reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CPU fan error

bombata (60)|23.4.2009 15:15
Tahle hlaska mi naskakuje po zapnuti pocitace.
Zkrontroloval jsem, jestli se vsechny vetraky v pocitaci toci - v pohode.
Prijde mi, ze vetracek u procesoru mirne vrci (ale toci se). (Jsem laik, ale odhaduju si tipnout, ze vetrak patrici k procesoru je ten nejmensi a jediny, ktery je nalezato).
Vsechny vetraky jsem vycistil od prachu, takze by nemely byt nicim zaneseny.
Co byste mi poradili? (Procesor mam Intel Core2)
karo1 (150)|23.4.2009 15:23
Ten ventilator na co si pozeral je zrejme chladic grafickej karty, ak sa pozries zboka na pocitac tak uvidis v strede chladic procesoru. Pocitac ti nejde zapnut? Skus sa pozriet ci ti do ventilatora nevbehol niejaky kabel, popripade ci ho len jemne nesucha a tym sa spomaluje kvoli comu nechce bios spustit pocitac. Este sa pozri ci je kabel od ventilatora dobre zastrceny.
Richmond (8084)|23.4.2009 15:26
Vlez do BIOSu, mrkni na "HW Monitoring" a zkontroluj teploty a otacky cpu fanu. Zrejme jsou otacky cpu fanu pod hranici, ktera je vyhodnocena biosem jako kriticka (vetsinou pod 600 RPM) - tzn. bud je neco v neporadku s ventilatorem (mechanicky) nebo nemas ventilator s 3 kabely. Nejlepsi by bylo vyfotit vnitrek (pokud nevis co mas za chladic)
bombata (60)|23.4.2009 15:28
Pocitac mi spustit jde. Pouze to hlasi: "CPU fan error. Press F1 to resume". Cili po zmacknuti F1 mi pocitac normalne jede. Otazka je, jestli se mam ty ohlaseny chyby bat a zda se muze neco podelat.
Jo, mas pravdu ten, co jsem myslel je ke grafarne :) Takze k procesoru bude asi ten nejvetsi vetrak, co je uprostred. Ja si vlastne nejsem jistej kterej z nich vrci. Nicmene zadny kabel nikde neprekazi...
bombata (60)|23.4.2009 15:30
Ok. Zkusim to vyfotit. Jinak zadnej z tech vetraku jsem nevymenoval. Cili neco se nekde muselo porouchat.
Jak se leze do BIOSu? :)
Richmond (8084)|23.4.2009 15:32
Zkusil bych DELete
edit: napis co mas za desku
bombata (60)|23.4.2009 16:26
Tak jsem to ani fotit nemusel. Ono je to tam vsechno napsany :)
Ten chladic procesoru bude Arctic Cooling Freezer 7 Pro.
Zakladni deska Asus.

Richmond (8084)|23.4.2009 16:49
V tom pripade se ti s nejvetsi pravdepodobnosti ventilator bud uplne zastavil (coz je pri male teplote cpu u Freezera bezne) nebo zpomalil na niz nez 600 RPM (myslim ze tohle je hranice warningu u Asusek). Pro jistotu bych se podival do toho biosu (Power > HardWare Monitor) a mrknul na teploty - pokud bude kolem 30° tak je to "normalni" (ze se fan zastavi). Pokud bude teplota vyssi tak se da QFan nastavit na jiny profil (Silent, Optimal, Performance) a podle nej se bude zvysovat jeho otaceni/hluk. Pokud chces warning uplne vypnout tak staci na hodnote ukazujici otacky zmacknout enter a tim "vyradit" monitorovani cpu fanu a varovani. Muzes sem pro jistotu hodit jeste screen s teplotama?
bombata (60)|23.4.2009 17:13
Vetrak se toci. A vypada to, ze i dost rychle.

