reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Procesory: Cool´n´quiet

Neregistrovaný (0)|27.5.2009 14:02
Jméno tazatele: Radek

Znění dotazu:
Dobrý den, potřebuju k zprovoznění fce c´n´q nějakou speciální utilitu?Nefunguje mi totiž ani na základních frekvencích-2,7GHz(natož při OC-kdy by rovněž měla být funkční za urč.podmínek)..Využití pc-převážně zábava(hry,filmy..), ale např.při několikahodinovém surfování není spotřeba procáku oc na 3,2 zrovna košer.Po instalaci driveru z amd stránek 1.3.2(rok 2007?!?) žádný rozdíl,minimální spotřeba nastavena, v biosu c´n´q enabled..Není problém třeba v 32-bit systému? Doporučili byste mi 64bit verzi (xp,vist,7) pro mé využití pc-slyšel jsem mnoho příběhů o problémech s aplikacemi obecně...

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
AMD Athlon 64 X2 7750+ 2.7GHz BOX
MSI K9A2 Platinum, updated bios
Gainward HD 4870 Golden Sample 1GB DDR5
Kingston HyperX 4GB (kit 4x 1GB) 1066MHz
Samsung SpinPoint F1 3.5" 640GB HD642JJ
Seasonic SS-500ET-T3 500W OEM
XP Pro SP3 32-bit
mstejska (2912)|27.5.2009 14:53
Zapnout v biosu a nebo pokud máš visty pak je možné že to je vypnuto v advanced power settings pro CPU
robky (3195)|27.5.2009 17:11
Stiahni si CnQ driver zo stránok výrobcu ...

@mstejska: čítaš vôbec dotaz?:mistake píše, že to má v biose povolené a že má XP 32bit
optim (391)|27.5.2009 17:55
Zkus jeste nastavit "minimalni spotrebu" pres tu AMD utilitu, kterou jsi nainstaloval s ovladacem.
Radek! (0)|27.5.2009 23:37
Driver (v novější verzi než uvádí amd stránka základovky v odkazu)mám nainstalovaný, ale žádné utility jsem si nevšiml..O co konkrétně jde? Už mě též napadlo snižovat násobič ručně v overdrivu, pak ale stabilita klesá(při menším zatížení - to příliš nechápu).
Thanx 4 help
optim (391)|28.5.2009 00:16
Ze by to tam nebylo vzdy? Jmenuje se to AMD Power Monitor
Neregistrovaný (0)|28.5.2009 01:42
Utilitku jsem stáhl, ale opět žádná změna..Nikdy jsem navíc c´n´q neviděl v praxi, změny napětí a násobiče probíhají asi v jakých časových intervalech? P.S.po updatu biosu z 1.6 na 1.8 zase nic..rmclock athlon 7750 nezná:(hmmm...
Leroj (271)|28.5.2009 07:09
tak mě to funguje skoro správně, v klidu jede procák zhruba na 1000 MHz. Nic jsem neinstaloval, update nedělal, akorát v BIOSU jsem zapnul CnQ. No a pak musí být ve - vlastnosti/spořič/napájení vybráno třeba přen. pc nebo min. spotřeba a už to šlape. :thumb
Jediný problém je, že některé MP3 zadrhávají /prostě nezvýší se výkon/. Proč jen některé nevim /možná bitrate?/. Asi to zkusim vysledovat, takhle musím jít do napájení a dát zpět režim Doma.
mstejska (2912)|28.5.2009 07:19
[QUOTE=robky;253511]
@mstejska: čítaš vôbec dotaz?:mistake píše, že to má v biose povolené a že má XP 32bit[/QUOTE]

:mistake Asi blbě.
PS: podobný problém mi dělalo CPU pouze ve vistách (proto jsem to tam psal)
Pro přesné nastavení můžes použít i utilitu RightMark CPU Clock. V ní si můžeš nastavit násobiče, napěti cpu pro každý násobič atd.
optim (391)|28.5.2009 12:16
[quote=Neregistrovaný;253696]Nikdy jsem navíc c´n´q neviděl v praxi, změny napětí a násobiče probíhají asi v jakých časových intervalech?[/quote]
je ukazek vic vcetne te z Power monitoru.

