reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vista 32bit nebo 64bit?

first.indian (683)|29.12.2006 12:46
Příchod OS Vista na CZ trh se pomalu, ale jiste blizi a jeden kamarad ma moznost vyberu upgrade na Vistu 64bit nebo 32bit. Co by jste zvolili vy? Případne proc?
P@pi (1519)|29.12.2006 13:00
Osobně momentálně 32bit.

Mám Pentium 4, Pentium M a Athlon XP a ani jeden není 64bit :p.

S dalším upgradem bych nejspíš přešel na 64bitovou platformu. Má někdo osobní zkušenost s výkonnostním rozdílem a kompatibilitou SW a ovladačů mezi 32bit a 64bit?
BlackFrog (563)|29.12.2006 13:00
ja bych sel do 64bit, jednoduse pokrok nezastavis:) tak proc mu trochu nepomoct:) myslim ze 32bit se casem stanou zastarale... ale samozrejme bych na to musel mit stroj, sam bych musel jit do 32bit:)
BC (64)|29.12.2006 16:18
[QUOTE=BlackFrog]ja bych sel do 64bit, jednoduse pokrok nezastavis:) tak proc mu trochu nepomoct:) myslim ze 32bit se casem stanou zastarale...[/QUOTE] Uplny suhlas! :thumb Nemam k tomu co viac dodat.
PetrP (6)|29.12.2006 17:33
[QUOTE=P@pi]Osobně momentálně 32bit.

Mám Pentium 4, Pentium M a Athlon XP a ani jeden není 64bit :p.

S dalším upgradem bych nejspíš přešel na 64bitovou platformu. Má někdo osobní zkušenost s výkonnostním rozdílem a kompatibilitou SW a ovladačů mezi 32bit a 64bit?[/QUOTE]

Hodně lidí ve forech píše, že jim 64bit verze přijde proti 32bit bleskurychlá co se týče odezvy GUI. Těžko říct na kolik u tohoto dojmu působí placebo efekt. Já to posoudit nemohu páč jsem na 64bitXP migroval z Win2k. Nepoužívám žádné netypické zařízení, tak jsem s ovladačema moc neraboloval. Jen jsem zkoušel 32bit ovladače pro grafiku (Omega driver pro ATI a NVO driver pro nVidii) a šly bez problémů. Co mi na 64bit Winech vadí, že nejdou spustit některé "starší" věci např. Tiberian sun, Dune 2000 a několik dalších neherních prográmků. Vypíše se, že jsou sice O.K., ale že nejsou určeny pro tuto platformu. Jak je to s tímto ve Vistě nevim.

Moc informací jsem neposkytl, ale alespoň něco ;)
P@pi (1519)|29.12.2006 17:42
Díky alespoň za to :thumb
first.indian (683)|29.12.2006 17:54
No vypada to ze si taky hodim upgrade na Windows Vista Business x64 Edition :) Za tech par stovek (myslim ze je to nejakych 15 euro) si udelat upgrade na Visticku se vyplati ;)
joachimwedel (56)|30.12.2006 20:20
[QUOTE=first.indian]Příchod OS Vista na CZ trh se pomalu, ale jiste blizi a jeden kamarad ma moznost vyberu upgrade na Vistu 64bit nebo 32bit. Co by jste zvolili vy? Případne proc?[/QUOTE]

Doporucil bych 64bit,ktery je tu hardwarove uz dlouho ale doufam ze to taky bude podporovat vicejadrove procesory.Zatim to vypada ze Microsoft spi a spi na vavrinech.
r34ktor (7477)|31.12.2006 12:59
Řekl bych, že to co rozhodne o úspěchu 32bit resp. 64bit verze Visty u zákazníků, bude podpora ovladačů ze strany výrobců. 64bit verzi odzkoušenou nemám, ale podle ohlasů na fórech je to zatím docela bída. Na 32bit Vistě momentálně jedu a s ovladači (až na drobné výjimky) nejsou problémy ( v případě nutnosti lze použít verze určené pro 32bit WXP). Takže já bych pro začátek volil 32bit verzi a časem se uvidí. :thumb
cool.user (2822)|1.1.2007 17:25
Ehm, mozna ze sem neco spatne pochopil, ale ja zil v domeni ze vlastnik "licence" muze uzivat obe dve verze (32b nebo 64b) bez nutnosti zakupovat dalsi licenci, nebo se snad pletu? :notsure