V BIOSu se pise tohle:

CPU temperature: 32,5 C
MB temperature: 31 C

CPU fan speed: neco mezi 2087 RPM a 2191 RPM
CPU Q-Fan Control: Disabled
Chassis Fan 1 speed: 1298 RPM
Chassis Fan 2 speed: 1308 RPM
Chassis Q fan: Disabled
Power Fan Speed: [N/A]
bombata (60)|23.4.2009 17:17
(Jinak mam momentalne otevrenou case, ale to asi u ty teploty nehraje roli.)
Richmond (8084)|23.4.2009 17:19
Tak to se ti nebude vetrak regulovat podle teploty cpu (ale zase by te nemela otravovat hlaska)...
Regulace se zapina u CPU Q-Fan Control: [Enabled] + zvoleny profil (Silent = nejpomalejsi, Optimal = neco mezi a Performance = vyssi vykon). Nastavenim na Optimal urcite nic nezkazis...
bombata (60)|23.4.2009 17:42
Tak najednou znicehonic (aniz bych v tom Biosu cokoli zmenil) to prestalo tu chybu hlasit. Tak nevim co se stalo :)
No kdyz to zase zacne hazet error, tak zkusim provest tu zmenu, co jsi mi poradil. Kazdopadne diky za pomoc.
bombata (60)|24.4.2009 14:16
Tak uz mi to zase blbne, ale uz jsem prisel na to, v cem je problem. Kdyz hned po zapnuti pocitace skocim do Biosu, tak se vetrak otaci rychlosti 300 RPM. A kdyz pockam tak tri minuty, tak uz jede rychlosti kolem 2400 RPM. Kdyz pak pocitac restartuju, tak uz to zadnou chybu nehazi. Cili jestli to dobre chapu, tak problem je v tom, ze tomu vetraku chvili trva nez se roztoci na pozadovanou rychlost. Otazka zni - jde o vaznej problem, nebo je to jen malichernost, kterou se nemam zabyvat?
Jo, jeste zkusim v tom Biosu zapnout tu CPU Q-Fan Control.
Richmond (8084)|24.4.2009 14:26
Zkus zapnout tu regulaci (PWM regulace udrzuje nizsi otacky nez DC) - pri zapnuti pc se vetraky roztoci na plny vykon a po postu se otacky snizi (a tim "projde" pres low fan warning). Pokud by se hlaska porad objevovala tak neni nic jednodussiho nez ji vypnout (tzn. Enterem "disablovat" monitoring rpm na N/A u cpu fan speed nebo uplne vypnout "CPU Fan Speed Warning" - nevim presne jak to vypada v BIOSu u tve desky)
jano555 (126)|24.4.2009 19:30
Nastav CPU Fan Speed na Ignored.
bombata (60)|25.4.2009 11:57
Tak jsem nastavil CPU Q-Fan Control na Enabled a Optimal, ale nepomohlo to.
Nemam se teda niceho obavat, nebo by to pomaly roztaceni vetraku mohlo nejak ohrozit procesor?
robky (3195)|25.4.2009 20:57
Mne to skôr pripadá ako problém s ventilátorom samotným. Pri použití Q-Fan predsa pri zapnutí ide do ventilátorov plných 12V, po prebehnutí postu sa nastaví zvolený profil a otáčky sa znížia.
Pokiaľ teda problém pretrváva navrhujem ventilátor prečistiť a premazať.
Richmond (8084)|26.4.2009 09:53
Ono se mu to neroztaci na plno, ale kdyz vypne Q-Fan tak se mu postupne roztoci fan na tech 2100 rpm... Je to nejaky divny...
bombata (60)|26.4.2009 13:40
No, jestli je Q-Fan vypnutej/zapnutej, to u mne - jak se zda - vubec nehraje zadnou roli. Mozna se asi ten vetrak podelal. Cistil jsem ho vzduchem a steteckem, takze by nemel bejt nejak zanesenej.
Richmond (8084)|26.4.2009 14:04
A mas na desce 4-pin (PWM) nebo 3-pin (DC)?
bombata (60)|26.4.2009 15:06
Bohuzel netusim, co to je :)
Richmond (8084)|26.4.2009 15:26
Napis co mas za desku + nafot nastaveni v biosu, treba v tom bude nejaka prkotina. Ten zadni fan se pri zapnuti pc roztaci na plne otacky?
bombata (60)|27.4.2009 00:18
Desku mam Asus. Uplne vsechny vetraky se toci. Jinak v Biosu jsem predtim, nez k ty chybe doslo, nic nedelal. A predtim to tak rok, co ten pocitac mam, bylo bez problemu :)

Jaky nastaveni presne chces?

