reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

síť mezi baráky

tubler (15)|11.4.2009 22:07
Zdravím,
potřeboval bych pomoct se zasíťováním dvou baráků (rodinné domky). Respektive v prvním baráku je ADSL modem (wifi+4x RJ-45) a potřeboval bych dostat internet do druhého baráku (40m daleko) v rámci jedné zahrady (vzhledem k tomu, že první barák je nově postavený nepřipadá v úvahu ani lištování ani sekání do zdí). Jedná se o provoz 24/7 tudíž by jsem chtěl nejekonomičtější a zároveň nejrychlejší a cenově přijatelné řešení.

Má představa je protáhnout pomocí stávajícího husího krku UTP cat5e na půdu a táhnout ho po ní. Na konci půdy použít spojku pro RJ-45 a napojit na ní UTP pro vnější použití, protáhnout ho pod taškou a připevnit k okapu, poté zahrabat cca 20cm pod zem a táhnout podél plotu k druhému baráku, zde je bohužel v cestě zděná kůlna, takže zde to např. lištou natáhnout na střechu a vzduchem (cca 3m) do okna druhého baráku. Zde bych napojil na switch a pomocí něj rozvedl po druhém baráku...podle předběžných propočtu by celková délka kabelu neměla přesáhnout 100m

Případné druhé řešení které mi ale přijde nevýhodné je natáhnout utp na půdu, zde použít wifi router anténu na střechu-> 2. anténu s wi-fi routrem+switchem za okno druhého baráku a odtud opět utp...jako nevýhody vidím vyšší cenu (2000kč za routry+2000 za antény+Vf kabely), instalace na střeše, vysoká latence, vysoké provozní náklady (cca 2x 12W), ale za to rychlejší instalace

tak a co vy na to...díky za postřehy, nápady a připomínky
Intri (3490)|11.4.2009 23:44
No, pokud si můžeš dovolit vést to kabelem, je to jasná volba přesně z těch důvodů, které jsi vyjmenoval - nižší odezva, pořizovací náklady atd.

Wi-fi by byla dražší a pomalejší, ale zase bys získal přístup k internetu kdekoliv na zahradě, neomezoval by ses jen na místa, kam se dostaneš s kabelem. A takové poklábosení nebo práce hezky na slunku není taky k zahození.:-)

Musíš zvážit, co je pro tebe důležitější, jestli pohodlí nebo peníze. Nutno říct, že se dá předpokládat, že vybudovaná wi-fi síť ti vydrží pravděpodobně mnoho let a případná údržba by byla bezproblémová. Taková výměna kabelu zakopaného v zemi by asi moc pohodlná práce nebyla. Taky zvaž, jestli ti odezva wi-fi sítě nestačí. Vysokou odezvu potřebuješ jen na real-time přenosy, čili hry, vzdálenou správu, prostě streamy.

Myslím, že ti nemáme co poradit navíc, výhody/nevýhody jednotlivých řešení znáš.
tubler (15)|12.4.2009 00:02
jde mi o to, jestli se ten kabel ve skutečnosti vyplatí, aby po 2 letech neshnila izolace, případně aby nebyl problém s tím připojením k okapové rouře (přijde blesk a co pak....)

wifi v bezprostřední blízkosti baráku pokryje ap na dsl routru, případně vlastní ještě staršího dlinka (ap se switchem)

jinak přes ten kabel bude připojen více jak jeden pc (zatím jsou v plánu dvě možná přibude i ip telefon a další)
astec (1823)|12.4.2009 00:08
[QUOTE=tubler;238035]jde mi o to, jestli se ten kabel ve skutečnosti vyplatí, aby po 2 letech neshnila izolace, případně aby nebyl problém s tím připojením k okapové rouře (přijde blesk a co pak....)

wifi v bezprostřední blízkosti baráku pokryje ap na dsl routru, případně vlastní ještě staršího dlinka (ap se switchem)

jinak přes ten kabel bude připojen více jak jeden pc (zatím jsou v plánu dvě možná přibude i ip telefon a další)[/QUOTE]

