reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Domácí bezdrátová síť

martin85 (7)|15.4.2009 13:34
Dobrý den,

potřebuji doma nový modem, protože starý nezvládá ADSL2+ a chtěl bych aby uměl:

ADSL2+
Wi-fi router
usb pro tiskárnu a disk
802.11n pro 2Notebooky
Gigabit ethernet pro 4PC

Máte někdo nějaký nápad, zkušenosti?
Popřípadě jestli by nebylo lepší to řešit více zařízeními.
Díky za radu
Logout (4018)|15.4.2009 16:06
Určitě bych rozdělil požadavek gigabitu a routeru - gigabitovej switch Ti vydrží na furt, má víc portů....
Teď nedávno jsem koupil nejlevnější ADSL router Edimax s wifiN a kupodivu jsem s nim dost spokojenej, jediný, co jsem zatim našel, tak neumí pevný přiřazení IP adresy podle mac. Jinak G-čkovej notebook se na něj chytá daleko líp než na starej asus, připojení k internetu nesrovnale rychlejší oproti modemu, co jsem zadarmo dostal od O2. Zatím se mi (asi měsíc) co vim nekous.
astec (1823)|15.4.2009 18:18
[QUOTE=martin85;239481]Dobrý den,

potřebuji doma nový modem, protože starý nezvládá ADSL2+ a chtěl bych aby uměl:

ADSL2+
Wi-fi router
usb pro tiskárnu a disk
802.11n pro 2Notebooky
Gigabit ethernet pro 4PC

Máte někdo nějaký nápad, zkušenosti?
Popřípadě jestli by nebylo lepší to řešit více zařízeními.
Díky za radu[/QUOTE]

Nemněl by jsi nafasovat od O2 nový co ADSL2+ umí????
martin85 (7)|16.4.2009 08:06
[QUOTE=astec;239638]Nemněl by jsi nafasovat od O2 nový co ADSL2+ umí????[/QUOTE]

No já mám internet od Českých Radiokomunikací a tam mě jen řekli, že potřebuju novej modem.
martin85 (7)|16.4.2009 13:07
Našel sem: ASUS WL-500w Premium
Doplnil bych ho nějakým Gigabitovým switchem: D-Link DGS-1005D

Ale ktomu routeru bych musel připojit ještě ADSL2+ modem že? To by bylo asi lepší řešit jedním zařízením.
hyro (80)|16.4.2009 14:22
Řešil jsem před rokem podobný problém... výsledkem je, že jsem od té doby jsem měl dva výpadky (když PRE shořela fáze na rozvodně)

ADSL2+ modem router v jedný škatuli bez wifi (nebo wifi draft N a později vypnout a používat externí AP)
Gigabit switch (vezmi 8 portovej)
Wi-Fi AP draftN
NAS - něco od synology, netgear, qnap (disk, usb)

výhody
- modulární
- spolehlivost

nevýhody
-dražší (relativní seženeš jednu výkonnou škatuli, kde využiješ všechny služby? pokud ano, tak tyhle čtyři zařízení budou dohromady dražší...)
-obtížněji zkonfigurovatelné (pokud to budeš dělat poprvé)
-vyšší spotřeba energií (pokud ti doma jedou 4PC, dva NTB etc, tak to ani nepoznáš....)
Logout (4018)|16.4.2009 15:14
Pokud v dohledný době neočekáváš přechod mimo ADSL, koupil bych modemowifirouter v kuse.Bude to žrát míň, nemáš problémy s dvojím NAT za sebou (já vim, jde to nakonfigurovat 1:1 ale proč se štvát) a jak ADSL2+, tak wifi-N tady s náma nějakej čas budou. Proč by měli bejt oddělený zařízení spolehlivější nevim, IMHO tři zařízení znamená cca trojnásobná šance, že se něco pokazí.

Switch bych koupil spíš zvlášť - 4 porty dost často nestačej - ale jestli seženeš stejně draho router s gigabytem, tak klidně integrovat i ten.