Neco jsem tu uz postoval (po roztoceni procesorovyho vetraku to vypada takhle):
CPU temperature: 32,5 C
MB temperature: 31 C

CPU fan speed: neco mezi 2087 RPM a 2191 RPM
CPU Q-Fan Control: Disabled (to jsem prepnul na Enabled, profil nastavil na Optimal)
Chassis Fan 1 speed: 1298 RPM
Chassis Fan 2 speed: 1308 RPM
Chassis Q fan: Disabled
Power Fan Speed: [N/A]
Richmond (8084)|27.4.2009 10:06
[QUOTE=bombata;243592]Desku mam Asus.[/QUOTE]
Asus je sirokej pojem...
Nastav CPU Q-Fan na [Enabled], profil Optimal, uloz zmeny (F10) a pak vlez zase do biosu a opet postni teploty + rychlosti. To samy udelej s CHASIS Fan a mrkni se, jestli se pri restartu roztoci vetraky naplno (na chvili)...
bombata (60)|27.4.2009 12:59
No kdyz jsem dneska zapnul pocitac, tak se ten CPU Fan netocil vubec (byl [N/A]). To bylo po tom, co jsem minule nastavil CPU Q Fan jako Enabled.
bombata (60)|27.4.2009 13:33
Takze vysledky hlubsiho pozorovani:
Kdyz je CPU Q Fan Control jako Enabled (Optimal i Performance mode) - CPU fan se toci hrozne pomalu (300-400 RPM)
Kdyz je CPU Q Fan Control jako Disabled - CPU fan se sice roztaci pomalu, ale po chvili se roztoci na vyhovujici rychlost.
Nastaveni Chassis Q Fan Control na tento problem nema zadny vliv.
johny__g (6387)|27.4.2009 13:39
[QUOTE=bombata;243694]Takze vysledky hlubsiho pozorovani:
Kdyz je CPU Q Fan Control jako Enabled (Optimal i Performance mode) - CPU fan se toci hrozne pomalu (300-400 RPM)
Kdyz je CPU Q Fan Control jako Disabled - CPU fan se sice roztaci pomalu, ale po chvili se roztoci na vyhovujici rychlost.
Nastaveni Chassis Q Fan Control na tento problem nema zadny vliv.[/QUOTE]

To je úplně normální chování, takhle to má fungovat. Dokud se procesor neohřeje, otáčky se drží nízko nebo větrák dokonce stojí. Když sem konečně napíšeš jakou přesně máš základní desku, tak ti třeba někdo řekne co kde nastavit aby při startu neotravovala ta hláška. Je to jen kosmetická vada která se vyřeší jedním stiskem klávesy, jen musíme vědět kde.
Richmond (8084)|27.4.2009 13:50
U hodnoty CPU Fan Fan Speed Warning prehod na [Disabled]
Bohuzel muzes mit jinak usporadanej bios takze tam nemusis mit konkretne tuhle polozku ale jenom rychlosti u ktery enterem zmenis na [N/A] jak se psalo vyse... Dokud nebudeme znat typ desky, nemuzeme presne urcit co a kde mas prehodit.
CPUWarning.gif
bombata (60)|27.4.2009 13:53
Na papirech od ty desky je napsano "Asus P5B". Staci takhle?
Jinak kdyz se ten CPU fan toci pomalu, tak je teplota procesoru 47 C. Kdyz si pockam, az se roztoci, tak se teplota snizi tak na 30 C.
Mne spis (nez ze nabiha ta hlaska) znepokojuje fakt, jestli se neco neporouchalo (a pocitaci neco nehrozi), kdyz dosud bylo vse v poradku.
Richmond (8084)|27.4.2009 13:59
U tebe v biosu bys mel mit CPU Fan Speed (RPM) - nastav na [Ignored]
Jinak ta teplota je ok, je totiz tak mala, ze se do fanu pousti mene nez 5v a tak se Freezer neroztoci. Kazdopadne je divny, ze se ti neroztaci na plny otacky pri spusteni pc...
bombata (60)|27.4.2009 14:03
Diky. No mohl bych koupit novej vetrak, ale tezko rict, jestli by to pomohlo (prijde mi, ze je spis problem nekde v komunikaci kompu a toho vetraku).
robky (3195)|27.4.2009 16:28
Nie je predsa nič jednoduchšie, ako prehodiť jednotlivé ventilátory v konektoroch.
Ventilátor cpu do chassis fan a naopak.
Spustiť a pozorovať správanie cpu ventilátora - ak sa rozbehne pomaly, je chyba v ňom ...
bombata (60)|9.5.2009 18:14
[QUOTE=robky;243734]Nie je predsa nič jednoduchšie, ako prehodiť jednotlivé ventilátory v konektoroch.
Ventilátor cpu do chassis fan a naopak.
Spustiť a pozorovať správanie cpu ventilátora - ak sa rozbehne pomaly, je chyba v ňom ...[/QUOTE]

