reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jsou pro Vás pevné disky s rozhraním PATA stále tolik zajímavé, abychom je testovali?

Karel Polívka (1485)|21.12.2006 03:16
  • Ano
  • Ne
boboco (1987)|21.12.2006 09:07
Myslím, že již opravdu ne. I do naprosto nejlevnějších sestav vždy používám SATA disky. A pokud má někdo desku bez sata řadiče, myslím, že víc výhodné, než koupit IDE, s ohledem na budoucnost, je koupit řadič a SATA disk (týká se spíše větších disků).
tgfh (2985)|21.12.2006 10:03
Taky si myslím, že už určitě nemá cenu takové disky testovat.
PATA disk jsem koupil naposledy už ani nevím kdy...
Withman (1337)|21.12.2006 10:38
Spíše bych řekl, že také NE. :-)
liborc (8)|21.12.2006 22:42
A co na tom zalezi? Myslim, ze je zbytecne branit pokroku. Prezene se pres nas. nakonec se PATA disky prestanou vyrabet, tak co... Seriove interfejsy maji budoucnost. Min dratu, jednodussi protokoly, same vyhody. Jen by mel nekdo konstrukterum rict, ze kdyz maji min dratu neznamena to, ze muzou delat shitovy konektory. Hlasuju za SATA s tim, aby do recenzi pribyla kolokna kvalita konektoru. :)
wizaard (913)|21.12.2006 22:45
Dnes testovat už jedině SATA disky, PATA je už dnes (řekl bych) přežitek, který už jenom dojíždí. Nevím, kdo by si dnes do nové sestavy koupil PATA disk, PATA půjde pomalu ale jistě pryč stejně jako tomu je u AGP a PCI-E.
Frog (510)|21.12.2006 22:50
zaujimave určite su, nedavno som si taky kupil, vykonovo mi v kombinacii s mojou doskou a chipsetom VIA idu lepsie ako SATA disky, ale natolko aby sa im venoval väčší priestor zas tak zaujimave nie su. Teraz by som privital testy procesorov Opteron vs Athlon 64 a ich nasadenie v desktope, popripade mobile procesorov Turion X2 versus Core 2 Duo
Fox_22 (119)|22.12.2006 01:48
mě by to určitě zajímalo, stejně tak tu padla zmínka o mrtvém AGP tak pozor na to AGP má posmrtné křeče v podobě GF7600GT a R1950PRO

já osobně si třeba koupím SATA disk až zadlouho, jen do nové mašiny a vzhledem k R1950 pro do AGP to hned tak nebude
Nobodyz (1)|22.12.2006 08:26
Určitě ano.
1) rovna nedávno jsem vyměnil základní desku v kompu. Měl jsem desku s čipsetem nVidia nForce 4 a dvoujádrovým Athlonem. Počítač někdy nabootoval a někdy se kousnul při startu Windows. Pořád jsem řešil dilema, zda je na vině čipset nebo SATA disk, nakonec jsem po 3/4 roce trápení vyměnil desku za jinou s čipsetem ATI (A8R MVP) a vše je OK.
nVidia NForce + SATA disk = problémy. Podobné zkušenosti má i několik mých známých. s PATA disky problém není.
2) Na PATA disky jsou levné redukce USB-PATA, case na externí disk je za pár kaček. Funguje někomu z Vás připojování SATA disků za běhu počítače?
Smeli (2302)|22.12.2006 08:36
Ne. Myslím že výkon PATA disku není až tak rozdílý než u jeho SATA kolegy a každý si dokážeme přibližně domyslet, jaký asi bude. Nehledě na to, že do nových PC se málokdy dává...
Zorna (15)|22.12.2006 09:22
Co se tyce vyvoje PATA HDD tak ten uz zanikl!

Disky pouzivaji vetsinou lide, kteri maji zakladni desku, ktera nema tuseni o SATA.

