reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kvalita záznamu HD kamer

poutniksantiago (10)|17.5.2009 01:56
Dobré ráno všem,
předem avízuju, že jsem ve filmování a celkově ve video problematice amatér...spíš ani to ne.

Momentálně vybírám novou kameru. Všade se vytahujou "full HD" rozlišením záznamu u jejich kamer a když si pak pustím video z takovéto kamery na "full HD" monitoru (1920x1080), jsem poměrně rozladěn výsledným obrazem.

Pravděpodobně jsem něco zásadního nepochopil, ale umí mi někdo "po lopatě" nebo "jako pro blbce" vysvětlit, proč je ten obraz u všech mnou viděných záznamů tak "relativně" rozbitej? Čekal bych krásnej čistej, ostrej obraz a místo toho je vidět komprese obrazu jak blázen (někde víc, někde míň, abych byl fér).

Podotýkám, že se bavím o spotřebních malých kamerách do 40 tisíc. Osobně na tak drahou kameru nemyslím, ale ani u záznamu z takových kousků mě co se týče kvality nic nedojalo, naopak, frustrace se ještě prohloubila.

A další věc, kterou se mi možná ještě někde podaří vypátrat, ale zkusmo se zeptám rovnou - 1920x1080. Kameru s možností záznamu s rozlišením 3mega pixelů (použito pro fotky) a video natáčí "jen" v 1920x1080? Nebo 8megová kamera a opět natáčí "jenom" v 1920x1080? Jak říkám, něco zde nechápu. Jasně, full HD televize mají rozlišení těch 1920x1080, takže se nabízí vysvětlení proč zaznamenávat ve vyšším rozlišení, když se to pak stejně "downscaluje" na těch full HD. Ale ani tak mi není jasně, proč tedy ta videa vypadají tak hnusně.

A nebo mám blbej monitor, blbé oči a hlavně blbej mozek, že mi tohle nedocvakává.

Cejtí se někdo dostatečně osvíceně a obdařeně "svatou trpělivostí" a zkusí mi tuhle záhadu trochu osvětlit? Nebo mě alespoň nasměrovat na ta správná vlákna....nepodařilo se mi za ty dvě tři hodinky co tu lítám kolem vystopovat něco na podobné téma.

Předem milionkrát děkuju všem odvážlivcům. Odměnou budiž vám poté klidné spaní. Já jdu též.
CommanderZ (512)|17.5.2009 17:05
[QUOTE]A další věc, kterou se mi možná ještě někde podaří vypátrat, ale zkusmo se zeptám rovnou - 1920x1080. Kameru s možností záznamu s rozlišením 3mega pixelů (použito pro fotky) a video natáčí "jen" v 1920x1080? Nebo 8megová kamera a opět natáčí "jenom" v 1920x1080? Jak říkám, něco zde nechápu. Jasně, full HD televize mají rozlišení těch 1920x1080, takže se nabízí vysvětlení proč zaznamenávat ve vyšším rozlišení, když se to pak stejně "downscaluje" na těch full HD. Ale ani tak mi není jasně, proč tedy ta videa vypadají tak hnusně.[/QUOTE]

Trochu matematiky.

Dejme tomu, za kamera zaznamenava ve FullHD 1080p rozliseni s 32 bitovou barevnou hloubkou pri 25 framech za sekundu. Jen cisty vystup z cipu da datovy tok 207360000 bytu, tedy zhruba 200 megabytu za sekundu. Kamera tato data musi upravovat do koukatelne podoby, komprimovat nejakym ztratovym kodekem a ukladat na pametove medium. A to vse v realnem case.

Ted si vem, ze FullHD odpovida zhruba dvema megapixelum...

S fotkami je to daleko jednodusi - tam si kamera muze po vyfoceni treba pul sekundy pocitat.
poutniksantiago (10)|18.5.2009 21:43
Jinymi slovy, neni moc realne, aby to vse stihala pri 8mega. Jasny. Z toho mi skoro vyplyva - zustat u digitalniho Hi8 zaznamu. Neni to prozatim, co se kvality tyce, nejlepsi moznost?
Alf (305)|18.5.2009 22:20
Hlavně by to chtělo napsat, jak si to video pouštíš. Pokud z PC, tak se podívej, jestli máš zapnutý deintrlacing. Dále bys mohl sdělit v jakém formátu a s jakým datovým tokem to video máš nahrané. V každém případě Ti můžu říct, že na LCD/plazmě nad 32" je dosti znatelný rozdíl mezi HD a SD.
EditorPO (2819)|18.5.2009 22:32
Taktiez je namieste otazka, ci to video pustas priamo z kamery, alebo to najprv nahras do PC a nasledne prehravas z HDD. V druhom pripade je mozne, ze do PC to nemas stiahnute v povodnom rozliseni.
poutniksantiago (10)|18.5.2009 23:29
To Alf a EditorPO - To je právě ono. Zdroje které mám, tak jsou "pochybné kvality" = http://www.vimeo.com a nebo pak pár videí odsud, kde ale předpokládám, že zájmem bylo video zmenšit na "internetovou" velikost, aby to člověk netahal několik hodin.

Tohle je myslím dobrý příklad videa z vimea... http://www.vimeo.com/4467621

Nevíte tedy o nějakém zdroji, kde bych viděl video v co možná nejvyšší kvalitě, aby si člověk dokázal udělat obrázek o tom, jak ona kamera nahrává? Nebo nebyl by zde někdo ochotný nahrát vzorek cca 20s z nějaké FullHD kamery a uploadnout na kouknutí?

(Jinak deinterlacing jsem zapnul, je to o malinko lepší, ale pouze v šumu, rozmazané je to stále. Při hození na fullscreen na mém monitoru.)
husky14 (4214)|18.5.2009 23:41
[QUOTE=poutniksantiago;250548]Zdroje které mám, tak jsou "pochybné kvality"....[/QUOTE]Doporučil bych ti tématickou přílohu na sousedním TVFreaku Video do dlaně. Je to sice už skoro rok, ale Michal Učeň tam má v každým testu kamery ukázky záznamů.... zkus je ;)

A obecně si myslím, že bys s dotazem víc uspěl na fóru TVF....
Alf (305)|19.5.2009 06:48
poutniksantiago
Kvalita toho postnutého videa je hluboko pod kvalitou SD, natož HD...
poutniksantiago (10)|20.5.2009 01:50
Fajn, to mě těší :) Tak kouknu na to téma na tvfeaku.
D9ky lidi.
Vilem_Cekajle (6)|19.8.2009 13:52
Zdar, mám full HD kameru, konkrétně Sony a ani náhodou bych neměnil. Na 42´ plasmě Panasonic v podstatě nepoznáš, že se jedná o neprofesionální video, kdežto jakýkoliv jiný záznam menšího formátu už je rozmázlý. Na vimeu mám taky několik videí, jenže nahrát tam video ve full HD je docela o nervy (velikost výsledného výstupu). Navíc Vimeo ve finále video ještě rekoduje do nějaké podoby, která je pak na webu, takže proto je tam většina videí dobře koukatelná na menších monitorech, ale na větších ti už přijde špatná. Zkus hledat v nějakých recenzích, já tehdy na tu sony našel recenzi, kde bylo i přímo video, který z ní leze a super kvalita.