reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: OnLive – budoucnost hraní?

husky14 (4214)|5.6.2009 10:26
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

OnLive – budoucnost hraní?

V nedávné době byl představen projekt OnLive, který má umožnit všem hráčům užívat si nejnáročnějších her i bez vlastnictví výkonného PC nebo konzole, pouze s využitím připojení ke vzdálenému serveru. Je tohle budoucnost? Bude to v praxi fungovat? Jak vidíte finanční stránku věci? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
CommanderZ (512)|5.6.2009 12:36
Takovou hru si asi ukradnout nepujde. takze v Cechach to budoucnost nema :)

A jinak...bude to vyzadovat silene pripojeni k netu a pri vysoke zatezi opravdu hodne vykonne servery. A to urcite nebude zadarmo...
rebit03 (5)|5.6.2009 13:24
Myslím, že je to vcelku logická cesta. Aplikace na serveru se lépe udržuje, je stále aktuální a službu nelze ukrást. Záležet bude na nastavení ceny za tuto službu, ta bude podle mě rozhodující. Bude-li nápad dotažen do konce, poskytne uživateli dostatčné pohodlí a širokou nabídku, pak si myslím, že určitě uspěje.
czhunter (775)|5.6.2009 13:29
Bude to fungovat tam, kde není kritická odezva ovládání, protože ta se prostě na cestě klient-server-klient nastřádá, pro rychlý akční nebo závodní hry to asi nebude ono.
U klasických MMORPG to bude imho fungovat dobře, ale tam ani není moc výkonu potřeba. Výhoda je, že se to dá dobře zkombinovat i třeba s hraním na netbooku nebo lepším telefonu, které by na to jinak výkon neměly.
Neregistrovaný (0)|5.6.2009 18:52
Nema budoucnost v zanru akcnich her, kde jde o kazdou ms. Zato neco pomalejsiho jako sims, nebo nejake rpg by slo i kdyz na to zase nepotrebuju nejaky brutalni externi vykon...
cool.user (2822)|5.6.2009 19:07
K onlive jsem byl skeptickej od zacatku a jsem jeste vic skeptickej po te co ani nemeli koule se prezentovat na E3.

Onlive vypada na papire jak predvolebni sliby, ale pochybuju ze nejak rozumne vyresi lagy v pripade ze clovek bude bydlet dal od datacentra. Nedokazu si ani predstavit ten brutalni datovy tok a to hlavne u datacenter. Dale dost pochybuju o vyhodnosti cenove politiky...
astec (1823)|5.6.2009 21:30
[QUOTE=cool.user;256670]K onlive jsem byl skeptickej od zacatku a jsem jeste vic skeptickej po te co ani nemeli koule se prezentovat na E3.

Onlive vypada na papire jak predvolebni sliby, ale pochybuju ze nejak rozumne vyresi lagy v pripade ze clovek bude bydlet dal od datacentra. Nedokazu si ani predstavit ten brutalni datovy tok a to hlavne u datacenter. Dale dost pochybuju o vyhodnosti cenove politiky...[/QUOTE]

