reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Teplota HDD

Nikolaos (3)|25.12.2006 11:23
Mám HDD Seagate 320GB Barracuda sata/300 16 MB 7200.10 NCQ.
Teplota při zaplém PC a běžném surfování je cca 45-46 C a při hraní her cca 50 C, není to nějak moc??
Díky
mech13 (5526)|25.12.2006 11:40
no chtelo by to se dostat o 5 stupnu niz... jakou mas skrin, kde jaky ventilatory a kde disk?
Nikolaos (3)|25.12.2006 13:54
Skříň mám Barbone LCD 5442

Zdroj je origoš.
Větrák je na procesoru origoš Intel a pak ve zdroji 12 cm.
Grafika je nVidia GF 7600GT silent2 pasiv-bez větráčku
HDD je umístěn klasicky rovnoběžně pod FDD
Sestavu mám uplně novou, zvažuji jestli to není na reklamaci
Teploty při zaplém PC a surfování:
HDD 45 - 46 C
GK 56 C
CPU 41 - 43 C(Core 2 Duo E6300)
ZD 35 C
Měřeno programem Everest 3.01.652
Díky
Petr S. (1220)|25.12.2006 15:00
Tak teplota HDD by podle mě asi chtěla trošičku dolů... Teplota CPU je pěkná. Grafika vzhledem k tomu, že se jedná o pasiv, taky docela ujde.

Chtělo by to zajistit trošku větší průvan ve skříni. Toho dosáhneš přimontováním přídavného pomaluběžného 12cm větráku pod zdroj (k výfuku teplého vzduchu), příp. i dalšího nasávacího do přední části skříně nebo třeba i lepším svázáním kabelů uvnitř skříně. PC sis koupil jako celou sestavu nebo sis to nechal poskládat/poskládal sám?

Jinak SATA disky se obecně trošku více zahřívají oproti jejich ATA předchůdcům. Pokud by ten větrák sám o sobě nezabral, můžeš ještě zkusit dokoupit buď aktivní nebo i pasivní chladič HDD. Pak ti teplota klesne na 100%.

Časem bych taky zauvažoval o výměně chladiče procesoru, protože ty boxovaný stojí za houby - moc řvou a většinou i hůř chladí.
mech13 (5526)|25.12.2006 16:57
uz sem toho mel napsanyho dost ale smazal sem si to a nechce se mi to psat znovu tak strucne:
urcite porovne kabely: jako insipraci si mozes vzit nedavno recenzovanou sestavu FOXu: https://www.svethardware.cz/recenze-srovnavaci-test-pc-fox-cult-x2/15485/galerie/otevreno-normal https://www.svethardware.cz/recenze-srovnavaci-test-pc-fox-cult-x2/15485-2

pouvazuj o pridani ventilatoru - bracha ma obdobnou sestavu (stejnou grafiku a CPU) a grafika ma 39! stupnu - to ma maloktera s ventilatorem.
ma 12cm ve zdroji ktere se sotva toci, ventilator na procesoru se sotva toci a co chvilku se vypne a prakticky mu jedou jenom 8cm outtake na 12V a 8cm intake na 5V
eraser (0)|25.12.2006 21:20
Ja to stručne zrhniem a dodám, že jednoznačne treba zasadiť ventilátor pred HDD.
Nikolaos (3)|26.12.2006 12:23
Koupil jsem to jako hotovou sestavu u barbone(TS Bohemia)
Na skříni mám volné otvory na větráčky:
1.pod zdrojem 8 cm
2.naproti GK v boku 12 cm
3.naproti CPU v boku 8 cm

Ve předu není nic.
Klidně bych tam nějakej větráček přidal, poradtě kterej otvor bude nejvhodnější?
Hlavně ale aby ten větrák byl tichej, protože na CPU je origoš Intel a ten valí pořád na cca 2300 - 2500 a to je hroznej kravál(občas ještě trošku zachrčí)
Určitě pude brzo pryč a nahradí ho něco tíššího.
Příští týden to du reklamovat protože nefunguje LCD displej na case, zeptám se i na tu teplotu HDD a občas vrčící větrák chladiče CPU.