Pokud to budeš dávat do země tak do chráničky. Jmenuje se to kopoflex, případně kopodur. Je nevodivá, je izolant a krtci ti to nesní. Nebo při dnešních cenách optiky doporučuji tuto a dát do chráničky Nemusíš mít bleskojistky
tubler (15)|12.4.2009 00:45
na husí krk sem myslel ale pak se mi zdál zbytečnej...tak o něm ještě popřemýšlím...

jak je akutní ta bleskojistka? vzhledem k ceně se to sakra prodraží a pokud bych to neměl v blízkosti hromosvodu (>2m, případně ani vzduchem) tak by nemusela být potřeba, nebo se mýlím...?

o optice sem přemýšlel, ale tam je problém že bych musel sehnat 100m kabel s koncovkama a jakmile by se přetrhl tak jsem v...

je velkej rozdíl když použíju stíněnej kabel? (stp, ftp)
astec (1823)|12.4.2009 01:05
[QUOTE=tubler;238065]na husí krk sem myslel ale pak se mi zdál zbytečnej...tak o něm ještě popřemýšlím...

jak je akutní ta bleskojistka? vzhledem k ceně se to sakra prodraží a pokud bych to neměl v blízkosti hromosvodu (>2m, případně ani vzduchem) tak by nemusela být potřeba, nebo se mýlím...?

o optice sem přemýšlel, ale tam je problém že bych musel sehnat 100m kabel s koncovkama a jakmile by se přetrhl tak jsem v...

je velkej rozdíl když použíju stíněnej kabel? (stp, ftp)[/QUOTE]

husí krk je na prd. za rok se rozpadne
bleskojistka případně UPS s přepěťovkou. Objekty nemáš na stejné fázi a pod
optiku jen tak nepřetrhneš, to se spolehni
stíněný kabel je hezká věc, ale musíš jej mít zakončen v odpovídajících prvcích
EditorPO (2819)|12.4.2009 15:38
Pri sucasnych cenach optiky sa to oplati. Jedina investicia bude ale do prevodnikov. Sam to neurobis, lebo potrebujes zvaracku. Instalaciu ti urcite urobia fachmani, ak sa s nimi "dohodnes" mimo firmu. Urcite maju nejaky optokabel navyse.

WiFi prepojenie sa riesilo napriklad TU.

Najlacnejsie bude ethernet prepojenie, len treba pouzit tie spomenute chranicky. Na stenu, do zeme, vzdy vhodnu na dany ucel .... kopat minimalne pol metra do zeme, nad chranicku dat znackovaciu foliu a pripadne to niekam zakreslit :-)
tubler (15)|12.4.2009 20:53
[QUOTE=astec;238073]bleskojistka případně UPS s přepěťovkou. Objekty nemáš na stejné fázi a pod[/QUOTE]

nejsem si momentálně zcela jistej, mam dojem, že každý barák má svůj rozvaděč a dokonce že každej je v jiné ulici tudíž na stejné fázi s největší pravděpodobností nebudou

co se týče ochrany...přijde mi použití dvou přepěťovek dosti nákladné a přitom zbytečné. Pokud použiji chránicí trubku na zeď tak nepotřebuji připevňování k okapu, (zase ale naruším estetičnost baráku) ale neni šance jak se dostat do zařízení přepětí (pokud by došlo k naindukování z okolí tak je stejně vše v baráku odepsáno)

optiku jsem zavrhl právě pro to, že neznam nikoho kdo mi to svaří a dokonce i co jsem se setkal v rámci brigády s "profesionální" firmou tak bylo pro ní snazší místo zkrácení kabelu jeho stočení do rozvaděče. To s přetržením jsem přehnal, nicméně při troše nepozornosti může dojít k zlomení a poté je celý kabel odepsaný (OTDR ani jiné pomůcky nevlastním aby jsem si proměřil kde jsem to zlomil abych pak vytahl z kapsy svářečku a kabel opravil) tudíž se mi ten ethernet jeví jako nejlepší varianta.

