reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vodni chlazeni Q6600 + GTX275

doom3421 (0)|2.6.2009 11:56
Dobry den. Zvazuji moznost chladit svou sestavu vodnikem a za tim ucelem jsem procetl radu diskusi a zkusil udelat prvni navrh komponent chlazeni.

Nejprve ma sestava:
Case: CoolerMaster ATCS 840 (fulltower)
Deska: ASUS P5K (sc 775, full ATX)
CPU: C2 Q6600 (65 nm, 2.4GHz, taktovano na 3GHz se soucasnym vzduchovym chlazenim)
RAM: 4x Dual kit Corsair DDR II 800MHz TWIN2X4096-6400C5 G (celkem 8GB)
VGA: Asus ENGTX275 (jadro GTX275, 55nm, netaktovana)
Zdroj: Corsair TX750 (750W, nemodularni kabelaz)
OS: primarne Ubuntu 9.04 64bit, sekundarni Win XP SP3 32bit (v budoucnu pravdepodobne win7/vista 64bit)

Soucasne chlazeni:
CPU: Noctua NH-U12P (pasivni hlinikova cast s heatpipe + 12cm noctua ventilator)
VGA: Stock cooler (v defaultu necha grafiku zahrat i na 91 stupnu, po prenastaveni stupnovani otacek nepreleze 70)
Case: 3x 23cm ventilator CoolerMaster + 1x 12cm (soucasti dodane skrine)

Pouziti: programovani, vypocty, gaming, preferuji 24/7 provoz
Pozadavky na chlazeni: spolehlivost, tichost (pc je umistene v pracovne/loznici), vykonnost (cpu bych chtel nataktovat jeste trosku vys - 3.2 mozna 3.4g; u graficke karty neni pro taktovani podle dostupnych informaci velky prostor, ale rad bych se zbavil neprijemneho huceni pri vypoctech na GPU ci hrani her)

Muj prvotni nastrel komponent vodnika:
http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_AlphaCola_1L_-_Blue.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_Xtreme_III_rev2.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_Velcro_pro_upevneni_cerpadla.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Antivibracni_ramecek_pro_120mm_ventilatory.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_AquaGraFX_-_GTX_275_+_GTX_260_-G200b-.html
http://www.alphacool.cz/produkt/EK_RES_150_rev2.html
http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_Supreme_-_Plexi.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC_12V_DDC-1_Plus.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Primochill_Anti-Kink_Smart_Coil_11mm_-_UV_Blue.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Sroub_1-4_pro_11-8mm.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Sroub_L_1-4_na_11-8mm.html
http://www.alphacool.cz/produkt/Tygon_R3603_hadice_11-8mm_pruhledna_-_1m.html
http://www.alphacool.cz/produkt/XSPC_Laing_DDC_Plexi_TOP.html

Celková cena bez DPH 9 501,00 Kč
Celková cena s DPH 11 307,00 Kč

Dotazy:

1) expanzni nadobu jsem tez uvazoval v jako variantu TOP+expanzka, ale z hlediska udrzby je lepsi to mit oddelene, ze?
2) CPU blok - vubec si nejsem jisty, ze mnou vybrany bude vhodny pro cpu/pumpu/zbytek okruhu. Muzete mi pripadne poradit jiny? Uvazoval bych i pripadne, ze pri prestavbe pc by se pouzil opetovne.
3) Napousteni okruhu pres expanzni nadobu je mi tak nejak jasne, ale co s vypoustenim? V diskusich na netu se objevuji napady s T-vyvodem, ktery se da otocit dolu a odzatkovat - musi byt v nejnizsim miste okruhu. Povazujete to za vhodne?
4) Maji smysl vlozky do expanznich nadob pro zachytavani necistot?
5) Pumpa Laing DDC Plus ma vykon cca 600L/h, to odpovida temer 170 ml/1s. Nebyla by vhodnejsi slabsi pumpa (v zavislosti na zbytku okruhu) nebo vetsi expanzni nadoba?

Dekuji za Vas cas a za cenne rady a doporuceni.

