reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Je pro vás důležitý tichý počítač?

husky14 (4214)|17.4.2009 10:18
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Je pro vás důležitý tichý počítač?

V současnosti není problém si díky velkému výběru HW komponent postavit desktop počítač přesně podle svých představ. Řešíte ale u své sestavy také hluk? Jste ochotni investovat do lepších komponent, vzduchových chladičů či jste dokonce zastánci extrémního vodního chlazení? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
cool.user (2822)|17.4.2009 10:35
Nemusi byt absolutne neslysny, ale rozhodne musi byt velice tichy.
StD (1963)|17.4.2009 10:49
[QUOTE=cool.user;240238]Nemu si byt absolutne neslysny, ale rozhodne musi byt velice tichy.[/QUOTE]

Moje řeč. Odhlučňuji co mohu, co nemohu přehluší 5.1 soustava s hrajícím radiem nebo TV... :):D
Michal Koláček (120)|17.4.2009 11:26
Zdravím,
dříve jsem hluk počítačových komponent příliš neřešil, ale v dnešní době, kdy jsem zase o něco chytřejší/starší, už mi na tomto faktoru záleží. Tichý počítač je fajn, a to hlavně v místnosti, kde člověk zároveň i spí. Když už v dnešní době něco pořizuji, uvažuji i aspekt hlučnosti. Není to sice priorita, ale beru na to ohled. Vodní chlazení je pro běžného uživatele (pro mě) naprosto mimo mísu, takže o tom až budu třeba zase trochu starší :cool:

Tichý počítač pro mě tedy (životně) důležitý není, ale hlučnou šunku bych doma nesnesl :p


M.
jeninicicek (205)|17.4.2009 11:44
Já zatím dávám přednost výkonu, ale postupem času jak pc vylepšuji dochází i na ztišování, ale zatím je to pro mě asi jeden z posledních bodů, které řeším (posledním je design).
Richmond (8084)|17.4.2009 11:45
Hlucnost resim (nezenu to nejak do extremu) at uz v podobe nakupu tichych komponent (tedy hlavne zdroj - nehodlam menit ventilator a tim ihned porusovat zaruku). S ostatnim uz se clovek vzdycky nejak popere - vyber case, hdd... Regulaci nechavam na systemu (neholduju panylkum - je to dalsi kabelazni system a prace navic), popr. ventilator "omezim" regulatorem za stovku :thumb
Neregistrovaný (0)|17.4.2009 12:24
Či je to pre mňa dôležité?
Hmm asi hej za tie roky som si na TICHO už nejak pri mojej dennodennej práci zvykol a už mi to ani nepríde.

Proste na svoju prácu t.j. prímanie obsahu, surfovanie po internete, e-mail, instant messaging, ale aj udržiavanie kontaktov s priateľmi a rodinou, ukladanie a sdielanie fotografií, občasné odreagovanie sa pri sledovaní DVD a mpeg-2 či počúvaní MP3 a povedzme zahraní si Solitairu či Bombrmana už mi to pri zostave: VIA Eden 1.2GHz na Mini-ITX VIA EPIA EN12000EG so 1GB DDR2 RAM, 160GB diskom ATA133 a slim DVD duálnej napalovačke už ani nepríde, že okrem HDD a veľmi sporadickom používaní DVDčiek je počítač už roky absolútne nehlučný 0 dba teda až si treba dávať pozor či svieti alebo bliká zelené svetielko aby som nezabudol mini-počítač vypnúť :o)

Prajem všetkým krásny a ničim nerušený víkend.
KunNy (410)|17.4.2009 12:36
[QUOTE=Michal Koláček;240254]Zdravím,
dříve jsem hluk počítačových komponent příliš neřešil, ale v dnešní době, kdy jsem zase o něco chytřejší/starší, už mi na tomto faktoru záleží. Tichý počítač je fajn, a to hlavně v místnosti, kde člověk zároveň i spí. Když už v dnešní době něco pořizuji, uvažuji i aspekt hlučnosti. Není to sice priorita, ale beru na to ohled. Vodní chlazení je pro běžného uživatele (pro mě) naprosto mimo mísu, takže o tom až budu třeba zase trochu starší :cool:

