reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DirectX - diskuze ohledně verzí - flame enabled

Dufinos (422)|27.4.2009 08:36
[QUOTE=Total AMD;243448]Pokud chceš koupit teď tak asi HD4850 nebo GTS250 ale nevim jak ti to utáne zdroj :notsure Ale určitě doporučuju si počkat na HD 4770 u té by si ještě asi tak 1000 kč ušetřil ;)[/QUOTE]

Otázka, na co přesně tu kartu potřebuješ a jak moc je to akutní.... Normálně bych ti doporučil jednu z těch tří možností, které už doporučeny byly... Ale... DX11 se moc blíží a i když teda (čistě teoreticky) by jej již nová 4770 měla podporovat...
Osobně bych si počkal na novou generaci grafik, které již budou mít nativní podporu tohoto API (vyjdou nejspíše na podzim) a pokud je to možné, tak toho půl roku vydržel na té stávající... Pokud vydržet nechceš, tak je ještě možnost na to překlenovací období koupit něco levnějšího z druhé ruky...
matyyy (2527)|27.4.2009 09:47
[QUOTE=Dufinos;243610]Otázka, na co přesně tu kartu potřebuješ a jak moc je to akutní.... Normálně bych ti doporučil jednu z těch tří možností, které už doporučeny byly... Ale... DX11 se moc blíží a i když teda (čistě teoreticky) by jej již nová 4770 měla podporovat...
Osobně bych si počkal na novou generaci grafik, které již budou mít nativní podporu tohoto API (vyjdou nejspíše na podzim) a pokud je to možné, tak toho půl roku vydržel na té stávající... Pokud vydržet nechceš, tak je ještě možnost na to překlenovací období koupit něco levnějšího z druhé ruky...[/QUOTE]
proč proboha čekat na dx11?
dx10 karty vyšly v lustopadu 2006 a kolik dneska je dx10 her? 10 možná 20
dx10.1 používá jen ati a kolik her je s dx10.1? 5?
kolik dx11 her bude na thru při vydání první dx11 karty?

jinak rv740 by dx11 podporovat neměla
Smeli (2302)|27.4.2009 11:58
RV740 bude mít podporu jen DX10.1.

První DX11 GPU bude RV870 (pokud nvidia nepřekvapí, ale pochybuju).

DX11 by mělo být jen evolučním krokem DX10.1, takže např. ATi si implementací DX10.1 ušetřila kousek práce. DX11 by navíc měl přidat podporu pro tesselaci (tesselator obsahují Radeony od R600) a největší změny se týkají na poli GPGPU.
cool.user (2822)|27.4.2009 12:04
[QUOTE=Dufinos;243610]Otázka, na co přesně tu kartu potřebuješ a jak moc je to akutní.... Normálně bych ti doporučil jednu z těch tří možností, které už doporučeny byly... Ale... DX11 se moc blíží a i když teda (čistě teoreticky) by jej již nová 4770 měla podporovat...
Osobně bych si počkal na novou generaci grafik, které již budou mít nativní podporu tohoto API (vyjdou nejspíše na podzim) a pokud je to možné, tak toho půl roku vydržel na té stávající... Pokud vydržet nechceš, tak je ještě možnost na to překlenovací období koupit něco levnějšího z druhé ruky...[/QUOTE]

Chlape, uz sem ti to jednou psal, ale zopakuju to:

- Vyvoj dnesnich her trva radove 3 a vice let, jen pro predstavu, vyvoj takoveho Bioshocku trval 6 let! Samozrejme se nepracovalo jen na enginu, ale na vsem mozne, ale jde o to ze behem pulroku ti proste nikdo neprekope jen tak stavajici engine na dx11 nativni

- Vyvojari a distribucni spolecnosti nejsou banda geeku. Nebudou vyvyjet nativni DX11 titul v momente kdy penetrace kompatibilniho SW a HW je pod 10% celkoveho trhu. Jde predevsim o penize.

- Vyvojari nebudou umele omezovat majoritni kus trhu jen kvuli tomu aby meli technologicke vedeni. Vyvojarum her je u zadku jestli pouzivaj dx7 nebo dx57, jde jim predevsim o to svuj produkt prodat a tomu se i prizpusobuji.

Co z toho plyne? Je blbost cekat pulrok na dx11 karty abys pak cekal dalsi rok nebo dva nez zacnou vychazet nativni dx11 hry, protoze za ty dva roky ta karta bude stejnak lowend.
Dufinos (422)|27.4.2009 16:51
[QUOTE=matyyy;243629]proč proboha čekat na dx11?
dx10 karty vyšly v lustopadu 2006 a kolik dneska je dx10 her? 10 možná 20
dx10.1 používá jen ati a kolik her je s dx10.1? 5?
kolik dx11 her bude na thru při vydání první dx11 karty?

jinak rv740 by dx11 podporovat neměla[/QUOTE]

Tady byl ale problém, že kvůli DX10 se muselo přecházet na komlet nový operační systém, který byl poměrně dlouho docela "nenáviděný"... Je jasné, že se výrobci her ani moc nesnažili, když tehdy prakticky nikdo Visty neměl. Jenže v době uvedení win 7 už tak i tak bude více než 25% PC mít Visty, na kterých DX11 taky pošlape, což (podle mého) znamená, že výrobci her přeci jenom budou mít vyšší motivaci urychlit nasazení nativní podpory DX 11 do svých her než to bylo při příchodu DX10. Navíc, jelikož koluje dogma, že Visty jsou špatné, tak hodně lidí je přeskakuje a čeká na uvedení Win 7...

