reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SATA nebo SCSI ?

Fox_22 (119)|17.12.2006 20:58
co bude lepší ? u sata mám samozřejmě namysli WD RAPTOR 36GB s 10 000 RPM oproti tomuto http://www.hifishop.cz/DetailPage.asp?DPG=68855
pas!k (3765)|17.12.2006 21:07
[QUOTE=Fox_22]co bude lepší ? u sata mám samozřejmě namysli WD RAPTOR 36GB s 10 000 RPM oproti tomuto http://www.hifishop.cz/DetailPage.asp?DPG=68855[/QUOTE] do ceho to chces ? Domu bych si to asi nedal scsi rychle disky pisti ;)
P@pi (1519)|17.12.2006 21:09
Problém se SCSI bude cena za SCSI kartu :rolleyes:. Blbý je, že 320MB/s (160MB/s na zápis a 160MB/s na čtení) kartu neseženeš za normální cenu. Budeš si muset vystačit se 160MB/s (80MB/s na zápis a 80MB/s na čtení).

S SCSI zapomeň na RAID, SCSI karta s RAIDem bude dost drahá.

Poslední věcí je bootování z PCI SCSI karty. Bohužel jsem měl SCSI jen chvíli, aby jsem zjistil, že starej 15000ot. disk je neuvěřitelně hlasitej a to neuvěřitelně myslím vážně. Na(ne)štěstí se při přepravě poškodili nějaké součástky, tak jsem ho vrátil zpět a budu si muset asi sehnat nějakej 10000ot. K tomu bootování: mám navíc IDE řadič na desce (ITE) a scsi se napojilo na něj, nevim jestli ho vyplo nebo ne. Ale z tohoto řadiče nejde nabootvat, takže předpokládám, že ani z toho SCSI by nešlo.

Ale stejně bych to SCSI rád vyzkoušel, osobně bych si zjistil, jestli ti půjde bootovat z externího řadiče a jestli ano, tak bych sehnal kartu a koupil SCSI.
Fox_22 (119)|18.12.2006 13:51
o hlučnost strach nemám, mám udělaný polstrovaný box na HDD pod postel s dvěma 120mm ventilátorama

mám možnost koupit dva 9GB disky scsi 160mb pře. r. i s 320mb řadičem do raidu a to všechno za celou tisícovku takže za ty prachy se bude experimentovat, právě proto jsem přemýšlel nad novým sci diskem.

EDIT>aby scsi bootovalo takto musí podporovat deska
ICEBOSS (3435)|20.12.2006 23:24
budu te muset varovat. dopadnes jako ja... :-D

2*9GB disky budou silene pomaly pri cteni a zapisu - odhaduju kolem 30MB/s a pristupovka bude kolem 8 ms v pripade 10K a 10-11ms v pripade 7K.

na rychlejsi SCSI nez u2w (80MB/s) potrebujes:

PCI na 66MHz, takze zadny BXko nebo stara VIA. budes potrebovat slusnej SCSI radic, nejlip adaptec. treba 19160 nebo 29160, budes potrebovat LVD kabel s LVD terminatorem - stoji asi petikilo, ale kdyz budes hodny, tak ti reknu, kde ho prodavaji pouzitej v dobrym stavu levne :) http://pcskonto.cz/ Nevim, jestli je jeste maji, bylo to za asi 500 i s 19160 adaptecem.

na U320 potrebujes 64-bitove PCI-X (neplest s PCI-E), coz, pokud nemas serverovou desku, nemas. Nektere U320 radice sice jedou v 32-bit PCI, ale jedou jen jako U160.

Je sice fakt, ze SCSI disky byvaji casto tissi nez raptor, kterej vydava zvuky stolujiciho vikinga, ale ticho fakt necekej, zvlast pri seeku je to jak na stavbe. Navic se u tech disku tak nejak pocita s chlazenim, takze bych doporucil spis nez molitan, tak chladit.

To hitachi co sis vybral je 80-pin hotswap. Ty mas v PC SCSI hotswapovej suplik?? :-D Tise zavidim pokud to tak je.... Jinak si vyber model s 68-pin.

Osobne bych do normalniho PC dal raptora a mel KLID. Jestli ses magor jako ja a mas SCSI veci obcas za facku jako ja, tak do toho jdi :-D. Na system vem ale misto 74GB jenom 36GB, ale 15000 otacek, seek pod 6ms uz stoji za to a Raptor muze potichu fnukat v koute :)

Bootovat se z toho da stejne jako z jakyhokoliv jinyho pridavnyho radice (SATA, PATA...)
Fox_22 (119)|21.12.2006 17:11
dobře, ukecali jste mě, mám rád ticho a ještě radši experimentuju, koupím si na data nějakou 400GB do ATA/SATA, na systém si nechám svoji milovanou 160GB ATA a na experimenty kupuju to co je napsané výš :)