abych se přiznal tak jsem se s ničím jiným než utp nesetkal tak nevím, jak se s stp, ftp a podobnýma pracuje...
astec (1823)|12.4.2009 21:13
To že tam nechali smotanou optiku je pro případ opravy. FTP kabel je stíněný kabel, musíš mít stíněné koncovky, stíněný patch panel, který musíš mít ukostřen.Ale před bleskem neochrání
Vyrábí se takové "prodlužky" UPS s ochranou na RJ-45.
Zkus to s klasikou a uvidíš...
tubler (15)|12.4.2009 21:44
no já vim, ale předpokládam, že ta ochrana bude úplně to samý jako je tady na tom, jen je tam navíc ochrana sítě

když budu citovat toho šéfa co nám velel tak řekl doslova že pokud se ta koncovka utrhne tak to bude průs... protože navaření koncovky vyjde hrozně draho
[SIZE="1"](vzhledem k tomu že se jednalo o firmu techniserv tak předpokládam, že nějakou tu svářečku vlastní)[/SIZE]


díky za rady, proberu to s majitelem a případně přihodím nové otázky...
astec (1823)|12.4.2009 21:46
[QUOTE=tubler;238403]no já vim, ale předpokládam, že ta ochrana bude úplně to samý jako je tady na tom, jen je tam navíc ochrana sítě

když budu citovat toho šéfa co nám velel tak řekl doslova že pokud se ta koncovka utrhne tak to bude průs... protože navaření koncovky vyjde hrozně draho
[SIZE="1"](vzhledem k tomu že se jednalo o firmu inserv tak předpokládam, že nějakou tu svářečku vlastní)[/SIZE]


díky za rady, proberu to s majitelem a případně přihodím nové otázky...[/QUOTE]

Jasně. Jinka svar stojí u nás na venkově cca 250 Kč.
tubler (15)|12.4.2009 21:52
jak říkam, s optikou nemam zkušenost, pouze si pamatuji jak kolem toho poplašeně šaškoval
astec (1823)|12.4.2009 21:56
[QUOTE=tubler;238407]jak říkam, s optikou nemam zkušenost, pouze si pamatuji jak kolem toho poplašeně šaškoval[/QUOTE]

Neva, přiď do učení.... Nic na tom není. Jen ta svářečka hodně stojí. Chce to jen čas a zkušenosti přijdou
EditorPO (2819)|13.4.2009 01:18
[QUOTE=tubler;238407]jak říkam, s optikou nemam zkušenost, pouze si pamatuji jak kolem toho poplašeně šaškoval[/QUOTE]
Pohodicka, sucasne 3D zvaracky to robia skoro same. Na prezentacii som to stredoskolaka na elektrotechnickej priemyslovke naucil za 5 minut.
Cena zvaru sa pohybuje od 50 do 500 korun (neviem si zvyknut na € :)) v zavislosti od mnozstva zvarov a typu vlakna. Viem, ze nasi chalani maju usetrene opticke vlakna a uz robili fusku, ktora vysla na 2000 korun aj so zafukovanim :)
tubler (15)|13.4.2009 23:39
tak já mam z brigády taky ušetřeno hromadu různých kabelů ale zrovna optiku neděláme...kdyby šlo o vga nebo koax :notsure....věřím, že je to jednoduché ale stejně bych musel sehnat někoho třetího, kdo mi to udělá a na koho se budu muset obracet, prostě vidim nejschůdnější ten ethernet

s optikou v reálu jsem se setkal jednou na střední a jednou na vejšce + nějaký teoretický přednášky který byly úplně o ničem
Logout (4018)|14.4.2009 00:00
Jestli budeš natahovat stíněnej kabel, tak UZEMNIT POUZE JEDNU STRANU! Jinak Ti tim uzemněnim potečou vyrovnávací proudy.
Bez ochrany proti přepětí bych asi venkovní kabel jen tak neved - spadne na něj v bouřce větev a může mu bejt úplně jedno, že BYL izolovanej. Navíc blesk si z nějaký tenký izolace FTP kabelu nic nědělá (strom je taky izolant a jak blesku chutná....). Náhoda je blbec.

Pokud je přímá viditelnost, tak bych taky uvažoval nad ronjou
http://www.chrudim2000.cz/ronja/
ale to je taky dražší než ethernet. I když 40m kvalitního kabelu + izolace neni úplně levný a když přičteš přepěťovky, tak už ta ronja vyhraje....