[quote=Leroj;253706]Jediný problém je, že některé MP3 zadrhávají /prostě nezvýší se výkon/. Proč jen některé nevim /možná bitrate?/. Asi to zkusim vysledovat, takhle musím jít do napájení a dát zpět režim Doma.[/quote]
Tohle rozhodne neni problem podtaktovani jako takoveho, kdyz bude 1GHz pri prehravani mp3 zatizen na vic nez 10%, tak je to moc.
Ra-dek (0)|28.5.2009 14:29
Mám nainstalovaný dual core optimizer, může mít vliv na funkci c´n´q? Nezdá se, že by způsoboval nějaké potíže, ale má vůbec ještě dnes smysl, nehraju-li hry z doby kamenné? Zkusím uninstal, jestli zjistím nějaký rozdíl ve výkonu..
Má někdo ponětí, existuje-li verze rmclocku, která by uměla pracovat s athlonem X2 7750?
Leroj (271)|28.5.2009 14:34
optim píše: Tohle rozhodne neni problem podtaktovani jako takoveho, kdyz bude 1GHz pri prehravani mp3 zatizen na vic nez 10%, tak je to moc.

no mě to bylo divný, ale zkoušel jsem všechno možný /reinstal audio, jiný player/ a jediné co spolehlivě pomáhá, je zapnout režim Doma nebo v kanceláři /nebo jiný, kde jede procák na plno/
no ještě budu chvíli zkoušet a pak asi vytvořim vlákno :)
Raddek (0)|28.5.2009 23:20
btw Majitelům tohoto HW nedoporučuju update biosu na verzi 1.8, u mně byla pro oc rozhodně lepší 1.6...Službou live update ale nelze provést downdate, vždy se objeví jen ver.1.8..
HonzaPa (0)|29.5.2009 21:58
Tak jsem si v4era taky koupil AMD 7750 BE a s velkou radostí jej vyměnil za svůj starší X2 4600+. To jsem ale netušil, do čeho lezu.

Z počátku PC jako mělo problém nastartovat, ventilátory jakoby tak 4x zakolísaly, nicméně PC nakonec najelo a začly bootovat WIN XP SP3. Bohužel, jakmile jsem viděl plochu, došly jakoby k odpojení HDD - spin down, černá obrazovka a restart. Myslel jsem si, že to třeba neutáhl zdroj, tak jsem z police, vytáhl Chieftec 620W zdroj, bohužel zcela stejný problém, dokonce ani flash biosu nepomohl. Pomohl až reinstal celých windows - upřímně, tohle jsem ještě nezažil, abych po výměně CPU musel renistalnout celé widle. Před vlastní reinstalací, jsem zkoušel obnovu sytému k nějakému dřívějšímu datu, a odinstalaci driverů v nouzovém režimu, bohužel nic.

No, tak jsem tedy nainstaloval nové WIN XP. Pak jsem celý večer zkoušel rozchodit Cool and quite, bohužel zcela bez úspěchu. Standardní CnQ driver se dokonce odmítl nainstalovat s tím, že v PC není žádný AMD 64 procesor, driver který šel byla nějaká modifikace od ASUSu, od kterého vlastním desku.

Dnes jsem zkoušel i jinou desku od Gigabytu, bohužel nic, stejný problém, tak nevím, ale docela mi vadí jak ten CPU topí - jede pořád na celou frekvenci. CPU rightmark můj CPU prý nezná.

Nakonec jsem do sestavy vrátil AMD 4600+, abych se podíval v klidu na nějaký film a nekvílely mi do toho ventilátory.

Neslyšel někdo o problému AMD 7750+ BE s CnQ a ještě lépe o návodu jak to CnQ na tomto CPU rozhýbat?

Sestava

ASUS M3A-H/HDMI
CPU AMD 7750+ BE/ 4600+
2x1GB DDR800
VGA integrovaná
HDD 750GB seagate ES
DVD-RW NEC
zdroj Chieftec 400W a 620W