reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC občas reaguje, občas ne

gysilmer (3)|18.12.2006 13:12
Zdravím všechny na tomto fóru,
mám problém, se kterým mi doufám, někdo z Vás pomůže. Při stisktuní tlačítka power na počítači se často stává, že PC vůbec nereaguje. (nepípne, neroztočí se zdroj,..nic) (GigaByte, soc.939,Athlon 64 4200+, DDR). Po několikátem výtažení napájecího kablu se PC rozjede. Zkoušel jsem jiný zdroj a také se na poprvé nerozjel. (vyzkoušeny 2 zdroje, 2 kabely, 2 grafiky) Nakonec jsem to očesal tak, že byla zapojena jen deska + ram + cpu + grafika a nepomohlo. Pokud PC zapnu, jede celý den bez problému (zkoušel jsem posobě několikrát pustit 3d mark 2006, který vytíží PC na 100% a běžel bez problému), tak nevím, jestli to může způsobovat zdroj nebo možná vadná deska. Setkal se někdo z Vás s podobným problémem? Buď jede PC úplně v pohodě nebo se vůbec nezapne (vypadá úplně mrtvě). Děkuji za odpověď
Smeli (2302)|18.12.2006 13:53
Viděl bych problém v desce... ale nikde nemluvíš, o jaké zdroje šlo...
gysilmer (3)|18.12.2006 14:03
Použity byly tyto zdroje
350W KME, zdroj PC ATX, napájecí konektor pro P4, řízené otáčky
400W KME, zdroj PC ATX, napájecí konektor pro P4, řízené otáčky
Smeli (2302)|18.12.2006 14:15
[QUOTE=gysilmer]Použity byly tyto zdroje
350W KME, zdroj PC ATX, napájecí konektor pro P4, řízené otáčky
400W KME, zdroj PC ATX, napájecí konektor pro P4, řízené otáčky[/QUOTE]

Neříkám že jsou špatné, ale pokud taháš takovou sestavu (řekl bych, že GK taky nebude žádné ořezávátko), tak bych testnul s nějakým 400W Fortronem nebo tak podobně a pokud nic, tak bych se asi bál o desku.

Předpokládám, že jinak je vše v pořádku a na default.
Pitrum (8)|18.12.2006 14:16
Tak na odpovědi jsem také zvědav. Naprosto totožný problém jsem měl s deskou Gigabyte GA-7VA rev.1. Vyměnil jsem zdroj Eurocase 250W za Mercury 350W a počítač pak jel bez problému asi 1 rok. Pak se stejná závada začala opakovat znova a nepomohla už výměna za žádný jiný zdroj. Pokud se podařilo PC rozjet, jelo bez problému třeba týden, ale jen do dalšího vypnutí. A pak následovaly desítky marných pokusů. Při pokusu o zapnutí ssebou někdy škubl větrák na procesoru, ale hned se zastavil, většinou však se nestalo vůbec nic.
Nakonec jsem vyměnil desku za jinou a asi půl roku už zase nemám žádné problémy. Desku mám na zdi místo obrazu, je hezky modrá, ale k ničemu. Takže jsem velmi zvědav, jestli někdo ví, čím to je.
Jo, provozuji na něm procesor Athlon XP 1900+
tgfh (2985)|18.12.2006 18:04
Když stiskneš tlačítko power - pc se nakopne - roztočí se ventilátory - ale vzápětí se hned zastaví tak problém by měl být:
-Slabý nebo už dosluhujíci zdroj
-Nějaký skrat

Nemohlo se u tebe stát toto:
Máš desku přišroubovanou do skříně dost natěsno Mezi MB a plechem skříně je třeba jen malinká škvírka, která se po určité době zaplní prachem (který je vodivý) a při zpuštění PC vykážě skrat který zdroj hned vyhodí.
Po opětovném zapínání se tyto vlákenka prachu přepálí a PC rozjedeš, ale problém se vrátí...

Prosím jestli je to absolutní blbost tak mě nekamenujte. Stalo se mi přesně toto přímo na mém PC...vyřešil jsem to tak že jsem si šroubky podložil matičkou a problémy přestaly...
gysilmer (3)|18.12.2006 18:08
U mě se PC vůbec nenakopne, ještě mě napadlo, jestli problém nemůže být v tlačítku na case?
Smeli (2302)|18.12.2006 18:11
[QUOTE=tgfh]Když stiskneš tlačítko power - pc se nakopne - roztočí se ventilátory - ale vzápětí se hned zastaví tak problém by měl být:
-Slabý nebo už dosluhujíci zdroj
-Nějaký skrat

Nemohlo se u tebe stát toto:
Máš desku přišroubovanou do skříně dost natěsno Mezi MB a plechem skříně je třeba jen malinká škvírka, která se po určité době zaplní prachem (který je vodivý) a při zpuštění PC vykážě skrat který zdroj hned vyhodí.
Po opětovném zapínání se tyto vlákenka prachu přepálí a PC rozjedeš, ale problém se vrátí...