Ale i tak jde o to, aby uzivatele meli moznost jednou za cas, kdyz uz budou chtit PATA disk koupit, precist si nekde clanek. Treba u Vas!
(jde o to aby vedeli jaky disk aspon zvolit co se tyce, hluku, rychlosti atd).

Proto si myslim, ze clanky na tema PATA disky by mohli vyjit tak jednou rocne. Jinak bych to nejak neresil a spise se zameroval (venoval) na SATA disky a vyrobce a jejich novinky a plany.

Hezke svatky :D
pas!k (3765)|22.12.2006 09:54
Cas venovany vecem ktere jsou jiz za zenitem bych radeji investoval do veci ktere jsou zajimave prave pro dane obdobi .. Pokud uz ma nekdo problem kdykoliv se prece muze zeptat na foru nebo si vygooglovat co potrebuje .. Teda takhle bych to aspon videl ja v pripade ze bych byl redaktor ;)
šarik (33)|26.12.2006 20:34
Já se vracím zpátky k PATA. Nepotřebuji při instalaci XP disketu, řadič jej vždy najde, a hlavně HD Tune z něho dokáže přečíst smart, což o dosavadním sata nemůžu říct. :-( Jediná výhoda je snad úzký kabel, ale to nevyvažuje výše uvedené nevýhody. Kdyby mi bylo o 25 roků míň, tak bych napsal: PATA rulezzzzzzz :-)
Withman (1337)|26.12.2006 21:08
[QUOTE=šarik]Já se vracím zpátky k PATA. Nepotřebuji při instalaci XP disketu, řadič jej vždy najde, a hlavně HD Tune z něho dokáže přečíst smart, což o dosavadním sata nemůžu říct. :-( Jediná výhoda je snad úzký kabel, ale to nevyvažuje výše uvedené nevýhody. Kdyby mi bylo o 25 roků míň, tak bych napsal: PATA rulezzzzzzz :-)[/QUOTE]

Mám 2 SATA disky, starší desku s nForce2 a nikdy jsem nemusel používat disketu pro SATA řadič (s XP SP1 i SP2), osobně jsem ještě neviděl, aby se disketa s ovladačema musela používat, vím, že občas to bylo třeba, ale nevím kdy a nikdy jsem toho nemusel využivat. :D Co se týče SMARTu, tak jsem tam nikdy neměl problém, vždy byly všechny data přečtena všechna. ;)
Mastodont (14)|29.12.2006 09:54
Pokud se objeví nějaké nové PATA disky, tak by testovány být měly. Osobně znám dost lidí, kterým počítač vydrží i déle než tři roky, ale diskovou kapacitu potřebují zvětšovat. A proč kupovat SATA řadič, když jsou v poči volné PATA řadiče?
ET (22)|30.12.2006 20:34
No hlasoval jsem ne, pata už se mi zdálo mrtvé... Ale najednou se mi začal zdát být externí disk malý a budu pořizovat PATA disk...
//i když by možná bylo rozumnější sehnat nějáký rámeček na sata disk s esata a usb dohromady. Moc jsem jich ale za rozumnou cenu neviděl..//.
A tak myslím že pata disky stále význam mají, ale testoval bych je jen pokud někdo bude mít volnou chvíli, protože je určitě lepší testovat 10 sata disků než 5 sata a 5 pata...
leonidas (6)|3.1.2007 21:59
Základní deska MSI s nVidia 6150, bez diskety nelze načíst řadič SATA, PC koupené v červnu i s Win XP SP2, pro laika radost :-(. Starší PC s VIA KT600, to samé. PATA= méně problému, nižší výkon, SATA=teoreticky vyšší výkon.
Pro tuning PC je jasné použití SATA, i když ...... , spíš bych se věnoval zatížení procesoru a pamětí při použití SATA a PATA,aby to nebylo jako s pamětí DDRAM a DDRAM2, kdy mají často paměti DDRAM vyšší výkon :-) než ty používané nové DDRAM2
ICEBOSS (3435)|3.1.2007 22:04
HD tune je na smart totalni lama. neprecte ani scsi disky. pouzivam speedfan.

