reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Praktiky Intelu

husky14 (4214)|29.5.2009 08:54
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Praktiky Intelu

Společnost Intel byla nedávno komisí EU odsouzena za poškozování konkurenčního AMD a ovlivňování svých zákazníků k zaplacení astronomické pokuty ve výši více než 1 miliarda EUR. Je podle vás Intel vinen, nebo je kauza pouze důsledkem konkurenčního tržního prostředí? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
r34ktor (7477)|29.5.2009 08:56
Obávám se, že to není nikdo, kdo není obeznámen s pozadím věci, schopen objektivně posoudit.
Deee-aN (3834)|29.5.2009 09:00
viz r34ktor a navíc je mi to celkem buřt :)...
johny__g (6387)|29.5.2009 09:11
Tak já sem dám pár citací z tisku, ať to nemusí každý hledat.

[QUOTE]Firma podle Evropské Komise poskytovala výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce Advanced Micro Devices (AMD), čímž porušila pravidla hospodářské soutěže.[/QUOTE]

[QUOTE]Brusel již předloni Intel obvinil, že poskytuje výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce AMD. Loni firmu navíc obvinila, že platila maloobchodníkům, aby neprodávali počítače s čipy AMD.[/QUOTE]

[QUOTE]Jihokorejský regulační úřad loni vyměřil firmě Intel pokutu kolem 26 milionů dolarů za zneužívání dominantní pozice na místním trhu. Intel podle úřadu v letech 2002 až 2005 nabízel jihokorejským výrobcům počítačů slevy pod podmínkou, že nebudou nakupovat procesory od AMD.[/QUOTE]

Určitě je to jednání značně neetické. Když chce Intel tolik prosazovat prodeje svých čipů, tak místo aby platil obchodníkům za to, že nebudou používat čipy konkurence, ať raději slevní. Na druhou stranu, z pohledu Intelu - jsou silná společnost, mají úspěch, mají zisky, jsou prostě ta nějvětší ryba v rybníce, tak proč by jim měl někdo diktovat co si budou se svými penězi dělat? Není jedno, jestli zaplatím obchodníkovi aby upředostňoval moje výrobky, nebo mu ty samé výrobky dodám levněji, takže konkurence přestane být kokurenceschopná? Peníze jako peníze, ne?
xmarek (1676)|29.5.2009 09:23
Myslím si, že praktiky firmy Intel jsou mezi lidmi, kteří jsou obeznámeni s touto firmou víc než známé. Na tomto místě by bylo dobré zmínit jejich spor s firmou Transmeta. https://www.svethardware.cz/transmeta-zaluje-intel/15134 A výsledek se dal taky očekávat.

Prostě mimosoudní vyrovnání s firmou Transmeta pouze poukazalo na fakt, jak to s jejich technologii v tolik opětovaných Centrinech vlastně je. A tak nezbývá než říci Cimrmanovské ... a tak dovednost firmy Transmeta pomohla zase jednou k vítězství borcům z Intelu. :(
Richmond (8084)|29.5.2009 09:33
No jenom jestli v tom nema prsty spis EU - proste z intelu vynda ranec a kdyby se intel cukal tak vytahnou "omezovani pouzivani cipu amd" ;)
mstejska (2912)|29.5.2009 10:45
[QUOTE=johny__g;254061]... Není jedno, jestli zaplatím obchodníkovi aby upředostňoval moje výrobky, nebo mu ty samé výrobky dodám levněji,.... Peníze jako peníze, ne?[/QUOTE]

Pokud jsem informován, tak problém je v tom, že Intel platil obchodníkům, ne za to, že bodou brát jeho výrobky, ale že budou brát POUZE jeho výrobky. Je ale možné, že jsem to špatně pochopil.
Vinie (163)|29.5.2009 13:23
Člověk který do toho nevidí to nemůže soudit.
xstreetfighter (453)|29.5.2009 13:39
Sice Intel porušil pravidla hospodářské soutěže,ale pokuta se mi zdá nepřiměřeně vysoká, sice si nemyslím, že by je to nějak položilo, ale přijde mi to zároveň neetické i od EU
husky14 (4214)|29.5.2009 13:42
[QUOTE=Vinie;254149]Člověk který do toho nevidí to nemůže soudit.[/QUOTE]Nikdo přece nechce, aby se tu vynášely 100% přesné závěry na základě 100% pravdivých informací....