Přesně tak. A pak, rád si zahraji jen tak a ne aby mi někdo nadával do lam ....
dEvilPS3 (0)|5.6.2009 21:40
Podle mě to budoucnost má, ale těžko říct, jak na to budou lidi reagovat. Já mám třeba lepší pocit ze hry, od které držím médium v krabičce s obalem a manuálem (to žádné online hraní nenahradí) v ruce a vím, že ji mám já. Je to takový "majetek". Kdežto když bude na serveru a vy se k ní budete chtít třeba za pár let vrátit, uz ji nejspíše mít nebudete a díky technologii ji třeba ani nespustíte:( Je to jako když si hru půjdete zahrát do herny. Já se osobně rád kochám sbírkou mých her (obzvlášť serií Resident Evil)a při onom online hraní tohle asi nepůjde :(
Lobobery (35)|5.6.2009 21:43
Tak na střílečky, kde někdo, kdo neni lama, pozná i pár milisekund, to nebude. Protože zpracování musí nějakou dobu trvat. Když bude putovat rychlostí světla signál na zpracování do vzdálenosti např. 500km, nazpátek je to dalších 500km. To je 1000km celkem a to už je i při rychlosti světla (tak rychle to ale nebude) zdržení kolem 3,5ms a už to je na rychlý hry špatný. Přidejte k tomu fakt, že stanice nebude na každejch 500km nebo to bude přes družici. Že zpracování minimálně nějakou tu milisekundu bude trvat a to už je na prd.
Nehledě na to, že na pořádnou hru v pořádný grafice je zapotřebí nadupaná grafárna, nadupanej procák a paměť apod. Ty data tam musí lítat obrovskou rychlostí. A tyhle kvanta dat by se museli z kompu odesílat a zpátky přijímat takovou rychlostí, že už jen na to bude zapotřebí výkonná sestava, ne-li výkonnější, než kdyby si hru počítala sama:D
Vidim to dost skepticky. Navíc by to muselo bejt placený hráčema a přijde mi, že na náročnou hru pro např. 10.000 je levnější 10.000 pořádnejch sestav než jedna stanice pro výpočet pro těch 10.000 lidí. Nevim, nějak jsem k tomuhle skeptickej :-)
Woyta (284)|6.6.2009 00:35
1) Je potrebne poradne pripojeni k internetu. Nizke odezvy vysoke rychlosti. To nejde zarucit vsude.
2) Ten vykon zdarma nebude. Budete muset plati mesicni poplatky. U WOW tak furt jen platite.
3) Co mam na disku to si zahraju i kdyz nejde net. Kdyz bude vse online tak den bez netu bude peklo.
4) Spis to vydim jako renderovaci farmu. Napriklad pro studenty animace ci pro CAD. Ono zobrazit sestavu celeho auta moc booku nedokaze.
5) Urcitou budoucnost to ma. Viz google. Ale bojim se doby, kdy bude PC bez pripojeni nepouzitelne. Centralizace malokdy prinasi neco dobreho.
grapherX (888)|6.6.2009 08:52
Možná to budoucnost má, ale dokud to půjde tak se tomu budu vyhýbat. S výkonem své sestavy jsem spokojen, takže mě nic na to neláká. Ještě ke všemu by mi to asi neutáhl ani internet.
Neregistrovaný (0)|6.6.2009 09:45
Je to drastické zmenšení svobody hráče, u hry která mě baví si dneska můžu stáhnout nebo udělat spoustu modifikací a libovolně si jí nastavit podle vlastního.
skawagon (104)|6.6.2009 19:10
Zálež co se bude hrát. Dokáži si představit využití pro spousty her, bohužel většina z nich nezahrnuje nic, na co by bylo potřeba extrémě výkonný HW, takže největší výhoda "Smart Computing" tím padá. Ale jak bylo řečeno výše už si to celkem dokážu představit jako komerční službu, kde například jen uploadujete scénu z 3D modeláře, a server vám na oplátku nabídne ke stažení video/obrázky/virtuální objekt. Jelikož se takováto služba dá provozovat na serveru z XYZ moc procesory, ABCDX moc RAM a td může být takováto služba velmi zajímavá. Nehledě na to, že nemusí te vlastnit licenci na daný render...
faugusztin (453)|6.6.2009 20:06
Zavisi to od toho, co si pod tym vyrazom "ma buducnost" predstavime. Pretoze podla mna sa tato vec nikdy nezrealizuje. Neverim, ze nejaka firmicka dokaze vyrobit virtualizaciu hernych PC na urovni aku doteraz nedokazalo VMware a navyse by v kazdom okrese ci dokonca meste musel byt aj nejaky ten superpocitac, ktory by to pocital. Technicky je to mozno realizovatelne, komercne to ale nemoze byt uspesne...
optim (391)|6.6.2009 21:20
A snazi se VMware vubec o neco takoveho?
faugusztin (453)|6.6.2009 23:58
O 3D akceleraciu vo virtualnom PC ? Ano. A OnLive inak ako virtualizaciou snad ani nemoze fungovat.

http://www.vmware.com/support/ws55/doc/ws_vidsound_d3d_enabling_vm.html
wanrouter (126)|7.6.2009 12:25
Predstavujeme si to z pohladu sucasneho sveta a sucasneho technickeho hrubeho vykonu.

