reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zvuk 5+1 na SPDIF zařízení

AlbiDC (81)|29.4.2009 13:37
Dobrý den,

koupil jsem si optický kabel k recieveru Yamaha V-640. Mám zvukové soubory z ilegalne.cz tj. wma. Doteď jsem měl reciever připojený přes jacky a cinche a 5+1 mi normálně hrálo. Po zapojení optického kabelu a výstupu přes SPDIF nemohu na recieveru docílit, aby mi hrálo všech 6 repro. Hraje mi jen Levý a pravý main, Centr a Subwoofer. Reary jsou němé. Nevím si s tím rady, najde se tu někdo kdo by mi dokázal poradit prosím?
Maxtor (321)|29.4.2009 16:47
Reciever by mel mit dekoder, a mel by mit co dekodovat.. prvni se podivej, co vubec prehravas.. ilegalne.cz nabizi hudbu v 5.1 formatu..?
jan kopol (2)|29.4.2009 18:28
Tvuj přístroj je v pořádku,jen nemá dekoder 5.1.Zdroj: http://www.yamaha-hifi.com/index.php ;)
AlbiDC (81)|29.4.2009 18:38
Předem děkuji za obě odpovědi.

To WMA, které mám stažené z ilegalne.cz zcela určitě není nativní 5.1 audio formát, ale když jsem měl reciever připojený přes analogové kabely, tak mi normálně 5+1 na interní zvukovce (SoundMax) fungoval, nejspíš to nějak dopočítával, resp. už zvukovka mu to posílala na jednotlivé vstupy přepočítané. Tohle mi ale přestalo fungovat při připojení přes tu optiku. V ovladačích jsem nastavení počtu reprobeden nenašel, u SPDIF mám šedé a neaktivní tlačítko pro toto nastavení. U klasického audio zařízení to ale nastavovat můžu, a také jsem to měl na 5+1. Dá se s tím prosím něco udělat, nebo ta karta přes optiku neumí posílat "předělaný" signál?
StD (1963)|30.4.2009 07:43
[QUOTE=AlbiDC;244564]Předem děkuji za obě odpovědi.

To WMA, které mám stažené z ilegalne.cz zcela určitě není nativní 5.1 audio formát, ale když jsem měl reciever připojený přes analogové kabely, tak mi normálně 5+1 na interní zvukovce (SoundMax) fungoval, nejspíš to nějak dopočítával, resp. už zvukovka mu to posílala na jednotlivé vstupy přepočítané. Tohle mi ale přestalo fungovat při připojení přes tu optiku. V ovladačích jsem nastavení počtu reprobeden nenašel, u SPDIF mám šedé a neaktivní tlačítko pro toto nastavení. U klasického audio zařízení to ale nastavovat můžu, a také jsem to měl na 5+1. Dá se s tím prosím něco udělat, nebo ta karta přes optiku neumí posílat "předělaný" signál?[/QUOTE]

Vysvětlení: Když to pouštíš přes analog na 5.1, provádí ZK konverzi sterea na 5.1 (emulace DolbyProLogic), když to jde ven přes S/PDIF rozhraní, jde to ven digitálně "jak je" (As IS, tj. stereo). Tam s tím nic nevykouzlíš. To bys musel řešit až přes DolbyProLogic mix na tom receiveru, pokud ho má. Vyzkoušej si to schválně pro srovnání s nějakým DVDčkem, které má skutečnou 5.1 audio stopu a uvidíš. Ovšem obávám se, že ti z toho S/PDIF nic jiného než 2.0 ven nepoleze, neb ho má většina ZK obvykle blokovaný na Stereo (z licenčních důvodů Dolby, nikoli technických). Neblokované bývají jen dražší kousky a to u integrované ZK zřejmě rozhodně není tvůj případ. Stačí?
dargy (8)|30.4.2009 09:29
takze ak pouzijes spdif vystup tak zvukovka posiela neupraveny signal v digitalnej podobe do receivera a ten si ho moze nasledne upravit.
cize ak ma tvoj receiver ma dsp program ktory dovoluje zo sterea hrat na vsetkych 6 kanaloch (6 ch stereo), co urcite ta yamaha dokaze, tak docielis efekt ktory vyrobila zvukova karta. v pripade 5.1 pri filmoch sa nemusis obavat a pojde ti to automaticky len musis v prehravaci dat volbu spdif out. potom by sam receiver mal prepnut na dolby digital alebo dts.
a v pripade hier budes musiet pouzit multi channel input tak ako si to mal zapojene predtym, kedze intgrovane zvukove karty nepodpuruju dolby digital live a funkcie tomu podobne.
StD (1963)|30.4.2009 09:44
@dargy: Jinými slovy píšeš totéž co já, nicméně on se pokouší o přehrávání WMA a s tím si asi strejda Dolby v té Yamaze moc neporadí...
dargy (8)|30.4.2009 09:47
[QUOTE=jan kopol;244558]Tvuj přístroj je v pořádku,jen nemá dekoder 5.1.Zdroj: http://www.yamaha-hifi.com/index.php ;)[/QUOTE]