[QUOTE=Smeli;243672]RV740 bude mít podporu jen DX10.1.

První DX11 GPU bude RV870 (pokud nvidia nepřekvapí, ale pochybuju).

DX11 by mělo být jen evolučním krokem DX10.1, takže např. ATi si implementací DX10.1 ušetřila kousek práce. DX11 by navíc měl přidat podporu pro tesselaci (tesselator obsahují Radeony od R600) a největší změny se týkají na poli GPGPU.[/QUOTE]

Osobně jsem vycházel ze článku na Svět hardware, kde kromě tesselace ještě zmiňují důležitější výhodu a to Compute Shader viz. https://www.svethardware.cz/directx-11-seznameni-s-budoucnosti/25748-3 kvůli kterému bude nutnost vyvinout nové GPU, jelikož ty nynější se s tím prostě nepoperou... Pokud jsem to pochopil špatně, tak to se omlouvám a chápu "postih reputace"... V opačném případě...
Total AMD (138)|27.4.2009 17:03
To Dufinos: Proč si to nenapsal do tohodle téma https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=33366 ? Kam to asi mělo patřit :)
Richmond (8084)|27.4.2009 17:08
@Dufinos: Nehci Ti brat iluze, ale treba tesselace existuje snad uz od doby RageII a ze by ji nekdo poradne zacal pouzivat se mi nezda, to same plati o LOD (postupne nahravani modelu s vyssim poctem polygonu) - rekneme ze v dobach GF2 to cenu melo, ale dneska ti hi-poly model prechrousta prakticky jakakoliv karta. Ono totiz chvili trva nez se nekdo poradne nauci pouzivat veskere funkce ktere DX nabizi takze rekneme za rok se teprv zacne poradne pouzivat DX10 (a nebo na nich zalozene enginy, ktere nejsou zrovna levne)... Kdyz se podivas na NfS a o par let starsi GranTurismo 3 nebo TestDrive Unlimited tak Ti dojde, ze lak na autech je v pripade NfS "jiny" protoze nepouziva fresnel shader (predstaveny tusim uz na 9-kove serii Radeonu s DX8, mozna DX9)
cool.user (2822)|27.4.2009 17:29
[QUOTE=Dufinos;243737]Tady byl ale problém, že kvůli DX10 se muselo přecházet na komlet nový operační systém, který byl poměrně dlouho docela "nenáviděný"... Je jasné, že se výrobci her ani moc nesnažili, když tehdy prakticky nikdo Visty neměl. [/QUOTE]

Jenze porad zapominas ze je potreba mit dx11 HW a dx11 SW. Pokud tohle nemas zaroven, tak je ti to nanic a pochybuju ze penetrace dx11 HW a SW bude nejak vyrazne rychla.


[QUOTE=Dufinos;243737]Jenže v době uvedení win 7 už tak i tak bude více než 25% PC mít Visty, na kterých DX11 taky pošlape, což (podle mého) znamená, že výrobci her přeci jenom budou mít vyšší motivaci urychlit nasazení nativní podpory DX 11 do svých her než to bylo při příchodu DX10. [/QUOTE]


Ne, to bude pro vyrobce konecne motivace zacit uvazovat nad tim vyvyjet vice dx10 nativnich titulu.

edit: 2 total amd: tohle patri sem.
Dufinos (422)|27.4.2009 20:00
[QUOTE=Richmond;243741]@Dufinos: Nehci Ti brat iluze, ale treba tesselace existuje snad uz od doby RageII a ze by ji nekdo poradne zacal pouzivat se mi nezda, to same plati o LOD (postupne nahravani modelu s vyssim poctem polygonu) - rekneme ze v dobach GF2 to cenu melo, ale dneska ti hi-poly model prechrousta prakticky jakakoliv karta. Ono totiz chvili trva nez se nekdo poradne nauci pouzivat veskere funkce ktere DX nabizi takze rekneme za rok se teprv zacne poradne pouzivat DX10 (a nebo na nich zalozene enginy, ktere nejsou zrovna levne)... Kdyz se podivas na NfS a o par let starsi GranTurismo 3 nebo TestDrive Unlimited tak Ti dojde, ze lak na autech je v pripade NfS "jiny" protoze nepouziva fresnel shader (predstaveny tusim uz na 9-kove serii Radeonu s DX8, mozna DX9)[/QUOTE]

O té tesselaci a tomu, že je "mezi námi" již delší dobu vím... Dobrý nápad, který se nedočkal dostatečného využití... Tuším, že i přímo v tom článku, na který jsem předtím hodil link o ní psali. Něco ve stylu, že byla tak revoluční, že to vlastně byla brzda jejímu celkovému rozšíření a proto se o ní dneska prakticky neví, i když všechny poslední karty ATI její podporu mají...