PS: Cenove bych se nechtel pohybovat o moc vyse, rekneme, ze 12-13k s dani je strop.
doom3421 (0)|2.6.2009 11:58
Jeste bych se rad zeptal na VGA blok - momentalne je vyse uvedeny jediny, ktery mate v nabidce. GTX275 je jeste relativne nova karta, ale vim, ze i jini vyrobci jiz bloky maji. Videl jsem jak ciste medene, tak poniklovane. Nevim, co je lepsi varianta, ale urcite se chci po precteni rady prispevku zoufalych uzivatelu vyvarovat kombinace med+hlinik. Vyse uvedeny blok je v pohode nebo byste doporucili neco jineho?
Alphacool Support (1563)|3.6.2009 10:48
Dobrý den,

vezmu to popořadě :)

ad blok na VGA - zatím nevím o žádném jiném výrobci vodních bloků, který by dělal blok na GTX 275 kromě toho Aqua Computeru, co už máme v nabídce. Možná máte na mysli EK Water, ale ten dělá jen GTX 275 na nereferenční layout (Gainward, Palit), tzn na Vaší kartu by Vám stejně nešel a navíc - dostupnost je velmi tragická :) Ale toho Aqua Computer bloku se nemusíte bát, full cover bloky od Aqua Computer a EK jsou sice designově dost odlišné, ale výkonem jsou velmi podobné. Ono obecně nVidia je v tomhle strašná, mění layout jejich karet co dva měsíce - například EK water už skoro nechtějí dělat bloky pro ně, protože se to dost rychle mění...takže jestli EK udělá blok pro referenční GTX 275, to Vám v tuhle chvíli neřeknu...

ad pumpa + expa: ano, pro údržbu je to lepší mít odděleně.

ad cpu blok: ek supreme je dobrá volba...nejlepší poměr cena/výkon

ad vypouštění okruhu: obvykle to děláme tak, že odmontujeme expu, nad nějakou miskou odšroubujeme vstup hadice do expy (z pumpy), vyteče to co jde, a pak na pár vteřin zapneme pumpu a ona vyčerpá zbytek, co je v okruhu :)

ad nečistoty: pokud nebudete mít PC v nějakém extrémně prašném prostředí (dílna a podobně), tak žádné filtry nemají smysl, jen zbytečně omezují průtok

ad pumpa: to je asi jediná výtka k té sestavě, ta EK res 150 je na to skutečně skoro malá, spíš vezměte EK RES 250...pumpu bych slabší nebral, nevíte co za rok nebo za dva budete mít za sestavu, abyste pak nezjistil, že je ta pumpa slabá...ale nutnost ta větší expa není, pokud Vám nevadí zvuk šplouchající vody v expanzce :)

a na závěr: pokud jde o ticho, uvažoval bych o pasivním radiátoru...
Neregistrovaný (0)|3.6.2009 12:20
Dekuji za rady, jeste bych mel doplnujici dotazy:

1) vypousteni, jak ho popisujete, ukazuje na okruh, kde pumpa zene teplou vodu z okruhu do expanzky a pres ni pak dal. Jak to chapu, tak pumpa bez vody na vstupu nepracuje (musi byt zavodnena), cili musi byt jeji vstup pod ustim expanzni nadoby, aby voda tekla samospadem z expanzky do pumpy. Pri vypousteni pak nejde pouzit pumpa, ktera odpojenim expanzky prijde o vodu a tedy i o hnaci silu v okruhu. Je dost mozne, ze toto spatne chapu, jeste si projdu fora a prilozene obrazky. Take si prectu znovu Vasi "kucharku pro zacatecniky" v tomto foru.

2) necistoty tedy neresim, prasnost je u nas relativne normalni pokojova

3) pumpu necham silnejsi, jak doporucujete, expanzni nadobu zvetsim (bude vetsi objem okruhu a lepsi chlazeni)

4) pasivni radiator - myslite napriklad http://www.alphacool.cz/produkt/Watercool_Radiator_MO-RA_2.html ? Podle popisu uchladi pasivne opravdu hodne, problem vidim v jeho rozmerech a nutnosti instalace vodorovne kvuli prirozenemu tepelnemu proudeni. Rad bych vodnika schoval celeho do skrine, ktera je dost velka, ale takto velky radiator bohuzel nepojme. Uvazoval jsem o namontovani 3x120mm radiatoru pod horni 230mm ventilatory, ktere skrin ma a tyto ventilatory regulovat nejakym prednim panelem (libi se mi od Innovatek s regulaci pumpy, ventilatoru a monitoringem, ovsem 5k je ponekud moc)

Je radiator http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_Xtreme_III_rev2.html schopny pracovat o v malem proudu vzduchu nebo i pasivne? Jeho horizontalni plocha neni tak velka jako u MO-RA2.

