reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Digitální distribuce PC her

husky14 (4214)|1.5.2009 09:22
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Digitální distribuce PC her

V současnosti distributory stále více prosazovaná a využívaná technologie prodeje počítačových her v čele s projektem Steam. Co myslíte, je tohle budoucnost? Zmizí z trhu krabicové verze her? A co trh s použitými hrami? Budeme nuceni kupovat hry, kterých se po jejich dohrání už nezbavíme? Ať už je Váš názor jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
cool.user (2822)|1.5.2009 09:31
[QUOTE=husky14;245085]V současnosti distributory stále více prosazovaná a využívaná technologie prodeje počítačových her v čele s projektem Steam. Co myslíte, je tohle budoucnost? Zmizí z trhu krabicové verze her? [/QUOTE]

V soucasne situaci, kdy vetsina steam her je stejne draha nebo vyrazne drazsich na steamu, nez v krabicove verzi se toho nebojim. Navic to co steam provadi evprospkym hracum, to je doopravdy ostuda.
Richmond (8084)|1.5.2009 09:39
Souhlas - na vlastni kuzi (penezenku) jsem si vyzkousel jak funguje Warhammer 2 pres Steam a je to ostuda! Zustanu u krabicovek, popr. jeste budu zapirat z jake zeme jsem :D
mstejska (2912)|1.5.2009 10:15
Radeji mam krabici a v ni DVD. Kdyz chce hra jeste aktivaci, tak fuj. Vyrobce zkrachuje a ja me zustane jenom kolecko pro hrnek? Muj nazor je: digitalni distribuci klidne ano, ale at je funkcni 'navzdy'.
Král Edward (7)|1.5.2009 12:14
Já budu nejspíš dlouhodobý odpurce digitální distribuce. Zatím to není plně funkční. A proti krabicovým verzím zaostává. Já stále patřím klidem kteří chtějí hru cítiv ruce a žít s pocitem že originál mám doma a můžu se na něj vždy dívat.
wanrouter (126)|1.5.2009 12:44
Ja som za STEAM, zakupil som tam HalfLife 2 OrangeBox za 10 eur alebo BioShock za 5 eur...

Aktualne dnes maju akciu na Left4Dead za 18 eur? alebo na den zadarmo...

Urcite to je lepsie ako kupovat krabicove hry (U NAS) su ovela drahsie.

Co sa tyka zalohy, kludne si mozte vypalit zalohu zo stiahnutych suborov, myslim ze STEAM to ponuka, rovnako si mozete zahrat aj na inom pc staci sa prihlasit na konto... nemusim mat obavy o moje media ze ich poziciam alebo sa poskodia.

Navyse ked si chcem nieco zahrat, mam to stiahnute za 3-4 hodiny a pohoda. Kvoli tomu sa mi nechce ist ani do obchodu...

Momentalne idem cez Valve shop kupit plysoveho HeadCraba :)))
Warran (4)|1.5.2009 13:12
Proti digitální distribuci nic nemám. Jak psal wanrouter, můžu mít hru bez problému na více PC a mám jí k dispozici všude, kde je dostatečně rychlé připojení. Taky jsem si přes Steam koupil řadu her ve víkendových akcích.

Jinak je to taky skvělý způsob pro šíření nezávislých her, vlastně jediný možný.

Ale proti krabicím nic nemám, kouzlo vlastnictví krabičky s originálním médiem má dost do sebe. Akorát při vlastnictví většího počtu her už začínají zabírat místo a člověk se v nich musí poněkud přehrabovat (pokud vyžaduje médium v mechanice).

Pro mě nemá ani jeden z těchto způsobů navrch nad druhým.

Jo, a ještě je digitální distribuce výborný způsob, jak se legálně dostat ke starým hrám, které v krabici už nikdo nevydá a nechcete je krást.
cool.user (2822)|1.5.2009 13:31
[QUOTE=wanrouter;245160]Urcite to je lepsie ako kupovat krabicove hry (U NAS) su ovela drahsie.[/QUOTE]

No...