[QUOTE=cool.user;243753]Jenze porad zapominas ze je potreba mit dx11 HW a dx11 SW. Pokud tohle nemas zaroven, tak je ti to nanic a pochybuju ze penetrace dx11 HW a SW bude nejak vyrazne rychla. [/QUOTE]

na to samozřejmě nezapomínám... Ale beru to částečně i ze svého vlastního pohledu a přístupu... A to, že na herním počítači přeci jenom o dost častěji měníme/upgradujeme HW než operační systém. Tzn. v případě, že dostatečně velká část hráčů již např. jede na Vistách, tak koupit pro ně Grafickou kartu s podporou DX11 nebude až takový problém a překážka... Souhlasím s tím, že nájezdu herních titulů nativně podporujících DX11 se určitě nedočkáme hned po "oficiálním" zahájení prodeje Win 7, ale rozhodně to bude nesrovnatelně dříve než v případě DX10, kdy první opravdu nativně podporující hry se objevily teprve loni (přeci jenom takový Crysis 2007 se mezi tyto hry rozhodně počítat nedá). Každopádně tohle jsou podle mého zatím jenom naše spekulace, které se teprve potvrdí (popř. vyvrátí) až časem...
cool.user (2822)|27.4.2009 20:57
[QUOTE=Dufinos;243803]to samozřejmě nezapomínám... Ale beru to částečně i ze svého vlastního pohledu a přístupu... [/QUOTE]
Jenze to je chyba.

[QUOTE=Dufinos;243803]tA to, že na herním počítači přeci jenom o dost častěji měníme/upgradujeme HW než operační systém. Tzn. v případě, že dostatečně velká část hráčů již např. jede na Vistách, tak koupit pro ně Grafickou kartu s podporou DX11 nebude až takový problém a překážka...[/QUOTE]
Jenze trh si nekupuje HW jen proto aby vyvojarum udelal radost. Podle steamu ma stale tretina hracu DX9 HW. Tretina hracu po dvou a pul letech od doby co jsou na trhu DX10 GPU... A to se bavime spise o HC hracich. Sam si z toho udelej obrazek jak castej je upgradovaci cyklus lidi. Mimochodem, v zapadnich statech lide jednotlive komponenty upgraduji spise minimalne.


[QUOTE=Dufinos;243803]ale rozhodně to bude nesrovnatelně dříve než v případě DX10,[/QUOTE]
Bude to reflektovat situaci na trhu. Pokud win7 budou prijate pozitivne (a o tom mam sve pochybnosti,), tak se da ocekavat ze r
Smeli (2302)|27.4.2009 21:06
@Dufinos - klikni na ten odkaz ohledně compute shaderu a první slide, co tam je a podívej se, co sem napsal. Navíc se nejedná o úplně nové GPU, ale o jakési zvýšení flexibility (výhoda pro Larrebee).
Draken (1578)|27.4.2009 21:29
hmo já to vidim takhle kdo za půl roku bude zrovna kupovat novou grafiku tak si myslim že sáhne rovnou po kartě s DX11 no a ti co jsou nyní "na čekané" ať si rozmyslí jestli čekat a koupit DX11 kartu s kterou se budou moct v dalších 12 měsících koukat leda tak na nějaký DX11 bench (3Dmark apod.) nebo si koupí DX10.1 kartu a raději si ten rok a čtvrt počkají na DX11 hry a rovnou vymění kartu (v té dobe navíc 2x tak rychlou)

.....nevím jak vám ale mě grafika většinou vystačí na rok a pak ji měním (samozřejmě mainstrem páč nekradu X1600-X1900GT-HD2900 Pro-výprodejová 3870 X2-a nyní HD4870 1GB)....
Richmond (8084)|27.4.2009 21:41
Ono to s tema 7kama bude podle me stejny jako s Vistama - kdyz uz bude nekdo kupovat novy pc s win7 tak bude ochoten kapku pritlacit na DX11 kartu aby mel lepsi pocit z toho, ze ma nejnovejsi techno ale ze by kvuli DX11 nekdo prechazel s hi-end/mainstream grafiky to tezko.
Jinak Crysis vyuziva vic technologii nez treba Warhead - mozna ze vyvojari pochopili, ze nikdo nebude kupovat novou kartu za 10k aby si zahrali na plny detaily - to radsi sahnou po jine hre a tim padem odevzdaji penizky konkurenci a nebo si pockaji az budou mit lepsi hw a koupi hru za pakatel. Ono se totiz najde mnohonasobne vic (pod)prumernych pc nez tech hernich :idea
Dufinos (422)|28.4.2009 08:29
[QUOTE=cool.user;243824]Jenze to je chyba.
[/QUOTE]

Trochu jsem nepochopil, co přesně je ta chyba, co jsi měl na mysli...

