reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Schéma M-Audio Revolution 5.1

Martin Šejnoha (255)|16.12.2006 01:25
Při ladění této karty jsem se dostal tak daleko že jsem měl většinu obkreslenou na papíru. Tak jsem si řekl že by byla škoda to nechat jen tak, schéma jsem dokreslil, podotýkám že jde jen o analogovou část(na digitální stejně nic zajímavého není) a hodil do elektronické podoby, kochejte se výsledkem.:D http://img209.imageshack.us/img209/7919/revoar3.gif
Firuz (5)|11.4.2009 23:43
Ani nevíš, jakou jsi mi udělal radost (po dvou letech první reakce na tvoje schéma :))
Revolution 5.1 mám už nějáký ten rok, jsem s ni spokojen (až na blechy v ovladačích) a nedávno jsem se rozhodl pro menší HW mod, ale o úpravě zvukových karet jsem toho našel málo... Rovnou schéma jsem vůbec nečekal, díky !

- Úvaha nad cenou: Pokud bych měl vyměnovat rovnou 3ks OZ (viz. níže), vyjde úprava dost draho, cena určitě překročí 1000Kč (snad do 1500Kč). Na jednu stranu to je hodně, cena překročí cenu samotné karty, objevuje se otázka, jestli nekoupit rovnou lepší kartu. Na druhou stranu je na kartě použitý docela dobrý DAC (stejný jako např na Juli@), HW vylepšením bych mohl kartu posunout zvukově zase dál.
Mohl bych také ušetřit výrazně tím, že bych použil jiné OZ, ale jaké?
(Poslouchám na Marantz PM4001 + Behringer B2030P, na sluchátkový výstup Porty Pro. Sestava to není něják extra, vyplatí se vůbec takové úpravy zvukovky?)

- Revize: Narazil jsem na více revizí této karty, moje je ještě REV-A, osázená operáky JRC4580. Jakou revizi jsi měl ty?

- Co bych rád zlepšil:
1) Operační zesilovače
Tady je to dost na hraně - je to nejdražší úprava a dost možná nepůjde na mojí sestavě ani poznat, ale bych do toho rád šel, určitě stačí jen přední 2 kanály. Kromě těch používám ještě sluchátkový výstup, tam bych mohl dát něco levnějšího, anebo to nechat i tak, jak to je (aby to nebyl risk dávat tam něco jiného, když jsou zdvojené). Jako velké favority mám AD8620, na jiném fóru testoval člověk jménem Glassman přímo na této kartě více operáků, tady tyto vyšly asi nejlíp (jako vítězové vyšly i jinde), měly by být víceméně univerzální, jsou odzkoušené. Taky ale dost drahé. Součástky okolo OZ bych nikák neupravoval.

Nejlepší by bylo vyměnit všechny v cestě "za DAC", tj. jak dolní propust, tak i následující 2 stupně, je to tak? Ve schématu to je pro L+R dohromady 6xOZ.

2) Vazební kondenzátory
Měly by tam být obyčejné elyty 22u/16V. S něma bych rád udělal toto:
a) nechat elyt tak, paralelně přidat svitek 220n?
b) nahradit elyt tantalem stejné hodnoty, paralelně přidat svitek 220n?
c) nahradit elyt paralelní kombinací dvou svitkových 4u7 (asi nejlepší řešení). Nebo by stačila kapacita pouze 4u7? Nenašel jsem jednoznačnou odpověd na vhodnou kapacitu...

Zde by se to taky týkalo obou dvou: Za dolní propustí, a za následující dvojící OZ. Pro L+R tedy 4xC.

3) Fitrace napájení
Vyměnit dva "velké" filtrovací kondenzátory 470u/16V za LOW ESR verzi s větší kapacitou (1000~1500u). Větší kapacita by na škodu neměla být. Plus třeba paralelně ještě 100n svitek (nebo bude vhodnější keramika? Těch tam je dost v SMD)



Martine, Měl bych prosbu. Mám takto vše v pořádku, označil jsem dané součáskty správně? Co jsi upravoval na kartě ty, nemáš náhodou foto karty po úpravě?
Firuz (5)|12.4.2009 13:18
Dneska jsem kartu zkoumal podrobněji, ale zatím se mi nepodařilo vysledovat, které OZ + kondenzátory patří ke kterým výstupům. Jo, kdyby tak byla DPS pouze dvouvrstvá... Vím, je to blbost, bylo by nesmírně komplikovatné navrhovat něco takového, ale kdo se má v té vícevrsté desce vyznat? Nechápu, jak jsi dokázal překreslit desku to schématu !

Ještě to můžu zkusit propípnout multimetrem, a podle tvého schématu si určit, co kam vede, to by mohlo jít dobře.

Tady je fotka mé karty. Nevzpomínáš, jestli jsi měl stejnou? Nemohl by jsi mi vyznačit, které součáskty jsou pro přední kanál?
_revo_zvrchu.jpg
Firuz (5)|26.4.2009 11:41
Včera jsem úpravu dokončil.
Operáky jsem měnil 3 pro přední kanál, vazební kondenzátory jsem vyměnil pro přední kanál i u sluchátkového výstupu.