osobne bych recenze uvital...
aldafallout (194)|3.1.2007 22:12
je bych rekl ze spise ne
ET (22)|5.1.2007 21:44
No ted me napadlo ze by mozna bylo dobre testovat notebookove 2,5" disky.. a to i sata i pata.. v noteboocich porad pata prevazuji a hodne ctenaru ma urcite notebook s jednoduchou vymenou disku (pod par sroubky)amozna uvazuje o vymene...myslim ze byste v tom byli jedinecni, zadny poradny test 2,5 jsem na ceskych servrech nevidel....
Petr S. (1220)|6.1.2007 16:46
Já bych recenze také uvítal, je přeci mnoho uživatelů, kteří počítač používají byť jen třeba pro psaní (osobně jich pár znám a myslím že vy taky) a nějaké SATA disky jsou pro ně naprosto zbytečné...
šarik (33)|9.1.2007 21:07
Tak pánové. PATA Hitachi 7K160 80GB je doma. Opět mi nastaly zlaté staré časy, kdy všechno funguje jak má. Oproti 2 hlavému sata má nárůst výkonnosti v průměru o 14MB/s i když mám zapnuté AAM a čas je okolo 28 ms. Holt celá kapacita na jedné straně plotny je znát :-)
Leroj (271)|12.1.2007 12:01
ano, protože jsou bezproblémové, levné a stále rozšířené.

Nedávno jsem formátoval C a samozřejmě HD nenalezen. /MSI nForce2/
Navíc jsem nenašel ani disketu, takže začala ta správná legrace. Nakonec /po pár dnech/ to dobře dopadlo.
Nyní budu kupovat ext. disk /nebo HD + rámeček/ a koupim asi PATA. Rychlost je dostatečná a aspoň ho budu moct komukoliv prodat /i na staré PC/
klerik90 (3)|18.1.2007 18:16
Kde to žijete? Kromě pár chudáků mají snad všichni základovku s podporou SATA a hádal bych se jestli PATA disky jsou rychlejší a spolehlivější. Mám 2 SATA disky o kapacitách 250GB a za 18 měsíců co je mám nebyl s nimi žádný problém. SMART funguje perfektně. Nevím co tady řešíte, PATA je prostě minulost. Jestli někdo touží po PATA discích ať se s tím radši nechlubí!!!
Leroj (271)|18.1.2007 20:59
[QUOTE=klerik90]Kde to žijete? Kromě pár chudáků mají snad všichni základovku s podporou SATA a hádal bych se jestli PATA disky jsou rychlejší a spolehlivější. Mám 2 SATA disky o kapacitách 250GB a za 18 měsíců co je mám nebyl s nimi žádný problém. SMART funguje perfektně. Nevím co tady řešíte, PATA je prostě minulost. Jestli někdo touží po PATA discích ať se s tím radši nechlubí!!![/QUOTE]