Wheelman 49,99€ vs 31,49€
Storm rise 49,99€ vs 34,99€
CoH: Tales of Valor 34,99€ vs 20,99€

Hry na steamu uz rozhodne nejakej ten patek ve vetsine pripadu nejsou levnejsi nez krabicovky, aspon u A+ titulu.
Vezir (120)|1.5.2009 14:26
Digitální distribuci nezavrhuji, určitě má svůj potenciál, ovšem zatím jej nevyužila.
Osobně mám však raději krabicovky a to hned z několika důvodů:
1. mám něco hmatatelného, něco na co si můžu šáhnout
2. při poškození disku (v pc) nepříjdu o stažená instalační data - mám je totiž na médiu
3. manuál, ačkoliv tady musím říci že je to bída a tištěné manuály jsou hodně odbyté oproti dobám minulým
4. až mě hra přestane bavit tak ji můžu někomu věnovat nebo prodat, což je u nehmotného produktu problém

Jak jsem ale napsal, rozhodně digitální distribuci nezavrhuji, především proto že dává šanci malým vydavatelům či vývojářůj, pro které by tvorba krabicové verze znamenala nemalé finanční zatížení.
stafer (2)|1.5.2009 21:23
Na digitálnej distribúcií sa mi najviac páčilo to, že bola celosvetová cez internet. Teda aspoň pri steame, všetci sme si boli rovní, či sme žili v New Yorku alebo v Brne, ale teraz niektorí sa k istým hrám dostanú a niektorí nie. Obmedzenie na regióny. Niektorí za to zaplatia 2x takú cenu ako druhí, rozdielne ceny pre regióny.

Prečo musia dokašľať každú dobrú vec, ktorá sa vymyslí. Digitálna distribúcia bola ešte o tom, že nemusíme platiť za médium a distribúciu (poslanie média z Číny do EU) a predsa sú teraz hry na bežnom médiu lacnejšie ako ako tie distribuované cez internet.

Som sklamaný s týmto vývojom. Posledná platforma, kde sa ešte nedostali všetky komerčné pokrivenia sveta sú p2p siete. Tam môže každý, každý platí rovnakú cenu a nezáleží na tom, z ktorej krajiny pochádzate. To je podľa mňa pravá digitálna distribúcia (odhliadnuť od legality obsahu).
tik-tak (45)|2.5.2009 09:53
Koukam ze nazorov je ako maku .Pre elektronicku distribuciu ci len aktivaciu je nutne internetove pripojenie a rychle.Na slovensku je internet (ten lepsi a rychlejsi) len vo vacsich mestach a v ich okoli. Co ten zvysok? Kasleme na nich ? Elektrifikacia prebehla uspesne , este ostava internetizacia. Ja som totiz ten zvysok.A hry mam rad vo svojej zbierke pekne usporiadane aby som sa mal cim pochvalit.
Kurew (1)|2.5.2009 10:42
Já jsem pro zachování obou způsobů distribuce, uvedu na příkladu:
Mám koupeného Halfa 1 i 2 (CD a DVD) a tedy CS i CSS u jedničky CD už dávno nemám, ale jelikož mam registraci na Steamu můžu si to kdykoliv stáhnout a zahrát (cca 350 M Half + CS). Dvojku jsem kupoval ve specialní edici z kovovou krabicí tričkem atd. takže mám ke hře ještě pár blbinek navíc a instalace z DVD je ještě pořád rychlejší než z internetu a když ztratím nebo poškodín DVD tak si holt chvilku počkám ale určitě o hru nepřijdu.
xmarek (1676)|2.5.2009 11:23
Osobně si myslím, že je pro zákazníka lepší krabicové verze, protože přece jenom má v ruce originální DVD své oblíbené hry. Navíc výrobci ve snaze zalíbit se zákazníkům přidávají ke hře další benefity např. karty, příručku ke hře apod.
Netvrdím, že takovýto způsob prodeje je špatný, ale přece jenom lidi více "motivuje" k softwarovým krádežím. Samozřejmě se to netýká online her, kde si hráč hru předplací a samotná hra je bez této možnosti velmi omezená.
Woyta (284)|2.5.2009 13:54
diky za tip na Left 4 Dead. O akci jsem nevedel a o hre jsem uvazoval.
Uz se sosa (samozrejme ze Steamu).

