reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

lacine LCD pro uni pouziti s ohledem na fotky

uff (26)|28.12.2006 01:13
Rad bych sve CRT nahradil nejakym LCDckem.
PC pouzivam prevazne na net a na amaterske upravy fotek, obcas se kouknu na film, pripadne zahraju hru.
Podle informaci, ktere jsem nasbiral v tomto foru se jevi jako problem prave pouziti na fotky.
Ze ziskanych informaci vypliva zavrzeni panelu typu TN.
Cenove a odezvou pokulhava S-IPS.
Zbyva tedy MVA, PVA (cert vi jestli a jaky je v tom rozdil) a ejhle:
Nabidka na trhu je pomerne omezena.
V mnou schvalene cenove relaci se nachazeji tyto typy:
1) HP l1955
2) BenQ 91GP
3) Acer 1923
4) LG 1940B (S-IPS panel, je mozne ze by mel jenom D-sub???)

Zatim se priklanim k tomu HPcku, novy typ lp1965 je pro me ucely nevhodny, moje grafarna nevi co je to ten DVI... :)

Nemam jinak absolutniho tucha ke kteremu z nich se priklonit.
Popripade kdybyste meli jeste nejake typy v cen. relaci cca do 8000, tak je jedine uvitam.
Do monitoru za 12k se mi proste moc nechce....

Diky.
M.
Petr S. (1220)|28.12.2006 09:35
Jak jsem již někde na tomto fóru uvedl - V tomhle světě je bohužel možné všechno :D

To LG má opravdu jen D-Sub :stupid Když je ale možné aby 24" taky neobsahovaly DVI (jak se můžeš dočíst na tomhle fóru), tak to už je pořádná síla...

Teď ale k Tvému dotazu: Osobně bych problém v koupi TN panelu neviděl - asi to taky bude tím, že nemám žádné grafické cítění :sleep Ale pokud se úpravami fotek zabýváš opravdu trochu více, tak by se Ti TNko opravdu nevyplatilo, už kvůli tomu, že má podporu pouze 6bitů na barvu a zbytek se dopočítává pomocí ditheringu...

To LG bych odepsal hned ze začátku - nemá digitální vstup a ten by se Ti v budoucnu mohl hodit, pokud by jsi PC upgradoval. Případná následná investice do nového panelu s DVI by se Ti pak opravdu nevyplatila. Krom toho má celkem špatnou odezvu, papírově 25ms (to by ale u S-IPS nemělo tolik vadit; měla by být o něco lepší než 25ms u jiných technologiích). Na druhou stranu je to S-IPS, takže barvy budou taky někde jinde než u ostatních technologiích. Měly by být dokonce o hodně věrnější než u MVA.

To HP vypadá docela dobře, ale jeho reálná rychlost odezvy (jak si můžeš přečíst v recenzi) je kolem 20-25ms a při testování při hraní her byl prý obraz trošku mázlý. Pokud by Ti tohle nevadilo, tak by to mohl být dobrý panel.

Na ten ACER jsem četl většinou jen samou chválu. Na druhou stranu tam také jeden uživatel píše o špatném barevném podání tohoto panelu - Jan Klapetek.

Ohledně toho BENQu jsem žádné podrobnější testy nenašel... :mad: Snad bude někdo úspěšnější...

EDIT: Jen bych ještě dodal, že k tomu aby připojil HP LP1965 na VGA vstup nemusíš být kouzelník :p . Má totiž dva DVI-I vstupy - ty se oproti DVI-D vyznačují tím, že je můžeš s použítím redukce, případně VGA To DVI kabelu, připojit ke klasickému analogovému výstupu grafické karty.

Více informací o tomto panelu najdeš zde, příp. zde.
b337 (141)|28.12.2006 14:18
normalne bych doporucil hp1955 slysel sem ze treba COD na nem beha bezvadne ovsem v tuhle dobu bych radsi pockal na recenzi na hp 1965 a pripadne pouzil tu redukci :p
Petr S. (1220)|30.12.2006 22:17
[QUOTE=uff]Rad bych sve CRT nahradil nejakym LCDckem.
...
Zbyva tedy MVA, PVA (cert vi jestli a jaky je v tom rozdil) a ejhle:
...
[/QUOTE]

Jinak jen dodám, že rozdíl mezi MVA (Multi-domain Vertical Alignment) a PVA (Patterned Vertical Alignment) je ten, že s MVA přišla společnost Fujitsu a je základem technologie PVA, kterou vyvinula firma Samsung. Tato společnost avšak dosud (pokud já vím) nezveřejnila rozdíly mezi technologiemi, skutečností však je že PVA panely disponují mnohem vyšší hodnotou kontrastu (např. 900:1).

Dále vznikla další vylepšení této technologie a to S-PVA.
uff (26)|1.1.2007 22:44
V prvni rade dekuji za vycerpavajici odpoved.

Velice me prekvapila moznost redukce DVI - DSUB.
Co se MVA/PVA tyce jsem mel za to (podle info z diskuzi z webu), ze je MVA pro fotografie lepsi. Jestli jsem spravne pochopil, tak to tak nebude a PVA je modernejsi (dotazenejsi) technologie.

Ted uz se tedy rozhoduji v podstate jen mezi HP (podle nekterych ohlasu je starsi verze lepsi, cert aby se v tom vyznal, uz aby byla recenze) a tim ACERem, ktery lidi opravdu hodne chvali.
Pavel Kovač (374)|2.1.2007 10:01
MVA resp. Prem.MVA panely nedosahují takových kvalit jako moderní S-PVA panely. Jde hlavně o to, že Prem.MVA je pouze ctyrdomenova a S-PVA osmidomenova. Diky tomu disponuje S-PVA lepsimi pozorovacimi uhly. Samsung (vyrobce S-PVA) si dava daleko vic zalezet na barvach a nektere panely maji detaE velice dobre jiz z vyrobi. Naopak nektere Prem.MVA maji barvy dost mizerne a lze je porovnat s technologii TN pouze s tim rozdilem ze gammut je vetsi, protoze Prem.MVA maji 8-bit barvy a TN obvykle jen 6-bit.
Petr S. (1220)|4.1.2007 10:12
[QUOTE=uff]...
Co se MVA/PVA tyce jsem mel za to (podle info z diskuzi z webu), ze je MVA pro fotografie lepsi. Jestli jsem spravne pochopil, tak to tak nebude a PVA je modernejsi (dotazenejsi) technologie.
...[/QUOTE]

Není zač ;) Je to tak, pochopil jste to správně, ale ještě lepší je S-PVA, jak píše Pavel Kovač. Každopádně na tu recenzi bych počkal také :idea