Mozna jednoduche pro tebe... :)
bombata (60)|9.5.2009 18:19
Kazdopadne - uz se mi ten vetrak prestal tocit uplne (teoplota CPU 49 C, MB - 33 C). Tak jsem se chtel zeptat, jestli bych ho mohl vymenit za vetrak ze svyho starsiho pocitace, kterej nepouzivam.
Na novym pocitaci mam: Arctic Cooling Freezer 7 Pro (deska Asus P5B).
Na starsim pocitaci mam: Arctic Cooling Copper Silent 2 (na desce je napsano MSI AGP 8x)
Je mozny tedy vzit vetrak ze starsiho kompu a vymenit ho za ten vetrak v novejsim kompu?
speedsnail (4876)|9.5.2009 19:26
Prijde mi ze si trosku pletes pojmy ventilator a chladic.. co chces teda vlastne menit?
Chladic je mnohem lepsi ten novy.. freezer7. POkud ma rozbity ventilator, vymen jen ten (80 ci 92mm vetrak koupis za 60kc). Vymenit za ten starsi stejne nepujde, maji jine uchyceni.
Kirk1 (850)|9.5.2009 21:04
[QUOTE=robky;243734]Nie je predsa nič jednoduchšie, ako prehodiť jednotlivé ventilátory v konektoroch.
Ventilátor cpu do chassis fan a naopak.
Spustiť a pozorovať správanie cpu ventilátora - ak sa rozbehne pomaly, je chyba v ňom ...[/QUOTE]
Dobry napad aj ked na tejto doske nie su 2 4piny ale IMHO pre odskusanie funkčnosti fanu to az tak nevadi.

@ bombata robky ti navrhoval aby si konekktor od CPU fanu vytiahol a zasunul napr. hned vedla viz obr. modry kruh kde mas konektor tereaz a zelene kruhy kde mozes odskusat ten fan viem ze maju iba 3 koliky (tzn. ze nie su regulovatelne teplotou) ale na odskusanie funkcnosti to postaci IMHO fan by sa mal tocit stale skoro na max.

Inak bios k MB https://www.svethardware.cz/recenze-7x-zaklad-s-p965-asus-p5b/14702-2
Asus_P5B.jpg
bombata (60)|9.5.2009 21:31
No on je ten konektor od napajeni toho chladice trochu sirsi nez konektory od napajeni tech chassis fanu (ale treba je to jedno, nevim - vyzkousim to).
bombata (60)|9.5.2009 21:32
[QUOTE=speedsnail;247746]Prijde mi ze si trosku pletes pojmy ventilator a chladic.. co chces teda vlastne menit?
Chladic je mnohem lepsi ten novy.. freezer7. POkud ma rozbity ventilator, vymen jen ten (80 ci 92mm vetrak koupis za 60kc). Vymenit za ten starsi stejne nepujde, maji jine uchyceni.[/QUOTE]

