reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Otočení zdroje v ATX case vzhůru nohama!

tygerstyle (52)|15.4.2009 13:39
Hi all,

nebudu k tomu psát dlouhé pohádky,


Sestava


Intel E8400 + Freezer 7 Pro
Intel DP35DP (http://www.intel.com/products/desktop/motherboards/DP35DP/DP35DP-overview.htm)
GeForce 9600GT (http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007K0BT0BXJO3)
Corsair CX 400 (http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008O0V41NKN2F)
HDD Seagate 2x ES.2 500Gb (http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H1TZ1TUF3U)
4GB DRR800 Kingston

+ satelintní karta, síťovka navíc v PCI.... nic důležitého

CASE -> http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400890UR1NYAZD ... Pc jsem měl před rokem za luxus cenu od firemního dodavatele (-dph -marže) takže skříň jsem neřešil.

ve předu na HDD nasává Noctua 120mm fan a pod zdrojem v zadu to stejné.

[SIZE="5"]
PROBLÉM
[/SIZE]

Při bežných činnostech (photoshop, winamp, DVD...adt) ani nevím že pc je zaplé, opravdové tichoučko ale jak zapnu World Of Warcraft, Crysis nebo Battlefield 2.... to je fuk, prosťe jak začne PC něco dělat tak teploty stoupnou o pár stupňů nahoru, vše jede na stejných otáčkách ale nastane jeden zvrat, zdroj hučí jak kráva u porodu už me to štve (čidlo se postará o zvednutí otáček :thumbdown), chtěl jsem koupit http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400890UR1NYIZS aby zdroj nenasával horký vzduch z okolí procesoru a já měl ticho v pokoji ale napadlo mě otočit ztroj horizontálně o 180°, vyřezat mu v horním plehu otvor k dýchání a myslím že bude pokoj...

Co myslíte? Už to tu někdo dělal? nebo jiné řešení? :notsure

Těším se na reakce.. ;)
Total AMD (138)|15.4.2009 13:49
Co tam třeba jenom vyměnit větráček za Noctuu http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41088 nebo za levnějšího Nexuse http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54749? :)
tygerstyle (52)|15.4.2009 13:57
Nový zdroj, 5 let záruka...nemyslím že je to idealní řešení :) jinak toho nexuse mám doma, někde mi leží nepoužitý...
optim (391)|15.4.2009 14:04
Mas to i na zarucaku? Corsair na tenhle dava jen 3 roky.
tygerstyle (52)|15.4.2009 14:07
[QUOTE=optim;239489]Mas to i na zarucaku? Corsair na tenhle dava jen 3 roky.[/QUOTE]

nejsem jsi jistý ale i tak, záruku nechci porušit mám s tím své zkušenosti...
Total AMD (138)|15.4.2009 14:12
No tak jako to vyřezání té díry je taky možnost že fungovat nejspíš bude :) Pokud se ti teda fakt nechce vyměňovat ten větráček :) Nebo si koupit jinou Case se zdrojem dole :D
Richmond (8084)|15.4.2009 14:42
Tzn. ze v ty bedne je zdroj vetrackem vzhuru?
tygerstyle (52)|15.4.2009 14:48
[QUOTE=Richmond;239507]Tzn. ze v ty bedne je zdroj vetrackem vzhuru?[/QUOTE]

No to ne :rolleyes::D je tam normálně, mám na mysli dát ho vzhůru nohama ale s tím že mu udělám plnohodnotný výřez, přece ho nebudu dusit
Richmond (8084)|15.4.2009 14:49
To fungovat bude na 100pro. Neni vsak jednodussi investovat do lepsi, tuzsi a vychytanejsi bedny?

edit: mam takovej pocit, ze pri prevrtavani der nevychazi jeden sroubek (delal jsem to u EC ML420)
KunNy (410)|15.4.2009 14:50
Přikláním se spíše k výměně ventilátoru, o záruku nemusíš přijít - pokud si to výrobce nehlídá nějákou pečetí a při reklamaci dáš původní ventilátor zpět, nevím jak je to u tohohle Corsairu CX, některí výrobci to mají pojištěné přes šroubek.
Každopádně otočením zdroje si IMHO nepomůžeš - PSU se bude díky většímu odběru více hřát tak i tak, takže i kdyby nasával vzduch shora tak budeš potřebovat v zátěži vyšší otáčky větráku ve zdroji.
tygerstyle (52)|15.4.2009 14:52
[QUOTE=Richmond;239509]To fungovat bude na 100pro. Neni vsak jednodussi investovat do lepsi, tuzsi a vychytanejsi bedny?[/QUOTE]