[QUOTE=Draken;243837]
.....nevím jak vám ale mě grafika většinou vystačí na rok a pak ji měním (samozřejmě mainstrem páč nekradu X1600-X1900GT-HD2900 Pro-výprodejová 3870 X2-a nyní HD4870 1GB)....[/QUOTE]

Já jsem na tom podobně, taky grafickou kartu měním po cca. roce až roce a půl za mainstreamový kousek. Částečně i kvůli tomu, že ta původní se po takové době dá ještě docela dobře prodat a navíc mám pořád dostatečně výkonný grafický výkon...

[QUOTE=Richmond;243844]Ono to s tema 7kama bude podle me stejny jako s Vistama - kdyz uz bude nekdo kupovat novy pc s win7 tak bude ochoten kapku pritlacit na DX11 kartu aby mel lepsi pocit z toho, ze ma nejnovejsi techno ale ze by kvuli DX11 nekdo prechazel s hi-end/mainstream grafiky to tezko.
Jinak Crysis vyuziva vic technologii nez treba Warhead - mozna ze vyvojari pochopili, ze nikdo nebude kupovat novou kartu za 10k aby si zahrali na plny detaily - to radsi sahnou po jine hre a tim padem odevzdaji penizky konkurenci a nebo si pockaji az budou mit lepsi hw a koupi hru za pakatel. Ono se totiz najde mnohonasobne vic (pod)prumernych pc nez tech hernich :idea[/QUOTE]

Tady jsem měl na mysli ten krásný článek, kdy autor zkoušel rozdíl v crysis u DX9 a DX10... Softwarově odemkl "maximální detaily" i pro DX9 (hra je měla zablokovány a šly nastavit jen u DX10)... No a nakonec zde zjistil, že vlastně nativní podpora DX10 tam není veškerá žádná, jelikož rozdíl v obraze byl nulový, akorát při hraní na DX10 bylo o dost nižší FPS...
cool.user (2822)|28.4.2009 08:47
[QUOTE=Dufinos;243987]Trochu jsem nepochopil, co přesně je ta chyba, co jsi měl na mysli...[/QUOTE]
Posuzovat trh na zaklade svych preferenci.
pas!k (3765)|28.4.2009 08:51
No me teda nalepka DX 1xx na tech krabicich prijde uplne stejna jako kdyz na bombonech bude znacka ze tim ze sem si je koupil sem pomohl nakrmit slona v zoo .. Nic nez reklamni tahacka penez s naprosto 0 prinosem pro uzivatele .. Cekat na dx 11 Imho blbost..
r34ktor (7477)|28.4.2009 09:05
Celkem zbytečná diskuse. Každému, alespoň trochu obeznámenému s principy trhu, musí být jasné, že se tvůrci/distributoři nebudou dobrovolně připravovat o zisky. O ty jde především.

Navíc DX11 karta toho mnoho neřeší, protože důležitá je kombinace OS/HW. Jako určité vodítko lze brát statistiku Steamu, ze které např. vyplývá, že na DX10 je aktuálně připravena cca 1/4 jeho uživatelů. Navíc jsou tito kupci pouze potenciální, takže vydání DX10 only her by byla sebevražda. A s DX11 tomu pár let po vydání nebude jinak.
Dufinos (422)|28.4.2009 09:24
[QUOTE=r34ktor;244012]Celkem zbytečná diskuse. Každému, alespoň trochu obeznámenému s principy trhu, musí být jasné, že se tvůrci/distributoři nebudou dobrovolně připravovat o zisky. O ty jde především.

Navíc DX11 karta toho mnoho neřeší, protože důležitá je kombinace OS/HW. Jako určité vodítko lze brát statistiku Steamu, ze které např. vyplývá, že na DX10 je aktuálně připravena cca 1/4 jeho uživatelů. Navíc jsou tito kupci pouze potenciální, takže vydání DX10 only her by byla sebevražda. A s DX11 tomu pár let po vydání nebude jinak.[/QUOTE]

To je sice na jednu stranu pravda... Také jsem četl, že v dnešní době vlastní Visty cca. 25% lidí vlastnící PC... Ale takhle do slova se to brát nedá... Jelikož určitě ze 100% PC nejsou všechny určeny na hry... A na druhou stranu je otázka, kolik z těch 25% jsou "hráči" a jaký je vlastně v dnešní době poměr mezi DX9 a DX10 u "herních strojů". A dám ruku do ohně za to, že z těch 100% budou "herní PC" mít docela zanedbatelný podíl. Např. mezi 10 - 20% (ta procenta jsou samozřejmě čistě jenom můj tip a ne nějaké podložené číslo)...

