reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Redakční systém x CMS

mech13 (5526)|1.5.2009 12:50
Zdravim, resim takovy problemek

znamenaji podle Vas tyto pojmy jedno a to same, nebo je mezi nimi rozdil?

mam za sebou asi den hnedani a zjistovani, a tak me zajima Vas nazor
wanrouter (126)|1.5.2009 13:05
Aktualne mam skusenosti s troma. Klasicke PHP Nuke s PHPBB, Joomla, Drupal.

Toto su bezne CMS proste nastavis, naplnas datami a robis admina... mimochodom najradsej robim s Joomlou a phpbb.

Slovo redakcny system vo mne evokuje skor vlastny backend, nie tie "predrobene". Redakcny system maju aj tieto stranky (okrem diskusneho fora) cize vkladanie clankov, ankety, reklamy, linky... co uz je nieco zlozitejsie ako cms ready 2 use.
Marenek (239)|1.5.2009 13:39
podívej, to je IMHO otázka chápání pojmů.

redakční systém je název "český" a starší (?) a znamenal systém pro redigování (zpravidla, ne nutně) elektronických časopisů (e-zin - už to je pojem, který se dnes nepoužívá).

CMS je "Content management system" - tedy "systém na správu obsahu". tedy obsahu jakéhokoliv, ne jen časopisovo-novinového typu. není třeba to spojovat s redakcí a redigováním. má zpravidla nějaká pravidla převzatá z fungování redakce (schvalovací kolečko), ale lze s ním dělat cokoliv.

a pokud bych měl něco doporučit, tak mě se nejvíc zamlouvá WordPress. to je sice jak jistě víme primárně blog, ale jde v něm udělat cokoliv. a je děsně jednoduchej a přitom dost schopnej.
Vezir (120)|1.5.2009 14:17
Dle mého je to téměř stejné, jako rozdíl bych viděl v obsáhlosti, tedy že CMS je přednastavený na určitý druh/typ webu (ačkoliv jej lze upavit) např. blogy, naproti tomu redakční systém je asi trochu obsáhlejší tedy nabízí vícero možností. Takhle to vnímám já, ale nemusí to být pravda.
mech13 (5526)|3.5.2009 10:10
Nikdo nema nejaky dalsi nazor?

jedna se mi jen o ty dva pojmy, nejaky vyber CMS/RS nebo doporuceni nepotrebuju - redakcni system delam v implementacni casti BP...

az zde bude vic nazoru/hlasu v ankete sem hodim k cemu jsem dosel ja
pas!k (3765)|20.5.2009 07:26
Ja si myslim ze drobny rozdil tam je a to v tom ze RS je proste vec primo upravena na publikovani clanku na webu coz vec rikajici si CMS byt nemusi ..
EditorPO (2819)|21.6.2009 17:13
Myslim, ze CMS je vseobecny nazov pre spravu weboveho obsahu (clanky, komentare, subory...). Vzhladom na neskorsiu specializaciu vznikol aj nazov "redakcny system". V doslovnom ponimani redakcneho systemu ide o pouzitie v redakciach (ci uz internetovych alebo printovych), pricom umoznuje sucasnu pracu viacerych redaktorov a neskorsie spracovanie korektormi az po finalne zverejnenie na internete alebo v papierovej forme.

Takze "redakcny system" je vlastne specializovana verzia CMS. Dalsimi CMS mozu byt e-shopy, produktove katalogy, rezervacne systemy ...

Pouzivanie tychto pojmov ale nie je nejak standardizovane. Je to vidiet aj v roznych zoznamoch redakcnych systemov a CMS:
http://www.opensourcehosting.cz/cz/51*redakcni-systemy/
http://www.software-pointers.com/en-content-tools.html

V zaciatkoch pouzivania CMS som mal tiez chaos a nevedel som aky system na aky ucel pouzit. Najprv to bol nuke, neskor Joomla. Boli to vacsinou komunitne alebo firemne stranky. Ak by som potreboval vytvorit nieco velmi specializovane, tak by som asi znovu trochu patral po nete.
mech13 (5526)|23.6.2009 14:21
EditorPO to naspal spravne, dosel jsem k tomu samemu.

CMS je hodne vseobecny pojem, a vetsinou se pouziva tak trochu "nepravem". na vetsinu toho co se dnes za CMS vydava by sedelo mnohem lip oznaceni redakci system nebo web content manegement system

existuji totiz i enterprise CMS, ktere svou funkcnousti jdou mnohem dal (a pokud by se neco melo oznacovat CMS, tak by to byly prave ECMS, ktere maji vetsiunu funkci co lze u vsech CMS najit - narozdil od tech "jednoduchych webovych")