[QUOTE=joachimwedel]Doporucil bych 64bit,ktery je tu hardwarove uz dlouho ale doufam ze to taky bude podporovat vicejadrove procesory.Zatim to vypada ze Microsoft spi a spi na vavrinech.[/QUOTE]
Dualcore/vice procesorove systemy podporuji imho uz winNT->w2k->wxp vcetne x64.

edit: jinak co se tyce 32/64, bral bych zatim 32b verzi, pokud clovek nevyuziva nejake specificky SW ktery z toho dokaze vyrazne tezit, nevidim v tom zatim velky prinos ktery by "vykoupil" ty pripadne problemy s drivery a jinym SW.
mech13 (5526)|2.1.2007 01:49
imho bude zalezet jenom na microsoftu, kterou verzi bude otloukat o hlavu BFU a tomu se pak pribpusobi temer vsichni. jestli bude "defaultne" prodavat 32bit, tak u 32bit jeste hoodne dlouho zustanem. jestli bude "defaultni" 64bit, tak to bude sakra rychle prechod...
eraser (0)|2.1.2007 21:55
Jednoznačne podľa CPU, resp. otázkou je, aký bude v jednotlivých releasoch rozdieľ, pretože Windows XP 32-bit vs. 64-bit je móóóc divná pesnička. :)
tgfh (2985)|3.1.2007 15:00
Já jsem názoru, že jestli už přechod na Windows Vista tak jedině 64-bit
Black tgfh (143)|7.1.2007 17:09
No, když mám HW požadavky splněny na Vistu 64bit, tak jedině tuhle......Sám jsem ji testoval, a vzhled super :thumb, ale v ramce mi z 1GB zbylo pouhých 400MB. Tak jsem zůstal u Windowsu XP
cool.user (2822)|8.1.2007 01:20
Jenze mezi testovanim a dlouhodobym provozem je prave rozdil.

Osobne bych se dneska jeste bal nasadit jako primar OS x64 visty, uz jen kvuli ovladacum, pokud ovsem bych nemel primo nejakou aplikaci ktery by vyhody x64 byla schopna vyuzit.
mech13 (5526)|8.1.2007 01:31
[QUOTE=Black tgfh]No, když mám HW požadavky splněny na Vistu 64bit, tak jedině tuhle......Sám jsem ji testoval, a vzhled super :thumb, ale v ramce mi z 1GB zbylo pouhých 400MB. Tak jsem zůstal u Windowsu XP[/QUOTE]
nevim kolikrat se to bude jeste muset nekde napsat, ale Vista vyuziva co nejvic pameti to jde pro nacteni casto spoustenech programu, coz je dobre, protoze se pamet neflaka a nactene programy se pak pousteji znatelne rychlej. jakmile je pamet potreba, tak ji vista okamzite uvolni...
zkus si treba na XP spustit MS word trikrat zasebou. prvni spusteni se potahne jak smrad a dalsi dve uz jenom bleskove naskoci. pokud budes word casto pouzivat na vistach, tak ty ho budou do ram prat automaticky a tam i to prvni pusteni bude okamzity...

aneb vecne potirani predsudku vista a naroky na HW a vista alias zrout pameti...

jinak ja asi dlouho pojedu na 32bit (pokud se nejak zazracne nepodari rozchodit 64bit CPU na i915:D)
joachimwedel (56)|9.1.2007 22:45
Hm to je neuveritelne jak ten microsoft myslel dopredu ze jsou vicejadrove procesory uz plne podporovany min.8 let.
Ten Intel se musi ale zastydet ze mu to tak dlouho trvalo:-).
first.indian (683)|9.1.2007 22:54
Tjn ale Intel to celkem uspesne dohani... Viz jeho platforma V8 https://www.svethardware.cz/ces-2007-intel-prisel-s-odpovedi-na-amd-quad-fx/15822 Uz se tesim na nejeke testy :)
cool.user (2822)|11.1.2007 18:27
[QUOTE=joachimwedel]Hm to je neuveritelne jak ten microsoft myslel dopredu ze jsou vicejadrove procesory uz plne podporovany min.8 let.
Ten Intel se musi ale zastydet ze mu to tak dlouho trvalo:-).[/QUOTE]
Dual cpu systemy sou tady uz od nepameti ;)