no mistře, základovku s přímou podporou SATA nemám, přesto se za chudáka nepovažuju. Možná by to chtělo z tvé strany trochu tolerance, každý má trochu jiné priority a počítač pro něj nemusí být no. 1.
Ten příspěvek který jsi sem k danému tématu vložil svědčí spíš o tvé chudobě /duševní/.
Jinak jsem koupil PATA Seagate 400 GB a jsem s ním moc spokojen. /používám ho jako archiv dat/
šarik (33)|19.1.2007 10:32
klerik90: Mám přímou podporu sata, ale holt má nějaké mouchy a proto jsem se vrátil k pata. Jinak souhlasím, že jsi duševní chudák a ještě ta puberta do toho....
Můj nynější pata je v testech o chlup výkonnější než starý sata, tak nevím jestli to rozchodíš?
klerik90 (3)|19.1.2007 14:32
[QUOTE=Leroj]no mistře, základovku s přímou podporou SATA nemám, přesto se za chudáka nepovažuju. Možná by to chtělo z tvé strany trochu tolerance, každý má trochu jiné priority a počítač pro něj nemusí být no. 1.
Ten příspěvek který jsi sem k danému tématu vložil svědčí spíš o tvé chudobě /duševní/.
Jinak jsem koupil PATA Seagate 400 GB a jsem s ním moc spokojen. /používám ho jako archiv dat/[/QUOTE]
Ty si asi magor, proč máš základovku za pár sraček a kupuješ si disk, který 10x převyšuje její hodnotu. To si asi velký inteligent: do sterého kompu dávat 400GB. Asi by si měl pomýšlet na koupení nového kompu! A vsadím se že SATA/300 je rychlejší než ATA/133, tohle mi prostě nevymluvíš.
klerik90 (3)|19.1.2007 14:39
[QUOTE=šarik]klerik90: Mám přímou podporu sata, ale holt má nějaké mouchy a proto jsem se vrátil k pata. Jinak souhlasím, že jsi duševní chudák a ještě ta puberta do toho....
Můj nynější pata je v testech o chlup výkonnější než starý sata, tak nevím jestli to rozchodíš?[/QUOTE]
Jak chceš srovnávat nové a staré věci, co to tu vlastně meleš. Sice můj SATA není nejnovější, ale umí kopírovat cca 60MB/s. V té době, jak jsem ho kupoval, PATA disky prostě nestíhaly. Klidně si srovnej ten tvůj nynější PATA disk s NYNĚJŠÍM SATA diskem. Stejně vás nechápu, určitě byste chtěli ať zde testují i disketové mechaniky co?
Petr S. (1220)|19.1.2007 19:29
[QUOTE=šarik]klerik90: Mám přímou podporu sata, ale holt má nějaké mouchy a proto jsem se vrátil k pata. Jinak souhlasím, že jsi duševní chudák a ještě ta puberta do toho....
Můj nynější pata je v testech o chlup výkonnější než starý sata, tak nevím jestli to rozchodíš?[/QUOTE]

Taky mám stále starý dobrý PATA disk. Pro mé účely jsou SATA naprostá zbytečnost a luxus a též souhlasím s šarikem v tom, že SATA má stále nějaké své mouchy.

Známý s nimi často dělal v jedné servisní PC firmě, než se přestěhoval do Prahy, a říkal mi, že např. strašně topí a jsou celkově mnohem poruchovější než jejich starší PATA bráškové.

Od té doby, je to už asi tak rok a půl až dva se situace možná změnila, ale ...
amoondre (30)|19.1.2007 21:56
Po case som vymenil dva PATA disky za dva SATA, ktore oba bezia v PATA rezime :-) usetrim si kopec starosti s instalaciou ovladacou a rozdiel vo vykone nula cela nula nic.

Pre takych ako klerik90, mala nasa profesorka slovenciny pekny vyraz - dusevny malorolnik
MICX (6)|19.1.2007 22:57
[QUOTE=klerik90]Ty si asi magor, proč máš základovku za pár sraček a kupuješ si disk, který 10x převyšuje její hodnotu. To si asi velký inteligent: do sterého kompu dávat 400GB. Asi by si měl pomýšlet na koupení nového kompu! A vsadím se že SATA/300 je rychlejší než ATA/133, tohle mi prostě nevymluvíš.[/QUOTE]

Ano pro PATA.
SATA a PATA disky jsou mechnicky naprosto totozne a jediny rozdil je v pouzite elektronice, respektive radicem na ni a vykon zavisi predevsim na mechanicke konstrukci disku, a proto si navic dovolim nesouhlasit s tim, ze je disk SATA/300 rychlejsi, nez disk ATA/133, (nebot techto rychlosti zadny disk nedosahuje) ikdyz je to teoreticky samozrejme pravda.