Ak niekto povie, ze za 10 rokov tu budu take vykonne centra a grafiky ze z nasich aktualnych najlepsich pocitacov tam bude vsetko sekat, tak povie pravdu.

Cize teraz su sice vysoke lagy a pomerne nizka rychlost DN/UP ale to sa vsetko hrozne zmeni... ved onLive je este len na zaciatku. Rovnako teraz sa uz da kludne pozerat cez net cely film, ak chcete napriklad magio ak je rychly net mozete streamovat priamo film cez pozicovnu a pozerat realtime pred piatimi rokmi to bolo nemyslitelne.

Toto pride a podla mna sa tomu nevyhneme.... otazkou bude co sa pretlaci z dovodu ochrany autorskych prav lepsie, on live alebo disky? asi on live... a na druhej strane vyrobci grafickych kariet a procesorov budu tlacit na maximalizciu trhu - cize high endove desktopy... takze uvidime ako si rozdelia kolac, alebo ci budu obe verzie dostupne naraz.
Lobobery (35)|7.6.2009 19:47
Tak si ale uvědom, že film sledovanej přes net neni v takový kvalitě. Na Bluray kvalitu bys musel mít obrovsky rychlej přenos. Mimoto, film se může ukládat do paměti a v případě zaváhání sítě může bejt ve vyrovnávací paměti klidně i několik minut filmu. Ale u her, zvlášť náročnějších na reakce, je nutná okamžitá odezva! A nejde něco načíst dopředu! A jak jsem uváděl, i kdyby síť měla rychlost světla:
Zpracování musí nějakou dobu trvat. Když bude putovat rychlostí světla signál na zpracování do vzdálenosti např. 500km, nazpátek je to dalších 500km. To je 1000km celkem a to už je i při rychlosti světla (tak rychle to ale nebude) zdržení kolem 3,5ms a už to je na rychlý hry špatný. Přidejte k tomu fakt, že stanice nebude na každejch 500km nebo to bude přes družici. Že zpracování minimálně nějakou tu milisekundu bude trvat a to už je na prd. Stanice bude zřejmě ale jen na pár místech, pokud ne na jednom. Takže vzdálenost např. 1.000km bude už zdržení 7ms atd, atd!
wanrouter (126)|7.6.2009 19:58
[QUOTE=Lobobery;257298]Tak si ale uvědom, že film sledovanej přes net neni v takový kvalitě. Na Bluray kvalitu bys musel mít obrovsky rychlej přenos. Mimoto, film se může ukládat do paměti a v případě zaváhání sítě může bejt ve vyrovnávací paměti klidně i několik minut filmu. Ale u her, zvlášť náročnějších na reakce, je nutná okamžitá odezva! A nejde něco načíst dopředu! A jak jsem uváděl, i kdyby síť měla rychlost světla:
Zpracování musí nějakou dobu trvat. Když bude putovat rychlostí světla signál na zpracování do vzdálenosti např. 500km, nazpátek je to dalších 500km. To je 1000km celkem a to už je i při rychlosti světla (tak rychle to ale nebude) zdržení kolem 3,5ms a už to je na rychlý hry špatný. Přidejte k tomu fakt, že stanice nebude na každejch 500km nebo to bude přes družici. Že zpracování minimálně nějakou tu milisekundu bude trvat a to už je na prd. Stanice bude zřejmě ale jen na pár místech, pokud ne na jednom. Takže vzdálenost např. 1.000km bude už zdržení 7ms atd, atd![/QUOTE]