A mezi podporou dual cpu a dual core neni po softwarove strance nejak velkej rozdil
boboco (1987)|11.1.2007 18:36
Ve škole, v jedné učebně máme takový sevřík na pokusy - Alfička se jmenuje;) a pokud mě paměť neklame, jsou tam dva 64bit, 400MHz procesory. Je to stroj starej dobrejch 8-9let, svýho času stál několik set tisíc. Nám na něm běhá linux a vše šlape naprosto perfektně. Je to taková malá, černá lednička:o. Zkátka, jak víceprocesorové, tak 64bitová technologie už to chvíli jsou;) -něříkám ale, že mezi běžnými uživateli:p
joachimwedel (56)|12.1.2007 20:48
[QUOTE=cool.user]Dual cpu systemy sou tady uz od nepameti ;)

A mezi podporou dual cpu a dual core neni po softwarove strance nejak velkej rozdil[/QUOTE]


Ano to jsou ale jsou to serverova reseni a prislusny software taky stoji pekny balik.
Me slo o ,,home use,, a plnou softwarovou podporu,coz snad Vista ma.
cool.user (2822)|13.1.2007 02:33
[QUOTE=joachimwedel]Ano to jsou ale jsou to serverova reseni a prislusny software taky stoji pekny balik.
Me slo o ,,home use,, a plnou softwarovou podporu,coz snad Vista ma.[/QUOTE]
Plnou softwarovou podporu pro dualcore ma uz i winxp (vcetne home verze). Nevim co je proto tak zajimaveho na tom ze DC bude podporovat i win vista...
joachimwedel (56)|14.1.2007 20:32
Zdroj Microsoft : Vzhledem k tomu, že systém Windows XP nebyl původně navržen pro podporu stavů výkonu v konfiguracích s více procesory, je pro správnou realizaci této podpory v systémech s více procesory třeba provést změny. Aktualizace Windows XP Service Pack 2 obsahuje vyžadované změny řízení spotřeby jádra. Prostřednictvím těchto změn je zajištěna správná činnost systému Windows XP v systémech s více procesory a stavy výkonu procesorů.

Takze az servis pack 2 resi CD,ale ne bez problemu.Ted je to velice znamy problem s procesorem Athlon X2 je to vykonny dualcore procesor ale Win.XP SP2 obcas usoudi, ze jeden procesor je mene zatizeny nez ten druhy, a tak prepne proces z prvniho CPU na druhy, po par milisekundach to udela naopak, a tak to jde porad dokola.Vysledkem je drasticky propad vykonu.Resi to az tkzv.hotfix od Microsoftu.
HEAD (235)|14.1.2007 20:55
Nekde sem cet, ze se snizuje OC CPU, kdyz beha pod 64-bit woknama.Takze pro me jednoznacne 32-bit.Aspon do te doby nez se prokaze, ze na 64-bit woknech behaj hry daleko rychleji.Potom zacnu o prechodu uvazovat.
cool.user (2822)|15.1.2007 01:44
[QUOTE=joachimwedel]....[/QUOTE]
A kde tam mas napsane ze WIN XP (nebo starsi) nepodporuje vice procesoru?
To ze jsou tam jiste bugy co se tyce stavu spotreby nebo jinych feature je pomerne pochopitelne...
joachimwedel (56)|15.1.2007 21:03
[QUOTE=cool.user]A kde tam mas napsane ze WIN XP (nebo starsi) nepodporuje vice procesoru?
To ze jsou tam jiste bugy co se tyce stavu spotreby nebo jinych feature je pomerne pochopitelne...[/QUOTE]

Takze znovu,vypada to ze kazdy cte co chce cist.
V textu se Microsoft kaje ze bohuzel nejaky BUG tu mame ale co by jste chteli vzdyt WinXP nebyl puvodne navrzen pro vice procesorove sytemy,nainstalujte si SP2 a mozna to bude ok..jo a jeste cas od casu nejaky hotfix.
cool.user (2822)|15.1.2007 22:36
[quote=joachimwedel]Takze znovu,vypada to ze kazdy cte co chce cist.
V textu se Microsoft kaje ze bohuzel nejaky BUG tu mame ale co by jste chteli vzdyt WinXP nebyl puvodne navrzen pro vice procesorove sytemy,nainstalujte si SP2 a mozna to bude ok..jo a jeste cas od casu nejaky hotfix.[/quote] Puvodne navrzeny pro viceprocesorove systemy nebyly Win 95 , win 98 win ME a mozna nejake dalsi, kdyby win xp nebyl navrzen pro vice procesorove systemy, jak to ze tam tedy konkretne fungoval a umel vyuzivat vsech z "vice" procesoru? :notsure