Diskuze je imho hlavně o výměně názorů na danou problematiku, takže pokud vlastní názor mám a chci ho sdělit ostatním, zapojím se do ní. Toť vše ;)
james008 (47)|29.5.2009 14:06
..tak me se praktiky intelu nelibily nikdy.... a asi nidky libit nebudou, protoze
nadeje ne zmenu je podobna jako u druhych hovadek a to Microsoftu :-)
...z podobnych duvodu nemusim ani nVidii a ty jejich vecne benchmarkove podvody....
ale je nutno rici ze Intel je v tom byt znacne sprosty a v hodne pripadech
protizakonny jakymsi nekorunovanym kralem.

Kdyz se clovek zamysli.. nelze rici ze by na trhu existovala firma
ktera by byla cista jak lilie... byznys je hold spinavy...ale to co predvadi casto
Intel a nVidie je mnohdy k neuvereni jindy pouze k zvraceni....

Penezni samnkce apod na takove firmy vubec nemaji vliv....
bylo by vhodne zacit se chovat k nim podobne jako k lidem.....
nemam sice rad fotbal..ale dat jim parkrat zlutou a kdyz budou stale
podvadet tak cervenou a papa... embargo na prodej na pul roku..to by
bylo efektivnejsi... nekteri jsou totiz nepoucitelni a maji dojem ze jsou pupkem sveta.

Jenze... on s tim stejne nikdo nic neudela.. Intel ma penize...a penize umi podplacet...
a vsde se najde nejaky idiot ktery si je vezme.....

Takze... moh bych to formulovat i tak jako nekde vyse..je mi to jedno..jemi to burt....
protoze v zakladu s tim nic neudelame..jen nas to muze stvat....a v mem pripade
jde boj jen tak daleko jak muzu..a to sice cca 1000-5000 produktu rocne...
ktere nekoupim od nich..ale od konkurence :-) ...coz me ani nepali..protoze
konkurence mi sedi lip i parametrama a uzitim :-)
Palec123 (4)|29.5.2009 14:22
[QUOTE=james008;254165]Penezni samnkce apod na takove firmy vubec nemaji vliv....
bylo by vhodne zacit se chovat k nim podobne jako k lidem.....[/QUOTE]
Tak konkretne pokuta od Evropske unie je mastna i pro takoveho obra jako je Intel a rozhodne zanedbatelna neni.

[QUOTE=james008;254165]nemam sice rad fotbal..ale dat jim parkrat zlutou a kdyz budou stale
podvadet tak cervenou a papa... embargo na prodej na pul roku..to by
bylo efektivnejsi... nekteri jsou totiz nepoucitelni a maji dojem ze jsou pupkem sveta.[/QUOTE]
Bude to znit blbe, ale Intel je defakto pupkem sveta. Dnesni spolecnost je na pocitacich zcela zavisla. A intel ovlada 70% trhu. Dokazes si predstavit, ze by najednou nebyl? AMD by toto urcite nestihlo pokryt. Proste nemaji takovou vyrobni kapacitu. Neni to tak davno, co meli problem dodavat na trh, protoze poptavka po jejich procesorech byla prilis velka. A kdo je dalsi? Via, IBM? Bez Intelu by to zkratka neslo, stejne tak jako by to neslo bez Microsoftu a kazdy z nich si to moc dobre uvedomuje.. Takze pokuty budou muset zkousnout, ale pojede se dal ve stejnem duchu..
DrZelenka (2491)|29.5.2009 14:22
[QUOTE=james008;254165]..tak me se praktiky intelu nelibily nikdy.... a asi nidky libit nebudou, protoze
nadeje ne zmenu je podobna jako u druhych hovadek a to Microsoftu :-)
...z podobnych duvodu nemusim ani nVidii a ty jejich vecne benchmarkove podvody....
ale je nutno rici ze Intel je v tom byt znacne sprosty a v hodne pripadech
protizakonny jakymsi nekorunovanym kralem.

Kdyz se clovek zamysli.. nelze rici ze by na trhu existovala firma
ktera by byla cista jak lilie... byznys je hold spinavy...ale to co predvadi casto
Intel a nVidie je mnohdy k neuvereni jindy pouze k zvraceni....

Penezni samnkce apod na takove firmy vubec nemaji vliv....
bylo by vhodne zacit se chovat k nim podobne jako k lidem.....
nemam sice rad fotbal..ale dat jim parkrat zlutou a kdyz budou stale
podvadet tak cervenou a papa... embargo na prodej na pul roku..to by
bylo efektivnejsi... nekteri jsou totiz nepoucitelni a maji dojem ze jsou pupkem sveta.

Jenze... on s tim stejne nikdo nic neudela.. Intel ma penize...a penize umi podplacet...
a vsde se najde nejaky idiot ktery si je vezme.....