Nechci tady samozřejmě pořád dokola plácat to samé, jelikož mě tato diskuze docela přesvědčila, že můj pohled na DX11 zřejmě nebude zrovna "Nostradámovský" :D :D Ale podle mého "herní PC" schopné nyní jet na DX10 jsou už poměrně často osazeny DX10 operačním systémem...
cool.user (2822)|28.4.2009 09:38
[QUOTE=Dufinos;244019]To je sice na jednu stranu pravda... Také jsem četl, že v dnešní době vlastní Visty cca. 25% lidí vlastnící PC... Ale takhle do slova se to brát nedá... Jelikož určitě ze 100% PC nejsou všechny určeny na hry... [/QUOTE]
Takhle se to da brat, protoze steam statistiky jsou statistiky hracu.

jestli to chces jeste jinak, tak:

36% hracu pouziva visty.
Ale pouze 28% hracu ma vistu a zaroven dx10 HW.
To znamena ze ctvrtina hracu pouziva vistu bez dx10 HW.

[QUOTE=Dufinos;244019]Ale podle mého "herní PC" schopné nyní jet na DX10 jsou už poměrně často osazeny DX10 operačním systémem...[/QUOTE]

V jednom ze dvou pripadu.
Dufinos (422)|28.4.2009 10:14
[QUOTE=r34ktor;244012]
Vyplývá, že na DX10 je aktuálně připravena cca 1/4 jeho uživatelů. Navíc jsou tito kupci pouze potenciální, takže vydání DX10 only her by byla sebevražda. A s DX11 tomu pár let po vydání nebude jinak.[/QUOTE]

[QUOTE=cool.user;244028]Takhle se to da brat, protoze steam statistiky jsou statistiky hracu.

jestli to chces jeste jinak, tak:

36% hracu pouziva visty.
Ale pouze 28% hracu ma vistu a zaroven dx10 HW.
To znamena ze ctvrtina hracu pouziva vistu bez dx10 HW.

V jednom ze dvou pripadu.[/QUOTE]

Jj... uznávám... Jsem se zmýlil... Jelikož jsem vycházel z jiného ukazatele, kde (tuším, že to bylo v únoru nebo březnu) psali, že Visty pokořily 25%ní hranici v operačních systémech... No a myslel jsem, že právě o tom r34ktor psal... Až teprve teď jsem se podíval na link, který ukazuje čísla u "herních systémů", kdy Visty má více lidí, i když tedy samotná kombinace SV/HW DX10 vychází prakticky stejně... Omlouvám se...
husky14 (4214)|28.4.2009 11:57
[QUOTE=cool.user;244028]Ale pouze 28% hracu ma vistu a zaroven dx10 HW....[/QUOTE].... a to všechno v době, kdy od vydání prvních DX10 VGA uplynulo 2,5 roku (8800 GTX) resp. 2 roky (2900 XT) :rolleyes:

Tím chci říct, že s debatou o reálným využití DX11 můžete počkat tak do konce roku 2011 ;)
Dufinos (422)|28.4.2009 12:36
[QUOTE=husky14;244071].... a to všechno v době, kdy od vydání prvních DX10 VGA uplynulo 2,5 roku (8800 GTX) resp. 2 roky (2900 XT) :rolleyes:

Tím chci říct, že s debatou o reálným využití DX11 můžete počkat tak do konce roku 2011 ;)[/QUOTE]

Tak tady doufám, že podobná debata bude o dost dříve... To co jsem se dočetl v tom článku (na který jsem dával link), mě na nový DX11 tak "namlsalo" že se jeho výhod a "nativního využití" v hrách nemůžu dočkat :D Částečně i kvůli tomu jsem čekal na přechod na nový systém (stále jedu na XP)... Mno nic, alespoň budu mít dostatek času si počkat na to, až bude mít Win Seven vychytány ty největší mouchy a bude se jednat o spolehlivý systém...
pas!k (3765)|28.4.2009 12:38
vzhledem k tomu jak rychle starnou komponenty myslim ze do realneho vyuziti dx11 stihnes minimalne 1x vymenit stroj
Dufinos (422)|28.4.2009 13:00
[QUOTE=pas!k;244083]vzhledem k tomu jak rychle starnou komponenty myslim ze do realneho vyuziti dx11 stihnes minimalne 1x vymenit stroj[/QUOTE]

Mno, s upgradem grafiky jsem počítal ke konci letošního roku/začátku příštího... Prostě čekám na novou generaci (otázka jestli to bude zase ATI nebo nyní nVidia)... Každopádně růst náročnosti her v poslední době docela stagnovala (tím si rozhodně nestěžuju). Snad s výjimkou GTA4 (a tady je otázka, jestli to není jen špatnou optimalizací) jsou na tom hry prakticky dva roky, co se týče náročnosti velmi podobně a od dob Crysis snad ani nic náročnějšího na HW nepřišlo... Takže jestli to bude pokračovat takhle i nadále, tak bych se mohl dočkat DX11 na příští grafické kartě...
pas!k (3765)|28.4.2009 13:02
Ono taky realne vyuziti dx11 bude rozhodne dyl jak za 2 roky:)
cool.user (2822)|28.4.2009 13:05
[QUOTE=Dufinos;244089]Mno, s upgradem grafiky jsem počítal ke konci letošního roku/začátku příštího... Prostě čekám na novou generaci (otázka jestli to bude zase ATI nebo nyní nVidia)... Každopádně růst náročnosti her v poslední době docela stagnovala (tím si rozhodně nestěžuju). Snad s výjimkou GTA4 (a tady je otázka, jestli to není jen špatnou optimalizací) jsou na tom hry prakticky dva roky, co se týče náročnosti velmi podobně a od dob Crysis snad ani nic náročnějšího na HW nepřišlo... Takže jestli to bude pokračovat takhle i nadále, tak bych se mohl dočkat DX11 na příští grafické kartě...[/QUOTE]

To ze crysis predbehlo dobu neznamena ze narocnost her stagnuje.