Ve schématu i na fotce karty (před úpravou) jsem vyznačil původní součástky, které jsem měnil:
- 2x 470u/16 pro filtraci napájení => 1000u/25V LOW ESR + paralelně rychlý svitek FKS2 10n
- 3x OZ JRC4580 => OPA2132
- 4x 22u/16 vazební C => 22u/16V tantal + paralelně svitek MKS2 220n
- 2x 47u/16 vazební C => 22u/16V tantal + paralelně svitek MKS2 220n



Fotky po úpravě:



Bohužel to vypadá tak, jak to vypadá : ) svitky mám k tantalům připájené zezadu, akorát v místě filtrovacích C jsem to vyřešil docela nešikovně, možná to ještě trochu upravím... Ony mě taky dost omezovaly hodně zkrácené vývody u elytů, takže jsem je musel nastavovat (nechápu, proč to přišlo z obchodu tak krátké). Velké elyty k desce ještě zafixuju kapkou tav. lepidla a bude to.


Výsledek:
V podstatě jsem nečekal žádné velké změny, to bych musel mít lepší aparaturu. Ale rozdíly tam jsou, i když jen malé.
Připadá mi (řeknu to hodně amatérsky), že podání prostoru má větší hloubku, vnímám ve skladbách větší prostor. Některé nástroje hrají výrazněji, můžu je líp rozpoznat.
IXOXI (145)|28.4.2009 19:54
[QUOTE=Firuz;243319]...
- 4x 22u/16 vazební C => 22u/16V tantal + paralelně svitek MKS2 220n
- 2x 47u/16 vazební C => 22u/16V tantal + paralelně svitek MKS2 220n
...[/QUOTE]

Mohu se zeptat proč jste měnil původní kondenzátory zrovna za tantaly?
Firuz (5)|29.4.2009 19:51
[QUOTE=IXOXI;244239]Mohu se zeptat proč jste měnil původní kondenzátory zrovna za tantaly?[/QUOTE]
Chěl jsem dodržet alespoň zhruba stejnou kapacitu, jako tam byla původně, to je 22u. Na lepších zvukových kartách se používají tantaly, a co jsem hledal nějáké info o úpravách zvukovek, tak tam vyměňovali elektrolyty právě za tantaly.
Svitkové by byly úplně nejlepší, ale jsou několikrát větší. Už poskládat jenom 10u by znamenalo použít 2 docela velké 4u7 svitky. Nevěděl jsem, jestli by stačila kapacita třeba těch 10u, tak jsem zkusil rozměrově přijatelnější variantu s tantalama.

Co by jste navrhoval vy?

Ještě právě laboruju s tím, že jsem svitky odpájel, nechal tam jenom tantaly. Kolega mi radil je tam vůbec nedávat, že můžou negativně ovlivnit charakteristiku tantalu, tak nevím... Nevím, co bude lepší. Zvuk je zase jiný, zkusím je tam zase přidat zpátky, jestli se mi potvrdí moje doměnky. Jsou to právě tak malé změny zvuku, že to mám vůbec problém spolehlivě poznat. Ještě možná zkusím i variantu pouze se svitkovýma, těch 2x, nebo 3x4u7.
IXOXI (145)|29.4.2009 21:33
Děkuji za odpověd, ty tantaly se používají běžně. Já bych je tam taky dal, ale pořád si říkám proč...
Firuz (5)|4.5.2009 22:58
Poslední úprava

Tady jsou ještě moje dojmy ze zvuku při různých variantách kondenzátorů, nakonec jsem zkoušel ještě variantu 3) jenom se svitkovýma, která zvítězila.
Vše je už po výměně a) oper. zes. za OPA 2132 a b) zlepšení filtrace napájení na 2x1000u Low ESR + 10n svitek.

1) tantalové 22u + 220n svitkový:
Zvuk je výraznější, hlavně výšky. Nástroje jsou hmatatelnější. Vnímám větší prostor, jsem zvukem více obklopen. Zdá se mi, že byly možná lehce slabší středy. Ale taky to může být těma výraznějšíma výškama.

2) tantalové 22u
Tady byl zvuk méně výrazný, výšky slabší, prostor méně výrazný. Připadalo mi to hodně podobné zvuku před úpravou.

3) svitkové 10u
Poslední a finální varianta. Podařilo se mi sehnat svitek dostatečné kapacity (10u/16V), rozměrově malý :). Platí v podstatě bod 1), zvuk mi připadá nejlepší. I teoreticky by to měla být nejlepší možnost, bez zbytečné kombinace tantal+svitek.
+ Ještě jsem vyměnil za svitkové i 3 SMD keramické kondíky hned za DAC. Zde jsem dodržel původní hodnotu, tj. 220p + 1n. Ve schématu vyznačeno zeleně + světle modře.

Hlavní rozdíl, který vnímám, je výraznější podání se silnějšíma jasnějšíma výškama (na které jsem nejspíš dříve nebyl zvyklý) a větším prostorem. Nástroje jsou hmatelnější, lépe je v prostoru určím. Taky má větší vliv správná pozice, nejlepší prostor v nahrávkách vnímám v pozici kolem rovnostraného trojuhélníku (nebo jemně dopředu). Ale tady bude mít vliv i ne zrovna ideální rozmístění reprobeden, protože slyším útlum nizkých kmitočtů, kdežto v jiném místě pokoje zase přebytek. Nemám ale na výběr s jiným umístěním.

Také veškeré moje dojmy berte prosím s rezervou, v audiu mám minimum zkušeností, a navíc mám pořád relativně obyčejnou aparaturu (hlavně reprobedny)...

obrázky
- schéma s vyznačenýma původníma součástkama a jejich hodnotama. Tyto jsem měnil.
- karta po finální úpravě. Ještě jsem pak zafixoval některé kondenzátory kapkou tavného lepidla.
schema revo 5-1 analog_upr3.GIF 5_po2uprave_a.jpg 6_po2uprave_b.jpg