Větrák u HDD by měl foukat vzduch na něj nebo od něj?
Díky a ozvu se jak sem dopad
mech13 (5526)|26.12.2006 13:07
nejlepsi by bylo kdyby vepredu dole byl ventilator ktery taha vzduch dovnitr bedny a ofukuje primo HDD ktere je za nim.

btw pred vanocama sem daval system na nove komp od barbone a musel sem pridat ventilator na grafiku, protoze tam byla pasivni a topila jak krava a po 5 minutach ve win bez ovladacu zacala hazet artefakty jak kdyby byla pretocena vic nez to slo... na HDD sem se tam bohuzel nedival...

jinak ten box chladic kdyz toci cca 1000 tak neni slyset, staci met ve skrini pruvan aby se zpomalil jeste vic
pas!k (3765)|26.12.2006 18:56
Skrin bys mel mit chlazenou nasledovne .. Vzadu vetrak ktery pozene vzduch ven ze skrine na boku vetrak ktery pozene vzduch dovnitr skrine a vepredu pred diskem vetrak ktery pozene vzduch pres disk popripade disky .. tim vetrakem pred tema diskama das dolu minimalne 5 - 8 stupnu.. A jeste bych dodal z eneni potreba mit za kazdou cenu ve skrini osazene vsechny otvory na vetraky treba ja mam pouze 3 v pc mam 3 disky a vsechny drzi teplotu vetsinou 31 stupnu .. zaklad je mit jeden vzadu nejlepe 120 pokud jsou 80 a mas moznost tam dat dva dej dva jeden nabok .. a jeden pred disky ..
Petr S. (1220)|26.12.2006 19:48
Plný souhlas, tak nějak by to mělo být...

[QUOTE=Nikolaos]
...
Větrák u HDD by měl foukat vzduch na něj nebo od něj?
...[/QUOTE]

Větráček by měl HDD ofukovat. Na zvlášť topící disky (typicky Seagate Barracuda) můžeš použít i speciální chladič, jak jsem výše uvedl... Pokud se Ti povede udělat ve skříni "průvan", ale teplota HDD bude příliš vysoká, zkus na disk přidělat nějaký pasivní chladič...

Jinak nevím jak to chodí u Barbone, ale většinou je v záručních podmínkách uvedeno, že nesmíš strhnout záruční pečeť a tudíž se ani vrtat ve vnitřnostech PC... Proto se na tuhle skutečnost radši před jakýmkoliv zásahem zeptej v servisu, jinak riskuješ ztrátu záruky!

Jak je ten PC starý?
ICEBOSS (3435)|29.12.2006 11:19
jo. tak tohle je z hlediska chlazeni disku jedna z naprosto nejhorsich skrini. pokud se nepletu a ma to streva klasickyho ML54xx, tak pred disk vetrak NEDATE. Da se nacpat jenom pod disk - pokud tam neni dalsi kosik na disky, coz je lepsi nez nic, protoze vireni vzduchu taky neco odebere, ale nic moc efektivniho to neni. JA, bych ucpal diru nad CPU a oddelal bych vetrak foukajici na grafiku -> vytvori se podtlak a zvetsi se nuceny prisun vzduchu predkem a ke grafice. CPU se urcite uchladi. A propos, co je to vubec za CPU? :stupid

Moc nechapu, na co chces tichy ventilator, kdyz ti huci ten na CPU. Nebo je vymen rovnou oba. Nejakej Freezer za par stovek ti musi bohate stacit :) Velmi tristni je ovsem taky perforace toho casu. Jestli je tohle dira na vetrak, tak ja jsem cinskej buh srandy :thumbdown.

