reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Formatovani HDD

Kajaa (63)|25.5.2009 09:49
Ahojte, mam ted na disku nainstalovane Visty, ale chtel bych XP. Nevim ale jak HDD zformatovat, aby byl uplne cisty. Napisete mi postup prosim? Predem dekuji.
Salamander (6177)|25.5.2009 09:52
Pri instalaci XP mas moznost disk zformatovat ...
Kajaa (63)|25.5.2009 10:04
takze staci vlozit CD s XP, nabootovat ho a pak zformatovat? Ja myslel ze prave z Vist nejdou dat XP, ze se prvni musim nejak zformatovat HDD
Salamander (6177)|25.5.2009 10:06
nevidim v tom problem :)
Kajaa (63)|25.5.2009 10:17
tak jsem to ted zkusil. vlozil disk s XP, dal bootovani na cd-rom a nic se nestalo, normalne mi najely visty..
mstejska (2912)|25.5.2009 10:19
Musíš přepnout 1st boot device v biosu na CD-DVD rom
Kajaa (63)|25.5.2009 10:24
sak to mam, first mam cd-dvd, second a third mam disabled..vubec nebootoju z HDD a presto mi system normalne najede..
Dojigiri (1629)|25.5.2009 10:27
a nepíše to při startu "Press any key to start from CD ..." nebo něco podobnýho? Pokud je nainstalovanej systém, je pro start z CD po spuštění potřeba stisknout nějakou klávesu (třeba mezerník, což je standardní "Any Key" :)).
Kajaa (63)|25.5.2009 10:36
nepise mi to nic takoveho, pri startu to akorat napise booting from cd-rom a pak stejne najedou visty..neni nejaky jiny zpusob formatovan?
Richmond (8084)|25.5.2009 10:57
A co tam dat instalacni dvd Vist, dojet az na okno s vybiranim disku, disk smazat a pak vyskocit z instalatoru + nainstalovat xp?
Urcite to pujde smazat win98... Ten napis se tam objevi jen na par vterin tak se jeste jednou mrkni :notsure
Kajaa (63)|25.5.2009 10:59
[QUOTE=Richmond;252592]
Urcite to pujde smazat win98... Ten napis se tam objevi jen na par vterin tak se jeste jednou mrkni :notsure[/QUOTE]

nechapu ted trosku co tim myslis:)
Richmond (8084)|25.5.2009 11:07
Na "znackovych" sestavach se mi taky parkrat stalo, ze dvd sice chvilku bootuje, ale pak normalne spusti OS nainstalovany v pocitaci. Proto bych sahnul po Win98, popr. Win2000 s kterym to nabootuje korektne. V instalatoru pak u disku zmacknes "D" pak "L" a Enter - tim smazes partition na disku, takze nainstalovany OS uz nema sanci nabootovat. Potom uz staci dat do mechaniky instalacni cd XPcek a normalne nainstalovat.

Napis "Libovolnou klavesou spustite instalaci z CD" (nebo tak nejak) se ukaze jen na par vterin, takze nektery monitory se ani nestaci rozsvitit a tim padem nestacis zareagovat a tak se ti spusti OS. Takze zkus koukat na ledku u mechaniky a kdyz se cd roztoci tak zkus neco zmacknout...
Kajaa (63)|25.5.2009 11:22
ted otazka kde sehnat win 98 :) no monitor je porad zaply i nez zacne bootovat a takova hlaska s tou klavesou se tam nikdy neobjevi. kdyz sem zmackl mezernik, tak mi to hodilo nabidku bud normalne rozjet visty, nebo kontrola OS, nebo neco takoveho..
Dojigiri (1629)|25.5.2009 11:32
no anebo si můžeš stáhnout tady bootovací iso image DOSu http://www.bootdisks.us/windows-98/13/windows-98-bootable-cd-images.html (nejlíp tu z Windows 98 SE, spíš tu bez RAMdrive kvůli kompatibilitě), vypálit na CD-RW, nastartovat z něj (spustí se DOS) a zadat příkaz
[code]fdisk /mbr[/code]
což smaže spouštěcí záznam Visty v MBR a ta už pak nepůjde spustit (takže i inst. CD pokud kontroluje MBR tam nic nenajde a měla by se spustit instalace).

Je tam i format ale ten spíš nedoporučuju (protože format z Win98 měl problémy s většíma diskama) a raději to naformátovat v instalátoru Windows.

// EDIT btw pokud budeš formátovat z instalačky XP, pokud má ta partition víc než 128GB, ujisti se, že máš instalačku XP s naintegrovaným minimálně SP1, protože XP bez SP mělo tenhle limit na velikost disku, pokud se nepletu (osobně doporučuju si buď v nLite nebo ručně naintegrovat rovnou SP3, protože pak to po instalaci zabere míň místa, než ho doinstalovávat dodatečně)
xmarek (1676)|25.5.2009 13:49
[QUOTE=Dojigiri;252600][code]fdisk /mbr[/code][/QUOTE]Nástroj Fdisk operačního systému MS-DOS obvykle aktualizuje hlavní spouštěcí záznam (MBR), tj. přepíše MBR ze zálohy. Tento příkaz slouží k obnově, ne k smazání viz. odkaz:
http://support.microsoft.com/kb/69013
Dojigiri (1629)|25.5.2009 14:48
Ano, bylo to nepřesné vyjádření, on ho nesmaže, ale obnoví MBR záznam pro systém Windows 98, resp. DOS - podle toho jaký fdisk se použije. Což ve výsledném efektu způsobí, že se jím přemaže MBR Visty a poté už nebude možno běžným způsobem Vistu nabootovat. Takže by se pak měla rozběhnout instalace z CD (bez možnosti spustit nainstalovaný systém).
René Pfeifer (5)|26.5.2009 16:31
Ahoj, možná jdu trošku s křížkem po .., ale taky můžeš zkusit ze stránek Westernu stáhnout jejich utilitu Data Lifeguard tool. Pro systémový disk ve verzi pro DOS (na CD nebo FDD), pro práci s ostatními disky může být windowsovská. Bude se ti určitě hodit i v budoucnu :)

http://support.wdc.com/product/download.asp?level1=6&lang=en