Prosím jestli je to absolutní blbost tak mě nekamenujte. Stalo se mi přesně toto přímo na mém PC...vyřešil jsem to tak že jsem si šroubky podložil matičkou a problémy přestaly...[/QUOTE]

Nejsou součástí balení casů šroubky, které se skládají ze šroubku a speciálního šroubku, který má na jedné straně nožičku a na druhé dírku a sám má celkem výšku na to, aby k tomuhle nedošlo? (případně plastové úchytky)
tgfh (2985)|18.12.2006 18:14
[quote=Smeli]Nejsou součástí balení casů šroubky, které se skládají ze šroubku a speciálního šroubku, který má na jedné straně nožičku a na druhé dírku a sám má celkem výšku na to, aby k tomuhle nedošlo? (případně plastové úchytky)[/quote] JJ tak to je, ale mi se deska s těma nožičkama do skříně nevešla, musel jsem je odstranit, ale malinké podložky mi problémy v instalaci MB do skříně nedělali...

[quote=gysilmer]U mě se PC vůbec nenakopne, ještě mě napadlo, jestli problém nemůže být v tlačítku na case?[/quote]

Ve škole jsme měli jeden PC který měl vadný power - na pohled vypadal normálně, správce power přehodil s resetem...
boboco (1987)|18.12.2006 19:08
[quote=Pitrum]Tak na odpovědi jsem také zvědav. Naprosto totožný problém jsem měl s deskou Gigabyte GA-7VA rev.1. Vyměnil jsem zdroj Eurocase 250W za Mercury 350W a počítač pak jel bez problému asi 1 rok. Pak se stejná závada začala opakovat znova a nepomohla už výměna za žádný jiný zdroj. Pokud se podařilo PC rozjet, jelo bez problému třeba týden, ale jen do dalšího vypnutí. A pak následovaly desítky marných pokusů. Při pokusu o zapnutí ssebou někdy škubl větrák na procesoru, ale hned se zastavil, většinou však se nestalo vůbec nic.
Nakonec jsem vyměnil desku za jinou a asi půl roku už zase nemám žádné problémy. Desku mám na zdi místo obrazu, je hezky modrá, ale k ničemu. Takže jsem velmi zvědav, jestli někdo ví, čím to je.
Jo, provozuji na něm procesor Athlon XP 1900+[/quote]

Čím to je?:) Výměna 250W Eurocase za 350W Mercury je asi jako když z bláta šlápneš do louže:) Ten Mercury, když byl novej, tak držel krok, ale je to velmi nekvalitní zdroj a po čase prostě desku odepsal. Kdybys tenkrát ten EC vymněnil třeba za 350W Fortron, myslím, že bys do dnes PC bez problémů používal.

...apropó, nemá deska "vypouklé" kondenzátory?