Takze... moh bych to formulovat i tak jako nekde vyse..je mi to jedno..jemi to burt....
protoze v zakladu s tim nic neudelame..jen nas to muze stvat....a v mem pripade
jde boj jen tak daleko jak muzu..a to sice cca 1000-5000 produktu rocne...
ktere nekoupim od nich..ale od konkurence :-) ...coz me ani nepali..protoze
konkurence mi sedi lip i parametrama a uzitim :-)[/QUOTE]

Embargo neni az tak dobrej napad. Pro me by to napriklad znamenalo nemoznost si koupit novej procak v pripade ze by me soucasny shorel (a kupovat kvuli tomu celou zakladovku+AMD bych nechtel). Celkove se vetsina spolecnosti snazi zadusit ostatni (potkaval sem lidi co nevedeli co je procesor a nezyvali ho "pentium" at to bylo cokoliv, u OS zas velka cast lidi ani nevi ze nejakej system existuje ,natoz ,ze existuje alternativa a v pripade chyby windows si myslej ,ze je rozbitej HW). Kazdej neco porusuje ,vetsinou stale vic a vic az to nekomu zacne opravdu vadit a vznikaji tyhle zaloby.

Co se tyce intelu, tak platit nekomu ,ze prodava pouze jejich cipy je podle me fakt velka prasarna.
Richmond (8084)|29.5.2009 14:42
Jedinym resenim a demonstrovanim nespokojenosti je si vyrobek od firmy proste nekupovat :idea
Lobobery (35)|29.5.2009 16:20
Já si myslim, že je zbytečný tady používat argumentace typu, že mi to nemůžem soudit apod. Stačí fakta, když budete vědět, že někdo někoho zabil a budou důkazy, taky je vám jedno, že to udělal, protože má sklony k agresivitě nebo malou sebekontrolu, prostě je to vrah a to je fakt! A podobné je, že Intel prosazoval nekalou politiku uplácení a jiného vymáhání si, aby se prodávaly počítače jen s jeho čipy. A to je fakt!
Jak někdo píše, že to na ně odněkud "vytáhli", tak to taky neni pravda. Tenhle spor se táhne několik let a už před několika lety, když tohle vyplulo na povrch, jsem si říkal, že jsem zvědavej, jak to dopadne. Jen jsem nečekal, že to bude trvat tolik let.
Závěrem chci říct, že nejsem zastáncem ani AMD ani Intelu (kdybych teď kupoval PC, tak s procákem od Intelu), že chápu situaci Intelu, kdy se snažili co nejvíc omezit konkurenci a tím zvýšit svoje prodeje, ale měli to udělat legální cestou! Nemám jim to za zlý, je mi to fuk, ale trest si zasloužili sami..
husky14 (4214)|29.5.2009 16:43
[QUOTE=Lobobery;254221]Já si myslim, že je zbytečný tady používat argumentace typu, že mi to nemůžem soudit apod. Stačí fakta, když budete vědět...[/QUOTE]Jsem rád, že někdo pochopil pojem diskuze.... :)

Podle mě je Intel vinen a pokutu (ať už byla jakkoliv vysoká) si zasloužil. Tohle je prostě trh a tyhle nekalosti se děly a dít budou. Výsledný čísla a podíly na trhu rozhodujou a je třeba je zvyšovat za každou cenu.

Zrovna tak dnes zachází AMD/ATI se svými zákazníky, kteří od něj berou GPU. Jeden (dvorní) si může vydat kartu s libovolným designem, druhý (nedvorní) už ne, minimálně do doby, kdy jí vydá ten dvorní.... taky to asi není úplně čistý jednání a Palit (Gainward a spol.) už se podle toho zařídily.... i když do toho vůbec nevidím a pouze tu říkám svůj názor :turtle
Jiziii (796)|29.5.2009 16:52
Patří mu to :D
jen ať se do Intelu pustěj :angry
se..u mě ty věčný spory s Nvidí o Atomu a dylších věcech, žalujou se obě firmy navzájem za jakoukoliv prkotinu
I když chápu je to konkurenční boj ale v případě těchto dvou firem dost trapnej
Richmond (8084)|29.5.2009 16:59
[QUOTE=husky14;254233]J...taky to asi není úplně čistý jednání a Palit (Gainward a spol.) už se podle toho zařídily....[/QUOTE]
Jj - vyresily to "po mym" ;)
mstejska (2912)|29.5.2009 17:05
Člověk by řekl, že výrobci budou nadbíhat svým zákazníkům, ale nějak to nevypadá. To je jako by výrobce rohlíků nutil obchodníka, kde a kdy má rohlíky prodávat.:mistake
husky14 (4214)|29.5.2009 17:48
[QUOTE=mstejska;254257]Člověk by řekl, že výrobci budou nadbíhat svým zákazníkům, ale nějak to nevypadá.[/QUOTE]Nadbíhaj.... ale v případě AMD je to jen Sapphire a Asus, zbytek má smůlu.
miniprog (38)|29.5.2009 19:53
Připadá mi to trochu jako zbabělost u tak úspěšného giganta. Na druhou stranu, udržet si tak velké odběry zboží trvale, to může být taky dost problém, zvláště když musíte živit tolik zaměstnanců. Ačkoliv jsem fanda AMD, musím trochu politovat Intel ohledně způsobu, jak ke své hlavní konkurenci přišel.
Ono se na to nějak zapomíná, ale věc se má takto: kdysi v "pravěku" chtěl intel dodávat CPU pro IBM, ale IBM se nechtělo spokojit se závislostí na jediném dodavateli a vyžadovalo existenci náhradního dodavatele. A tím se stalo právě AMD, které tak získalo licenci na výrobu klonů procesorů Intel (286,386 a 486). Takže Intel si musel konkurenci vlastně vypěstovat sám. AMD si jeho procesory osvojilo a potom dokázalo vybudovat vlastní kompatibilní cestu, když licenční podmínky pominuly (Pentium vs. AMD K5). Takže nebýt prvotního požadavku IBM, asi by se AMD na moc nezmohlo a vyrábělo by flash paměti. Zaplať pánbůh, že to tak není, protože by to dopadlo jako s Microsoftem. I tak je pro AMD dost velká práce funkčně simulovat intel, ale nepoužívat jeho realizační technologie, které jsou patentované.

