktor (7477)|11.4.2009 15:11
[QUOTE=fanynek;237761]Tak ee. Nechodí to. Po spuštění SecureTraveler.exe vyskočí toto okno a nazdar bazar. Musíme na to jinak.

Jenom upřesním... je to model Kingston DT 101 II[/QUOTE]
Tak zkus tento.
fanynek (2048)|11.4.2009 15:15
[QUOTE=r34ktor;237779]Tak zkus tento.[/QUOTE]

:D Jdu na to....
//EDIT// Tak téměř stejná hláška.........
Screenshot 2009-04-11_15-20-47.jpg
r34ktor (7477)|11.4.2009 15:53
[QUOTE=fanynek;237781]:D Jdu na to....
//EDIT// Tak téměř stejná hláška.........[/QUOTE]
V tom případě nezbývá nic jiného, než se obrátit na technickou podporu, aby ti poskytla korektní verzi.
mstejska (2912)|11.4.2009 20:15
Uz to tady bylo, ale jeste jednou to zduraznim, TrueCrypt neni potreba instalovat, staci ho mit na casti disku ktera je citelna pro OS, ktery pouzivas. Pak mas na vyber dve moznosti, bud si udelas fake soubor, ktery bude slouzit jako image pro truecryptovy disk, a nebo pouzijes zbytek flasdisku jako skrytou partisnu.
kevin00 (10238)|12.4.2009 14:03
Hledal jsem trochu na netu. Našel jsem pár utilit pomocí nichž by jsi mohl flashku zabezpečit. Snad Ti aspoň jeden z programů pomůže:

Snad Ti některá z utilit pomůže vyřešit tvůj problém.

[OT][SIZE="1"]Pro majitele flashek Transcend existuje utilita JetFlash Elite[/SIZE][/OT]
fanynek (2048)|12.4.2009 14:07
Díky. Večer to postupně vyzkouším a dám vědět, jestli něco z toho funguje, resp. jestli je míň složitý, než Truecrypt. (Myslím ty obštrukce s připojením part.).
mstejska (2912)|12.4.2009 15:03
[QUOTE=fanynek;238202]Díky. Večer to postupně vyzkouším a dám vědět, jestli něco z toho funguje, resp. jestli je míň složitý, než Truecrypt. (Myslím ty obštrukce s připojením part.).[/QUOTE]

Jaky obstrukce mas na mysli?
Spustis truecrypt, vyberes co je disk (jestli normalni soubor, nebo tak skryta partisna) napises heslo a voila vidis svuj skryty disk
fanynek (2048)|12.4.2009 15:42
[QUOTE=mstejska;238214]Jaky obstrukce mas na mysli?
Spustis truecrypt, vyberes co je disk (jestli normalni soubor, nebo tak skryta partisna) napises heslo a voila vidis svuj skryty disk[/QUOTE]

Jasně. To není problém. Já myslím to, že v práci mám na liště rychlého spuštění zástupce Officových sešitů (tabulky a tak) a takhle strčím flash, klik na lištu a jede to.
V případě TC musíš právě naklikat program, zadat heslo, připojit disk a pak teprva něco můžeš otevřít.
Asi si nechám některé věci mimo partišnu pro TC.
mstejska (2912)|12.4.2009 19:37
[QUOTE=fanynek;238230]Jasně. To není problém. Já myslím to, že v práci mám na liště rychlého spuštění zástupce Officových sešitů (tabulky a tak) a takhle strčím flash, klik na lištu a jede to.
V případě TC musíš právě naklikat program, zadat heslo, připojit disk a pak teprva něco můžeš otevřít.
Asi si nechám některé věci mimo partišnu pro TC.[/QUOTE]

Rikal jsi ze ti jde o zabezpeceni. :notsure
fanynek (2048)|12.4.2009 20:54
[QUOTE=mstejska;238347]Rikal jsi ze ti jde o zabezpeceni. :notsure[/QUOTE]

Jo. Máš pravdu. Taky jsem si to propíral v hlavě a těch pár kroků navíc za tu bezpečnost stojí.

[QUOTE=kevin00;238200]Hledal jsem trochu na netu. Našel jsem pár utilit pomocí nichž by jsi mohl flashku zabezpečit. Snad Ti aspoň jeden z programů pomůže[/QUOTE]

Tak jsem vyzkoušel všechny ty nástroje a jediný, který za to stojí a dá se použít na jakémkoli PC je ten SafeHouse Explorer USB Disk Encryption. Zvažuju, jestli použiku ten, nebo TC.
-Cryptainer LE je slabší odvar Truecryptu
-BilboCrypt je dosovská záležitost a ve WIn přes příkazový řádek děláš všechno.....dóst nepraktické
-Remora USB File Guard by byl super, jen kdyby jsi mohl do zašifrované složky natáhnout celé složky a ne jen jednotlivé soubory kus po kuse.
kevin00 (10238)|12.4.2009 21:05
[QUOTE=fanynek;238378]Tak jsem vyzkoušel všechny ty nástroje a jediný, který za to stojí a dá se použít na jakémkoli PC je ten SafeHouse Explorer USB Disk Encryption. Zvažuju, jestli použiku ten, nebo TC.
-Cryptainer LE je slabší odvar Truecryptu
-BilboCrypt je dosovská záležitost a ve WIn přes příkazový řádek děláš všechno.....dóst nepraktické
-Remora USB File Guard by byl super, jen kdyby jsi mohl do zašifrované složky natáhnout celé složky a ne jen jednotlivé soubory kus po kuse.[/QUOTE]