Dekuji za Vas cas, uz to dostava celkem realnou podobu :)
Alphacool Support (1563)|3.6.2009 13:15
ad 1) s tou expou jsem to popletl, myslel jsem uz na odpoved na bod 3 co odpovim na expu a pak to takhle dopada...takze, vypoustime normalne, hadici z pumpy (vystup) sundame a nechame to vytect + vypumpovat pumpou. zadny problem v tom neni, Tcka a podobne veci jsou myslim zbytecne...pumpa vetsinou stejne byva "na podlaze" case, takze je to idealni.

ad 3) jen dodatek, vetsi expa nema pro chlazeni vyznam. tedy ano, ale naprosto zanedbatelny...

ad 4) ano, treba ta mora. mate pravdu v tom, ze idealni je aby lezel, ale uprimne, neznam jedineho cloveka, co by to tak mel. i ten popis produktu s tim, co uchladi, je bran pri instalaci na bocnici case, tzn vertikalne. a pri pridelani na bocnici to myslim tolik nevadi, a ten rozdil ve vykonu je propastny...

a co se tyka 3x120mm radiatoru a jejich pasivniho vyuziti - to by Vam zcela urcite neuchladilo. tyhle radiatory jsou delany na aktivni provoz, tri kvalitni ventilatory na 5 nebo 7V Vam to uchladi bez problemu, ale pasivne ne...
doom3421 (0)|3.6.2009 13:46
Dekuji za Vasi trpelivost.

Zbyva tedy jen vyresit radiator, ostatni je, zda se, zvolene rozumne.
Kolem skrine mam malo mista (na bocich hlavne), takze cilem je to vsechno umistit do ni (ostatne je velice prostorna).

CoolerMaster ATCS 840 (https://www.svethardware.cz/cooler-master-atcs-840-nostalgicky-case/24611) ma moznost primontovani az 3 radiatoru - 2 nahore (3x 120mm a 2x120mm) a 1 dole na sachtu HDD (2x120mm).

Je tam moznost primontovat velky radiator primo na spodni stranu hornich ventilatoru (2x230mm) nebo je odmontovat a nahradit je radiatorem s ventilatory (viz http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/12670-cooler-master-atcs-840-full-tower-case-review-10.html). Dalsi moznost je pouzit prichyty o neco nize, kde se vejde 2x120mm radiator.

Nemohu (alespon zatim) chladit vodnikem vse v PC, cili proud vzduchu bude nutny tak jako tak - chipset a mosfety na desce maji pomoci heatpippe propojene jezky (navic s nerovnym povrchem, takze ani na to nedam vodni blok). Hdd take neco vyzari. Odsavani vzduchu nahore pres 230 nebo 120 mm ventilatory by tedy zustalo, ale dal bych na ne regulaci (bud automatickou nebo rucni) do predni 5.25" pozice. Zaroven s tim by sla regulovat a monitorovat i pumpa (zbastlit redukci z molex + 3pin na 1x 3pin napajeni+monitoring neni problem). Muzete mi tedy doporucit nejaky radiator umistitelny do skrine, ktery by zvladl sestavu uchladit? (v idle bych treba stahnul otacky a pc by tak na noc mohlo byt tiche, ale aktivni provoz ventilatoru u radiatoru je muj predpoklad)

Dekuji
Alphacool Support (1563)|3.6.2009 22:14
no, nejdriv k te recenzi na hardware canucks ... nevim, je uz vecer, mozna jsem unaveny, ale kontroloval jsem to vicekrat a...opravdu ti idioti dali ventilatory tak, ze foukaji smerem od radiatoru ? to snad nemysli vazne...to je jako koupit si ferrari a jezdit s nim jenom na zpatecku :mistake ten radiator pak ma minimalne o 40% nizsi vykon !!!

takze spravne to je fany - radiator - TOP skrine a fany musi foukat zevnitr ven skrz radiator !!! cokoliv jineho je opravdu... :stupid

ale zpet k veci - radiator bych vzal xtreme III, nebo pokud chcete hodne taktovat a jste ochoten investovat vic tak treba xspc rx360 nebo black ice gt xtreme 360 nebo feser xchanger 360...ale i ten "levnejsi" xtreme III uchladi tu sestavu i s pretaktem okolo 3.5GHz s ventilatory na 5 nebo 7V uplne bez problemu. pokud byste chtel to CPU na 4GHz nebo vic tak musite vzit jeden z tech tri dalsich jmenovanych a ventilatory nechat na 9 nebo 12V (a take mit slusny kousek CPU).

co se tyka te regulace pumpy tak na to pozor - ta pumpa ma 18W prikon. normalni ventilator ma tak 3W. normalni regulator ventilatoru Vam tu pumpu nezreguluje, naopak, pravdepodobne ten regulator po pripojeni neceho tak silneho vyhori (osobne vyzkouseno) :) proto take regulatory laing pump stoji tolik kolik stoji...protoze to neni zas az takova legrace...
doom3421 (24)|4.6.2009 10:35
Dekuji za informaci kolem spravneho smeru foukani (lepsi tlacit nez tahnout).