V podstate jediny zpusob, jak v tyhle stupidni bedne chladit poradne disky, je takovou tou pridavnou vetrackovou prasecinou co se sroubuje pod disk. Priprav se ale, ze to pekne zanasi elektroniku prachem a moc tichy to nebyva. Ja to mel kdysi od Spiru na 5V a bylo to tak akorat.

Napred zkus zrusit ten pretlak, jak jsem psal vyse a dej vedet, jestli to pomohlo.

Jestli se ti chce bastlit, tak bych si udelal na obou stranach perforaci, jako to maji treba AOpeny. S podlakem to funguje pekne. Jinak bych se poohlidl po jine bedne. TS bohemia ma nebo bude mit v nabidce akasu zen, takze bych zkusil tu.
eraser (0)|1.1.2007 13:37
[quote=ICEBOSS]Jestli je tohle dira na vetrak, tak ja jsem cinskej buh srandy :thumbdown.[/quote]
To je typický EC, a keď si to porovnám s mojím intake otvorom, tak si musím klopkať do čela... :mistake
Petr S. (1220)|4.1.2007 11:49
[QUOTE=ICEBOSS]JA, bych ucpal diru nad CPU a oddelal bych vetrak foukajici na grafiku -> vytvori se podtlak a zvetsi se nuceny prisun vzduchu predkem a ke grafice. CPU se urcite uchladi. A propos, co je to vubec za CPU? :stupid[/QUOTE]

Myslíš tu díru v zadní části skříně pod zdrojem, že? Nebo se pletu?
ICEBOSS (3435)|4.1.2007 16:00
ne. tu bych vyrezal a dal tam vetrak co se tam vejde. ucpal bych tu diru v bocnici nad CPU.
Petr S. (1220)|5.1.2007 09:40
Jo, jasně ;) už chápu :D Když jsem se díval na Tvůj obrázek z minulého příspěvku, tak mi nedošlo, že to má ještě bočnici naproti CPU :D

Díky
dirt (24)|31.8.2007 20:59
HDD mám western digital wd3200ks teplotu mám 37-45C.Neni to moc?Ešte by som mohol dať vetrák spredu na chladenie HDD.
tgfh (2985)|31.8.2007 21:02
Je to naprosto normální teplota
Libor A. (53)|14.9.2007 17:47
[QUOTE=dirt;46600]HDD mám western digital wd3200ks teplotu mám 37-45C.Neni to moc?Ešte by som mohol dať vetrák spredu na chladenie HDD.[/QUOTE]

Ten větrák určitě doporučuji :)
tgfh (2985)|14.9.2007 19:06
Já zase určitě ne.
Protože teplota je OK (pokud teda nepřekračuje těch 45 C) a jenom si zhluční kompl apod.

Ale jak chceš...
Libor A. (53)|14.9.2007 22:32
[QUOTE=tgfh;49221]Já zase určitě ne.
Protože teplota je OK (pokud teda nepřekračuje těch 45 C) a jenom si zhluční kompl apod.
[/QUOTE]

Pokud větrák s molexem napájíš jen 7V nebo dokonce jen 5V tak bude tichej skoro každý větrák. Když pořídíš/máš větrák napájený přes pinový konektor, tak zas není problém regulovat otáčky buď přímo deskou nebo regulátorem za cca 100,- Kč.