Trochu nevýhoda oddělenýho routeru a switche je teoretický zpomalení nkový wifi, v reálu ta ale stejně nepojede rychlejc než 100Mbit...
hyro (80)|16.4.2009 17:17
[QUOTE=Logout;240006]...tak wifi-N tady s náma nějakej čas budou...[/QUOTE]

Nepopírám.. jen jednu rejpavou: jaksi jsem si nevšiml, že by už Wi-Fi Alliance ohlasila finalni verzi IEEE 802.11n... Měl jsem zato, že teď je aktuální draft 2.0...
Logout (4018)|16.4.2009 19:57
Ale imho nikdo nedovolí, aby draft-n výrobky s finálníma nefungovaly.... Možná jsem optimista, ale sem o tom dost přesvědčenej - mohlo by se totiž pak stát, že se všichni na nějakou normu vykašlou a pojedou dál podle draftu (koupil by sis draft n notebook nebo podle normy, když máš doma router s draft n....).
hyro (80)|16.4.2009 21:39
To jsme trochu odbočili od tématu tázájícího :)

  • V mém návrhu byl jak draft tak potom externí AP. (AP přidáš za chodu ostatních strojů a Běžnej Franta Uživatel to ani nepozná - třeba proto ta modularita) Chápu, že pro tazatele je to příliš robustní, ale v jeho dotazu byly i nápady, takže pokud se ten návrh nebude líbit jemu, tak třeba někomu jinému...
  • Pokud bych vybíral NTB a jediný rozdíl by byl mezi draft a plná verze 802.11n, tak vždy tu nejnovější. Ale to je možná tím, že s tím občas cestuju a nebudu řešit kompatibilitu s domovem... tam to může jet stále 802.11g...
Logout (4018)|17.4.2009 11:20
No právě imho ta modularita neni potřeba, protože pokud nezmění připojení, tak mu ten router vydrží dost dlouho a nemusí řešit dvojitej nat a podobný věci (často pak třeba nechce jet windowsí sdílení z bezdrátu na drát apod.). Takže aspoň co se týče routeru+wifi (tzn. spíš modemrouter+wifi) doporučuju allinone zařízení, jsou s tim daleko menší problémy při správě (nehledě na to, že to bude levnější než dvě krabičky).

Ten argument co si koupíš byl na to, jestli si někdo dovolí změnit specku njka tak, aby s draftem nechodila. Nedovolí, protože spousta draftn zařízení je mezi lidma a tak by to skončilo tak, že by se furt vyráběli draftn věci a na plný nko by lidi kašlali (nic by jim to nepřineslo, jen nekompatibilitu).
hyro (80)|17.4.2009 11:57
V tom cejtim trochu skepsi a videl bych to spis na tu nekompatibilitu (draft vs stable) (je preci ta kríze, tak to bude nekompatibilni) coz nejsou argumenty, ale zisk z prodeje novejch zarizeni ano... mno nechame se prekvapit :)
Logout (4018)|17.4.2009 13:40
No já jsem na 99% přesvědčenej o kompatibilitě - protože lidi si IMHO novej standard (full n) prostě nekoupěj, protože by oproti draftu nepřines žádný plus, jen nekompatibilitu. Takže si to výrobci nelajsnou...
martin85 (7)|17.4.2009 21:38
Díky za informace, hoditli byste sem i nějakej typ na zařízení? Líbí se mi ten ASUS WL-500w Premium, ale chybí mi tam ten ADSL2+ modem a skombinoval bych to stím switchem.
Nevím teda jestli existuje něco jako ten ASUS, ale s modemem?
Logout (4018)|18.4.2009 00:05
Jak už jsem psal, tak mám todle:
http://www.alza.cz/edimax-nmax-br-6524n-d103984.htm
+ gigabit switch od 3comu
a sem spokojenej. Wireles funguje parádně - dosah daleko větší než Asus WL500 Deluxe.
Jediný co mi vadí je nemožnost nastavit maping MAC - IP u DHCP serveru.
Takže to s klidem doporučim :-)
martin85 (7)|18.4.2009 09:12
[QUOTE=Logout;240438]Jak už jsem psal, tak mám todle:
http://www.alza.cz/edimax-nmax-br-6524n-d103984.htm
+ gigabit switch od 3comu
a sem spokojenej. Wireles funguje parádně - dosah daleko větší než Asus WL500 Deluxe.
Jediný co mi vadí je nemožnost nastavit maping MAC - IP u DHCP serveru.
Takže to s klidem doporučim :-)[/QUOTE]