Myslel jsem teda vymenit celej chladic. No ja vlastne ani nevim, kde je chyba :)
Zkusim to jeste nak prepojit a uvidime...
bombata (60)|9.5.2009 21:33
Jeste se zeptam - jakou teplotu snese procesor (C2D 6600) a deska (Asus P5B)? Abych vedel, u jakych hodnot uz se mam bat, ze to uvarim a kdy je to jeste v pohode...
matyyy (2527)|9.5.2009 22:17
[QUOTE=bombata;247772]Jeste se zeptam - jakou teplotu snese procesor (C2D 6600) a deska (Asus P5B)? Abych vedel, u jakych hodnot uz se mam bat, ze to uvarim a kdy je to jeste v pohode...[/QUOTE]
použij program coretemp ten ti ukazuje jak teplotu přímo uvnitř cpu tak i kolik snese (Tj. max)
bombata (60)|9.5.2009 22:42
Dik. Zkusil jsem.
Tj. Max: 85 C
dordzesk (3)|16.11.2009 07:03
Mne to vypisuje tiež
a mám dosku ASUS Rampage 2 Extreme
procesor Intel Core i7-920
a chladič na procesore CoolerMaster Master V10 .
Ked som mal boxovaný chladič tak to nevypisovalo.
johny__g (6387)|16.11.2009 09:57
[quote=dordzesk;315047]Mne to vypisuje tiež
a mám dosku ASUS Rampage 2 Extreme
procesor Intel Core i7-920
a chladič na procesore CoolerMaster Master V10 .
Ked som mal boxovaný chladič tak to nevypisovalo.[/quote]

Možná má nový chladič po startu (studený CPU) tak nízké otáčky, že si deska myslí že vůbec neběží. Jestli jsou jinak teploty v pořádku a chladič se točí (a máš ho zapojený do správného konektoru!) tak to neřeš a tu kontrolu v BIOSu vypni.
dordzesk (3)|16.11.2009 12:23
Však to ale kde to vypnut?
VLAN (656)|6.12.2009 12:10
Tento problém jsem zažil s Akasou AK965, zkus sehnat program na regulaci větráků(já mám dsku ASUS a použil jsem ASUS A.I.Suite) a nastav na maximální otáčky, pak zkus PC restartovat. Mě osobně to pomohl, už to pak nepsalo a postupně jsem snížil otáčky tak, abych získal poměr mezi hlukem a účinností chlazení.
infi (2)|26.5.2012 20:35
BUMP :)

Tak naprosto stejny problem, paradoxne s uplne stejnym chladicem (AC Freezer 7)...ale v nem problem neni, na predchozi desce behal suprove...Roztaci se normalne hned po zapnuti PC, ale po najeti systemu (a chybne hlasce CPU fan ERROR) se spomali na 250-400rpm a tyto otacky drzi i pri teplote cpu kolem 56-59. Chladic je spravne zapojeny do 4pinoveho konektoru CPU fan.

Zkousel jsem pomoci speedfunu regulovat rychlost - nejde. Zkousel jsem v biosu menit profily na optimal, performance - nic, Zkousel jsem davat rpm na ignore - nic atd...

deska: http://www.czc.cz/asus-p5g41t-m-lx-intel-g41/71854/produkt

Vyresil to nekdo?

Sice ani ve hrach se nedostane nad 65st, ale nemam z toho dobry pocit...
Richmond (8084)|27.5.2012 09:24
To víš že vyřeší - máš blbě nastavenej speedfan ;) Pokud máš zapnutou regulaci tak je u senzoru (ten co reguluje CPU_FAN - zpravidla se jmenuje "PWM1") zvoleno "SmartGuard" a ty potřebuješ mít pro regulování "Software Controlled"

Upozorňuju, že Arctic má ten fan hroznej (přímo napřesdržku!) protože zabírá až skoro ke konci což je primární problém...

Nastavení Speedfanu tu stopro někde je i s obrázkama, zkus použít tlačítko Hledat nahoře v liště ;)
DrZelenka (2491)|27.5.2012 12:11
Taková blbá otázka (když to nereaguje na nastavení BIOSu). Máš to zapojený ve správným konektoru na desce? :)

Co se týče speedfanu - v default nastavení ta regulace opravdu nefunguje (a teploty, který ukazuje jsou taky až nepříjemně často mimo).
r34ktor (7477)|27.5.2012 13:51
[quote=Richmond;504658]Nastavení Speedfanu tu stopro někde je i s obrázkama[/quote]
infi (2)|18.9.2012 15:05
muj problem se vubec netykal speedfanu, ale uz jsem to vyresil a chladic konecne nebeha rychlosti 350rpm...kdyby nekdo mel podobny problem:
V biosu
CPU Speed: Ignored
Q-Fan : Disabled