Ještě mě napadá. Když ti obchodníci a prodejci přešli na "výhodnou" smlouvu Intelu o neprodávání AMD, zřejmě byli nuceni nějak zákazníků vysvětlovat, proč AMD nenabízejí. A nedovedu si přestavit snazší odpověď než: "protože AMD nemá dobré a stabilní procesory". Pokud něco prodejce nechce prodávat, je to většinou proto, že jsou s tím problémy. To muselo úžasně posilovat již tak existující fámy o "nekvalitě" AMD (přitom jediným skutečným problémem byly cizí čipové sady). Každopádně si nepřeji, aby takovéto "chytré" praktiky Intel provozoval, byť by to byl nezřízený počin několika jeho obchodníků.
xmarek (1676)|29.5.2009 20:17
[QUOTE=miniprog;254309]Když ti obchodníci a prodejci přešli na "výhodnou" smlouvu Intelu o neprodávání AMD, zřejmě byli nuceni nějak zákazníků vysvětlovat, proč AMD nenabízejí.[/QUOTE]Myslím si, že těmto firmám jde spíše o výrobce počítačů a velkoprodejce než o nějaké malé obchodníky. A ti nepotřebují nic vysvětlovat. Vemte si např. firmu Lenovo/IBM. Tato firma nikdy co si pamatuji nepoužívala ve svých počítačích procesoru firmy AMD. Samozřejmě pomíjím fakt, že AMD a ATI je dnes jedna firma a produkty divize ATI jsou samozřejmě hojně používané.
Neregistrovaný (0)|29.5.2009 21:12
[QUOTE=Jiziii;254253]Patří mu to :D
jen ať se do Intelu pustěj :angry
se..u mě ty věčný spory s Nvidí o Atomu a dylších věcech, žalujou se obě firmy navzájem za jakoukoliv prkotinu
I když chápu je to konkurenční boj ale v případě těchto dvou firem dost trapnej[/QUOTE]

