reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

C2D E6400 a čidlo teploty

Indy13 (25)|18.12.2006 00:12
Potřeboval bych vědět, jak spolehlivý je údaj o teplotě jádra CPU indikovaný různými reportovacími nástroji - Everest apod. Jde mi o to, jakou má údaj obvykle toleranci. Také by mě zajímalo, přes jaké teploty jádra by se běžně nemělo jít v souvislosti s přetaktováním. Díky.
BlackFrog (563)|18.12.2006 18:47
[QUOTE=Indy13]Potřeboval bych vědět, jak spolehlivý je údaj o teplotě jádra CPU indikovaný různými reportovacími nástroji - Everest apod. Jde mi o to, jakou má údaj obvykle toleranci. Také by mě zajímalo, přes jaké teploty jádra by se běžně nemělo jít v souvislosti s přetaktováním. Díky.[/QUOTE]
údaj by neměl mít velkou odchylku-dá se tomu věřit. samozřejmě ale občas program udělá chybu a lže:) každý procesor má teplotu která by se neměla překročit, myslím že u e6400 je to 61°C. ale samozřejmě čim nižší teploty tim líp:)
boboco (1987)|18.12.2006 18:59
[quote=Indy13]Potřeboval bych vědět, jak spolehlivý je údaj o teplotě jádra CPU indikovaný různými reportovacími nástroji - Everest apod. Jde mi o to, jakou má údaj obvykle toleranci. Také by mě zajímalo, přes jaké teploty jádra by se běžně nemělo jít v souvislosti s přetaktováním. Díky.[/quote]

Doporučuji Everest, ale v případě C2D co nejnovější verzi (konkrétně 3.50.761). Ten korektně zobrazuje jak údaj teplotního čidla CPU umístěného na MB, tak reálné teploty obou jader, které se čtou přímo z určitých registrů v CPU. Pro příklad:



Zde je dobře vidět, že čidlo desky ukazuje vcelku přijatelnou teplotu (CPU) 49°C, ale reálná teplota čipů je 58°C a 59°C. V zátěži doporučuji nepřekračovat teplotu 60°C pro čidlo desky (reálná tedy může být kolem 70°C).

...a myslím, že ta "reálná teplota čipů" kterou uvádí např. Everest by měla být velmi přesná jelikož není závislá na žádném čidle, teplotně závislé diodě atp.
Indy13 (25)|22.12.2006 13:28
Díky za velmi užitečné informace. Nicméně stále si ještě neumím některé věci vysvětlit. Postavil jsem 2 skoro stejná PC: C2D E6400, GA-965P-DS4, ARCTIC Freezer 7 PRO a 2x1GB DDR2 800MHz PC6400 CL5 KINGSTON DualChannel RAM. Jenom skříně se trochu liší, nicméně obě podle mě velmi dobře chlazené. Přesto mi CoreTemp naměří při stejném režimu obou PC rozdíl teplot i 10°C! Navíc VID napětí se také liší a to jsem oba CPU kupoval v rozmezí 10 dnů u stejného dodavatele!

Idle temp|Full-throttle temp|VID voltage
CPU1|52°C|66°C|1.275V
CPU2|42°C|57°C|1.325V

Obě CPU jsou přetočena na 2704MHz (FSB 338MHz) a běží stabilně. Co ale opravdu nechápu, proč se tak liší ty teploty a proč se vůbec liší VID napětí. A čemu už vůbec nerozumím, proč má vyšší teplotu ten, co běží na nižším napětí - logicky bych čekal, že by to mělo být obráceně. Dokáže mi to někdo vysvětlit? Díky.
boboco (1987)|22.12.2006 14:57
[QUOTE=Indy13]Díky za velmi užitečné informace. Nicméně stále si ještě neumím některé věci vysvětlit. Postavil jsem 2 skoro stejná PC: C2D E6400, GA-965P-DS4, ARCTIC Freezer 7 PRO a 2x1GB DDR2 800MHz PC6400 CL5 KINGSTON DualChannel RAM. Jenom skříně se trochu liší, nicméně obě podle mě velmi dobře chlazené. Přesto mi CoreTemp naměří při stejném režimu obou PC rozdíl teplot i 10°C! Navíc VID napětí se také liší a to jsem oba CPU kupoval v rozmezí 10 dnů u stejného dodavatele!