A pokud ten větrák nasává vzduch z venku do skříně (což je skoro vždycky) tak bych osobně otázku jestli přídavný větrák ano nebo ne vůbec neřešil - hned bych ho tam dal
mech13 (5526)|14.9.2007 23:50
pokud ma ten disk teplotu 37-42 a k tem 45 se blizi jen vyjmecne, tak bych na to rozhodne nesahal, je to idealni provozni teplota disku. podle statistik googlo odchazeji spis podchlazene disky nez ty topici...
Libor A. (53)|15.9.2007 08:47
Ano to máš pravdu, ale čemu říkáš podchlazený?
Pochybuji, že by s tím větrákem stáhl teplotu níž než na nějakých 30-35 stupňů - aspoň mně se to teda níž nesleze - a mám nějaký zregulovaný větrák (aby nehučel) před disky v obou soukromých kompech.
mech13 (5526)|15.9.2007 09:11
pod 35 stupnu by moc nemel byt...
s teplotou mam prave problem, budu na ten disk muset neco hodit, protoze nejde nad 30 stupnu...
Klingacikx (1545)|15.9.2007 11:01
No musím s tým niečo robyť:cry bol som tak rád, že mám nízke teploty disku:mistake teraz mám naňom 28°C a keď mám pustenú hru má 35°C pred ním je iba 8cm FAN na 5V:runaway
Ballnazzar (26)|17.9.2007 08:24
[QUOTE=dirt;46600]HDD mám western digital wd3200ks teplotu mám 37-45C.Neni to moc?Ešte by som mohol dať vetrák spredu na chladenie HDD.[/QUOTE]
to je teplota v pohode a vubec bych to neresil, pokud nemas teplotu nad 50°C rozhodne to nema smysl chladit akorat sou to vyhozene penize a ztrata casu .
Estez (176)|25.9.2007 21:10
HDD1 cca 33st. HDD2 (ktery je hned pod nim) cca 40 st . jsou ofukovany 92mm fan Nexus :)
jkmaxfli (3)|6.10.2007 09:12
Já mám WD sata a teplotu 45 v klidu
hitachi a teplotu 35 v klidu
Před nima nasávací fan 12cm,case-thermaltake soprano.
wixen (21)|16.1.2008 15:05
Barebone od TSBohemia rozhodne nebrat se skrinemi 5440 nebo 5442 apod. prední plastový díl nemá zadný otvor na proudení vzduchu k prostoru disku. tzn. ani vyrez zespodu pozor!!! vzduch potom proudi bocnimi dirami k procesoru a ven a k dikum se vubec nedostane. Vzduch se v predni casti skrine vubec nehybe a disky maji pri provozu teplotu 50°C. Jediné co by snad pomohlo je casemod predniho plastu a zhotoveni der v něm.
ICEBOSS (3435)|16.1.2008 16:16
Ano, to je celkem klasicky problem. Mit 50°C na disku neni problem ani v jinem EC s vyrezem zespodu.
robky (3195)|17.1.2008 09:08
Ja mám zasa opačný problém. Niekde (sa mi zdá že google to testoval)sa objavila správa, že viac odchádzajú disky podchladené. Mám SamsungHD321KJ a teplota sa nikdy nevyšplhá nad 27°C, ani pri defragmentácii ani inom zaťažení HDD. Bežne sa teploty pohybujú okolo 25°C. Skúšal som všetky možné pozície v case a nič. V case mám 1x120mm IN a 1x120mm OUT, oba Glacialtech na cca. 800ot. Ako ho zohriať? Respektíve mám to vôbec riešiť?
Zoidik (1405)|17.1.2008 09:32
No větrák do boku bych osobně dal pouze kdyby se jednalo o chlazení CPU a k tomu tunel ještě přímo na něj. Měl jsem to tak us taré sestyvy. Obával bych se že by se ty vzdušné proudy mohly hádat. Rozhodně,a le dátvětrák 120mm dopředu i do zadu. Ja mam 3 SATA disky a teplotně v klidovém stavu jsem s teplotama disků o 10°C níž jak ty. Jinak přidam jeden dotázek, vím někdo o nějakém dobrém programu na monitorování teploty? Upozornuji, ale že SPEED FAN nechci!! Se v něm nedokážu zorientovat díky názvům teplot temp1 - XXXX Měl jsem ASUS PROBE, ale tem mi na desce GIGABYTE bud nepojede, nebo bude dělat bordel. CHtěl bych něco jako ten PROBE i s historii průběhu teplot.