Zajímavé bude hlavně sledovat vývoj sporu nVidia ION vesus Intel Atom. V tomhle případě to totž vypadá, že grázl narazil na ještě většího grázla. Hlavní rozdíl ale mezi Intelem a nVidii na jedné a AMD / ATI na druhé straně je v tom, jak přistupují k "tomu kolem". Onehdá jsem viděl prsentaci Igora Staňka (PR nVidia pro naši oblast) osmdesát procent jeho přednášky tvořila ukázka technologického dema Euforia, vyvinutého bandou šílenců odněkud ze severu. Z předváděnými kartami Quadro to nemělo mnoho společnéh, důležitá byla hlavně část, že tuhle technologii portovali pro CUDA a mohou ji nabídnout ze svou kartou za lepší cenu. A problém AMD / ATi je v tom, že takovéhle věci prostě nedělá. nemá lidi kteří by bojížděli svět a hledali nápady. Není prostě dost dravá. A to, že jsou jejich praktiky slušnější, je sice pěkné, ale s tm to nikam nedotáhnou...
astec (1823)|29.5.2009 22:47
Víte já bych řekl, že zloděj křičí chyťte zloděje. Obrazně. Aneb kdo nejvíce pláče a leze do ... je po zásluze odměněn. Kor u instituce, která rozhoduje o taxativním přidělení počtu migrantů do všech zemí, o maximálním možném úhlu ohybu banánů a podobně
Akuh (44)|30.5.2009 00:08
Osobně mám rád Intel a i nVidii (Začalo to asi tím že nesnáším 3písmený zkratky), ikdyž pro to nemusím mít rozumnej důvod vždy si kupuji počítač s komponentami od nich (od přechodu na Apple se ani intelu zbavit nemužu). Ale teť k věci, v okamžiku kdy by bylo dáno embargo na Intel by evropská unie čelila žalobje od Applu kvůli krokům pomáhající budovat monopol Microsoftu, všechny Applisty včetně mě by to naštvalo a spousty dalších lidí též. Osobně je mi jedno co Intel dělá, ikdyž pravda, čím věší konkurence, tím větší snaha být lepší a tím větší rychlost technického pokroku.
trodas (1753)|30.5.2009 10:05
Domnivam se, ze lidem by nemelo byt jedno, jakym zpusobem se firmy na trhu chovaji. Tyto nekale praktiky (a nebudete ted rvat, ze Intel je ten spatny a AMD jsou ti dobri, ono je to spis hodne podobny) vedou k celkove deformaci trhu a tim prohre koho? No preci zakaznika.

Pokuta Intelu je spise mala, vzhledem k nasledkum jeho cinnosti a jeho praktikam ktere uz delsi dobu spadaji do nezakonne oblasti. Stejne tak ale praktiky M$ ci AMD co se grafickych cipu tyce. AMD se v CPU oblasti chova lip jen proto, ze neni dominantnim hracem na trhu. Momentalne. Kdyby si to s Intelem prohodila, chovala by se velmi pravdepodobne uplne stejne a to prave a jedine proto, ze vetsine lidi je to burt.

EU si na tomhle prihriva polivcicku a dokazuje svou "uzitecnost". EU je ale stejne nebezpecna jako byl Kreml. Je to centralni moloch, jenz chce jen dostat pod svou kontrolu vsechno a vsechny a donutit i ty zeme z zdravou ekonomikou, aby se podilely na zaplaceni dluhu za lepsi zivotni standard jenz na zapede za cenu onech dluhu, meli. Otresne je, ze to vetsina lidi nevidi a nechape, ze jakmile bude nase Statni banka pod kontrolou EU statni banky, tak zacneme platit za JEJICH zivotni standard uroky...
(o "detailech" jako vzdani-se suverenity a pod ani nemluvim, natoz pak o Irskem NE...)

Cize kdyz jeden prohnily ze sebe dela hodneho a da jemny policek druhemu prohnilemu, tak se v podstate jedna jen o saskarnu aby se volic mel jak bavit a videl jak je na nej EU hodna...
Richmond (8084)|30.5.2009 10:20
[QUOTE=trodas;254409]Cize kdyz jeden prohnily ze sebe dela hodneho a da jemny policek druhemu prohnilemu, tak se v podstate jedna jen o saskarnu aby se volic mel jak bavit a videl jak je na nej EU hodna...[/QUOTE]
Bohuzel spoluprace je mezi Intelem + MS a ne AMD + MS takze z meho pohledu je ve svinarnach vic Intel a ne AMD takze mi vychazi AMD jako "hodnej". Jeste by mel vyfasovat 3x vetsi palbu (MS samozrejme taky) za to jejich zvyhodneni Intel cpu ve Windows 7 aby bylo jasno, ze podvadet se nema a kdo bude podvadet ten bude potrestan ;)
jeninicicek (205)|30.5.2009 13:19
Já myslím, že v podstatě jsou stejně všechny firmy stejný, všechny chtějí vydělat, a pokud mají možnost vydělat víc tak se jí prostě chopí. Problém je jen v tom kdy co praskne a nejvíc chyb bude vždy zveřejněno o tom nejznámějším- čím známější firma, tím se o každou aféru budou více zajímat media atd. Kdyby to stejné udělala nějaká malinkatá neznámá firma, neštěkl by o tom ani pes. Jinak s potrestáním souhlasím, za chybu se platit musí ne?
StD (1963)|30.5.2009 13:59
@Trodas: EU je pro mne naprosto zbytečná instituce která neví co s odloženými přeplacenými "rádobypolitiky" - buďto bude trh svobodný = anarchie, nebo musí nastolit jasná pravidla hry pro všechny (a to neumí) a žádné úpravy typu jak se komu kdy zrovna hodí nejsou přípustné. Aby bylo jasno, jsem proti EU stejně jako RVHP, proti daním a státu v "kdemohratické" formě obecně. Nechci nic od státu, za své si chci platit sám vše přímo - ovšem ne od monopolistů. Na to jediné jsou dobří, tudíž mi z toho vychází zrušit všechny úřady a zachovat pouze jeden Úřad na ochranu hospodářské soutěže v rámci OSN a nebudeš muset platit tolik ministrů/poslanců/ředitelů...
Akuh (44)|30.5.2009 15:10
StD: o tom že je svobodný trh anarchie bych značně pochybovalm vzhledem k absenci nějaké vlády není možné zabránit praktikám nekalím a teť myslím vraždy a zabaveni majetku místo nákupu. Volný trh dostaneš pomocí Libertarianismu.
StD (1963)|30.5.2009 21:53
[QUOTE=Akuh;254514]...není možné zabránit praktikám nekam a teť myslím vraždy a zabaveni majetku ... Volný trh dostaneš pomocí Libertarianismu.[/QUOTE]
No comment! K tomu tady není vhodné místo. Já znám své způsoby i definice, ale ty jsem zde úmyslně neuvedl. Pouze pojmenovat stav = fakt. A co se té vlády/nevlády (kolektivní či jinak hromadné spolčení) týče, tak se podívej do zveřejněných i nezveřejněných statistik, kolik to stálo/stojí/a stát bude. Víc k tomu nemám co dodat a Intel, M$ a další - to je jen začátek. A ta poznámka patřila Trodasovi. To btw
Akuh (44)|31.5.2009 00:08
StD:Ja neobhajuji EU, jen tvrdim že EU je 100x lepši alternativa než anarchie, Libertarianismus ovšem nabýzí nejlepší variantu. Se státem je počítáo minimalisticky, fakticky jen armáda, policie, hasiči... což zajišťuje existenci civilizovane společnosti jenž v anarchii existovat nemuže, jinak je vše v rukou volneho trhu. Je dosaženo maximalni osobni i ekonomicke svobody...
MuadDib (6)|31.5.2009 16:17
Vysvětlení: (anglicky)
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/745