A opet tady jde predevsim o trh. Kdyby 99% trhu melo 6600gt v dnesni dobe, budou vychazet hry ktere 66gt utahne... Vyvojari se vzdy snazi o to, aby jejich hra nabizela dobry vzhled a zaroven jela vetsine trhu...
Dufinos (422)|28.4.2009 14:10
[QUOTE=cool.user;244091]To ze crysis predbehlo dobu neznamena ze narocnost her stagnuje.

A opet tady jde predevsim o trh. Kdyby 99% trhu melo 6600gt v dnesni dobe, budou vychazet hry ktere 66gt utahne... Vyvojari se vzdy snazi o to, aby jejich hra nabizela dobry vzhled a zaroven jela vetsine trhu...[/QUOTE]

Tak samotné Crysis bylo docela dobře optimalizováno a zahrnovalo většinu tehdejších sestav.... Já jsem si zahrál na svojí HD2600PRO při 1440x900 na nastavení detailů na střed... Přitom na plné detaily a rozlišení si tehdy nemohl prakticky nikdo zahrát... Podle mého to byl částečně i dobrý tah proto, aby si lidi kupovali lepší sestavy... Oni si jdou podle mého vývojáři her a výrobci HW částečně na ruku (nepočítám to, že na začátku uvidíš logo nVidie nebo C2D)... "vy nám přispějete na náklady spojené s vývojem hry (dáte nám nové CPUčka, grafárny apod.) a my za to naoptimalizujeme hry tak, aby si museli lidi častěji kupovat nový HW"... :D :D ;)
cool.user (2822)|28.4.2009 14:44
[QUOTE=Dufinos;244114]Tak samotné Crysis bylo docela dobře optimalizováno a zahrnovalo většinu tehdejších sestav.... Já jsem si zahrál na svojí HD2600PRO při 1440x900 na nastavení detailů na střed... [/QUOTE] Otazka co povazujes za hratelne...

[QUOTE=Dufinos;244114]Podle mého to byl částečně i dobrý tah proto, aby si lidi kupovali lepší sestavy... Oni si jdou podle mého vývojáři her a výrobci HW částečně na ruku "vy nám přispějete na náklady spojené s vývojem hry (dáte nám nové CPUčka, grafárny apod.) a my za to naoptimalizujeme hry tak, aby si museli lidi častěji kupovat nový HW"... :D :D ;)[/QUOTE]
Ach dufinosi... :rolleyes:

Uvazoval jsi vubec kolik her rocne vznika a v jakem objemu se prodavaj? Nvidia (jakozto ten vydelecnejsi z dvojice grafickych gigantu) si muze dovolit spoludodovat maximalne par her rocne a tech par her rocne rozhodne bude tezko tlacit nejak masivne trh k upgradu.

A crysisem bych se neohanel. Crysis byl financni pruser ktery nejakym zazrakem pry vydelal.
Dufinos (422)|28.4.2009 16:09
[QUOTE=cool.user;244130]Otazka co povazujes za hratelne...


Ach dufinosi... :rolleyes:

Uvazoval jsi vubec kolik her rocne vznika a v jakem objemu se prodavaj? Nvidia (jakozto ten vydelecnejsi z dvojice grafickych gigantu) si muze dovolit spoludodovat maximalne par her rocne a tech par her rocne rozhodne bude tezko tlacit nejak masivne trh k upgradu.

A crysisem bych se neohanel. Crysis byl financni pruser ktery nejakym zazrakem pry vydelal.[/QUOTE]

no, jelikož, co se týče "grafického výkonu" jsem měl kartu možná z vyššího lowendu v té době, za mainstream se rozhodně považovat nedala a na 19" LCD jsem si Crysis zahrál kvalitně (tehdy ta karta stála lehce přes 2000Kč), tak tohle jsem rozhodně za hratelné považoval... Jasně, že někdo za hratelné bere min. nastavení - vše na max. + min. rozlišení 2560x1600 a u toho min. 50FPS, ale ruku na srdce. Dobře se dá zahrát i na daleko skromnějším nastavení...