O prikonu 18W vim a uz jsem hledal reseni. Kazde jednotlive bylo velice drahe a nechce se mi (zatim) do toho investovat tolik, kdyz si nejsem jisty vysledkem. OC nebudu prehanet, takze mi Alphacool Nexxos bude stacit, dam na nej 3x noctua s regulaci a bude klid. Jako regulator se mi celkem osvedcil Scythe Kama Kaze/Master/Server, ktery ma 4 kanaly s merenim teploty a otacek. Utahne 1A na kanal, cili 12W max.

Muj dotaz tedy ted je: jak velky rozdil bude pri uvazovane sestave vodnika, pokud pouziji 11W pumpu misto 18W verze Plus?

Ve Vasem katalogu jsem nasel nasledujici 2 kousky:

http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC-1T_Pump_-_12_V.html
a
http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC_12V_DDC-1RT.html

Podle popisu maji s tejny vykon, prikon i rozmery, cenove se tedy lisi asi kvuli jinemu TOPu. Ten budu ale tak jako tak nahrazovat za plexi, cili by mi stacila ta levnejsi 1T. Potrebuji pouze, aby mela vyvod na mereni otacek, coz podle obrazku v shopu ma.

Da se odhadnout rozdil ve vykonu celeho vodnika pri pouziti slabsi pumpy?

Dekuji a preji Vam hezky den.
Alphacool Support (1563)|4.6.2009 10:44
rozdil teplot ve Vasi sestave bude mezi 11W a 18W pumpou v podstate nulovy...

18W je spis dobre do budoucna, protoze 18W laing Vam utahne naprosto cokoliv (chipsety, mosfety, disky, atd...), kdezto ten 11W preci jen svoje limity ma.

ale myslim, ze hlavni otazka je jinde - proc chcete za kazdou cenu tu pumpu regulovat ? kvuli hlucnosti ? nema smysl, z pul metru se zavrenou bocnici tu pumpu neuslysite a navic regulaci se ta pumpa prilis neztisi...a zadny jiny alespon trochu rozumny duvod me nenapada (coz ovsem neznamena, ze takovy duvod neexistuje)...
doom3421 (24)|4.6.2009 11:17
Pokud jsou pumpy Laing opravdu tak tiche, jak rikate, problem neexistuje. Myslim, ze jsem snad uz na nic nezapomnel. Nejaky vhodny panel pro regulovani otacek ventilatoru uz si sezenu a teplotni cidlo pro mereni vody prilepim na kovovou cast nektereho ze sroubu - treba pred radiatorem. Regulovat budu jen otacky ventilatoru (zadni, horni-radiatorove, predni) a pumpa bude monitorovana.

Vlastne zbyva jedina otazka - co chladici kapalina? Na svethardware vysel clanek srovnavajici ruzne druhy kapalin, bylo to v souvislosti s galvanickou korozi (jestli se nepletu, mne nehrozi, nebot vsechny komponenty meho okruhu jsou med nebo plexi, pripadne umela hmota; radiator ma medene trubky). V nabidce mate jak Alphacool Alphacola, kterou jsem si vybral (2x 1L by mely stacit), nebo jsou tu i jine, ktere slibuji zaroven mazat cerpadlo pro jeho delsi zivotnost. Tez jsem se docetl na diskusich, ze i na ciste destilovane vode se da bezet a nekdo nemenil chladivo uz 2 roky a porad cisto. Zkusenosti jsou tedy ruzne. Muzete mi nejake vhodne chladivo pro muj okruh doporucit, abych uz mel finalni podobu?

Dekuji
Alphacool Support (1563)|4.6.2009 12:08
problem s pumpami laing (hlucnosti) je ten, ze nekteri maji spatne udelane okruhy, obzvlaste male expanzky, a pak pumpa nenasava jen vodu, ale i vzduch. coz ji jednak nici, ale hlavne - ta pumpa je hodne hlucna, jakmile se do ni dostane vzduchova bublina. proto se na netu daji najit ohlasy lidi, kteri tvrdi, ze je naprosto ticha i lidi, kteri tvrdi, je ticha neni...pokud mate odvzdusneny okruh, je ta pumpa ticha jako jakykoliv pevny disk. ale nesmite se toho leknout az ji poprve zapnete - protoze to je v ni vzduchu az az a rve to vetsinou jako cirkularka :) ale tak po maximalne 15ti minutach prvniho zavodneni je to uz zcela ok.

vhodny panel na regulovani - osobne bych doporucil scythe kaze master (server) nebo zalman mfc2.