Otázky a odpovědi: (anglicky)
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/09/235

Záznam z tiskové konference: (anglicky)
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/09/241

Tak já jsem velice rád, že zločinecký, kapitalistický Intel byl konečně potrestán. Ta pokuta vůbec není příliš vysoká, ve skutečnosti představuje pouhých 41,5 % z maximální možné udělitelné pokuty, představuje to výsledek za 5,25 roku jeho chování.

A není to první případ. Podobné chování Intelu bylo již potrestáno v Koreji, v Japonsku bylo také shledáno nezákonným, podobný osud ho možná čeká i v Austrálii.

Jsem velice rád, že konečně dostal pořádnou pokutu, kterou, mimochodem, bude muset splatit do 3 měsíců.
Jistě, může se soudit, ale soudy melou zřejmě příliš pomalu, proto je lepší jim napřed udělit pořádnou pokutu (a pak ať se případně soudí).
Intel byl zažalován společností AMD před téměř 4 lety a zatím to v podstatě nikam nevedlo, soud má být až v příštím roce. Tam by odměna měla představovat dokonce 3násobek způsobené škody (dle Claytonova antitrustového zákona).

Z celého srdce přeji Intelu, aby bylo jeho protizákonné chování konečně adekvátně potrestáno. Nemluvě o tom, že z toho budeme profitovat především my, občané EU, jelikož ta pokuta půjde do společného rozpočtu.
husky14 (4214)|31.5.2009 16:23
[QUOTE=MuadDib;254908]Nemluvě o tom, že z toho budeme profitovat především my, občané EU, jelikož ta pokuta půjde do společného rozpočtu.[/QUOTE]Tak tím si nejsem úplně jistej, protože Intel teď zaplatí pokutu a ty prachy bude chtít co nejdřív zpátky.... takže bude držet ceny svých výrobků i tam, kde by klidně mohl zlevnit. A jak známo, kde nezlevní jeden, nemá potřebu zlevňovat ani druhej. Takže ve výsledku my zákazníci zaplatíme Intelu i AMD a třeba i NVIDII za jejich produkty víc, protože Intel dostal pokutu a proto nezlevnil tam, kde mohl a tehdy, kdy mohl.

A že ty prachy skončí v EU ještě neznamená, že z toho budem něco mít.... to je trochu socialistická představa ;)
MuadDib (6)|31.5.2009 16:48
Jenomže to je právě naivní představa.

Intel je totiž kapitalista, což znamená, že je nenasytný, on bude chtít těch peněz vždycky co nejvíc, tam neexistují žádné "hranice přiměřeného zisku", kdyby mohl mít již dost.
On se bude vždycky snažit bezohledně maximalizovat svoje zisky a bude obvykle pouze na konkurenci, do jaké míry mu to dovolí.