Nejsem chudák ale rád kutím ;) To víš že easy way to go bude new case ale myslím že alternativa není špatná, nakonec, investice 50kč za mřižku a hodinka práce není k zahození, když se nepovede tak ten case vyvezu na smeťák a koupím novou...
Richmond (8084)|15.4.2009 14:53
[QUOTE=KunNy;239510]TKaždopádně otočením zdroje si IMHO vůbec nepomůžeš - PSU se bude díky většímu odběru více hřát tak i tak, takže i kdyby nasával vzduch shora (btw dost neefektivní řešení, teplo stoupá nahoru) tak budeš potřebovat v zátěži vyšší otáčky větráku ve zdroji.[/QUOTE]
To je hloupost - otocenim a vyriznutim prave teploty klesnou a tim i hluk. CPU se mozna bude hrat vic (v radu jednotek stupnu) protoze nebude zdroj pomahat odsavat vzduch, nicmene to zalezi na chladici takze ten pak bude slouzit jako jedina "brzda". Muze taky zkusit vypnout predni fan, aby bylo mnozstvi odsavaneho vzduchu vetsi, nez prisavaneho (BTW to je zaklad)
KunNy (410)|15.4.2009 14:57
Richmond: Myšlenku chápu a taky mi přijde logická, ale chceš mi tvrdit že zdroj se bude stejně hřát/mít stejné otáčky fanu při plácnu 100W v idle a při 250W v Crysis?
// tygerstyle: dobrý nápad
tygerstyle (52)|15.4.2009 14:58
[QUOTE=Richmond;239513]To je hloupost - otocenim a vyriznutim prave teploty klesnou a tim i hluk. CPU se mozna bude hrat vic (v radu jednotek stupnu) protoze nebude zdroj pomahat odsavat vzduch, nicmene to zalezi na chladici takze ten pak bude slouzit jako jedina "brzda". Muze taky zkusit vypnout predni fan, aby bylo mnozstvi odsavaneho vzduchu vetsi, nez prisavaneho (BTW to je zaklad)[/QUOTE]

Dám zdroj ven a dám mu zahuilt, uvidím co to udělá, btw přední Noctua mi jede na 500rpm a zadní na 750
Penegal (1)|15.4.2009 14:58
[QUOTE=KunNy;239518]Richmond: Myšlenku chápu a taky mi přijde logická, ale chceš mi tvrdit že zdroj se bude stejně hřát/mít stejné otáčky fanu při plácnu 100W v idle a při 250W v Crysis?[/QUOTE]

To mi tez prijde nejake divne.
matyyy (2527)|15.4.2009 15:00
[QUOTE=KunNy;239518]Richmond: Myšlenku chápu a taky mi přijde logická, ale chceš mi tvrdit že zdroj se bude stejně hřát/mít stejné otáčky fanu při plácnu 100W v idle a při 250W v Crysis?[/QUOTE]
zapomínáš na to že zdroj větrákem dolů táhle teplo od CPU a grafiky
takže co se stane když budu mít vstupní zvduch o teplotě 20° který bude táhnout zvenku nebo při 35° který dostane od cpu prostě regulace aby udržela svoji nastavenou teplotu přidá na otáčkách
tygerstyle (52)|15.4.2009 15:02
[QUOTE=matyyy;239522]zapomínáš na to že zdroj větrákem dolů táhle teplo od CPU a grafiky
takže co se stane když budu mít vstupní zvduch o teplotě 20° který bude táhnout zvenku nebo při 35° který dostane od cpu prostě regulace aby udržela svoji nastavenou teplotu přidá na otáčkách[/QUOTE]