co se tyka kapaliny - litr Vam bude stacit bez problemu. 2L jsou potreba jen pro velke pasivni radiatory. co se tyka zkusenosti - kazdy okruh je jiny, co staci jednomu, nemusi stacit druhemu. pokud je vse funkcni tak jak ma, destilka staci. ale staci mit trochu vic prachu v mistnosti, nebo trochu spatne pokovovanou fitinku, nebo defektni kousek medi v bloku a uz to nemusi byt uplne idealni. ne tak spatne, ze by z toho byl velky problem, ale pak uz na to destilka nestaci. takze tu alphacolu nebo fluid xp doporucuju, nikdy jsme s nimi nemeli problem. s tou fluidxp je to ted trochu horsi s dostupnosti (teda spis hodne horsi s dostupnosti), protoze vyrobce zacina delat novou verzi nano fluid a nejak jim to trva a stare fluidxp uz moc nemaji... :)
doom3421 (24)|4.6.2009 12:22
Super. Uz v tom mam naprosto jasno. Dekuji Vam za ochotu a cas. All thumbs up for ya ;)

Jde se dodelat objednavka :)
doom3421 (24)|6.6.2009 12:08
Tak mam objednano, ceka se jen na bankovni prevod. Do konce tydne to snad budu mit doma :)

Jako regulaci pro ventilatory jsem nakonec zvolil http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64693

Je to vlastne novy model od Kaze Master. Vypada velice podobne, ale uvnitr je naprosto jiny. Regulace jiz neni analogova pres potenciometr, ale pouzit je digitalni ovladaci prvek spolecne s pameti a nekolika provoznimi rezimi (manual, auto, polo-auto). Myslim, ze momentalne neni jiny panel do 5.25" pozice, ktery by nabidl stejne schopnosti za podobnou cenu. Nejlepsi se mi jevi fakt, ze display regulatoru jde vypnout. Muzete tak mit regulaci neotravujici Vas v nosi svetlem. :)

Jeste by me zajimala jedna vec kolem usporadani okruhu vodnika. Mate nekdo zkusenosti s rozdilem CPU+VGA v serii vs CPU+VGA paralelne? Z fyzikalniho hlediska je mi jasne, ze rychlost proudeni pri paralelnim zapojeni se v kazde vetvi snizi na polovinu (pri stejne restriktivite bloku), ale podstatne je, ze jedna komponenta nebude ohrivat vodu te druhe. Ma to v praxi smysl ci nema? (nekde jsem cetl, ze teplotni rozdil vstup-vystup radiatoru je tak 1-2 stupne celsia)
Alphacool Support (1563)|7.6.2009 10:58
[QUOTE=doom3421;256838]Jeste by me zajimala jedna vec kolem usporadani okruhu vodnika. Mate nekdo zkusenosti s rozdilem CPU+VGA v serii vs CPU+VGA paralelne? Z fyzikalniho hlediska je mi jasne, ze rychlost proudeni pri paralelnim zapojeni se v kazde vetvi snizi na polovinu (pri stejne restriktivite bloku), ale podstatne je, ze jedna komponenta nebude ohrivat vodu te druhe. Ma to v praxi smysl ci nema? (nekde jsem cetl, ze teplotni rozdil vstup-vystup radiatoru je tak 1-2 stupne celsia)[/QUOTE]

ja jsem v tomhle docela staromodni a zadne vystrelky ala paralelni okruhy moc nedoporucuju. rozdily teplot jsou minimalni (jeden mozna dva stupne) a zbytecne je s tim prace navic. teplota vody vstupujici do radiatoru a vystupujici s radiatoru se lisi tak maximalne o jeden stupen, takze neni pravda, ze by grafika zbytecne ohrivala procesor anebo naopak. navic u vodniho chlazeni neni limitujicim faktorem tepelna kapacita vody ale schopnost bloku (konstrukce bloku) predat maximum tepla te vode (a nasat maximum tepla z procesoru resp grafiky), takze i o jeden stupen teplejsi voda nema de facto zadny vyznam na chlazeni dane komponenty...
doom3421 (24)|7.6.2009 11:44
Ano, rozumim. Stejne to ale souvisi s rychlosti proudeni kapaliny. Byl to jeden z duvodu, proc jsem chtel regulovat vykon pumpy - abych mohl najit optimalni rychlost proudeni vody v okruhu - ani nizka, ani vysoka :) 18W Laing regulovat zatim nepujde (byt tranzistory v Scythe Kaze Server jsou delane na az 3A kolektoroveho proudu, ale maji prilis maly chladic, asi by to nevydrzely)

Tak zatim dekuji. Zitra dorazi platba a mozna uz koncem tydne u me zazvoni PPLko. :)
doom3421 (24)|14.7.2009 12:26
Ponekud se to vse protahlo, ale v soucasne dobe je jiz vodnik v kupe.