Proste winxp , stejne tak jako win 2k stejne jako jako win NT byly navrzeny i pro praci ve vice procesorovych systemech, to je proste fakt a nic na tom nezmenis, tudiz bych doporucil priste nejdriv zjistit jak je na tom realita nez placat ze MS spi na vavrinech co se tyce podpory vice cpu systemu....
r34ktor (7477)|15.1.2007 22:54
[QUOTE=joachimwedel]V textu se Microsoft kaje ze bohuzel nejaky BUG tu mame ale co by jste chteli vzdyt WinXP nebyl puvodne navrzen pro vice procesorove sytemy,nainstalujte si SP2 a mozna to bude ok..jo a jeste cas od casu nejaky hotfix.[/QUOTE]
Vždyť jsi sám napsal "Vzhledem k tomu, že systém Windows XP nebyl původně navržen pro podporu stavů výkonu v konfiguracích s více procesory, je pro správnou realizaci této podpory v systémech s více procesory třeba provést změny.". Zmíněný problém se týká jen vícejádrových procesorů, které disponují nějakou technologií šetření energie (CnQ, EIST) a řeší ho zmíněný patch. Procesory bez této technologie, pracují bez problémů.

Chování systémového scheduleru Windows je jiná věc a byl tak navržen schválně, kvůli stejnoměrnému vytížení jednotlivých jader. Ukázalo se ovšem, že některé aplikace s tím mají problémy. Záplaty upravující jeho chování jsou taktéž k dispozici.
joachimwedel (56)|15.1.2007 23:00
[QUOTE=cool.user]Puvodne navrzeny pro viceprocesorove systemy nebyly Win 95 , win 98 win ME a mozna nejake dalsi, kdyby win xp nebyl navrzen pro vice procesorove systemy, jak to ze tam tedy konkretne fungoval a umel vyuzivat vsech z "vice" procesoru? :notsure

Proste winxp , stejne tak jako win 2k stejne jako jako win NT byly navrzeny i pro praci ve vice procesorovych systemech, to je proste fakt a nic na tom nezmenis, tudiz bych doporucil priste nejdriv zjistit jak je na tom realita nez placat ze MS spi na vavrinech co se tyce podpory vice cpu systemu....[/QUOTE]

Myslim ze nema cenu pokracovat dale v teto neproduktivni diskusi.Ty si stejne budes mlet svou bez ohledu na fakta od vyrobce tohohle operacniho systemu.
Takze sni dal a TECKA.
joachimwedel (56)|15.1.2007 23:12
[QUOTE=r34ktor]Vždyť jsi sám napsal "Vzhledem k tomu, že systém Windows XP nebyl původně navržen pro podporu stavů výkonu v konfiguracích s více procesory, je pro správnou realizaci této podpory v systémech s více procesory třeba provést změny.". Zmíněný problém se týká jen vícejádrových procesorů, které disponují nějakou technologií šetření energie (CnQ, EIST) a řeší ho zmíněný patch. Procesory bez této technologie, pracují bez problémů.

Chování systémového scheduleru Windows je jiná věc a byl tak navržen schválně, kvůli stejnoměrnému vytížení jednotlivých jader. Ukázalo se ovšem, že některé aplikace s tím mají problémy. Záplaty upravující jeho chování jsou taktéž k dispozici.[/QUOTE]

Ano tento problem resi hotfix ale servis pack 2 resi podporu systemu s vice procesory.
cool.user (2822)|15.1.2007 23:57
[QUOTE=joachimwedel]Myslim ze nema cenu pokracovat dale v teto neproduktivni diskusi.Ty si stejne budes mlet svou bez ohledu na fakta od vyrobce tohohle operacniho systemu.
Takze sni dal a TECKA.[/QUOTE]
Tvrdil jste ze MS spi na vavrinech ohledne podpory vice procesorovych systemu. Ptam se tedy v cem konkretne spi kdyz uz tady ma 4tou generaci OS (neli vic) podporujici vice procesorove systemy? A neodkazujte se na tu citaci z MS protoze tam neni nic psano o tom ze winxp nejsou puvodne navrzeny do viceprocesorove systemy ;)
r34ktor (7477)|16.1.2007 00:17
[QUOTE=joachimwedel]Ano tento problem resi hotfix ale servis pack 2 resi podporu systemu s vice procesory.[/QUOTE]
Nevím, jak jsi k této informaci přišel, ale je to nesmysl. Osobně jsem používal víceprocesorovou stanici již s Windows NT 4 a fungovalo to bez problémů. Jinak prvním systém Windows s podporou více procesorů byly Windows NT 3.1.