... Vím (ne teda přesně, ale dokážu si představit), kolik her ročně vzniká. No a logo nVidie popř. ATI se objevuje u docela velké části her, které mají na starosti známé společnosti... Hraji tedy hlavně FPS, popř. akční 3rdPS a snad ještě nebyla hra, kde jedna z těchto společností nefigurovala... No a s tím tlakem jsem myslel to, že vývojáři jsou právě nižším HW vybavením hráčů docela limitováni... Několikrát to bylo i psáno, že blablabla hra vyjde až za tři roky, jelikož na současném HW je nehratelná atd... Popř. krásný článek (sice zabíhám ke konzolím) byl, když vyvíjeli Gears of War 2 ve spojitosti s údajně "nevyčerpatelnými možnostmi nextgen konzolí"... Sami vydavatelé - Microsoft, tehdy uznali, že museli nejen engine, ale celou hru docela ořezat, jelikož se dostali za hranice možností Xboxu360...

Crysisem se na jednu stranu ohánět můžu, jelikož to byla po všech čertech dobrá a revoluční hra... To, že nevydělávala tolik, co mohla bylo zřejmě způsobeno dogmatem ohledně jeho náročnosti. Přeci jenom v době vydání to byla snad jediná hra, u které jsem se se svým tehdejším HW musel dost uskromňovat v nárocích... Tuším, že nad tímto se "spekulovalo" na gameparku...
Richmond (8084)|28.4.2009 16:18
Gears of War bezi na Unreal Enginu (DX9) a ten je optimalozovan hodne slusne, u dvojky byl tusim pouzit akorat ambient occlusion (a to kdovi jestli vubec, AO se da velmi jednoduse nahradit predrenderovanyma texturama) takze nevidim problem s XBOXem...

edit: Jestli je Crysis revolucni, tak co je potom Doom 3?
jrx (1880)|28.4.2009 16:25
Zdravím, také se zapojím do diskuze se svým skromným názorem.

Myslím, že celá ta věc okolo vydávání nových verzí directX se moc nafukuje. Vždy, když se ohlásí nová verze, se najde někdo, kdo začne prohlašovat slova o spáse, hezčí grafice a kdoví co všechno. Na to se najdou další lidé, kteří mu začnou vysvětlovat, že jeho názor je úplná blbost a dále se potom "vyvinou" další, kteří již prohlašují nové verze directX rozhraní za blbost, kravinu, zbytečnost... Já si ovšem myslím že vydávání nových verzí není o tom, spasit například herní scénu příchodem něčeho revolučního, ale jde prostě jen o nějakou optimalizaci a vylepšení. Nejde jen o porovnávání "kde je hezčí strom a voda". Časem přichází výkonnější HW, vytváří se nové technologie a tím se také upravují nově vycházející verze dx. V každé verzi se prostě o nějaký ten krůček popojde dopředu, ať už větší či měnší. Toť můj názor. Není ovšem přímou reakcí či narážkou na jakékoli předchozí příspěvky :)
Richmond (8084)|28.4.2009 16:33
[QUOTE=Jiri@tncm;244165]ZNejde jen o porovnávání "kde je hezčí strom a voda".[/QUOTE]
O tom to prave do znacne miry je - ale nelze rict, ze strom v DX10 bude osklivejsi nez v DX11 - to je na grafikovi aby udelal strom a DX mu ho pomuzou vykreslit popr. pomuzou vykreslit rychleji pomoci nektere featury ktera bude treba v DX11 rychlejsi nez v DX10. Takze sumasumarum - tomu kdo neumi poradne udelat grafiku nepomuze ani svecena voda (natoz pak DirectX) :D
jrx (1880)|28.4.2009 16:36
No já to myslel spíš tak, že nejde o to říct "tenhle dx je na h*vno, v tomhle ten strom má lepší textury a třepe se do větru", ale o to, aby ten strom šel lépe, rychleji a nakonec i realističtěji vytvořit. Dejme tomu
cool.user (2822)|28.4.2009 16:46
[QUOTE=Dufinos;244158]... Vím (ne teda přesně, ale dokážu si představit), kolik her ročně vzniká. No a logo nVidie popř. ATI se objevuje u docela velké části her, které mají na starosti známé společnosti... [/QUOTE]
Jenze tady jde o to, ze zadny z vydavatelu ti nebude riskovat ze hra dostane v recenzich nalepku "HW killer" a tim se odepisou totalne prodeje, coz nema negativni vliv jen na financni zisky ze hry, ale poskozuje se tim i vlastni IP, renome vydavatele a vyvojare.

Pro vydavatele a vyvojare je dulezitejsi aby se hra dobre prodavala a byla verejnosti dobre prijata a tomu je vse podrizeno. Graficke spolecnosti by musely zaplatit doopravdy obrovskou kupu penez aby nekdo sel stylem crysis...