Ve skrini dole pumpa, nasleduji GPU blok (Innovatek na EVGA GTX285 HydroCopper), CPU blok (pasta Arctic Silver AS5, EK WB backplate pro socket 775), nahore ve skrini radiator (osazeny 3x noctua 120mm), z radiatoru do expanzky EK res 250 r2 (svisla poloha) a pak dolu do pumpy.

Je to opravdu velice tiche. Kdyz bylo v okruhu pouze cpu, nataktoval jsem ho bez zvednuti voltaze na 3.42 GHz (9x380). Teplota neprekrocila 60 stupnu ve full load (prime95 cca hodinu a pul, idle cca 40 stupnu).

Vga byla puvodne Asus ENGTX275 a k ni fullcover blok aquacomputer, ale ten bohuzel nepasuje. Asus totiz vymenil par soucastek pro "zlepseni" stability v OC a tim karta neodpovida referecnimu designu. Vymenil jsem tedy kartu (ktera po opetovnem nasazeni referencniho chladice rve jak tur) za EVGA GTX285 HydroCopper, ktera jiz od vyrobce ma nasazeny vodni blok a tez je nataktovana na 720/2772 MHz (jadro/pameti).

Po spusteni prime95 (maximum head production stress test) a k tomu occt gpu stress test se teplota hader vysplhala az nekam k 67 stupnum a vga mela cca 73. Occt hlasil chyby v grafickem vystupu, ale prime95 s chybou nesletel. GPU dle meho nazoru prehrate nebylo, ale obchodnich pri prodeji grafiky upozornoval, ze 720 mhz muze byt pro G200b jadro prilis vysoky takt, kdyz SuperSuperClocked verze maji 702 MHz. Nebylo moc casu si s tim hrat a testovat stabilitu ci zda se ve hrach objevuji artefakty znacici, ze vga je na hranici svych moznosti. Furmark artefakty ukazoval (kdyz byla gpu na 73 stupnich) a tez se i po nejake dobe zastavil (system nespadl). Nejvyssi pozorovana teplota chladici kapaliny v okruhu byla 40.8 stupnu podle cidla v expanzce.

Mel bych tedy nekolik dotazu:
1) jake bych mohl ocekavat teploty CPU/GPU? (napriklad jestli nemam spatne aplikovanu teplovodivou pastu na cpu)
2) jaka je "rozumna" maximalni teplota vody v okruhu? (abych pripadne snizil nataktovani cpu/gpu pro dosazeni mensiho ztratoveho tepla)

Dekuji za Vas cas.
Alphacool Support (1563)|14.7.2009 14:52
Zdravim,

predpokladam, ze ty tri ventilatory mate zpomalene pomoci ULNA adapteru na maximum ? Pokud ano, tak teplota vody i CPU jsou v poradku. Co se tyka VGA - muze tam byt spatne nanesena pasta. Takze bych doporucil rozmontovat a mrknout na to. Ale je mozne, ze proste ten chip uz takhle vysoke takty nedava...

Q6600 se stejnym radiatorem a s noctua fany (a samozrejme s grafikou), ale bez zpomaleni fanu, dava tak 3.9GHz se zvysenou voltazi, idle kolem 38 - 40 stupnu, load necelych 60 stupnu. pasta coollaboratory liquid pro. takze pokud mate fany zpomalene a mate jen arctic silver, jsou ty teploty v poradku.
doom3421 (24)|14.7.2009 15:53
Ventilatory reguluje panel Scythe Kaze Server, ktery je napojeny na teplotni cidlo v expanzce. V praxi je to tak, ze pri teplote pod 33 stupnu drzi otacky kolem 900 a jak se zvysi, postupne pridava. Pri load-testu vga a cpu jsem mel teplotu vody 40.8 v expanzce, ventilatory na 1350 otackach, jadra mely cca 67 a vga 73 stupnu (vse pri vyse uvedenem OC).