Tichý počítač pro mě tedy (životně) důležitý není, ale hlučnou šunku bych doma nesnesl :p


M.[/QUOTE]
Naprosto souhlasím, přímo takhle uvažuji taky - až na názor na vbodní chlazení, ale hold když už mám dobře vyřešeno a investovaného do vzduchu.. Předvčerem jsem konečně pořídil chladič na GK Arctic Cooling Accelero Xtreme 2900, a slyšet začíná být až přes 50% otáček fanu - a ty mi naprosto stačí i v zátěži. Už jen pořádný case a několik odhlučňovacích boxů na disky tak bych byl naprosto spokojený..
Co naprosto nesnesu je hlučný ntb i bez zátěže, a nechápu lidi co s nima pracují..
n_bye (1)|17.4.2009 13:09
Zdar šeci.Tak jak už někdo řekl,čim sem starší tim víc na to ticho dám.
A po tom co jsem koupil tv kartu tak je to dost zásadní.
Pokud mě nemá budit,když naskočí větráky kvůli naplánovanému nahrávání je potřeba do stišení investovat.
To sem udělal a spokojenost.
Neregistrovaný (0)|17.4.2009 14:13
Jasan ale všeho s Mírou
Neregistrovaný (0)|17.4.2009 14:19
tichý počítač je pro mne důležitý. Jednak to asi fakt souvisí s věkem :-) a pak je to také věc principiální .... proč ?

- dnešní PC většinu času zahálí, na prohlížení webu nebo vyřizování pošty není třeba dvoujádrový CPU a extrémně rychlá 3D grafika, takže každý počítač by měl být v principu standardně tichý ! Není to už dnes žádný neřešitelný problém, stačí propracovaný BIOS a OS plus ventilátorky s měřením otáček a o počítači ani nevíme. No a když nastartujeme nějakou náročnou gamesku, tak ať se klidně ventilátory roztočí, tam už má prioritu výkon :-)

Osobně mám PC pod/za stolem kompletně zakryté a zaizolované (kromě průduchů), s vytaženým vypínačem a externí mechanikou a jsem spokojený. A uvažuji o dalším upgrade, nechat si u kamaráda stolaře nechat vyrobit dřevěný stolek na kolečkách pod stůl, tak aby do něj vlezla průměrný case, bylo to tiché, dalo se to převážet po pokoji a snadno odpojit ...
mastermind (18)|17.4.2009 14:37
Hezká otázka.
Je třeba si uvědomit, že permanentní hluk i poměrně nízké úrovně dost znepříjemňuje život - unavuje.

Na tichý počítač kladu tedy poměrně vysoký důraz.
Experimenty s vodním chlazením jsem opustil vzhledem k tomu, že se na trhu konečně objevily kvalitní chladiče kvalitní konstrukce (s vodním chlazením jsem začínal tuším v roce 1998-9 na nějakém cyrixu a P2 266MHz :D ). Dnes opravdu není problém mít v systému přetaktované komponenty a zároveň o něm prakticky nevědět - teď nemluvím o "extrémním" přetaktování, ale o rozumné míře. Když vezmu můj případ C2D 6550 @3.36GHz s freezerem a 8800GT OC2 od BFG s Accelero S1, tichý zdroj a zadní ventilátor, kvalitně větraná skříň a vyvázané kabely - není co řešit (možná ještě disky, ale ty co mám jsou tiché). Nicméně vzhledem k tomu, že jsem si splnil sen a konečně si koupil pořádné repro a zesilovač (JBL ES90 + Marantz PM4001), se zřejmě pustím i do těch disků :).

Občas stavím nějakou sestavu, nebo vybírám notebook a drtivá většina lidí si ráda rozumnou částku připlatí za tišší stroj. Tím spíš, že PC mají občas i v ložnici, a tam už se na to myslet musí. Co se týče notebooků tak mě mile překvapilo Lenovo SL500, které je opravdu tiché.

Jsem se ale rozepsal... :) asi ta únava po týdnu...
Neregistrovaný JCh. (0)|17.4.2009 16:19
Právě jsem se vrátil z nákupu 4 boxů Scythe Himuro na disky:-) Zázrak to nebude, ale nějaký decibel snad ubyde. V dalším kroku je zavěsím na kulaté gumy, chvění se do case tak už nedostane.

