reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Normál nebo Wide Monitor ?

tjurny (26)|27.6.2006 15:33
Jaky monitor preferujete Klasický nebo širokouhlý? Chctel bych koupit nový monitor a zatím jsem rozhodnut pro klasický monitor. Na filmy se na pc vůbec nedívám občas zahraju nějakou tu hru. Jinak web atd. Kvuli čemu bych měl jít do wide monitoru kromě videa.
Matajon (125)|27.6.2006 15:50
Ja osobne bych sel do wide. At uz jenom kvuli zminovanym videum, sirokouhlym hram, vice prostoru, ktery se bude hodit napriklad pro Sidebar ve win Vista atd ... :)
tjurny (26)|27.6.2006 16:24
[QUOTE=Matajon]Ja osobne bych sel do wide. At uz jenom kvuli zminovanym videum, sirokouhlym hram, vice prostoru, ktery se bude hodit napriklad pro Sidebar ve win Vista atd ... :)[/QUOTE]
na video opravdu nekoukám na to mám wide TV ale o těch sidebarech ve vistě jsem už uvažoval. Dneska už má většina her možnost wide ?
Jěště jeden dotaz z jaké vzdálenosti koukat na 20 LCD 1600 x 1200 je už to docela velká "kráva"
Matajon (125)|27.6.2006 16:31
[QUOTE=tjurny]na video opravdu nekoukám na to mám wide TV ale o těch sidebarech ve vistě jsem už uvažoval. Dneska už má většina her možnost wide ?
Jěště jeden dotaz z jaké vzdálenosti koukat na 20 LCD 1600 x 1200 je už to docela velká "kráva"[/QUOTE]
Ohledne tech widescreen her se muzes podivat na jejich seznam, nejake maji podporu primo v nastaveni, nejakym musis upravit .ini soubor atd ... viz http://www.widescreengamingforum.com/wiki/index.php?title=Master_Games_List_-_A
Pavel Kovač (374)|27.6.2006 17:13
Osobne si myslim ze wide monitory jsou dobre az od velikost 23" a vice (tzn 1920x1200 a vic). Stredni trida (20" a 21") jsou prakticky jen prodlouzene 17" resp 18" monitory. Velikost plochy taky neni pro praci tak vhodna jako u 1600x1200.
Pokud je vsak monitor urcen na filmy tak na 100% urcite wide.
radekhulan (215)|27.6.2006 18:19
[QUOTE=tjurny]Jaky monitor preferujete Klasický nebo širokouhlý? Chctel bych koupit nový monitor a zatím jsem rozhodnut pro klasický monitor. Na filmy se na pc vůbec nedívám občas zahraju nějakou tu hru. Jinak web atd. Kvuli čemu bych měl jít do wide monitoru kromě videa.[/QUOTE]

Jako špatnou volbu bych viděl 20" 1680x1050, problém je, že na 99% práce (web, grafika, Word, Excel, programování) člověk potřebuje spíše výšku než extrémní šířku, a pouhých 1050px výšky je opravdu málo. Zde je mnohem lépe 20" 1600x1200. Není možné porovnávat 20" wide a 20" klasika jen podle "palců", protože wide má podstatně menší množství obrazových bodů. Přesto to někoho svádí, srovnání "dvacetipalcových". 20" wide je na výšku totožný s 17" 4:3, a to je prostě hodně špatně.

Wide je pak zajímavý až od 1920x1200..
radekhulan (215)|27.6.2006 18:23
[QUOTE=Matajon]Ohledne tech widescreen her se muzes podivat na jejich seznam, nejake maji podporu primo v nastaveni, nejakym musis upravit .ini soubor atd ... viz http://www.widescreengamingforum.com/wiki/index.php?title=Master_Games_List_-_A[/QUOTE]

Zde je občas problém, starší hry jsou často natvrdo v 800x600, a toto roztažené na wide vypadá naprosto příšerně. Nové hry wide již z 95% podporují nativně nebo alespoň pomocí hacku, ale u některých je špatné FOV (15% her). Není to prostě stále tak ideální, jak by se zdálo, wide má prostě malé % trhu, aby se to výrobcům vyplatilo dělat. Wide displej je stále ve hrách více starostí, a pokud člověk není třeba ochoten editovat v HEX editoru DLL knihovny hry, občas na wide musí zapomenout..
tjurny (26)|27.6.2006 22:56
No nic asi půjdu do klasické 20" 1600 x 1200 dík za rady.
paia (71)|15.8.2006 12:04
nemuzu souhlasit s predchozim nazorem, ze 20" Wide je spatny, sam ho mam a chrochtam si blahem.
wizaard (913)|15.8.2006 12:14
[QUOTE=paia]nemuzu souhlasit s predchozim nazorem, ze 20" Wide je spatny, sam ho mam a chrochtam si blahem.[/QUOTE]
Tady se ale přece nemluvilo o tom, že 20" wide je špatný, ale že nemá takovou podporu a jelikož kupující nechce monitor na filmy, ale na hry, tak je podle mě určitě lepší standardní nějaká "dvacítka" se zmiňovanými 1600x1200 než 20" wide se slabým rozlišením. Širokoúhlý monitor stejné "palcáže" ( ;) ) má vždy nižší obrazovku, to je ale snad jasné.
paia (71)|15.8.2006 13:03
[QUOTE=wizaard]Tady se ale přece nemluvilo o tom, že 20" wide je špatný, ale že nemá takovou podporu a jelikož kupující nechce monitor na filmy, ale na hry, tak je podle mě určitě lepší standardní nějaká "dvacítka" se zmiňovanými 1600x1200 než 20" wide se slabým rozlišením. Širokoúhlý monitor stejné "palcáže" ( ;) ) má vždy nižší obrazovku, to je ale snad jasné.[/QUOTE]

zrovna hraju NFS:MW a musim konstatovat, ze se mi hraje lip nez na standartnim 4:3... je ale pravda, ze hry v 800x600 uz nehraju, navic ten Philips by snad mel umet zmenit zobrazovanou plochu dle aktualniho rozliseni, zatim jsem teda neprisel na to jak, je mozny, ze to pres DVI nefunguje, ale tomu se mi nechce verit.