Pastu na CPU jsem si daval sam, ale VGA jiz s vodnim blokem prisla a pasta vypada nandana dobre. Pri nandavani pasty na cpu jsem se ridil navodem na http://www.arcticsilver.com/pdf/appinstruct/as5/ins_as5_intel_quad_wcap.pdf

Bohuzel ted nevim ambient teplotu :( Vzduch se do skrine nasava prednim 230mm ventilatorem dole, pruduchem v predni casti pod pumpou a vyfukovan je nahore pres radiator plus dalsim 120mm noctua fanem vzadu. Az prijdu domu, udelam foto a postnu pro referenci.
Alphacool Support (1563)|14.7.2009 17:32
pokud byste fany nechal natvrdo na 900rpm bez ohledu na teplotu, stoupala by ta teplota porad ? nebo pri jake teplote by se to ustalilo ?

a ten CPU vic nez 3.4GHz neda ?
doom3421 (24)|15.7.2009 09:34
Bohuzel jsem vcera nebyl doma dostatecne dlouho, abych to stihl otestovat. Udelam to dneska a spolecne s foto zverejnim vysledky.

CPU by melo dat cca 4.0GHz se zvysenim napeti, ale osobne bych radeji stabilni OC bez zvednuti voltaze. To by mohlo byt tak 3.6. Jeste nebyl cas si s tim hrat nejak moc. Ridil jsem se hlavne teplotou. Bez vga v okruhu dosahuji v OC pri 3.42g a plnych otackach ventilatoru na radiatoru teploty cca 60 stupnu (a dale jiz nestoupa, teplotu vody nevim).
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 10:06
Me je jasne, ze treba nechcete mit ten CPU na 4GHz trvale. Jde mi jen o to, ze to potrebujeme s necim porovnat, abysme vedeli, jestli je to u Vas OK, nebo jestli je nekde chyba - a nase referencni sestava s q6600 na 3.96GHz, black ice Xtreme radiatorem, d-tek fusion na CPU, coollaboratory liquid pro pastou a tremi noctua fany na full speed a s tim, ze ten procesor byl dost slusny kousek, davala teploty cca 36 stupnu idle, 55 stupnu load. Kdyz vezmu v potaz, ze tak 2 stupne bude rozdil v paste, 4 stupne rozdil v radiatoru a 2 stupne rozdil v CPU bloku, mel byste mit ve full load teploty okolo 65 stupnu. ono taky zalezi, jak je zkalibrovane teplotni cidlo...ale to se uz nijak overit neda :(
doom3421 (24)|15.7.2009 10:25
Neuvadite, zda v okruhu byla take VGA. Momentalne mam zapojenou GTX285 s OC na 720Mhz (factory default), ktera ma dle meho nazoru vyssi vyzarovani tepla nez samotne CPU. Vypojeni z okruhu by se dalo provest, ale mam k dispozici hodnoty i z drivejska, nez jsem grafiku pridal.

Vodou chlazene pouze cpu, vse stejne (EK Supreme, alphacool nexXos extreme III, 3x noctua 120mm regulovana podle teploty vody, q6600 3.4g G0 bez zvednuti napeti, stabilni). Pri load testu pomoci prime95 (maximum heat production, energy consumption) jsem nepresahl 60 stupnu (cteno primo z jader pomoci coretemp/hwmonitor). Rozdil je pouze mezi dvojicemi jadre (priblizne stejne teploty pro dvojice, ale rozdilne teploty obou dvojic o cca 4 stupne). Tech 60 stupnu je nejvyssi teplota. K zadne chybe behem testu nedoslo.

Po zahrnuti VGA do okruhu se nejvyssi teplota jadra pri prime95 zvysila o cca 7 stupnu na 67 a VGA dosahla cca 73. Nez jsem vypnul stress aplikace, teplota vody v expanzce byla 40.8 stupnu.

V idle to s chlazenim obou komponent je na cca 40-41 stupnu (ale ventilatory nejsou na max v te chvili, podle vody). Predtim byla idle teplota jen cpu pod 40 stupnu - cca 36-38.

Muzu udelat nejaky srovnavaci test, ale pokud mozno bez odpojovani graficke karty. Kdyz ji necham ve 2d rezimu, bude podtaktovana na 300 MHz jadro a 100 MHz pameti, teplo z ni nebude "prilis velke". Ventilatory na radiatoru muzu manualne nastavit na jakoukoliv hodnotu.
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 12:10
samozrejme, grafika tam byla, konkretne velmi nataktovana 8800 GTX....

zkuste nataktovat CPU na cca 4GHz, grafiku nechte v okruhu, fany nechte natvrdo na 1300rpm a napiste mi teploty v idle a load. a budeme moudrejsi :thumb
doom3421 (24)|15.7.2009 13:08
Ok. Udelam to, az dorazim domu. Doufam, ze nevyvarim vodu z okruhu :D :D
Dam pak vedet sem a uz bude i foto.
doom3421 (24)|15.7.2009 22:08
V priloze pridavam, jak dopadly dnesni testy. Na 3.8g jsem sice nataktoval, ale prime95 uz padal, takze na 4.0g jsem to ani nezkousel.