Komponenty které vyžadují ventilátory nekupuji. Mimo zdroje a procesoru. Doby, kdy i286 neměl ani pasiv a zdroj 50W malý ventilátorek jsou pryč, ale vzpomínám... Snažím se udržet počítač s 2x 12 cm Noctua a nic již dalšího rámus dělajícího nepřidávat/neupgradovat. Trend vývoje procesorů 125 watových a boardů s potrubím kilometrovým jde bohužel směrem opačným.

Raději počítač pomalejší, ale chladnější a tišší. Je to i tím, že ho používám denně 12 hodin.

AMD 5050e - 45W, ASROCK MB AM2NF3-VSTA board bez potrubí, čipset s malým pasivem, 350 W Fortron + Noctua, CoolerMaster GeminII S + Noctua 1/2 ot, GK s pasivem.
Woyta (284)|17.4.2009 16:30
Vodnik drazsi nez HW. Ano tiche pc je pro me dulezite.
Nejhlasitejsi vec u me v PC jsou disky v tlumicich boxech.
Jak se zacnou lovit decibelly tak clovek nevi kdy prestat.
netopejr (40)|17.4.2009 16:42
Zdravím všechny. Já se na to dívám asi tak, že priorita to pro mne není abych se "honil" za tichou bublinou ... :D
Ale pokud už něco kupuji, beru na to zřetel pokud to jde. A postupem času, pomalu měním i fany na všem co rozumně jde vyměnit a je nositelem hluku.
Myslím si, že pokud to není sladěné ruku v ruce se všemi komponenty, tak to nemá smysl. Pokud mám hlučný zdroj, tak nemá smysl řešit to či ono. Ale postupně jak se obměňují komponenty v pc, tak je dobré na to brát ohled. A když už mi "to" umožňuje daný komponent, tak mu stáhnout otáčky fana či jít na pasivní chlazení, ale to vždy není taky dobré. Dané teplo vždy se objeví a někde se kumuluje a jo je špatně ...
A vodník?, inu mám doma mnoho komponent abych jej rozchodil, jak má MB je na to primárně připravena ... tak i ostatní "věci", ale pořád jsem se k tomu nedostal. A teď popravdě nevím zda to těmi bloky co mám uchladím ... :P
Ale jinak ticho je fajn ... (pokud do toho nehlučí jiný HW - děti a žena ... :D )
Klingacikx (1545)|17.4.2009 16:44
[QUOTE=Woyta;240360]
Jak se zacnou lovit decibelly tak clovek nevi kdy prestat.[/QUOTE]
a potom mu ide na nervy aj 12cm ventilátor na chladiči pri 900ot.... je to hrúza s tým tichom:runaway:angry
Neregistrovaný (0)|17.4.2009 17:40
Ja ticho nejako mimoriadne neriešim. Samozrejme, vymenil som noname zdroj za tichší, vetráky mám riadené z dosky a točia okolo 900 (zadný fan) a 700 (predný fan) a cca 1000 (box chladič) otáčok a neriešim to nejako. Navyše monotónny zvuk ma uspáva :-)
Neregistrovaný (0)|17.4.2009 17:42
Mám v dome 3 PC. Všetky sú postavené v garáži. Vedľa mám pracovňu tak som iba predlžil kábly. Ďalšie dva mám prepojené pomocou Cat5 extenderov do iných poschodí. Je to super vecička, nechápem že tak málo rozšírená. Tým už ma to vobec nezaujíma hluk zostavy a navyše to netopí. Jediné čo mi chýba je ešte predlženie USB2 ale niektoré extendery zabezpečia i toto, alebo i vratane audia-akurát tá cena by mohla byť nižšia.
grapherX (888)|17.4.2009 17:53
Pc mám na jakž takž přijatelné hladině hluku (ventilátory 80x80mm a jeden 92x92 kolem 1200otáček) . Sice bych byl radši kdyby byl PC tichý, ale nechcou se mi do toho vrážet peníze. Stejně mi hraje stále radio nebo mp3 takže PC neslyším. Pouze v noci když spím, protože mám PC od sebe vzdálený 1-2 metry.
Zpjevy (92)|17.4.2009 18:32
téměř permanentně mám puštěné rádio, které zcela přehluší hluk ventilátorů :) takže toto mi problémy nedělá, ale když chci večer usínat u televize, nebo už hodně tiché hudby, tak mě chladiče docela ruší, to je pravda
miniprog (38)|17.4.2009 18:59
Pro tichý počítač určitě hlasuji, ale nikdy jsem se nazabýval dodatečným odhlučňováním. Nejsem maximálně zaměřen na výkon, takže mi stačí volit průměrně výkonné komponenty používající nejlepší technologie (CPU do 60W, DVD mechaniku s tichým chodem, grafiku s pasivním chladičem a tak dále). Určitě nic nového pod sluncem. Jsem ale poněkud zklamán, proč u výkoného hardware nejsou standardní nějaké SW přepínače výkon/spotřeba. Prostě bych si nakoupil bezkompromisní hardware a pomocí ikonky na liště bych si zvolil profil výkonu/spotřeby/tichosti. Pokud má procesor přehrávat DVD, stačí na to staré Pentium II s grafikou ATI RAGE 128. Tak proč jednoduše nemohu jedním kliknutím degradovat výkon současného počítače na tuto sestavu a vypnout všechny ventilátory?! Toto jsem dosud nepochopil. Jsem snad blázen, nebo něco nevím? Vždyť kdejaký systém od VIA dokáže běžet bez "vrtulí" a na video to postačí. :notsure :mistake
xmarek (1676)|17.4.2009 19:14
Jelikož používám počítač i k poslechu hudby je pro mě tichý počítač velmi důležitý. Při koupi počítače je pro mě tento parametr velmi důležitý. V minulosti jsem řešil tento problém svépomocí (výměna větráků, koberec apod. :D), dnes už to musím zohlednit již při koupi počítače (spíš notebooku).
Encore1106 (424)|17.4.2009 22:24
Na hluku (nebo spíš tichosti) PC mi dost záleží. Chladím vzduchem (1x intake 120mm, 1x outtake 80mm, 1x AC Freezer 64, 1x 120mm v Enermax MODU+ 425, na grafice Accelero S1 + 120mm větrák), PC je uloženo v bedně od EuroCase, přesto ho ve dne téměř neslyšim. V noci, kdy utichne Jižní spojka a další zdroje denního hluku, je to horší, PC mam při spaní taky 1-2m od hlavy a slyšet už celkem je.
Do chlazení necpu nějaký vysoký částky, ono už ani neni moc co.. Další na řadě by byla asi skříň, pak nějak odhlučnit disk, možná polepit zevnitř bočnice nějakou látkou, kobercem, nebo prostě něčim na odhlučnění... Možná časem.. :D
Taren (73)|17.4.2009 22:38
Na tichosti mi dříve moc nezáleželo, ale dekstop bych si koupil tak, ať je pokud možno tichý za všech okolností (jen u her bych překousnul trochu hluk - stejně mám zapnutý zvuk...).