Co se týče Windows XP, přehled vlastností je zde: http://www.microsoft.com/cze/windows/xp/pro/evaluation/features.mspx

Zajímavý zdroj je i tento dokument, který sice primárně rozebírá podporu HT, ale jsou v něm zmíněny i vlastnosti Windows 2000 a XP ohledně podpory více procesorů v jednotlivých edicích.
mech13 (5526)|7.3.2007 00:21
tak prave nakupuju od MSDNAA vistu bussines CZ 32 i 64 bit tak jak bude cas pozkousim:)
tequilla (1015)|7.3.2007 10:55
Nakupujes? Ja myslel, ze v MSDNAA to je free :).
mech13 (5526)|7.3.2007 10:58
[QUOTE=tequilla]Nakupujes? Ja myslel, ze v MSDNAA to je free :).[/QUOTE]
free to je ale stahnout to musim stejne:) akorat ze tam ti vygeneruji platny licencni klic;) zatim zkousim nainstalovat na MSVPC 2007 (free na strankach M$) tak su zvedave jak to na virtualce povali
TomikBlack (27)|12.3.2007 16:40
Bohuzel i po precteni nekolika clanku a diskuzi jsem stale nezjistl jestli je pro domaci PC lepsi 64 nebo 32 bit verze.

Zajimalo by me ,kdyz ma program dve verze jednu 32 bit a druhou 64 bit jestli pocitim zvyseni vykonu pri pouzivani 64 bit verze programu na 64bit Vistach oproti 32bit programu na 32 bit Viste.
mech13 (5526)|12.3.2007 16:48
64-bit je zpetne kompatibilni s 32-bit takze o nic neprijdes. 64-bit nema limitouvanou maximalni velikost RAM (u 32-bit jde max 4GB). teoreticy by se uz konecne mohlo zacit obevovat vic 64-bit programu, snad.
takze to vychazi 1:0 pro 64-bit - ovsem za predpokladu, ze na tvuj HW jsou ovladace pro 64-bit vistu... pokud ne, tak je to 1:0 pro 32-bit

co se vykonu tyce, tak ten by teoreticky mel byt vyssi... ne nekde je a nekde to je nastejno... poradny testy snad jeste nikde nejsou takze podle vykonu bych se nerozhodoval. hlavni prinos 64-bit je ta kapacita RAM
tequilla (1015)|12.3.2007 16:50
Jsem nekde narazil na to, ze pokud chce clovek 64-bit Vistu, tak musi zazadat o instalacni medium po koupi 32-bit. Jedine Ultimate verze se dodava i s 64-bit. Muze mi toto nekdo potvrdit nebo vyvratit?
Aisicek (54)|19.3.2007 23:43
Moje postrehy po 2 tyzdnoch aktivneho pouzivania Windows Vista 64bit Home premium:

- bootuje po urcitom case velmi rychlo (Ako je zname vista sa bootovanim uci a optimalizuje boot)

- HW funguje takmer bez problemov. Problemy sposobuje SB X-Fi pretoze Creative nema stale hotove drivery (sucasne drivery nepodporuju HW dekodovanie DD 5.1 a DTS, a v 64bit ani SPDIF). Dalej bluetooth od MSI (Btoes 2x faster) nema prw Vista 64bit ovladace,

- programy funguju uplne v pohode. Zatial som nenarazil na nekompatibilnu aplikaciu. Ak nejaka mala male problemy tak som nastavil emulaciu WinXP a vzdy to pomohlo

- praca s pamatou je naozaj lepsia ako vo Win XP. Soft ktory pouzivam kazdy den (Firefox, Thunderbird, Miranda, atd) startuje okamzite


- hry - zatial mam nainstalovany Flatout 2 a Oblivion. Bez jedineho problemu. U flatout 2 funguje v pohode aj vibracia na gamepade Logitech

Este k problemu X-Fi. Sucasne ovladace nepodporuju Bass Redirection (to znamena ze nedokazu posielat basy od urcitej frekvencie vzdy do subwooferu). Ale to je len oficialne :-) Neoficialne podporuju. Staci nainstalovat THX Control panel z CD ku karte. Tam sa to da v pohode zapnut a nastavit.