Voltaz procesoru byla na auto, cili deska automaticky pridavala napeti (viz cpu-z). Teploty pri jednotlivych testech (pouze CPU) byly nasledujici:

3.43g - IDLE (2.28g 6x380)
Cores - 37/39
VGA - 40
Water - 31.6

3.43g - CPU LOAD (3.43g 9x380)
Cores - 57/63
VGA - 46
Water - 37.2

3.6g - IDLE (2.4g 6x400)
Cores - 39/43
VGA - 42
Water - 33.3

3.6g - CPU LOAD (3.6g 9x400)
Cores - 60/66
VGA - 47
Water - 37.8

Teplota okoli je neznama - pri spusteni PC dnes v podvecer ukazovalo cidlo v expanzce cca 26.6 stupnu. Povazuji to priblizne za ambient teplotu v dobe testovani.

Stav v idle je s podtaktovanim nasobicem, protoze se mi nepovedlo prinutit widle nepodtaktovavat (a to byl speedstep v biosu vypnuty a nasobic natvrdo nastaveny na 9). U jader jsou vzdy dve teploty - dvojice jader maji u me vzdy rozdilne teploty (bud dano kusem nebo spatnym kontaktem cpu bloku ci pastou).

CPU je bez uprav IHS, pouze odmasteno, nanesena AS5 podle navodu vyrobce, priplacnut cpu blok a dotazen. Dnes jsem ho jeste opetovne dotahoval, kdyz si sednul (rukou, na desce je backplate).

Podle toho, co jsem se docetl v mistnich diskuzich, bych mel mit teploty o neco nizsi...
CPU-3.43-idle.png CPU-3.43-prime95.png CPU-3.60-idle.png CPU-3.60-prime95.png IMG_1988_1280.JPG
Alphacool Support (1563)|15.7.2009 22:38
no, pokud mate ambient 26.5 stupnu (coz v techto vedrech neni nic moc nerealneho) tak si myslim, ze ty teploty jsou zcela ok. je opravdu divna ta grafika, proc tak pece....to je opravdu divne. je tam blok tusim innovatek, s tim moc nemam zkusenosti, nevim, jak ma byt vykonny :(

ale co se tyka toho CPU - je zajimave, ze dve a dve jadra maji tak rozdilne teploty. podle me bude bud spatny pritlak na cast cipu, nebo spatne IHS (krive) anebo proste spatne zkalibrovana cidla (anebo taky haluzi deska). pokud bych bral realnou teplotu jako prumer z tech ctyr teplot, tak mate teploty bez problemu. kdyz vezmu v potaz, ze rozdil mezi 3.4GHz a 3.6GHz jsou v zatezi dva stupne, tak tech necelych 4GHz byste dal na tech cca 65 stupnu ve full load (pokud byste to nenechaval na auto ale natvrdo tam dal treba 1.45V). my jsme nase testy delali s ambient pouze 21 stupnu. 5 stupnu navic v zakladu udela hodne...a taky mate o neco malo horsi komponenty...

ono take testovat 100% zatez CPU i VGA zaroven a dlouhodobe je nerealne, zadna aplikace takto procitac nevytizi...
doom3421 (24)|15.7.2009 22:50
Ok. Dekuji za vysvetleni. Ted mi to bezi s 1.35V rucne nastavenych na 3.6G, bohuzel nejak pameti hazi errory v memtestu, takze to jeste budu resit, ale jinak bych nechal 3.6G, teploty by mely byt nizsi nez u deskou nastavenych cca 1.37. Potrapim to trosku hranim her a uvidim.

Tech 4.0G je mozna realnych, ale nastal problem uz pri 3.8, kdy memtest zacal ihned padat. Bud to chtelo vetsi napeti (bylo tam tusim 1.39) nebo na to proste cpu nema. Ne kazdy kus je tak dobry. Tez se bojim teploty vody, ktera byla uz pres 40 stupnu. Pumpa ma bezne i tech 50, takze cim teplejsi voda, tim hure pro ni, mene se chladi. Budu dal testovat. Dekuji za vysvetleni, uz jsem si myslel, ze mam neco hodne spatne (50 stupnu v loadu na cpu proste nedam). Mozna jeste predelam uchyceni cpu bloku, novou pastu a tak. Vami pouzivana Coollaboratory byla v testu, podle ktereho jsem se pri vyberu a aplikaci pasty take ridil, ohodnocena kategorii B+, kdezto AS5ka byla A+. Je to jedna z nejlepsich dostupnych past.