:thumb
Richmond (8084)|15.4.2009 16:19
Az budes prevrtavat tu bednu tak se mrkni jestli mas kam navrtat diry. Sede je klasicka orientace, cervene pak fanem vzhuru. Muzes si to vytisknout a porovnat s bednou - meritko der a roztece sedi ;)
PSU12cm.gif
KunNy (410)|15.4.2009 16:31
matyy: Na to rozhodně nezapomínám a počítám s tím od začátku (chybně jsem to předtím napsal že to vůbec nepomůže, téměř hned jsem to editnul -> bez "vůbec"), bavím se tady o něčem jiném - i když zdroj bude mít svůj přísun vzduchu, při cca 2x - 3x větším odběru se budou součástky uvnitř zdroje více zatěžovat -> zahřívat -> termistor uvnitř nastaví vyšší otáčky ventilátoru.
Takže pokud se bude zdroj sám o sobě v zátěži výrazně více zahřívat, tak nepomůže ani samostatný přísun vzduchu.
Pokud se někde mýlím, rád se nechám opravit.
Ideální by bylo kdyby tygerstyle udělal pokus se zdrojem mimo case (pokud nedošáhnou kabely, tak alespoň s otevřenou bočnicí) a napsal nám jak to pomohlo/nepomohlo.
Richmond (8084)|15.4.2009 16:34
Tak ja tenkrat zkousel ruzny polohy zdroje (CM Stacker - ten brvni) a muzu rict, ze nejmene hlucny byl zdroj pod MB a vetrakem nahoru ;)
tygerstyle (52)|15.4.2009 17:10
[QUOTE=KunNy;239568]
Ideální by bylo kdyby tygerstyle udělal pokus se zdrojem mimo case (pokud nedošáhnou kabely, tak alespoň s otevřenou bočnicí) a napsal nám jak to pomohlo/nepomohlo.[/QUOTE]

Jdu na to, cca za hodinku by jsem měl napsat...
faugusztin (453)|15.4.2009 17:24
[QUOTE=KunNy;239568]matyy: Na to rozhodně nezapomínám a počítám s tím od začátku (chybně jsem to předtím napsal že to vůbec nepomůže, téměř hned jsem to editnul -> bez "vůbec"), bavím se tady o něčem jiném - i když zdroj bude mít svůj přísun vzduchu, při cca 2x - 3x větším odběru se budou součástky uvnitř zdroje více zatěžovat -> zahřívat -> termistor uvnitř nastaví vyšší otáčky ventilátoru.
Takže pokud se bude zdroj sám o sobě v zátěži výrazně více zahřívat, tak nepomůže ani samostatný přísun vzduchu.[/QUOTE]

Otacky stupnu, no nie o tolko ako keby musel riesit aj odsavanie vzduchu. Viem o com hovorim, mam PC-V1110A (ale rovnako to bolo aj v PC-V1000B Plus II). Zdroj je v samostatnej casti, nasava studeny (resp. vlazny u PC-V1110A, kedze ho trochu zohreju disky) vzduch, a 20-25C + stratova teplota zdroja kvoli zatazi je jednoducho menej ako 30-35C (teplota vzduchu v normalnej case) + stratova teplota zdroja.

Takze, zdroj sa sice bude v zatazi viac zahrievat, ale nie je jedno ci bude pri rovnakej zatazi regulovat ventilator podla krivky pre 40C alebo 50C. V jednom pripade mu bude stacit na ochladenie napr. 700RPM, v druhom 1000RPM. A ten rozdiel v otackach proste budes pocut.

Druha stranka mince je to, ze uz nebude zvuk ventilatora izolovany kvoli velkej diere na hornej strane. Preto sa podobny efekt robieva u skriniek so zdrojom nadol, pripadne u HTPC naboku (Antec Fusion Remote Max).
Richmond (8084)|15.4.2009 17:40
U tech Lianu se castecne jeste da vyuzit wind-tunel efekt (pokud zakryjes otvor vpravo od vrtule zdroje) takze zdroj muze krasne vytahnou vzduch od disku, ktere topi mene nez cpu :thumb
tygerstyle (52)|15.4.2009 18:41
Přátelé, nahoru na case jsem položil zdroj ventilací nahoru samozřejmě :rolleyes:;) , napájecí konekrory prostrčil dírou na zdroj tak aby obě bočnice byly nasazené a skříň byla uzavřená. Pustil si Crysis a na pozadí převody v Lightroomu s hudbou a minimalizovaným WoW, Výsledek? Jak jsem říkal, ticho, ticho a ještě jednou ticho....ovšem teploty uvnitř case se znatelně zvedly, ale ne tak že by mě to sralo :) Ale na zdroji mám samolepku na šroubku kvůli záruce a myslím že tady ani pára nepomůže :confused: takže nemohu převrtat zdroj..i tak... jdu do nové skříně....
faugusztin (453)|15.4.2009 19:24
V tom pripade ti silne doporucujem Antec P182, pripadne Lian Li PC-V1010/PC-V1110, pripadne ak ti nevadi obrateny layout tak PC-V1000/PC-V1100/PC-V1200.

Ak ti staci aby bol zdroj dole, tak Lian Li PC-60F resp. Lian Li PC-7F.
Klingacikx (1545)|15.4.2009 19:29
[QUOTE=tygerstyle;239656]Přátelé, nahoru na case jsem položil zdroj ventilací nahoru samozřejmě :rolleyes:;) , napájecí konekrory prostrčil dírou na zdroj tak aby obě bočnice byly nasazené a skříň byla uzavřená. Pustil si Crysis a na pozadí převody v Lightroomu s hudbou a minimalizovaným WoW, Výsledek? Jak jsem říkal, ticho, ticho a ještě jednou ticho....ovšem teploty uvnitř case se znatelně zvedly, ale ne tak že by mě to sralo :) Ale na zdroji mám samolepku na šroubku kvůli záruce a myslím že tady ani pára nepomůže :confused: takže nemohu převrtat zdroj..i tak... jdu do nové skříně....[/QUOTE]
mne na tú nálepku pomohol fén, mám corsair VX450, a mám ho dole v skrini, teplota toho vzduchu čo vyfukoval nemala ani 30° tak som ten ventilátor trocha spomalil bo som ho trocha počul...
rozhodne vyfukuje o dosť chladnejší vzduch ako keď bol nad procesorom:o
Marenek (239)|16.4.2009 09:37
[QUOTE=tygerstyle;239656]... Ale na zdroji mám samolepku na šroubku kvůli záruce a myslím že tady ani pára nepomůže :confused: takže nemohu převrtat zdroj..i tak... jdu do nové skříně....[/QUOTE]

čoveče a kdo říká, že zdroj musí být přišroubovanej? nemusím vytahovat svoje kdysi k sobě posvazovanou 486 provázkama, stačí se kouknout po nových nešroubovacích skříních s řemínkama a západkama. trochu fantazie...
tygerstyle (52)|16.4.2009 10:05
[QUOTE=Marenek;239911]čoveče a kdo říká, že zdroj musí být přišroubovanej? nemusím vytahovat svoje kdysi k sobě posvazovanou 486 provázkama, stačí se kouknout po nových nešroubovacích skříních s řemínkama a západkama. trochu fantazie...[/QUOTE]

Máš pravdu, já něco vymyslím než koupím case za 4k
johny__g (6387)|16.4.2009 11:31
[QUOTE=tygerstyle;239656]Přátelé, nahoru na case jsem položil zdroj ventilací nahoru samozřejmě :rolleyes:;) , napájecí konekrory prostrčil dírou na zdroj tak aby obě bočnice byly nasazené a skříň byla uzavřená. Pustil si Crysis a na pozadí převody v Lightroomu s hudbou a minimalizovaným WoW, Výsledek? Jak jsem říkal, ticho, ticho a ještě jednou ticho....ovšem teploty uvnitř case se znatelně zvedly, ale ne tak že by mě to sralo :) Ale na zdroji mám samolepku na šroubku kvůli záruce a myslím že tady ani pára nepomůže :confused: takže nemohu převrtat zdroj..i tak... jdu do nové skříně....[/QUOTE]

Proč převrtávat díry na zdroji? Převrtej ty na case, jestli to jde. Zdroj stačí chytit na dva šroubky diagonálně, nemusí být všechny 4. Nebo ho třeba připevni na strop case pomocí šroubků co drží větrák, s nějakou distanční podložkou. Možností je plno.
tygerstyle (52)|16.4.2009 12:31
[QUOTE=johny__g;239957]Proč převrtávat díry na zdroji? Převrtej ty na case, jestli to jde. Zdroj stačí chytit na dva šroubky diagonálně, nemusí být všechny 4. Nebo ho třeba připevni na strop case pomocí šroubků co drží větrák, s nějakou distanční podložkou. Možností je plno.[/QUOTE]

Dík za tip! Napadlo mě to s těma dírkama na větrák, ale jak říkáš..převrtám asi case na dva šroubky, dvě podložky pro zichr..... ještě si koupím prachový filtr ať se mi přez zdroj nefilrtuje prach kterého mám v pokoji bohužel dostatek, vidím to na pěkný sobotní projekt s fotodokumentací :)
Richmond (8084)|16.4.2009 12:36
Ono by to melo vyjit i pri prevrtavani direk na kejsu - viz. post #18 - matne si vzpominam, ze u EC nebylo kam vrtat akorat jednu dirku (resp. bylo kolem ni malo "masa") takze jsem pro jistotu dal k sroubku jeste podlozku a drzelo to ok ;)
tygerstyle (52)|16.4.2009 12:39
[QUOTE=Richmond;239984]Ono by to melo vyjit i pri prevrtavani direk na kejsu - viz. post #18 - matne si vzpominam, ze u EC nebylo kam vrtat akorat jednu dirku (resp. bylo kolem ni malo "masa") takze jsem pro jistotu dal k sroubku jeste podlozku a drzelo to ok ;)[/QUOTE]

No vidiš, asi to provedu hned o weekendu :) jo dík za chéma rozložení dírek ATX , už jsem to vytiskl a bude to k vrtání dobrá pomůcka :thumb
Marenek (239)|16.4.2009 13:36
[QUOTE=tygerstyle;239983].... ještě si koupím prachový filtr ...[/QUOTE]

já ve svém záchvatu použil mřížky z hornbachu - má to síťku a prach to chytá tak, že je to třeba jednou za čas oluxovat. ale netvrdím, že je to ideální ;)


Dufinos (422)|16.4.2009 15:19
[QUOTE=Marenek;239994]já ve svém záchvatu použil mřížky z hornbachu - má to síťku a prach to chytá tak, že je to třeba jednou za čas oluxovat. ale netvrdím, že je to ideální ;)[/QUOTE]

Náhodou to u té světlé bedny nevypadá ani trochu špatně, ba přímo naopak :D :thumb

Jinak u tohoto problému (s tím otočením zdroje)... Mno nevím nevím, ale osobně bych se i s takovouto mřížkou bál, že mi do něj něco spadne a... finíto. Osobně bych raději vyzkoušel nejdříve vyměnit fan za nějaký tišší a pokud by to nepomohlo, tak bych šetřil na výkonější zdroj. Náhoda je blbec a i při umístění z dosahu kohokoliv se může stát nějaká havárka...
tygerstyle (52)|16.4.2009 21:06
[QUOTE=Dufinos;240009]Osobně bych raději vyzkoušel nejdříve vyměnit fan za nějaký tišší a pokud by to nepomohlo, tak bych šetřil na výkonější zdroj.[/QUOTE]

1. Záruka :rules
2. Zdroj mám 2 měsíce nový :runaway
Marenek (239)|17.4.2009 09:56
[QUOTE=Dufinos;240009]Náhodou to u té světlé bedny nevypadá ani trochu špatně, ba přímo naopak :D :thumb[/QUOTE]

dík ;)

[QUOTE=Dufinos;240009]Jinak u tohoto problému (s tím otočením zdroje)... Mno nevím nevím, ale osobně bych se i s takovouto mřížkou bál, že mi do něj něco spadne a... Náhoda je blbec a i při umístění z dosahu kohokoliv se může stát nějaká havárka...[/QUOTE]

jakl jsem psal - moje mřížky mají i sítko, takže ani špendlík nepropadne. ale jehla by už asi mohla.

pak bych ve stejným obchodě asi koupil koleno pro vzduchotechniku a tím vstup vzduchu otočil do vertikální polohy.

nebo nad větrák do nějaké vyzkoušené vzdálenosti namontoval stříšku. to už by byl jen krůček k nějakýmu steampunkovýmu casemodu :D
Dufinos (422)|17.4.2009 15:32
[QUOTE=Marenek;240232]dík ;)



jakl jsem psal - moje mřížky mají i sítko, takže ani špendlík nepropadne. ale jehla by už asi mohla.

pak bych ve stejným obchodě asi koupil koleno pro vzduchotechniku a tím vstup vzduchu otočil do vertikální polohy.

nebo nad větrák do nějaké vyzkoušené vzdálenosti namontoval stříšku. to už by byl jen krůček k nějakýmu steampunkovýmu casemodu :D[/QUOTE]

Mno... To koleno bys mohl docela dobře protáhnout, pro jistotu vždy po dvou metrech opatřit jedním fanem a vyvézt až z okna ven pro lepší chlazení. Popř. ho protáhnout ještě přes intercooler skrz mražák :D :D :D

Tuším, že jsme zrovna ten "obrácený, dole umístěný, zdroj" řešili v jedné diskuzi na CzC, kde do něj uživateli spadl "záhadně objevený" šroubek... Následek - musel koupit nový zdroj, jelikož mu to tam něco zkratlo a už jej nenastartoval...