A to, že pokud mu zůstanou nějaké peníze jaksi "navíc", že bude zlevňovat i tam, kde by nemusel, je asi hodně naivní (kapitalistická?) představa. (Nebo se snad snažíš tvrdit, že tržní mechanismus nefunguje? O to by se ani nemusel přít, ale to, myslím, není obsahem tohoto tématu.)

Nu a zcela přirozeně, ta pokuta skončí ve společném rozpočtu EU, o tolik se sníží odvody členských zemí, takže v konečném důsledku z toho přeci jen budeme mít užitek.
husky14 (4214)|31.5.2009 17:02
[QUOTE=MuadDib;254919]A to, že pokud mu zůstanou nějaké peníze jaksi "navíc", že bude zlevňovat i tam, kde by nemusel, je asi hodně naivní (kapitalistická?) představa. (Nebo se snad snažíš tvrdit, že tržní mechanismus nefunguje? O to by se ani nemusel přít, ale to, myslím, není obsahem tohoto tématu.)[/QUOTE]Netvrdil jsem, že by za každou cenu musel zlevnit. Říkám, že pokud by byl v zisku, tak by zlevnit mohl.... a právě proto, že Intel je kapitalista. Je mi jasný, že Intel (ani nikdo jinej) nezlevňuje jen pro naše krásný oči, ale zlevnění (pokud je na tom firma dobře a může si to dovolit), je jedním z nástrojů trhu, jak potrápit konkurenci.... a z toho pak máme ten užitek všichni ;)
MuadDib (6)|31.5.2009 17:54
Jenomže Intel, pokud tedy bude zlevňovat, tak bude zlevňovat proto, aby tím uškodil konkurenci (odkousl z jejího tržního podílu) a aby tím maximalizoval svůj zisk, nikoliv proto, že je sám v zisku nebo v ztrátě. Dokonce by se dalo říct, že bez ohledu na to, zda je sám právě v zisku, nebo v ztrátě. Nakonec, pokuta je stejně z tohoto hlediska "příliš nízká", jelikož Intel měl v loňském roce zisk zhruba 5,28*10^9 USD. Ostatně, zlevňovalo i AMD, i když je v ztrátě.

Jinak, osobně upřednostňuji hotové peníze v pokladně EU, než zvýšené dividendy pro akcionáře Intelu. ;-)
Akuh (44)|31.5.2009 18:10
MuadDib: Spíš bych řekl že konečně budou mít úřednici, politici,... zase na premie. To že ty peníze půjdou někam jinam... o tom si iluze nedělej. Spíš na tom budeme zase trpět jen mi, protože Intel ne že by zlevňoval, toho bych se nebál, kvůli obnovje svích zisků bude párvěže zase zdražovat tam kde mu to trh dovolí... Krom toho to co musí zaplatit na pokutě nemuže částečně investovat do vývoje a to se podepíše na zpomalení vývoje CPU a tedy i na jejich budoucí zlevňování. Mě tím tedy EU jen ublížila. Euoskeptik sem byl ale vždy... EU by měla být zrušena... A nebo přetvořena v čistě zónu volného obchodu a celní unii, rozhodně ne byrokratickej spolek snažici se vytvořit Spojené státy Evropské
mstejska (2912)|31.5.2009 18:20
OT: Bez politiky prosím.
Je podle mě hloupé, jak už psal Husky14, že pokuta, kterou intel dostal se "ztratí" někde na EU. Pokud Intel někoho poškodil, tak by ty peníze měl dostat poškozený. Ať už je to AMD, nebo zákazníci. Je to asi těžké a tak se ty peníze raději ztratí.
MuadDib (6)|31.5.2009 19:47
Jenomže Intel poškodil spotřebitele v EU (ať už jsou to ti, co odebírali procesory od AMD, nebo od Intelu, nebo je neodebírali vůbec, na tom vůbec nesejde - Intel prostě porušil pravidla společného evropského trhu, což poškodilo (potenciální) spotřebitele). Už jenom z tohoto hlediska považuji za vůbec nejlepší, že to odškodné dostanou vlastně oni, i když nepřímo.
Ostatně, podobně je to i v případě jakýchkoliv pokut i na jiné úrovni, třeba na národní nebo místní. Vždycky jdou do společného rozpočtu. Protože poškozeni jsou vlastně všichni (na příslušné úrovni).
trodas (1753)|6.6.2009 12:18
Richmond - [QUOTE]spoluprace je mezi Intelem + MS a ne AMD + MS takze z meho pohledu je ve svinarnach vic Intel a ne AMD[/QUOTE]