no ano ale lagy bude mat kazdy pri plnej optike +- 3ms cize o nic neprides ... nie ako teraz v CS ked jeden ma 200 a druhy 10.
Lobobery (35)|7.6.2009 20:06
Ale tady nejde o online hraní, ale hraní normálně i offline her přes tohle a tam je např. 5ms nepřípustnejch, chápeš? Navíc stanice bude např v dobrym případě vzdálená "jen" 3.000km a to už je přes 42ms lag ve hře, kterou normal můžeš hrát doma bez zpomalení odezvy a věř, že mě vadí i těch pár ms a už to je znát!
Woyta (284)|8.6.2009 12:53
Strilecky maji vetsi naroky na rychlost. Na spojeni se serverem to chce tak 30-40ms max. U aut to klidne muze byt 100ms Ale vem si jake ma zpozdeni tve LCD (input lag - bezne 30ms), mys/klavesnice na usb (8ms bez modfikovanych usb ovladacu). Uz jen u tveho PC je dost zpozdeni. A to nevnimas.
Lobobery (35)|8.6.2009 13:53
Já to zpoždění vnímám, proto mám například na LCD o dost horší výsledky v střílečkách než na CRT. A že někdo žije v "nevědomosti" a myslí si, že jeho LCD s odezvou 30ms stačí a nemá to vliv, to už je jeho problém.
Ihales (207)|9.6.2009 08:58
@Lobobery: muzu se zeptat jakou mas nastavenou frekvenci monitoru, kdyz poznas par milisekund?
pas!k (3765)|9.6.2009 09:11
[QUOTE=Lobobery;257298] Ale u her, zvlášť náročnějších na reakce, je nutná okamžitá odezva! A nejde něco načíst dopředu! [/QUOTE]

Jenze tady je daleko dulezitejsi nez odezva lcd odezva serveru na kterym hrajes (bavime se o online hrani)
Woyta (284)|9.6.2009 21:16
[QUOTE=Ihales;257791]@Lobobery: muzu se zeptat jakou mas nastavenou frekvenci monitoru, kdyz poznas par milisekund?[/QUOTE]

U LCD je vic veci co spusobuje zpozdeni. Nejhorsi je ten input lag. Ten je 30ms. Sezen si CRT pripoj k PC. Nastav klonovani pust si tam nejaky ukazatel casu ukazujici i milisekundy. Vem digital, nastav velmi kratky cas. treba 1/500s a udelej fotku. A uvidis rozdil.
Co nejvic zpozduje je overdrive. A zrovna u me verze firmware nejde vypnout. Jinak mam celkem rychle LCD s kvalitnim obrazem.
Opravdu. V nekterych situacich se hodi kazda ms navic.
Ihales (207)|10.6.2009 08:25
no to je pekny ale u vetsiny monitoru je frekvence do 100Hz - tzn. 100x za sekundu se ti obnovi obraz takze jak tam chces poznat 2-3ms kdyz je to v ramci jedne obnovy?

jinak k tematu: myslim si ze pokud se neco takoveho nekdy rozjede tak to nehrozi v budoucnosti 10 let u nas. Maximalne v mnohamilionovych a bohatych mestech kde se vyplati postavit takovou centralu, ovsem vyuziti to najde v hrach ve kterych skutecne nezalezi na rychlosti, ale na narocnosti(např. strategie).
Lobobery (35)|10.6.2009 12:08
[QUOTE=Woyta;258096]U LCD je vic veci co spusobuje zpozdeni. Nejhorsi je ten input lag. Ten je 30ms. Sezen si CRT pripoj k PC. Nastav klonovani pust si tam nejaky ukazatel casu ukazujici i milisekundy. Vem digital, nastav velmi kratky cas. treba 1/500s a udelej fotku. A uvidis rozdil.
Co nejvic zpozduje je overdrive. A zrovna u me verze firmware nejde vypnout. Jinak mam celkem rychle LCD s kvalitnim obrazem.
Opravdu. V nekterych situacich se hodi kazda ms navic.[/QUOTE]