Co se tyce instalace z DVD i u her koupenych na Steamu muzete instalovat z disku. Muzete si udelat zalohu. takze na jednom disku mam vicero her. jen si vybrat kterou si nainstaluju.
Akorat jsem nedavno byl tyden bez netu, takze jsem nemohl nastartovat steam a zahrat si hru. Takze si pro jistotu sezenu Steam buster. Krome tehle jedine vady jsem s digitalnim distrem spokojen.
Je to ekologicke, levnejsi, nemusite resit updaty.
Navic na Steamu je kazdou chvili nejaka cenova akce.

Co se tyce piratstvi. Tak zastavam nazor, ze danou vec vyzkousim a pokud se mi libi tak ji koupim. Mam hry za ktere bych klidne dal i vice ale take mam hry ktere nemaji ani cenu obalu. Demoverze moc o hre nereknou. Valve to resi trial verzemi.
Podle mne nejlepsi cesta v boji proti warezu. Trial verze a levna digitalni distribuce.
czhunter (775)|3.5.2009 12:12
Já Steam nemám rád. Nikdy sem ho rád neměl a po posledních změnách a "úpravách cen" ho nemám rád už vůbec.
Ale jinak proti digitální distribuci nic nemám, nicméně si kupuju spíš krabičky. Hra bude za pár let k ničemu, ale krabičkou se může člověk kochat pořád :)
Woyta (284)|3.5.2009 19:42
Proc na nic? Ja si klasiku porad rad zahraju. Uz se tesim na dlouhe zimni vecery na nejakouklasickou strategii. Treba puvodni Red Alert.
czhunter (775)|3.5.2009 21:08
Protože když se o něco podobnýho pokusím, tak buď je v tom nějakej problém (že to vůbec nejede, kvůli OS nebo ovladačům nebo ...) nebo zjistím, že ta hra není až tak dobrá, jak si ji pamatuju (protože se trh pohnul tak, že často hry co byly dřív špičkový už dnes nejsou ani průměrný - tam bych zařadil RA), čest několika výjimkám :)
r34ktor (7477)|4.5.2009 13:54
Ač k nákupu používám více prodejních kanálů, v digitální distribuci vidím budoucnost. Oproti klasice (krabicové verze) přece jen nabízí řadu výhod, jež v celkovém součtu převažují.

Výhody:

  • Není potřeba fyzické médium - nehrozí riziko jeho poškození; hra je dostupná všude tam, kde je připojení
  • Vždy je k dispozici aktuální verze - odpadá zdlouhavé shánění a instalace záplat
  • On-line manuál a podpora (jak komunitní, tak i distributora) stále k dispozici
  • Rozšířené možnosti on-line hraní (dedikované servery, doplňky, statistiky apod.)
  • Časté akční nabídky
  • Pohodná možnost platby a instantní dostupnost ihned po zakoupení z pohodlí domova
  • Odpadají nepříjemné ochrany a on-line aktivace
  • Prakticky neomezená dostupnost (tedy pokud distributor nezkrachuje)
  • Před zakoupením lze hru pohodlně otestovat pomocí trial/demo verze, popř. lze zhlédnout promo videa
  • Přímé odkazy na hodnocení
  • Možnost vypálení zálohy pro pozdější reinstalaci hry

Nevýhody:

  • Nutnost připojení k internetu
  • Není dostupné originální instalační medium
  • Chybí lesklá krabice a tištěný manuál
  • Vzhledem k tomu, že aktuální on-line distribuční systémy jsou pouze zahraniční, je nutná znalost anglického jazyka
  • Dostupnost lokalizovaných her je zatím mizivá
  • Občas vyšší ceny novinek
  • V určitých případech mohou být problém neoficiální komunitní patche a rozšíření
husky14 (4214)|4.5.2009 13:58
[QUOTE=r34ktor;245880]Nevýhody:....[/QUOTE]K těm nevýhodám bych ještě přidal nemožnost hru po dohrání prodat....
Woyta (284)|4.5.2009 23:10
Co koukam na fora tak se casto online hry prodavaji. Ja jsem taky HL2 "dostal darem". Vetsinou se ale jedna o cele ucty.
Je to horsi to prodat ale jde to.
Co se tyce kvality soucasnych her tak mam presne opacny nazor. Rad si zahraju klasiku RA, Mafia, FarCry a dalsi.
Nove hry? NFS padlo na dno, FarCry 2 mi pripomina GTA, ... Takze vybiram opatrneji ale najdou se hry ktere me chytily. Momentalne napriklad Left 4 Dead.