reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hardware obsahujici špatné kondenzátory a jiné součástky

trodas (1753)|30.5.2009 00:41
Účel tohoto threadu je upozornit na zařízení odcházející díky nekvalitním kondenzátorům. Není kvůli reklamaci často možné 100% potvrdit že za to mohly kondenzátory, nicméně když tomu průběh závady nasvědčuje, tak je dobré o tom informovat. Myslím ;) A nemá ani cenu uvádět třeba Eurocase PSU jakožto typický příklad zdrojů se špatnými kondíky...


LG LCD - L1917S http://images.enet.com.cn/iflow/articleima...37477265499.jpg
Odešel bráškovi po půl roce provozu tak, že se nedal zapnout. Po delším odstavení se nakonec ne chvilku zapnout dal, ale... spolehlivé to tedy rozhodně nebylo. Typický příklad umírajících kondenzátorů v napájení LCDčka... Nicméně nepotvrzeno rozebráním. Značka kondenzátorů neznámá.

ASUS LCD - PM17TA http://www.roportal.ro/upload/vendor-830/3...0AsusPM17Ts.jpg
Po půl roce se Morphyho rodičům začal vypínat. Po delší pauze vydržel zapnutý cirka 30sec na post obrazovce, ale v biosu (aktivní celá plocha modrou a ne jen pár nápisů na čern jako u postu...) jen cirka 5sec. Opět ukázkový případ ošizených kondenzátorů v napájení LCD panelu... Nicméně nepotvrzeno rozebráním. Značka kondenzátorů neznámá.

Router - StraightCore WRT-312 http://www.wifi-shop.cz/obchod/straightcor...apclientrouter/
Zatím kromě zmateného nastavení nevykazuje problémy (nový), ale obsahuje samé Evercon kondenzátory. Brzy nás tedy logicky opustí.

GeForce 7300 GT - Point of View, pasivně chlazená, 350/300, 256MB 128bit DDR2, recap Evercon kondíků:
5x 1500uF 6,3V d10 Samxon GC
4x 470uF 16V d8 Samxon GC
2x 120uF 16V d6,3 Panny FM

Edimax 9130TXL síťovka (Realtek RTL8139), recap noname Asia kondíků:
2x 68uF 6,3V Panny FC d5
1x 120uF 16V Panny FM d6,3

Logitech MX500 myš, recap G-Luxon/Jamicon kondíků:
1x 10uF 16V d4 G-Luxon -> 68uF 6,3V Panny FC d4
1x 4,7uF 50V d4 Jamicon -> 68uF 6,3V Panny FC d4
trodas (1753)|30.5.2009 00:46
Tak si včera v klidu čtu na počítači zajímavé pdfko, a najednou slyším něco jako zaprskání elektrického oblouku a než se vzpamatuji, tak se mi počítač vypne. Používal jsem zrovna stařičký počítač, původně pro ségru, založený na JetWay V266B desce a FX5600XT grafice. Kondíky jsou všechny kromě kondíků v myši už vyměněny za kvalitní, takže... co to?!

Inu, ono to tohle:


Tato součástka (termistor - na teplotě závislý odpor) je - dobře, byla - součástí odrušovacího obvodu v zdroji jenž daný počítač napájí. Zdroj je značky Mercury a pyšně je uvedeno, že má 400W. Asi nebude 400W jako 400W, srovnejte velikost termistoru z staršího 300W zdroje - je dobře 3x vetší, což znamená 3x lepší odvádění tepla :)
Jde o TKS výkonový termistor SCK-2R58 jenž má při 25°C 2,5 Ohmu, zvládá 8A a operační teplota je od -40 do +200°C.

Saoučástkou se vrací veškerý proud jdoucí do zdroje, čiže je kritická a namáhaná. Ty malé mají typicky kolem 5 - 7 Ohmů... tedy se budou i více zahřívat, když mají větší odpor!

Mercury zdroj mi uvnitř přišel jako příšerný shit, dokonce bych řekl horší než Eurocase (všechny tlumivky uvnitř nahrazeny drátovými propojkami!), a tyto zkušenosti podporují mé nepříznivé ohodnocení. Žlutý svitkový 0,33uF 275V kondík přežil značné ožehnutí bez úrazu či průrazu (ufff, 3x hurá!) a po výměně staré spálené součástky za použitou z 300W zdroje se zdroj rozběhl jako víno :)

Vysvětlilo a vyřešilo se tím také občasné nenabíhání zdroje/počítače na první pokus po zapnutí a časté slabší až středně hlasité lupnutí v něm při zapnutí. Do té doby jsem se domníval že může jít o nějakou formu expanze velkých Samxon EP kondenzátorů na vstupu zdroje při rychlém nabití, ale očividně jsem se mýlil.