Vypadá dobře, ale kněmu bych musel pořídit ještě modem ne?
A taky mi tam dost chybí usb pro tiskárnu a disk.
Nešlo by to vyřešit v jednom zařízení?
Logout (4018)|18.4.2009 22:29
eee, blbej odkaz, je to tendle, ten má i modem (místo wan portu), jinak je to myslím totéž:
http://www.alza.cz/edimax-ar-7265wnb-externi-adsl2-modem-wifi-d109278.htm.
Ale usb nemá.
Myslím, že all in one zařízení neexistuje... teda existuje a je to fakt perfektní zařízení... ale je nekřesťansky drahý:
http://www.k24.cz/index.php/product/57473/Internetova-telefonie-(VoIP)/DrayTek/DrayTek_Vigor_2820Vn.html
hyro (80)|19.4.2009 10:16
[QUOTE=martin85;240468]Nešlo by to vyřešit v jednom zařízení?[/QUOTE]
To by právě vyřešit nešlo, protože takové jedno zařízení prostě na trhu není.
martin85 (7)|20.4.2009 09:46
Tak co teda toto zařízení: ASUS DSL-N13, modem i 2x usb! Doplněný o Gigový switch.

Ještě bych měl dotaz, když připojím k tomuto zařízení disk přes usb (480 Mbit/s) a počítače přes Gigabitový switch k tomuto zařízení jakou rychlostí mohu zapisovat a číst z tohoto disku, když zařízení má jen 100 Mbit/s LANku a nebude teda rychlejší zápis přes 802.11n (300 Mbit/s), nebo mě omezí rychlosti čtení a zápisu na disk?
Dojigiri (1629)|20.4.2009 11:58
Při 100 Mbit LAN to bude omezovat spíš LAN (teoretický max. je 12 MB/s, ale ve skutečnosti to pojede tak max. 8-10 MB/s vzhledem k režii), ale ne o moc - 480 Mbit/s pro USB je sice hezký teoretický maximum, což by dávalo 60 MB/s, ale když jsem používal u PC rámeček přes USB, nedostal jsem z toho nikdy víc než cca 12MB/s.
Logout (4018)|20.4.2009 14:40
Přes běžnou stovkovou síť Ti proleze tak 8MB/s. Když to poleze přes tendle pomalej router + přes usb, myslim, že reálnejch je nějakejch 4-5MB/s.
martin85 (7)|8.5.2009 14:53
Tak sem se rozhodl pro Edimax BR-6574N, doplněný o modem. Chtěl bych se zeptat ještě jaký je rozdíl mezi tímto routerem a Edimax AR-7265WnB, vím že druhý má modem ale zase nemá gigabit switch. Potřeboval bych ještě doporučit nějaký ADSL2+ modem k routeru.
Děkuji za odpověď
Logout (4018)|10.5.2009 15:17
Hmmmm, pokud neplánuješ změnu internetu (neni v okolí výhled na kabelovku či optiku a víš, že se nebudeš pár let stěhovat), tak v tom případě bych Ti radši doporučil koupit ten
Edimax s modemem a gigabit switch. Rychlý to bude stejně, stát to bude taky podobně, ale místo čtyř gigabit portů jich budeš mít pět/osm (podle switche) - a modemy
ADSL - ethrenet fungujou zároveň jako router, takže bys takhle měl dva routery za sebou v kaskádě, což neni ideální (dá se to zprovoznit, ale chce to trochu nastavování, zatimco modemrouter+switch funguje v podstatě hned).