Mimochodem vykon pocitace a velikost disku spolu naprosto nesouvisi! viz prispevek od Leroj /používám ho jako archiv dat/ a takovy lidi jako je klerik90 by meli premejslet driv, nez neco napisou.
petrobi (7)|20.1.2007 10:27
Ahoj, já jsem disketu s ovladači používal jedině při instalaci ovladačů RAIDu...jinak, když byly disky zapojené v normálním režimu, tak mi je windows normálně nainstaloval :) Taky si myslím, jako většina všech na fóru, že PATA disky byste už testovat nem,useli, přece jenom si myslím, že asi 80% lidí vlastnících PC už vlastní disky s SATA rozhraním...
Leroj (271)|20.1.2007 20:12
[QUOTE=klerik90]Ty si asi magor, proč máš základovku za pár sraček a kupuješ si disk, který 10x převyšuje její hodnotu. To si asi velký inteligent: do sterého kompu dávat 400GB. Asi by si měl pomýšlet na koupení nového kompu! A vsadím se že SATA/300 je rychlejší než ATA/133, tohle mi prostě nevymluvíš.[/QUOTE]

no každý nemůže být normální ...ta základovka stála přes 3000 /dnes by mohla mít cenu tak 1000 ?/, ten disk stál 3600, takže to tvoje srovnání nějak nesedí.
Inteligent asi jsem, protože jsem potřebu většího úložného prostoru vyřešil koupí nového disku. Můj dojem je, že nový komp by pro tento účel stavěl tak akorát magor /a možná i ty/.
Jinak se z mého příspěvku dalo pochopit, že nepotřebuju nejvyšší rychlost, ale spolehlivost. /no a navíc mám k němu objednaný USB box, aby mohl běžet jen v případě potřeby/
K tomu novýmu kompu: až nebude dostačovat, tak postavím, ale tipnul bych to tak na 1-2 roky /co potřebuju, tak jede dost slušně - i Oblivion/.
speedsnail (4876)|22.1.2007 00:43
Testy PATA disků NE.
Jak bylo řečeno tak u většiny nových řad disků se Sata a Pata liší jen rozhraním a proto je podle mě dostačující test jednoho (v tom případě dnes převládajícího Sata) rozhraní. Lepší otestovat 10 Sata disků (předpokládejme přenositelnost výsledků na PATA) než 5+5.
Petr S. (1220)|22.1.2007 09:07
Máš vlastně pravdu... To mi nedošlo :slug
xxxe1 (5)|9.9.2008 08:08
Tak musím bohužel souhlasit s tím že PATA je u starších desek problém a instalovat ovladače SATA musím! Někdy dokonce i po vypnutí PC SATU nenajde a ovladače musím zas nakvedlat.Pakárna!ASUS A7N8X a viděl jsem i další ASUS co má tenhle problém.
KEOSAN (958)|31.10.2008 20:25
Ano, uvital by som aj testy PATA diskov. Pripadne aj PATA vs SATA.
Janyk1 (997)|31.10.2008 21:27
1.
[QUOTE=KEOSAN;176781] PATA vs SATA.[/QUOTE]
toto je víceméně už vyřešené
2.tento topic už není aktuální a myslím se PATA už ani netestují, ani to nemá moc smysl (pár důvodů by se našlo) - v dnešní době.:slug
KEOSAN (958)|31.10.2008 21:57
[QUOTE=Janyk1;176811]1.

toto je víceméně už vyřešené
2.tento topic už není aktuální a myslím se PATA už ani netestují, ani to nemá moc smysl (pár důvodů by se našlo) - v dnešní době.:slug[/QUOTE]

Kedze tema neni zamknuta, je otvorena. Na otazku bola dana odpoved. Su ludia, co ich to zaujima. Koho to nezaujima, nech to necita.