http://www.yamaha.com/yec/products/productdetail.html?CNTID=200249&CTID=5000300
ale ma a je to super receiver:cool:
dargy (8)|30.4.2009 09:52
[QUOTE=StD;244802]@dargy: Jinými slovy píšeš totéž co já, nicméně on se pokouší o přehrávání WMA a s tím si asi strejda Dolby v té Yamaze moc neporadí...[/QUOTE]

samozrejme ze pokial wma subor nema stream dolby digital tak to pojde len v stereu (pcm), ale ako som spominal jeho yamaha by mala vediet rozozvucit vsetky kanaly aj v stereu. dokonca to je aj na stranke yamahy ze to dokaze. vid linka v poste vyssie. :)
StD (1963)|30.4.2009 09:57
[QUOTE=dargy;244805]samozrejme ze pokial wma subor nema stream dolby digital tak to pojde len v stereu (pcm), ale ako som spominal jeho yamaha by mala vediet rozozvucit vsetky kanaly aj v stereu. dokonca to je aj na stranke yamahy ze to dokaze. vid linka v poste vyssie. :)[/QUOTE]

Aale jo, já se o tu Yamahu "nebojím" a nepřu, spíš vidím ty možné problemy na straně ZK.
dargy (8)|30.4.2009 10:04
[QUOTE=StD;244807]Aale jo, já se o tu Yamahu "nebojím" a nepřu, spíš vidím ty možné problemy na straně ZK.[/QUOTE]
nemyslim lebo ak na integrovanej zk zvolis funkciu spdif out tak s kartou neurobis uz ziadne korkcie co sa tyka zvuku. cize som chcel povedat to ze mu ten "soudmax" proste nepojde lebo zk to nevie zakomponavat do tohto vystupu(spdif). ale s tym dsp programom na yamahe dosiahne rovnaky ak nie lepsi vysledok prehravania sterea v 5.1
cize chyba nieje ani v zk ani receivery ale zrejme v uzivatelovi :)
dufam ze sa nenahneva na mna :)
StD (1963)|30.4.2009 10:12
No to si musí ověřit především tazatel, co mu z toho S/PDIF pustí ven ZK - já mám poslední zkušenost takovou, třeba s PCI zvukovkou Terratec Aureon Sky (má S/PDIF In i Out) a ta měla Dolby/Lock na 2.0 (uvedeno přímo v manuálu), takže jsem s ní nemohl přehrávat DD/DTS 5.1, přes S/PDIF jen jako downmix na 2.0 nebo analog. Proto jsem ji raději poslal rychle zase do světa...

BTW: Totéž platilo o S/PDIF In - když jsem dovnitř pustil z DVB-S settopboxu 5.1 AC3 (z ARD), tak to také bralo jen AC3 2.0.
dargy (8)|30.4.2009 10:28
no ja som preletel manual tvojej zvukovky a nezda sa mi ze by neslo pres digital out pustit stream dolby digital alebo dts. (zaujalo ma to iba preto lebo mal som kopu zvukoviek ale vsetky vedeli aspon poslat dd a dts cez digitalny vystup, ked ho uz nedokazali dekodovat.)
no ale hadat sa velmi nechcem.
aj tak by som pockal na vyjadrenie AlbiDC-eho aku ma zvukovku.
StD (1963)|30.4.2009 11:08
@dargy: Ono se to dalo obejít přes wave-playback a nastavením parametru dat na "Non-Audio", ale to už je tady OT.
Viz citace z manuálu (nastavení)

”S/PDIF active” must be enabled and “Wave Playback” must be selected as the source for the digital output. The “Non-Audio” flag may be required depending on the audio component used to process the AC-3 or DTS signal.
dargy (8)|30.4.2009 13:23
@StD tak to je dobre ze si ju poslal na onen svet :)
AlbiDC (81)|30.4.2009 15:21
Zdravím,
takovou podrobnou diskuzi a spoustu rad jsem vůbec nečekal, děkuji všem za postřehy.
Pokud jsem to správně pochopil, není ještě nic ztraceno a budu muset přijít na to jak Yamaze naordinovat vlastní simulaci 5+1? Podívám se do manuálu, snad to tam objevím. O výsledku snažení dám vědět. Zatím přeji pěkné odpoledne a ještě jednou děkuji.
petr.stony (138)|1.5.2009 18:19
Zdravim,mel jsem ten samy problem,zakl. deska musi podporovat dts,zvukovka to same,jinak jde zvuk jen ve stereu
AlbiDC (81)|11.5.2009 12:02
Zdravím po delší době,

reciever opravdu umí přemodulovat signál 2.0 na 6+1 svým dekodérem, takže už mi hrají všechny reprobedny.

Děkuji všem za příspěvky a rady.