Idle temp|Full-throttle temp|VID voltage
CPU1|52°C|66°C|1.275V
CPU2|42°C|57°C|1.325V

Obě CPU jsou přetočena na 2704MHz (FSB 338MHz) a běží stabilně. Co ale opravdu nechápu, proč se tak liší ty teploty a proč se vůbec liší VID napětí. A čemu už vůbec nerozumím, proč má vyšší teplotu ten, co běží na nižším napětí - logicky bych čekal, že by to mělo být obráceně. Dokáže mi to někdo vysvětlit? Díky.[/QUOTE]

Vysvětlit se Ti to pokusím. Co se týče rozdílných teplot na jádrech procesorů stejných sestav, příčina je tato. Každý vyrobený procesor / čip je svým způsobem unikátní a může mít mnohdy i velmi odlišné parametry. To je i samozřejmě důvodem, proč jeden dokáže bežet na 3700MHz a druhý stěží na 3400MHz. S tím souvisí i teploty. Čím lpší jádro člověk chytí, tím nižší má teploty, tím nižší potřebuje napětí. Příčinou rozdílných teplot často bývá i uchycení chladiče, rozložení teplovodivé pasty atp. jinými slovy, chladič vždy dolehne na procesor jinak a pasta také vždy jinak chladič a procesor spojí. Co se týče rozdílného VID, záleží na zdroji, záleží na součástkách na desce, podle mě tu vždy určitá odchylka je...
Indy13 (25)|22.12.2006 15:17
To zní rozumně. Nicméně v mém případě je teplejší ten, který má NIŽŠÍ VID napětí. V souladu s předchozím vysvětlením tento fakt podle mě indikuje, že je u něj špatný přestup tepla na chladič, neboť teplota jádra je vyšší než u druhého CPU, které má vyšší VID. Je to správný závěr? Pokud se mi podaří udělat "stejný" přestup tepla jako v druhém případě, pak by měl být CPU s nižší VID chladnější a také mít větší potenciál k přetaktování?
boboco (1987)|22.12.2006 15:23
[quote=Indy13]To zní rozumně. Nicméně v mém případě je teplejší ten, který má NIŽŠÍ VID napětí. V souladu s předchozím vysvětlením tento fakt podle mě indikuje, že je u něj špatný přestup tepla na chladič, neboť teplota jádra je vyšší než u druhého CPU, které má vyšší VID. Je to správný závěr? Pokud se mi podaří udělat "stejný" přestup tepla jako v druhém případě, pak by měl být CPU s nižší VID chladnější a také mít větší potenciál k přetaktování?[/quote]

Myslím, že tady spíš zapracovala náhoda:) Víš, co bych vyzkoušel? Přehoď ty CPU a pak zkus zjistit znovu teploty a VID, výsledky by mohly být zajímavé:)
Indy13 (25)|22.12.2006 15:38
Hmm, taky už mě to napadlo. Udělám to a dám vědět, uvidíme, co z toho vyleze. ;-)
Indy13 (25)|22.12.2006 19:18
Tak jsem vyměnil jen CPU, vše ostatní zůstalo. A výsledek? Opět je teplejší ten, co má menší VID! Špatné usazení chladiče tentokrát mohu vyloučit, to by byla příliš velká náhoda. Takže stále záhada. Proč hřeje víc to CPU, které má nižší napětí?
boboco (1987)|22.12.2006 20:05
[quote=Indy13]Tak jsem vyměnil jen CPU, vše ostatní zůstalo. A výsledek? Opět je teplejší ten, co má menší VID! Špatné usazení chladiče tentokrát mohu vyloučit, to by byla příliš velká náhoda. Takže stále záhada. Proč hřeje víc to CPU, které má nižší napětí?[/quote]

Napadá mě opravdu jen horší kousek, případně hůře uchycený rozptylovač tepla na jádrech. Jinak nevím:)