[QUOTE=Dufinos;244158]Crysisem se na jednu stranu ohánět můžu, jelikož to byla po všech čertech dobrá a revoluční hra... To, že nevydělávala tolik, co mohla bylo zřejmě způsobeno dogmatem ohledně jeho náročnosti. Přeci jenom v době vydání to byla snad jediná hra, u které jsem se se svým tehdejším HW musel dost uskromňovat v nárocích... Tuším, že nad tímto se "spekulovalo" na gameparku...[/QUOTE]

Crysis a revoluce? V cem proboha?
Richmond (8084)|28.4.2009 16:50
Ono vesmes plati, ze DX10 umi lepe a kvalitneji pracovat se stinama (ostrost/presnost) a post-processing efekty (vyblurovane okraje u koure/snehu, depth of field apod.)...

edit: souhlas s coolem ;)
Dufinos (422)|28.4.2009 16:54
[QUOTE=Richmond;244162]Gears of War bezi na Unreal Enginu (DX9) a ten je optimalozovan hodne slusne, u dvojky byl tusim pouzit akorat ambient occlusion (a to kdovi jestli vubec, AO se da velmi jednoduse nahradit predrenderovanyma texturama) takze nevidim problem s XBOXem...

edit: Jestli je Crysis revolucni, tak co je potom Doom 3?[/QUOTE]


Četl jsem to v souvislosti s prvními ingame videy, kde se ptali, proč hra, u které slibovali revoluční detaily, grafiku apod. nevypadá zase o tolik lépe, než první díl, který běžžel na Unreal Enginu (tzn. sice velmi povedeném, přesto již zastaralém)... Nevím tedy, jestli tohle zdůvodnění (ořezávání finální verze kvůli možnostem Xboxu) bylo omluvou nebo výmluvou... To se zřejmě nedozvíme...
jrx (1880)|28.4.2009 16:56
[QUOTE=cool.user;244173]Crysis a revoluce? V cem proboha?[/QUOTE]

Souhlasím, evoluce možná. Jen další hra v pořadí, která ve své době uchvátila svět svou nadčasovou grafikou. Například jako pár let předtím Doom 3. O použití různých grafických vylepšení a metod nelze mluvit jako o revoluci. Ono ty technologie existovaly, ale nikdo si je nedovolil dát tehdy do jednoho titulu. Někde bylo to, někde tamto, Crysis to slepil dohromady a předvedl sice krvavě náročnou, ale zato technicky pokročilou hru.
Richmond (8084)|28.4.2009 17:03
[QUOTE=Dufinos;244179]...[/QUOTE]
Unreal Engine (a potazmo GoW) je EXTREME dobre optimalizovany engine a XBOXu nedela zadnej problem - nevim, kde si co cetl :mistake

[QUOTE=Jiri@tncm;244181]Souhlasím, evoluce možná. Jen další hra v pořadí, která ve své době uchvátila svět svou nadčasovou grafikou. Například jako pár let předtím Doom 3.[/QUOTE]
Jde o to, ze Doom3 bezel na tehdy prumernem hw rekneme skvele v porovnani s Crysis a k tomu vsemu nepotreboval DirectX ale stacilo mu OpenGL ktere je daleko starsi nez DirectX. Doom3 (nebo treba Prey apod.) je s Crysisem neporovnatelne - pani z ID odvedli naprosto bezkonkurencni praci (at uz programatorskou nebo grafickou) coz se o Crysis neda rict...
jrx (1880)|28.4.2009 17:09
Informace o doom 3 z mé hlavy jsou založeny pouze na tom co jsem slyšel tehdy. V dobách D3 jsem se ještě počítačům a hraní moc nevěnoval, jen jsem to párkrat viděl a slyšel jak je to super pecka a má to "boží grafiku". Pokud to bylo jak říkáš tak se omlouvám za zavádějící informace :) O Crysis se samozdřejmě nedá říct, že se jedná o bezkonkurenčí práci, to se stává málo kdy, ale o kvalitní určitě.
Dufinos (422)|28.4.2009 19:37
[QUOTE=Richmond;244182]Unreal Engine (a potazmo GoW) je EXTREME dobre optimalizovany engine a XBOXu nedela zadnej problem - nevim, kde si co cetl :mistake
[/QUOTE]

Kdbych věděl přesně, kde jsem to četl, tak sem hodím link... A na Unreal Engine jsem nenapsal jediné špatné slovo... Jenom jsem psal, že jsem četl vyjádření... blablabla... Nechci tady psát dokola to samé...
Richmond (8084)|28.4.2009 20:00
[QUOTE=Dufinos;244230]Kdbych věděl přesně, kde jsem to četl, tak sem hodím link... A na Unreal Engine jsem nenapsal jediné špatné slovo... Jenom jsem psal, že jsem četl vyjádření... blablabla... Nechci tady psát dokola to samé...[/QUOTE]

Prvni videa z oznameni GoW2 resp. demonstrace poupraveneho enginu (20.2.2008) - http://games.tiscali.cz/news/news.asp?id=26207&r=se

Ingame video (10.5.2008) - http://games.tiscali.cz/news/news.asp?id=27445&r=se
Nechci stourat, ale tech panacku tam beha pomerne dost, i pres to ze je to na xbox :D

edit: Proc myslis ze to jeste nevyslo na PC? Ze by platila rovnice o zisku? :rolleyes: