reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Call of Duty 4 problem s grafikou?

sttyx (23)|30.5.2009 18:57
Zdravím,
nie som si istý, či som vybral dobrú sekciu, ak nie tak sa ospravedlňujem. Mám menší problém. Jedná sa o hru Call of Duty 4. V prvom rade môj počítač:
CPU: Intel(R) Core(TM) i7 CPU 920 @ 2.67GHz bez OC
Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 260 884 MB bez OC
Motherboard : GIGABYTE EX58-UD4 - X58
RAM : OCZ Gold Edition XTC 6GB (KIT 3x2GB) DDR3 1600MHz
Zdroj : Enermax PRO82+ 625W ATX2.3
OS : Windows Vista Ultimate 64
Problém mam len v Call of Duty 4 nikde inde sa mi ešte nestal. Sú obdobia kedy sa neukáže, a obdobia kedy nastáva každých 5minut. Jedná sa o :
1.grafické glitche - textury sa úplne pomiatnú, vidím fialovo, modro, npc je zelený, hráč je modrý, alebo všelijaké paprsky a pod.
2.grafický glitch a následný freeze- znova, nahodí čudné textury, ale namiesto toho aby pokračoval, hra zamrzne, jedine CTRL+ALT+DEL, dostanem sa na plochu, okamžite ma vráti do hry a všetko zase ide ako má, ale za pár sekúnd/minút znova.
Pri najbližšej hre keď mi nastanú dané problémy sem dám screenshot toho ako to vyzerá.
Samozrejme mám najnovšie drivery.Vďaka príkazu cg_drawfps 1 mi v hre ukázalo fpsky.Keď všetko ide ako má, je okolo 200-300fps. Avšak keď sa vyskytne daný problém, fps stihne padnúť pod 20 a hra zamrzne + grafické texturove chyby neviem ich nazvať nejak presne. Podľa speedfan-u mám teplotu na grafickej karte 70-90 keď nastavajú problémy. Keď dám ventilátory pomocou rivaTuner na 80-90% otáčok, teplota padne pod 70 a hra ide v poriadku, až doteraz. V poslednej dobe ani toto nepomáha.Hra začne blbnúť aj pri teplote 55stupnov, čo som predtým nemával. Nič nemám pretaktované. Podľa prečítaných fór to najskôr je grafická karta, ale ako to napraviť bolo len podtaktovať grafickú, zvýšiť otáčky fanu alebo vymeniť kartu.
Veľmi dlho mi robil problém display driver nvlddmkm.sys, pomocou návodou cez google som dokázál to praviť trošku, chvílu bolo pokoj. Teraz to robí aj bez pomoci nvlddmkm takže neviem.
Je tu niekto kto by mi prosím mohol pomôcť ?
Salamander (6177)|30.5.2009 19:16
No, tak 90 stupnu je dost i na grafiku ... Nechces sem hodit foto otevrene case ?
Prece jen mas celkem topive komponenty a dobre odvetrana skrin je dulezita.
sttyx (23)|30.5.2009 21:34
No problém bol, že kedže niesom nejaký odborník do počítačov a pre istotu som si ho nechcel zruinovať, dal som to skomponovať rovno u dodávatela komponentov čo bol Alza.sk .Problém je že nemožem otvoriť bednu, inak mi automaticky končí záruka zostavenia, ale komponentov zostáva. Ale aj ked rozmýšlam, nejaký problém v zostave jak je poskladaná sa nenaskytol, takže by asi otvorenie nevadilo v tomto prípade. Každopádne fotku sem dám, akonáhle budem doma čiže najskôr zajtra.
Zaujímavé je ale,že graf.karta pri hraní Crysis(max.detaily) alebo GTA4(skloro max.detaily) mi toto nerobila, a mala teplotu 60-80stupnov.Tých 90stupnov som mal len v ranných dobách hrania COD4 keď som mal ventilátory nastavené na klasických 25%otáčok.
Draken (1578)|30.5.2009 21:57
to je divný,můžeš to otestovat furmarkem?
http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/#download
sttyx (23)|31.5.2009 13:25
Ok.Furmark som spúšťal.Problém je, že keď dám screenshot s F9 nikam sa neuloží a nastavenie kde sa má ukladať som tam nenašiel.Keďže momentálne nemám tušáka ako to odfotografovať tak aspoň napíšem výsledok.
Stability test:
Xtreme Burning Mode enabled
Lod GPU Tepmerature
Fullscreen-1280x1024(max.rozlíšenie monitora môjho)
Post- Processing enabled
MSAA 16x
Vysledok po 12minutach:
fps: min=17 - avg=33 - Max=38
Frames 23765 Time 720sec.
Temperature:46(min) - 77(max) a uz sa ani nezvyšovala sem tam len padla. Otáčky ventilátoru je 55% otáčok.
Draken (1578)|31.5.2009 13:29
no dobře, co nějaký chyby v obraze...77C zas tolik není,takže přehříváním to nebude
sttyx (23)|31.5.2009 13:34
Veď to sa čudujem aj ja. Chyby v obraze počas testu neboli žiadne. V COD4 ani nemám Antialiasing napr alebo dynamic lights čo pri hre po sieti nepotrebujem, a aj tak to robí šarapatu.Idem teraz zahrať, uvidím či začne robiť dané problémy, ak hej spravím screenshot.
Draken (1578)|31.5.2009 13:44
hmm, když to nebude na screenu vidět tak to můžeš vyfotit...
sttyx (23)|31.5.2009 14:07
GPU Temperature 77.
Je to fotené mobilom tak pls nerozlúčte sa za kvalitu, vopred sa ospravedlňujem zato, že to nieje otočené, ale "stará dobrá vista" ma problémy to otočiť.
Prvý screen
[code]http://i44.tinypic.com/2hz5lj7.jpg[/code]
Druhý screen :
[code]http://i42.tinypic.com/2yuyb94.jpg[/code]
Tretí screen :
[code]http://i44.tinypic.com/22z0oo.jpg[/code]

EDIT: V druhom a tretiom screene niesu vidiet grafické chyby žiadne, len sa proste zasekol obraz, zistil som, že ak dám počas toho seknutia napr Esc, vrátim sa na plochu a následne do hry, hra beží a menu je otvorené. FPS mi nezobrazilo pod tých daných 30. Samozrejme v dobe seknutia nešlo spraviť screen priamo v hre, preto fotené.
Draken (1578)|31.5.2009 15:51
dobře a v nějaký jiný hře to dělá taky?co v tom furemarku?a po jaký době se to objeví?
sttyx (23)|31.5.2009 16:46
V furmarku mi išlo pol hodinu a nič.Teplota bola stála, sem tam dole, sem tam hore.Iba v COD4 mi to robí.Raz mi to spravilo aj v GTA4 tam som znížil detaily LOS. V COD môžem meniť koľko chcem aj tak to spraví. Aj 3DMark Vantage benchmark prejde cely v poriadku a nič sa nestane.Ale nieje trošku čudné, že GPU ma iba 70stupnov pri Crysis na max.detailoch a na middle/high detailoch na COD 4 ma az 77 a niekedy aj viac?
Draken (1578)|31.5.2009 17:46
to je divný ...zkusil si jiný drivery grafiky a máš nový directX?
sttyx (23)|31.5.2009 18:42
Jo všetko mam updatované. Neskúšal som staršie ovládače bo zase by začal trucovať ovládač obrazu nvlddmkm.sys pretože som to skúšal predtým. Ale viacero ľudí má podobné problémy. Zistil som, že aj kamoš čo ma Nvidiu kartu ale Windows Xp 32bit pri teplote okolo 80stupnov mu začne blbnúť obraz, sekne hra, preskakuje farba a pod.
sttyx (23)|1.6.2009 00:37
To je zaujímavé. Je neskoro večer.Nič nerobím, fany mam na 20%otáčok.Som len na internete, nepoužívam žiadne grafické programy, len uTorrent,Icq a Firefoxa a teplota na grafickej 72stupnov ... to asi nieje normálne.Mal by som ju dať reklamovať ?
Draken (1578)|1.6.2009 08:51
72°C při 2D režimu je opravdu dost...
zkus schválně pustit 3Dmark06 a nastav opakování testu aspoň 10x ... pokud se to rozpadne, nebo to bude blikat tak je to jasný, přehřívá se...
pipous (28)|4.6.2009 12:02
no kamo 90 stupnu i na takovou grafiku jako je gtx 260 je fakt hodne.určitě bych vyměnil větrák na grafice.Jaké máš chlazení v case?to je velmi důležité.POkud snižíš teplotu na 70 stupnu žádné problémy nebudou.
měj se čuus
Dufinos (422)|4.6.2009 12:18
[QUOTE=pipous;256196]no kamo 90 stupnu i na takovou grafiku jako je gtx 260 je fakt hodne.určitě bych vyměnil větrák na grafice.Jaké máš chlazení v case?to je velmi důležité.POkud snižíš teplotu na 70 stupnu žádné problémy nebudou.
měj se čuus[/QUOTE]