Momentálně se však trápím s hlučným notebookem kvůli grafické kartě a jednoduše řečeno levný noťas s jednou velkou vadou, ten hluk :(

Nevíte někdo o nějaké tiché DVD-RW mechanice? Dík
jerryczech007 (98)|18.4.2009 01:06
Dřív tak před 5 lety jsem hluk moc neřešil, hlavní pro mě byl výkon. Teď, když se chci i v klidu vyspat, požaduji tichý, ale i výkonný počítač, a to je někdy problém skloubit dohromady. Takže nejdříve poskládám PC s ohledem na výkon a pak vhodným výběrem chlazení řeším hlučnost. Někdy to je ale docela drahá záležitost.
Jirka k (0)|18.4.2009 06:50
Urcite je to pro me dulezite. Z duvodu, ktere tu ostatni tez zminuji.
V te souvislosti bych ocenil nejakou novou sekci venujici se tematu tichych sestav (co s cim sestavit, aby to bylo co nejvyvazenejsi) mozna to spojit s HTPC sestavami. HTPC je myslim hlavni oblast uziti ticheho a zaroven vykonneho pocitace.
Neregistrovaný (0)|18.4.2009 09:51
Na rovinu,hlučnost je vlastně to poslední,co u PC sleduji.Není proč,na noc ho vypínám,takže nehrozí,že by mne probudil.Samozřejmě si nevyberu součást,kde je v recenzi na hlučné chlazení upozorněno,ale to je co se hlučnosti týče vše.
Woyta (284)|18.4.2009 11:57
[QUOTE=Klingacikx;240363]a potom mu ide na nervy aj 12cm ventilátor na chladiči pri 900ot.... je to hrúza s tým tichom:runaway:angry[/QUOTE]

Proc tak vysoke otacky? :)
5x120mm aktivni chladici plochy a vetraky se sotva toci.
Vicemene bezi pro jistotu a odvetrani skrine, protoze soucasny HW by to asi dalo pasivne :)
Ja na tichu opravdu nesetril. Ale asi me jeste ceka 3k investice na waterbox pro disky. To je jedine co momentalne v PC slysim.
husky14 (4214)|18.4.2009 13:52
[QUOTE=Woyta;240512]Ale asi me jeste ceka 3k investice na waterbox pro disky. To je jedine co momentalne v PC slysim.[/QUOTE]3k je skoro zbytečný ne? Nezkusils ty disky napřed na zkoušku třeba pověsit na gumičky?
Richmond (8084)|18.4.2009 14:11
[QUOTE=husky14;240541]3k je skoro zbytečný ne? Nezkusils ty disky napřed na zkoušku třeba pověsit na gumičky?[/QUOTE]
Jooo - vibrace delaji diskum moooc dobre...
Schvalne si zkuste povesit mobil na gumicku a pak ho dat do sveraku ;)
DAW1d (0)|18.4.2009 15:43
Poslední počítač jsem si stavěl s důrazem na odhlučnění, ale větráky jsou prostě nedostačující..zvlášť po čase. Příští stroj chci chlazenej rozhodně vodou! A s tim HDD je to naprostá pravda.. pokud se dostanete s hlukem kompu pod určitou hranici, začnete vnímat nekonečný cvakání hadru:( Do novýho kompu chci rozhodně systémovej SSD disk.
husky14 (4214)|18.4.2009 16:52
[QUOTE=Richmond;240546]Jooo - vibrace delaji diskum moooc dobre...
Schvalne si zkuste povesit mobil na gumicku a pak ho dat do sveraku ;)[/QUOTE]Ale no tak, to chceš říct, že HDD ti vibruje stejně jako mobil?
Woyta (284)|19.4.2009 01:47
[QUOTE=husky14;240541]3k je skoro zbytečný ne? Nezkusils ty disky napřed na zkoušku třeba pověsit na gumičky?[/QUOTE]

Vzhledem k cene meho vodnika uz ti je spis takovej malej doplnek. :)
Disky mam v uzavrenych hlinikovych boxech. (1,5k)
Case je Bigtower od Chieftecu z opravdu poctive a dobre profilovane ocele.
Co jsou to vibrace? :)
Muj problem, je ze mam velmi tichou mistnost. Bydlim na kraji maleho mesta a za oknem mam jen zahrady, pole a les. mam tu takove ticho, ze slysim jak bzuci nezdratova mys Logitech Revolution (samozrejme kdyz nebezi PC a prehlusi to disky).
Kdyz privezu PC na lanparty tak nejprve mluvi o vrtulnich a chvili po zapojeni do site se vetsinou ozve dotaz: "To je zapnute?" a prikladaji ucho k case.
PC jeste neni zcela dokoncene. Cekam na dodavku dalsich dilu ze zahranici. Takze si jeste budu hrat s tlumicim materialem. Ale pochybuju, ze mi to s disky nejak vyrazne pomuze.
Cili dalsim krokem bude tenhle box. Zatim jsem o nem slysel jen to nejlepsi.
http://www.alphacool.cz/produkt/Watercool_Silent_Star_HD-Dual_Rev_2-0.html?arg1=01060703
Deee-aN (3834)|19.4.2009 08:16
[QUOTE=cool.user;240238]Nemusi byt absolutne neslysny, ale rozhodne musi byt velice tichy.[/QUOTE]
Asi tak...:thumb
uzgorod (101)|19.4.2009 12:21
Mno u me tichy PC moc dulezity neni(kdyz nepocitam zdroj mam 7 vetraku), protoze ve winech posloucham metal a jinak hraji hry.
Drive jsem premyslel o vodnikovi, ale kdyz jsem uvidel ceny, tak jsem si to velmi rychle rozmyslel.
Jiziii (796)|19.4.2009 13:20
Pro mě je hodně duležitý tichý počítač
a vzhledem k tomu že grafika je pasivně chlazená a na procesouru je zregulovanej větrák
tak nejhlučnější co slyším je disk a zatim nejsou peníze na odhlučňovací box :(
takže sem docela spokojenej s hlučností mýho compu
Andymaniac (0)|24.4.2009 14:29
Vzdycky jsem se z pocitace snazil vytahnout maximum, co se tyce vykonu. S prichodem Pentia 4 a pote hlavne Pentia D se z meho pocitace zacal stavat nas**** boeing při startu, coz bylo neunosne. Dosel jsem nastesti rychle k zaveru, ze at budu zvetsovat vetraky jakkoliv, nikdy ticha nedosahnu. Pustil jsem se tedy do vyroby vlastniho domaciho vodniho chlazeni s tim, ze teplo rozhodne nehodlam odvadet sobe do pokoje, pac to kvuli hluku a teplotam v lete neni dobry napad. Prosel jsem si, asi jako kazdy takovyto kutil, jistym vyvojem, nez jsem dosahl toho, co jsem puvodne ocekaval. Ale doma je ticho. Tedy tim myslim to, ze nejhlucnejsi soucastkou pocitace je momentalne disk. Procesor a grafika jsou pretaktovany tak, ze vic by to proste fyzicky nezvladli. Kamarad, ktery to videl a hlavne slysel, si sel hned koupit vodni chlazeni do obchodu, ale rikal ze se ho uz zbavil, protoze to delalo snad vetsi hluk, nez ty vetraky. Cloveka to potesi, protoze ta prace nebyla marna a cenove se takovato vyroba take velmi vyplati. Navic vodni bloky jsou univerzalni, jen se meni roztec sroubu a tak nemusim s prichodem nove patice hned kupovat novy chladic renomovanych znacek za jeste renomovanejsi penize. Nikdy bych se uz nevratil k chlazeni vzduchem. System je navic bezudrzbovy a tak o nem ani nevim.
Andymaniac (0)|24.4.2009 14:40
"Jooo - vibrace delaji diskum moooc dobre...
Schvalne si zkuste povesit mobil na gumicku a pak ho dat do sveraku ;)"

Zase nejaky technik .... A co myslis, ze se stane s temi vibracemi, kdyz ho pevne prisroubujes ? .... prozradim ti to tajemstvi - prenasi je loziska a tim se kurvi (akce-reakce). Nebo si nekdy zkus prisroubovat motor v aute primo na kastli, bude sranda ;-)
Woyta (284)|24.4.2009 22:08
Srovnavat motor auta a disk je blbost.
Tam ty silent bloky jsou aby tlumily vibrace motoru (zpusobene detonacemi paliva) a take aby byl motor volne ulozen. Jak jiste vis tak karoserie se krouti a zavesy motoru by se odlomili. Cili motor tam musi byt trochu volneji. Dalo by se obejit i bez silentbloku stejne jako u motocyklu ale aby se dosahlo potrebne tuhosti, karoserie by se stala velmi tezkou.
Koukni se na masivni ramy modernich motorek.
A dale si vem o jakou frekvenci vibraci se jedna. Oproti disku velmi nizkou.

Pokud nechas disk prilis volny, tak mu taky nedelas dobre. Hlavicky to nemaji rady.
Cili tuhe silentbloky ano. Zvyseni hmotnosti disku tlumicim boxem take ano (vetsi moment setrvanosti take tlumi vibrace) a zcela urcite i tuhy kos na disky..
HiLow (1000)|24.4.2009 22:14
Uz jsem sem psal jednou, ale ted doplnim. Nyni je pro me ticho tim jedinym faktorem pri vyberu komponetu. Nepozaduji vykon, ale ticho je pro me dulezite.