Ano, ale je kratkozrake a naivni to videt takto jednoduse, i kdyz to tak momentalne je. Pokud by byla v dominantnim postaveni AMD, byla by nezakonna "spoluprace" mezi AMS a M$. To je realita, kterou je treba si priznat a nesklouznout k jednoduchym resenim kdy je potrestan ten, kdo je za ruce chycen.
Realita je, ze trh je neprehledny, standardy nedefinovane a brajgl je ve vsem takovy, ze majoritni hrac si vzdy prizpusobi pravidla podle svych potreb. Dohadovanim se kdo je momentalne ten zly a momentalne ten dobry se nic nezmeni. Je to asi jako volby - volime to "mensi zlo", cize momentalne Paroprase misto Tupohlava ale stale je to zlo.
Cele je to sarada na odvedeni pozornosti od nutne potreby zmeny a zpruhledneni trhu. Zmeny a zpruhledneni se nedosahne tim, ze zvolime "ty spravne politiky" ale celkove zmenou kurzu spolecnosti, ktery je ocividne spatny. Debaty o tom jak zastavit stat, ktery preziva na neustalych slibech zmeny, uz byly v minulosti vedeny a casto dospely az do pomerne radikalnich nastinu reseni: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2007060801

Tak jako tak zucastnit se sarady, jenz ukaze na Intel a rekne to je on, ten je vinen, odmitam. AMD by se chovalo na jeho miste stejne. Protoze by proste muselo.


MuadDib - [QUOTE]pokuta skončí ve společném rozpočtu EU, o tolik se sníží odvody členských zemí[/QUOTE]

Muzes prokazat, kde je uvedeno, ze se odvody clenskych zemi za obdobi splatnosti (ci po splatnosti?) pokuty do rozpoctu socialistickeho buzersuperstatu EU snizi?
Ja jsem o tom nikde nic nenasel, ale treba jsem se jen spatne dival. Podle me to dopadne jako vzdy - byrokracie v EU si od Intelu koupi nove pocitace, kresla a par zajezdu na Hawai pro Europo*rance a tak se prostredky "zuzitkuji".
Nic jsem take neslysel o planovenem snizeni danovych odvodu pro lidi, coz je to jedine, co by vratilo penize zpet tam, kde byly Intelem sebrany.

Strucne a jasne, pokuta Intelu nam lidem NIC neprinese a Intel byl pokutovan jen za to, co by delal kazdy majoritni hrac na trhu. Nechci se Intelu zastavit, nemam moc Intel procesoru, tento text pisu na AMD procesoru a nemam Intel v lasce, nicmene...

Akuh - [QUOTE]EU by měla být zrušena... A nebo přetvořena v čistě zónu volného obchodu a celní unii, rozhodně ne byrokratickej spolek snažici se vytvořit Spojené státy Evropské[/QUOTE]

Presne tak a cim drive, tim lepe. Absolutne nedemokraticky postup pri prosazovani odmitnute Smlouvy o Evrope, prejmenovane na Lisabonskou smlouvu ale se stejnym obsahem, je krasnym prikladem toho, ze jde o diktatorske zpusoby natlaku.
Lisabonska smlouva nebyla NIKDE schvalena v referendu lidmu - JEDINE referendum o ni se konalo v Irsku a vsichni vime, jak dopadlo.
Vsude jinde to banda zkorumpovanych politruku odsouhlasila BEZ obcanu a casto PROTI jejich vuli.
Presto se tlaci na Irsko, aby sve referendum OPAKOVALO.
NE preci znamena NE!

Pokud nekdo ocekava, ze diktatorsky se chovajici byrokraticka masinerie EU bude hajit nase zajmy ci z jejiho pocinani cokoliv budeme mit, je zraly na cvokarnu. Nastavenim trhu, dezinformacemi a mega-dodavateli, vyhradnimi dodavateli a podobnymi regulacemi smericujimi PROTI volnemu trhu EU sama situaci kdy Intel MUZE vyuzivat sveho postaveni, zpusobila. Nyni sama tato EU hraje toho "hodnyho policajta" co "chrani nase zajmy"...
Hebrejsky se tomu rika "chucpe" *.


mstejska - to ale JE politka.


* Chucpe je treba, kdyz se vrah rodicu u soudu dovolava milosti, protoze je z neho ted sirotek.
StD (1963)|6.6.2009 17:32
Dobrý rozbor. :thumb Jen bych doporučoval použít Edit a opravit ty chybky + přidat diakritiku... Psáno z nudy z mobilu? ;)

BTW: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=228756#post228756
(Huskyho víkendová "volební" diškurs = pidiminiaturní vzorek voličstva)