je chladič na kartě "zaplombovaný"? Pokud ne, možná bych zkusil přepastovat GPU.... Dále bych zkusil přeinstalovat hru... Přeci jenom CoD4 není až tak náročná hra, aby dávala takové grafice "na frak"...
fanynek (2048)|4.6.2009 12:23
Než ho honit do předělávání chladiče na grafice by bylo možná lepší podívat se, jak to má uspořádaný ve skříni, protože až budeme vědět, že se mu to v tý kisně nevaří a že airflow je dostatečný a grafika má přísun "čerstvého" vzduchu, potom je na řadě doporučit jiný chladič na VGA.

@sttyx: bylo by to možné?
Dufinos (422)|5.6.2009 14:04
[QUOTE=fanynek;256202]Než ho honit do předělávání chladiče na grafice by bylo možná lepší podívat se, jak to má uspořádaný ve skříni, protože až budeme vědět, že se mu to v tý kisně nevaří a že airflow je dostatečný a grafika má přísun "čerstvého" vzduchu, potom je na řadě doporučit jiný chladič na VGA.

@sttyx: bylo by to možné?[/QUOTE]

Mě tady hlavně zaráží, že se ten problém objevuje akorát u jedné a ještě ne nikterak náročné hry a v ničem jiném... Teploty jsou samozřejmě hodně vysoké, ale že se nestabilita karty objevuje akorát u CoD4?
EditorPO (2819)|5.6.2009 14:49
[QUOTE=Dufinos;256581]Mě tady hlavně zaráží, že se ten problém objevuje akorát u jedné a ještě ne nikterak náročné hry a v ničem jiném... Teploty jsou samozřejmě hodně vysoké, ale že se nestabilita karty objevuje akorát u CoD4?[/QUOTE]
COD4 moze byt zalozena na inom hernom engine, ktory viac zatazi grafiku.
sttyx (23)|5.6.2009 16:48
Ospravedlňujem sa, že som nenapísal skoršie, bol som na týždeň preč/školská akcia/ bez možnosti internetu.Keď dôjdem domov, spravím fotky. Keďže skriňa je montovaná v firme Alza.sk nesmiem ju otvoriť, inak mi končí záruka zostavenia komponentov. No, ja som mal mať k tej skrine 5fanov, 3k skrine a 2 na bočné vetranie. Mudrci v alze mi tie 2vedľajšie nedali dokopy, aj keď miesto na ne tam je.Asi za hodinku sem dám obrázky.

Ďakujem za odpovede. Dúfam, že už tú záhadu s kartou vyriešim s Vašou pomocou.
sttyx (23)|9.6.2009 15:42
Takže testoval som grafiku s 3DMark Vantage 4krat po sebe, teplota vystúpila na max. 80stupnov pri zvýšení performance. Poslednú dobu keď som hral, hra nepadla, neboli problémy žiadne, ale nemyslím si žeby sa to len tak z ničoho nič polepšilo. Fotky budú akonáhle mi vrátia foťák z opravovne, mobilom to fotiť nechcem, hrozné rozlíšenie by to bolo. Cez FurMark tak tiež, teplota max. do 80stupnov pri 55% duty cycle na fanoch.
Môžem spraviť fotky celého vnútra, ale vtedy by som pretrhol ochrannú pásku, ktorá zabezpečuje možnosť reklamácie v zmysle "zle zostavená zostava" .Takže najprv spravím fotky skrine, vnútra cez priehľadný bok.