Já jsem hledal v rychlosti na netu, tak jsem je nezkoušel na svý flashce. Tak se omlouvám, za planou naději.
fanynek (2048)|12.4.2009 21:07
[QUOTE=kevin00;238384]Já jsem hledal v rychlosti na netu, tak jsem je nezkoušel na svý flashce. Tak se omlouvám, za planou naději.[/QUOTE]
Neva, naopak. Snaha se cení a ten SafeHouse fakt vůbec není špatnej. Teď se jen snažím přijít na to, jak tam natahat celej jeden adresář, aniž bych musel copy jeden soubor po druhým. :notsure

//EDIT// Tak jsem tomu programu SafeHouse Explorer USB Disk Encryption křivdil. On si udělá šikovně jen složku určené velikosti na flashi s příponou .sdsk a do ní se "leze" přes vámi nadefinované heslo. Kopírovat/vkládat soubory se tam dají jakkoli.
Tak teď jsem na vážkách, co bude lepší.........
optim (391)|12.4.2009 23:01
Nic proti, ale pokud bych chtel pouzivat podobny software, tak by me hlavne zajimalo, jak silne sifrovaci algoritmy to pouziva, jestli se (ne)da jednoznacne urcit, zda se na zarizeni nachazi zasifrovany soubor a podobne veci.
fanynek (2048)|13.4.2009 08:17
[QUOTE=optim;238457]Nic proti, ale pokud bych chtel pouzivat podobny software, tak by me hlavne zajimalo, jak silne sifrovaci algoritmy to pouziva, jestli se (ne)da jednoznacne urcit, zda se na zarizeni nachazi zasifrovany soubor a podobne veci.[/QUOTE]

Je to takhle:
váha, kterou přikládám kvalitě softwaru na zebezpečení = typu a citlivosti dat, která chci ochránit (schovat).
kevin00 (10238)|13.4.2009 08:56
[QUOTE=optim;238457]Nic proti, ale pokud bych chtel pouzivat podobny software, tak by me hlavne zajimalo, jak silne sifrovaci algoritmy to pouziva, jestli se (ne)da jednoznacne urcit, zda se na zarizeni nachazi zasifrovany soubor a podobne veci.[/QUOTE]

Dle mě jde o "prvotní" zobrazení při nalezení flashky cizí osobou. Sifrování 256bit TwoFish(SaveHouse) či 256bit AES (JetFlash) a nebo oboje (TrueCrypt) stačí, nebot podle mě nikdo nebude dešifrovat flashku a např. týden lámat heslo a šifrování, vše skončí zformátováním. Jde o to, aby osobní informace nebyli veřejně přístupné a jednoduchým způsobem zobrazitelné. Pokud by jsme nosili informace extrémně citlivé, neřešíme TrueCrypt či SaveHouse a koupíme si flashku s čtečkou otisku prstu.
fanynek (2048)|13.4.2009 13:10
[QUOTE=kevin00;238595]Dle mě jde o "prvotní" zobrazení při nalezení flashky cizí osobou. Sifrování 256bit TwoFish(SaveHouse) či 256bit AES (JetFlash) a nebo oboje (TrueCrypt) stačí, nebot podle mě nikdo nebude dešifrovat flashku a např. týden lámat heslo a šifrování, vše skončí zformátováním. Jde o to, aby osobní informace nebyli veřejně přístupné a jednoduchým způsobem zobrazitelné. Pokud by jsme nosili informace extrémně citlivé, neřešíme TrueCrypt či SaveHouse a koupíme si flashku s čtečkou otisku prstu.[/QUOTE]

:D Asi tak.
kevin00 (10238)|29.4.2009 11:07
Malé oživení:
Pro ty, co hledají jako Fanynek a já zabezpečení pro svou USB flashku a neví jak na to, zabezpečit svou flashku lze snadno pomocí programu TrueCrypt.
Bylo tu zmíněno více programů pro zabezpečení flashky. Po osobním vyzkoušení však doporučuji zabezpečit flashku pomocí programu TrueCrypt. Určitě nebudete zklamáni, spíše naopak ;)
fanynek (2048)|29.4.2009 11:15
Přesně tak.:thumb
TrueCrypt jsem po mnoha pokusech zvolil jako snad jedinou možnou kvalitní alternativu pro moji flešku a je to super program. Můžu taky vřele doporučit.