To je pravda, neni takovej rozdíl např. mezi 5-15ms, ale mezi 15-25ms je už hodně velkej rozdíl a kdo tomu nevěříte, zkuste si to vyfocení krátkym časem, je to pravda! A odezvu frekvenci monitoru mám 100Hz, podle čehož se to nedá ale srovnávat, protože pak by ti hra na lcd s odezvou 30ms přišla naprosto plynulá při 30 sn/s.
A online hra je něco jinýho, než hrát single player hru tak, že bude grafiku a veškerý výpočty vypočítávat stanice kdesi v dálce ne? Víš kolik dat a kolikrát za vteřinu bude muset proudit oběma směry? V tomhle to podle mne budoucnost nemá..
czhunter (775)|12.6.2009 12:23
Lobobery> Já to prozradím jedno sladké tajemství, ale nesmíš ho říct nikomu dalším, takže pšššt:
Na světě existují i jiné žánry her, než FPS.
Lobobery (35)|12.6.2009 12:40
[QUOTE=czhunter;258743]Lobobery> Já to prozradím jedno sladké tajemství, ale nesmíš ho říct nikomu dalším, takže pšššt:
Na světě existují i jiné žánry her, než FPS.[/QUOTE]

Já ti taky jedno prozradim. Teď je i obyčejná pohodovka mnohem náročnější na přenos dat, než před nějakou dobou FPS. Z čehož plyne, že nároky na přenos dat se pořád zvyšují u všeho a mezitim rychlost maximálního možnýho přenosu dat se těžko dostane před rychlost světla a ta se nikam dál neposouvá.
Prostě a jednoduše. Když by tohle nestačilo na FPS je jen otázka času, kdy to přestane dostačovat na ostatní žánry. ( Mluvim o situaci, kdyby to už jelo:-) )
Bublebree (0)|12.6.2009 21:50
Já to vídím spíše jako vzdálenou budoucnost, ikdyž při tom jak rychlo se výpočetní technika vylepšuje za pár let můžeme mít klidně nekolikrát výkonější hardware. Problém by byl spíše v odezvě. A že by na 1000km (500+500) byla odezva 3,5 ms? při rychlosti světla?!? taková odezva je dnes. V budoucnu to bude lepší.

Líbilo se mi jak někdo zmínil že by to mohlo sloužit jako "renderovací farma". Zpracovací jednotka pro mobily nebo NB. Ty nevlastní takový výkon a odezva je skoro jedno. Tím sice odbočujeme od temata ale přijde mi to realnější.

Ale i na to je brzo. Uvidíme co ukáže čas...
Lobobery (35)|14.6.2009 22:40
[QUOTE=Bublebree;258900] Problém by byl spíše v odezvě. A že by na 1000km (500+500) byla odezva 3,5 ms? při rychlosti světla?!? taková odezva je dnes. V budoucnu to bude lepší.

Líbilo se mi jak někdo zmínil že by to mohlo sloužit jako "renderovací farma". Zpracovací jednotka pro mobily nebo NB. Ty nevlastní takový výkon a odezva je skoro jedno. Tím sice odbočujeme od temata ale přijde mi to realnější.
[/QUOTE]

Tak jestli myslíš, že se v budoucnu překoná rychlost světla:eek: Ale souhlasim s tou druhou polovinou - pro mobily apod. by to význam mít mohlo, ale to by muselo bejt dřív, než naroste jejich výkon nad určitou mez a zvládnou to samy.
Woyta (284)|15.6.2009 17:44
[QUOTE=Lobobery;259227]Tak jestli myslíš, že se v budoucnu překoná rychlost světla:eek: Ale souhlasim s tou druhou polovinou - pro mobily apod. by to význam mít mohlo, ale to by muselo bejt dřív, než naroste jejich výkon nad určitou mez a zvládnou to samy.[/QUOTE]

Videl jsi u nas kvalitni rychle pripojeni na mobil? :)
Jinak PDA jsou vykona podle me uz dost. Pro serioznejsi praci uz potrebujes vetsi displej.
Lobobery (35)|18.6.2009 20:50
[QUOTE=Woyta;259426]Videl jsi u nas kvalitni rychle pripojeni na mobil? :)
Jinak PDA jsou vykona podle me uz dost. Pro serioznejsi praci uz potrebujes vetsi displej.[/QUOTE]

To je taky pravda:-)