a ještě k původnímu dotazu, určitě bych ještě PC zkusil s jinou třídou zdroje, ale vada bude s největší pravděpodobností v desce. Zkus ještě přehrát BIOS, ale myslím, že je to i na reklamaci (přestože se podobné závady identifikují velmi obtížně:-( )
Martin Šejnoha (255)|18.12.2006 20:37
pokud ta potvora jen cukne můžou to dělat vadné kondíky. Nevěřil jsem že je někdo schopen našroubovat desku do case bez distančních sloupků:mistake to se docela divím že takové trápení HW přežívá... třeba já měl na opravu zdroj, který při zapnutí na stole jen cuknul větrákem a v PC fungoval, a mohly zato vadné filtrační kondenzátory, po výměně zdroj fungoval i na stole, samozřejmě měl vestavěné předzátěže
Pitrum (8)|19.12.2006 12:33
Co se distančních sloupků týče, byly všechny a byly v pořádku. Podobně jako Gysilmer jsem zkusil postupně odpojit kdeco a skončil jsem s deskou vymontovanou z case volně položenou na psacím stole, vypodloženou gumami na gumování, v desce jsem měl zasunutou pouze starou grafiku (abych co nejvíc omezil spotřebu - S3Trio..v PCI slotu), instalovánu ramku (postupně jsem zkusil obě i každou zvlášť - obě jsou ale v pořádku, dodnes mi šlapou na už jiné základovce), odpojeny HDD, pouze flopina kvůli startu ze systémové diskety. Postupně jsem také vyzkoušel zdroje - já vím, že EC i Mercury jsou šroty, ale ten Mercury dodnes jede u známého, EC jsem prodal a dodnes si nikdo nestěžoval, a dále jsem zkoušel jeden LC od souseda (opět dodnes mu šlape) a konečně zdroj, který mám dnes - Fortron FSP400-60THN-P.
Na mém problému se vůbec nic nezměnilo, opět občas naskočil bez problému, ale pak 30 nenaskočil, občas ssebou cukl větrák na procesoru.
Nevylučuju, že ten Mercury tu desku pomaličku zlikvidoval, to je možné. Co se kondíků týče, ty mne také napadly, ale kontroloval jsem je pouze pohledem a vypadaly normálně. To ovšem ještě nic neznamená a takovou diagnostiku, abych zjistil případné proražení, doma nemám. Takže po mnoha marných pokusech jsem desku prostě odepsal a pověsil na zeď. Takže pravou příčinu už asi neodhalíme.
Ještě na jednu věc jsem si vzpoměl : když problém tehdy začal, tak jednou, když mi PC konečně naskočilo, mrkl jsem se v Biosu na Monitoring a ke svému úžasu jsem viděl napětí Vcore oscilovat mezi 3V až 5V, prudce se to měnilo se tam. Se zpoceným čelem jsem PC vypnul, modlil se, aby procesor vydržel a okamžitě běžel koupit nový zdroj, to byl ten Mercury. No a Vcore se mi hezky ustálilo na 1,72V a bylo po problému. Když se mi to potom stalo i s tím Mercury, tak už jsem se na Monitoring bohužel nepodíval.
Konnor (278)|19.12.2006 13:36
naprosto stejný problém jsem taky řešil, a vyšlo mi z toho že je pošahanej zdroj (tenhle dotyčnej byl asi tak 10let starej tak se nebylo ani čemu moc divit)
s jiným zdrojem pc šlape dodnes.
pokud se při zasunutí napájecího kabelu nepohl větrák na cpu tak se pc nerozjelo! musel jsem vytahovat a zasunovat ten kabl do ty doby než se pohl větrák na cpu, pak to běželo naprosto bez problému do dalšího vypnutí, tak jak to tu už bylo řečeno.
Jednalo se o starší zdroj bez vypínače.

ps

může mi někdo vysvětlit, jak je možné, že pc žere ze sítě proud i když je vypínač na zdroji vypnutej???
boboco (1987)|19.12.2006 18:57
[quote=Konnor]
může mi někdo vysvětlit, jak je možné, že pc žere ze sítě proud i když je vypínač na zdroji vypnutej???[/quote]

Pokud je vypnutý vypínač přímo na zdroji, PC nemůže nic spotřebovávat. Vypínač natvrdo přeruší obvod a když obvod není uzavřen, nemůže jím téci proud - a když není proud, není ani výkon... Jak jsi přišel na to, že Ti PC něco odebírá i když je vypnutý zdroj, podle mě to opravdu nelze.
Martin Šejnoha (255)|19.12.2006 20:38
no pár mA brát může, pokud má filtr ještě před vypínačem, zpravidla je v tom filtru i vybíjecí odpor kvůli kondíkům(aby vytažená vydlice ze zásuvky nekopala) a ten může způsobovat mini odběr
boboco (1987)|19.12.2006 20:47
[quote=Martin Šejnoha]no pár mA brát může, pokud má filtr ještě před vypínačem, zpravidla je v tom filtru i vybíjecí odpor kvůli kondíkům(aby vytažená vydlice ze zásuvky nekopala) a ten může způsobovat mini odběr[/quote]

Pravda, síťovej filtr zůstává zapojen i po vypnutí vypínače, a je tam vybíjecí odpor a fóliovej kondík, to by mohlo mít na svědomí malinkej odběr:) To mě teda ani ve snu nenapadlo:D
Konnor (278)|19.12.2006 22:01
No pořídil jsem si ampérmetr, abych konečně zjistil kolik se pohybuje odběr mého pc. Když jsem jej zapojil do zásuvky a pc byl vypnutej tak to normálně žralo cca 65W !!!! tak jsem začal odpojovat: vypnutá tiskárna canon s100 7W, APC 13W, vyplej monitor 8W, reproduktory 7W (repro o výkonu 65W při hraní hudby odebíralo cca 13W haluz), vypnuté pc vypínačem na zdroji 7.5W po zapnutí vypínače 15W. (můj druhý pc vykazoval obdobné odběry,...

Moje pc v klidu viz podpis dole - 206W
pc při 3dmarku03 - 267W
nejvyšší špička celé sestavy - 307W

(ve výsledkách je samozřejmě započítán i odběr monitoru, repro a všech periférií, jestli chcete můžu prubnout samotnej PC, ale myslím, že to orientačně stačí,...)

Myslím, že je to od původního tématu moc daleko, tak to když tak přehoďte jinam,...